|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
10.3.2010 15:43:09   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

jas sup protiv toa. prirodniot pat, luge e priroden veruvajte!!jas po priroden pat super si pominav,i gorda sum na toa!


И јас го делам истото мислење, но кај мене мораше царски затоа што имав намалена плодова вода а бебево немаше абер да излегува ниту со провокацииuser posted image
Инаку цело време психички си се припремав за природенuser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Царски рез
10.3.2010 16:22:40   
lukas
delluxe priroden da si e priroden,i jas odev na priroden ako ne izlezese deka moram na carski...ne bi pobarala sama,no sega koga znam deka se se zavrsi za samo 15 min.i deka i si go slusnav placot na deteto sega bi pobarala carski...i sum mnogu protiv onie sto velat deka majkata poveke si go sakala cedoto ako bil priroden poragajot,a be kakva vrska ima toa...gluposti...vazno da izlezi pravo zdravo...a za sakanjeto isto se saka...samo sto imas pomalku maki...ofkanja...pozz 

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Царски рез
10.3.2010 16:30:28   
MamaOhrid
Лукас, во целост се сложувам со тебе. Јас почнав природно, а завршив царски, мораше бидејќи не се отварав, а водењакот ми беше пукнат пред 7 сати. Ако докторот не ми речеше сам за царски, јас сама ќе си побарав. Зошто кога има полесен начин да одам на потешкиот и да се мачам. Со второто здравје кога ќе се пораѓам директно ќе си одам на закажан царски. Не мислам да се замарам. 

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Царски рез
17.3.2010 14:49:40   
BEBUSKA 1
user posted image Prvoto dete go rodiv spontano , bolno bese , bev isplasena da li ke uspeam ...,ama eve pomina , a custvoto koga prv pat go gledas bebeto seuste go pamtam-edinstvena ljubov na prv pogled koja kako takva ostanuva zasekogas. Srekata e ogromna, posle bolkite i makata uste pogolema e srekata.   Sakav da prasam ima li nekoj informacija za trajanje na porodilnoto otsustvo - 12m definitivno ili 9m po staro. Oficijalno ima li negde da se vidi zakonot ili sl.vesnik ili ... posto ima razlicni komentari i informacii za ova .Ve molam koj znae da mi odgovori.user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Царски рез
17.3.2010 15:01:45   
Sandric
Jas kolku sto znam porodilnoto si e 9 meseci seuste

(Одговор на членот BEBUSKA 1)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Царски рез
17.3.2010 15:02:03   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


So carski nema da gi preziveete onie 18 casa poroduvanje, kontrakcii i naponi i eventualno secenje (epizootomija), no sigurno ke vi bide isecen i sien stomakot i toa prilicno mnogu i na mosne nezgodno mesto koe ke vi go otezne dvizenjeto, navednuvanjeto, krevanjeto na deteto. Jas ne bi mozela da preziveam da mora nekoj da me mie dodeka da mi zarasne ranata ko sto slusam deka svekrvite gi miele snaive sto se porodeni so carski bidejki sami nemozat i ako bas nemora nikogas ne bi se odlucila na takov cekor.
Da prirodnoto poroduvanje e bolno i trae dolgo, no so nego mozete da go izbegnete i secenjeto i sienjeto, ima zeni koi se mnogu elasticni i se otvaraat dovolno, pa kaj niv toa i ne e potrebno.
Jas na primer na posledniot ginekoloski pregled pred poroduvanje bev otvorena 6 prsta, posle 25 minuti se porodiv, bez epizootomija, i samo malku raspuknav pa bese potrebno da mi stavat 1 sav, a rodiv devojce tesko 3370 grama.  Da, mi bese nezgodno sedenjeto prvite dve nedeli, no site bolki zavrsija vo momentot koga se rodi moeto bebe, ne zatoa sto mi ja dadoa tuku zatoa sto tuka navistina zavrsuvaat bolkite, a bebenceto mi go dadoa da go vidam posle dva casa otkako ja pregledaa pedijatri bidejki imase potreba da i ispumpaat plodova voda i  poradi toa sto papocnata vrpca i bese vrzana okolu vrat da vidat dali e se vo red.
cela zemjina populacija go prodolzuva svojot vid otprilika taka i pominuvaat bez problem pa zosto ne bi i vie.



Морав уште еднаш да го поставам овој дел од постот на Ники бидејќи многу  многу убаво ги има кажано + и - на природниот и на пораѓајот со царски... Природно би родила уште 3 а со царски ни едно..Неможам да замислам месец и кусур некој друг да треба да работи се место мене...
Природно си е природноuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Царски рез
17.3.2010 15:17:24   
Maca25
Зошто бе луѓе мислите дека цел месец некој за тебе мора да работи ако си се породила со царски?!?!?! Јас една недела после царскиот се пикнав под маса за да си ги наместам слушалките за комп, за да можам да правам муабет на скајп. И никој не ме бањаше. Немаше потреба. Уште во болница те тераат да се движиш што повеќе за да може порано да те пуштат дома. Уште во болница јас се туширав. Но сепак тоа сум јас. Може сум поиздржлива на болка ?!?
Стомакот не ми е сечен, не дај боже да се толку заостанати кај нас, имам мал засек кој и со најниските купачи не ми се познава.
Единствено нешто што не можев да правам е да ја бањам нина САМА, мораше некој да ми помага, се најдоа мм, свекрва ми, мајка ми, некој колку да ја придржи.

Нормално дека природниот пораѓај е подобар, телото побрзо ти се враќа во нормала, но ако не се може мора со царски. Јас сега кога ќе размислам, ако се одлучам на друго дете пак би одела на царски.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Царски рез
17.3.2010 15:20:08   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Зошто бе луѓе мислите дека цел месец некој за тебе мора да работи ако си се породила со царски?!?!?! Јас една недела после царскиот се пикнав под маса за да си ги наместам слушалките за комп, за да можам да правам муабет на скајп. И никој не ме бањаше. Немаше потреба. Уште во болница те тераат да се движиш што повеќе за да може порано да те пуштат дома. Уште во болница јас се туширав. Но сепак тоа сум јас. Може сум поиздржлива на болка ?!?
Стомакот не ми е сечен, не дај боже да се толку заостанати кај нас, имам мал засек кој и со најниските купачи не ми се познава.
Единствено нешто што не можев да правам е да ја бањам нина САМА, мораше некој да ми помага, се најдоа мм, свекрва ми, мајка ми, некој колку да ја придржи.



Потпишувам.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Царски рез
17.3.2010 15:29:14   
ana bebe
sekoj si znae kolku e psihicki silen. tie sto se posilni neka odat prirodno ama ne gi osuduvajte tie sto ne se. KAKO JAS STO NE SUM.
jas na pr imam problem so bubrezite, i toa se neocekuvani mnoooooogu silni bolki, ama nemam izbor, te faka vo sekunda i traeeee
i kako bi mozela jas svesno da odam na prirodno poraganje koga znam deka mnogu ke boli?

jas sum za carski a ne mi smetaat tie sto sakaat prirodno, toa e licen izbor
pa makar i cel mesec nekoj da odi pozadi mene

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Царски рез
17.3.2010 15:37:07   
matushka
Spoed mene nema kukavicki poragaj. Kako i da se porosis boli, normalno, od tebe izleguva nov zivot.
Jas se porodiv prirodno, i nito raspukav, niti sum siena, se tusirav 5 h posle poragaj i ne mi besee uposte neprijatno koga sedev. Duri imav odnosi 20 dena posle poragaj. Znaci, od slucaj do slucaj. Ne osuduvajte nikogo, i prirodniot poragaj moze da bide lese. I mislam deka ne e kukavicki da odis na carski koga svesno odis na operacija.

(Одговор на членот ana bebe)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Царски рез
17.3.2010 16:05:03   
baby mama
И јас сум со царски породена, со спинална анестезија. Мораше така .Бебето нескаше да излезе само, мораше на сила user posted image .Инаку докторот што ме породи ептен е против царски, ама кога мора нема бегање.Мислев дека со царски е полесно да родиш но не било така. После пораѓајот си викав за второ природно ќе раѓам, ама еве ми се врати пак стравот од природен пораѓај user posted image

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Царски рез
17.3.2010 16:42:11   
vektor
На само што не е кукавички, туку и стварно треба храброст за тоа...
Само треба да се разубедат сите оние кои мислат дека царскиот рез е полесен од природното пораѓање...
Најважно е да бидеме информирани пред да одлучиме...а за одлуката никој не смее да суди...

_____________________________

Нашата поддршка и знаење Ви се посветени Вам...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Царски рез
17.3.2010 17:16:07   
mother 29
Не знам ккао може да се кажува за нешто што не  ти е познато... било кој овде што минал со спонтан порагај може да збори за себе ,а за царски може само приказни да раскажува ,ккао на пр. јас ,за спонтан порагај!

п.с. никој не одеше,ама баш никој по мене месец дена

п.с 2. не ми е шиена ..... фала богу
п.с.3 не е за џабе кажано ЦАРСКИ,како царициuser posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 17.3.2010 17:22:19 >

(Одговор на членот vektor)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Царски рез
17.3.2010 17:28:04   
Палешка РР
Раѓање е раѓање, дали со царски или природно. Во собата со мене имаше една жена која беше на судни маки после пораѓајот со царски рез, а ние сите по цел ден шетавме. Не можеше да се заврти да си ги дои бебињата, а нашите цицаа наголемо. Да не бевме ние немаше кој да и подаде сок, кој да ја придржи. Значи секако е тешко, во едниот случај пред, а во другиот случај по пораѓајот. Тука е и опасноста која ја носи операцијата...знаете за трите смртни случаи во Прилеп кои настанаа од нестерилни инструменти со кои се извршувала операцијата. Но ако се мора-се мора..инаку не би отишла самоиницијативно без потреба на царски рез.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Царски рез
17.3.2010 17:28:48   
topce
прво да прашам колку од вас се породиле спонтано ама со епидурална?
и јас би раѓала уште 4 деца со денешнава медицина, иако епидуралната за жал кај мене не делуваше.јас сакав спонатно и се прородив спонтано и тоа само 7 цм бев отворена.мислам дека жената која раѓа треба да знае како сака ако има страв од спонтан пораѓај не е грев и со царски, ама има случаи каде што мора со царски, денеска се што е дете над 4,200 имаат обичај директ на царски.подобро е таа што раѓа да се чувствува сигурно, а не со страв да оди на пораѓај.а за сакањето на детето тоа нема ама врска со тоа како се родило.затоа што според тој муабет таткото не го раѓа детето зарем помалку го сака?

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Царски рез
17.3.2010 17:54:35   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

п.с. никој не одеше,ама баш никој по мене месец дена

п.с 2. не ми е шиена ..... фала богу
п.с.3 не е за џабе кажано ЦАРСКИ,како царициuser posted image



Се сложувам во целост. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Царски рез
17.3.2010 18:04:51   
mami
п.с 2. не ми е шиена ..... фала богу


А извинете колкав ви е резот од царскиот? И што се требало да исечат за дојдат до тоа бебе? Не ме сфаќајте погрешно, не осудувам никого, едноставно не прифаќам царски кога мајката е комплетно здрава и способна да роди природно. Царски прифаќам ако медицински е неопходно...




< Поракaта ја уредил mami -- 17.3.2010 18:05:40 >

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Царски рез
17.3.2010 18:14:23   
ananikol
Jas go rodiv sinceto 4200 so priroden poragaj.Sega za vtoriot poragaj seedno mi e dali ke se porodam so carski ili po priroden pat.I ednoto i dugoto imaat svoi privilegii i mani.
Men mi e samo bitno da e zdrav i ziv user posted image  .

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Царски рез
17.3.2010 18:38:39   
MamaOhrid
Резот ми е 9-10 см и е толку долу што дури и на најниските гаќички не се познава.

Можам само позитивни работи да кажам за царскиот рез. Не го напаѓам природното породување, но сепак сметам дека кога постои побезболен начин зошто да не го одбереме тој.  

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Царски рез
17.3.2010 21:20:52   
melody
Citam ovde i malku se cudam za site ovie diskusii okolu carskiot rez.Da rodis dete e edna od najhrabrite raboti na svetot ,a toa dete podocna da go izvedes na prav pat e uste pohrabra rabota duri i od najhrabriot spontan poragaj ili pak najlesniot carski rez.Se se zaborava  samo deteto ne mozeme da si go zaboravime duri ni na sekunda.Zatoa i ne e bitno na kraj kako i na koj nacin toa dete ke izleze od naseto telo.Najbitno od se e se da bide vo red posle toa.
Eve i jas se porodiv so carski(bese zakazan) i toa rodiv sabajleto vo 1o:25, a veke vo 20 casot jas proodevuser posted image Naredniot den si otidov doma,a veke tretiot den  uveliko setav naokolu hotelov normalno ne kako pred toa( da ne me pomislite Herkules ,a kerka mi sto ne si ja banjam toa bese od pusti strav korkac neviden bev e sega da me viditeuser posted image )malku so poteskotii ama odev, setav i site se cudea zosto taka.Znaci od organizam do organizam ima razlika,nekoi im treba vreme da zalecat od carski rez ama na nekogo i od priroden poragaj mu treba vreme da se oporavi.I mislam deka ne treba izborot na nikoja bremena zena da se osuduva duri i ako ne moze da se svati zasto se odlucila na takov cekor.
Mojot rez posle 8 meseci veke ne se ni poznava blagodarenie na mojot ginekolog znaci toj mi ja vodese bremenosta i go izvede zafatot i daj boze i vo Makedonija da ima poveke doktori kako nego bi bile mnogu bogati navistinauser posted image

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Царски рез
17.3.2010 21:31:09   
ripce
Ајде сакате деца, а страв ви е да раѓате? И ајде најлесно на царски. Уште 100 пати да раѓам ќе одам на природно породување... нема ништо поубаво да си СВЕСНА кога излегува од тебе, а врв на се е кога детето ти го ставаат на гради само што ќе го извадат од тебе. Против царски, освен ако постојат индикации за царски па нема друг избор!!!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Царски рез
17.3.2010 21:35:08   
Јасминка
Потполно се согласувам со melody, најважно од се е на крајот да испадне се како што треба. И јас два пати родив со царски, првиот пат немав контракции, а вториот пат беше  на закажано, но со препорака од докторот дека со оглед на целата состојба, тоа ќе биде побезбедната варијанта и за бебето и за мене. Два пати кај различни прекрасни доктори во Македонија и двата пати закрепнав брзо без никакви последици (вториот пат дури и побрзо).

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Царски рез
17.3.2010 21:37:19   
Матеа

ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

Da rodis dete e edna od najhrabrite raboti na svetot ,a toa dete podocna da go izvedes na prav pat e uste pohrabra rabota duri i od najhrabriot spontan poragaj ili pak najlesniot carski rez.Se se zaborava  samo deteto ne mozeme da si go zaboravime duri ni na sekunda.Zatoa i ne e bitno na kraj kako i na koj nacin toa dete ke izleze od naseto telo.Najbitno od se e se da bide vo red posle toa.



Се согласувам потполно, и мислам дека навистина некои мамички претеруваат за некои работи.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Царски рез
17.3.2010 21:39:15   
Матеа

ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Ајде сакате деца, а страв ви е да раѓате? И ајде најлесно на царски. Уште 100 пати да раѓам ќе одам на природно породување... нема ништо поубаво да си СВЕСНА кога излегува од тебе, а врв на се е кога детето ти го ставаат на гради само што ќе го извадат од тебе. Против царски, освен ако постојат индикации за царски па нема друг избор!!!


Никогаш, не вели никогаш Рипче.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Царски рез
17.3.2010 21:52:08   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа


ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Ајде сакате деца, а страв ви е да раѓате? И ајде најлесно на царски. Уште 100 пати да раѓам ќе одам на природно породување... нема ништо поубаво да си СВЕСНА кога излегува од тебе, а врв на се е кога детето ти го ставаат на гради само што ќе го извадат од тебе. Против царски, освен ако постојат индикации за царски па нема друг избор!!!


Никогаш, не вели никогаш Рипче.



Потпис.

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?