|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
29.10.2009 8:23:05   
ripce
Колку што знам јас царскиот рез се прави само во случаите кадешто навистина е неопходенuser posted image
Не сакам никој да навредам... Ама не сфаќам како можат денешниве трудници да бидат толку разгалени дека не можат природно да се породуваат, па ајде на царски... Па сведок сум на не знам колку примери за тоа.

(Одговор на членот Matej i Eli)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Царски рез
29.10.2009 8:30:35   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

Колку што знам јас царскиот рез се прави само во случаите кадешто навистина е неопходенuser posted image
Не сакам никој да навредам... Ама не сфаќам како можат денешниве трудници да бидат толку разгалени дека не можат природно да се породуваат, па ајде на царски... Па сведок сум на не знам колку примери за тоа.



потпишувам целосно...

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Царски рез
29.10.2009 11:54:24   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

Колку што знам јас царскиот рез се прави само во случаите кадешто навистина е неопходенuser posted image
Не сакам никој да навредам... Ама не сфаќам како можат денешниве трудници да бидат толку разгалени дека не можат природно да се породуваат, па ајде на царски... Па сведок сум на не знам колку примери за тоа.



Потпис user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Царски рез
29.10.2009 18:35:03   
Muffin
ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

Колку што знам јас царскиот рез се прави само во случаите кадешто навистина е неопходенuser posted image
Не сакам никој да навредам... Ама не сфаќам како можат денешниве трудници да бидат толку разгалени дека не можат природно да се породуваат, па ајде на царски... Па сведок сум на не знам колку примери за тоа.


Pa bi trebalo da sfatis, ne se site hrabri trudnici i sepak e toa izbor, porano vo plevna se poroduvale od sto nemale izbor, denes medicinata otisla napred, nestata se menuvaat, ima carski rez, ima bezbolno poroduvanje...treba da se prilagoduvame na tie trendovi, normalno koj saka, koj ne saka si ima pravo da si se porodi kako si saka, prirodno, bez epidural, bez carski itn...no ne gledam sto e nesfatlivo ako sakam da se porodam so carski rez????

< Поракaта ја уредил Muffin -- 29.10.2009 18:36:51 >

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Царски рез
31.10.2009 1:02:05   
rosii
Koga bi doslo vreme da ragam vtoro dete NIKOGAS ne bi sakala da bide carski ako e mozno,zosto toa sepak e operacija,prst da si iseces pa ke te boli a ne cel stomak.Eve pomina 4 meseci otoga se porodiv ,ke se pocesam kaj ranata nisto ne custvuvam mi trni stomakot,za kicmata da ne zboram koga ke legnam na grb ako sakam da se svrtam mora nekoj da mi pomogne kako paralizirana sum,,,,,,,,,,eeeeeeeeeee a tie sto se porodija priroden mozat i da kopaat/hahhaha/a jas nemozam da se svitkam,,,,,,,,na kraj vazno IMAM BEBE

(Одговор на членот Muffin)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Царски рез
31.10.2009 1:22:22   
niki

[/quote]
Pa bi trebalo da sfatis, ne se site hrabri trudnici i sepak e toa izbor, porano vo plevna se poroduvale od sto nemale izbor, denes medicinata otisla napred, nestata se menuvaat, ima carski rez, ima bezbolno poroduvanje...treba da se prilagoduvame na tie trendovi, normalno koj saka, koj ne saka si ima pravo da si se porodi kako si saka, prirodno, bez epidural, bez carski itn...no ne gledam sto e nesfatlivo ako sakam da se porodam so carski rez????
[/quote]

Мене ми е несватливо да се подлегнува на операција без која и се може затоа што е во тренд.
И стварно незнам зошто ако одиш на природно породување си храбар, а за кукавиците е операција. Свесното одење под нож, со целосна анестезија кај што немаш никаква контрола на она што ќе ти се случува таму е лудо храбро.
Природно породување си е природно, нема врска со храброст. Нешто што природата ни го дала и се погрижила да се одвива во најдобар ред, освен во некои исклучоци.
А царскиот рез богами е траума и агресија врз организмот, намерна и тоа стварно незнам како да го сватам и разберам.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Muffin)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Царски рез
2.11.2009 10:07:49   
Muffin
se slagam deka e agresija nad organizmot, jas pominv eden carski rez, no planiram i sega zdravje so carski da se poragam. Prviot pat bese nuzno, sega ne znam zasto, mozebi od strav, ke idam pak na carski i toa zakazan. Mioslam deka i prirodnoto poroduvanje i carskiot rez si ima svoi rizici, sepak e izbor na zenata i ne bi trebalo nikogo da osuduvame ako posaka da se poraga so carski rez.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Царски рез
20.12.2009 0:38:05   
Anonimen
se soglasuvam.

(Одговор на членот rosii)
  Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Царски рез
25.12.2009 22:10:22   
gabriela 02
Jas go podrzuvam carskiot rez za onie koi veke se odlucile taka da se porodat, sekoj znae za sebe kolku e izdrzliv.Licno jas mislam deka sekoja zena treba da se porodi prirodno, zatoa sto nema poubavo i povozviseno custvo od toa da se donese eden zivot na svet.Sega site znaeme deka ne e lesno da se porodis, ke trpime ogromni bolki no veruvajte Gospod pomaga vo tie momenti, a i potoa se se zaborava vo momentot koga ke go vidite maloto angelce. Jas koga trebase da se porodam dobiv porodilni bolki, no koga me stavija na ctg ne bese vo red, koga dobivav kontrakcii otcukuvanjata na srceto mu se namaluvaja, bev otvorena samo eden prst i bebeto bese mnogu visoko ne bese slezeno dole.Vo interes na bebeto za da ne go izgubam a toa mi go garantiraja ako odime po priroden pat, moraja da me napravat carski rez za da mi go spasat bebeto. Iskreno mnogu se isplasiv koga slusnav deka moraat da me napravat carski, zosto mi bese strav od toa ako anesteziologot mi ja pogresi anestezijata ke nema poveke nikogas da se razbudam. No za sreka se projde vo najdobar red, i rodiv prekrasno masko dete, iako moja zelba bese da se porodam po normalen pat no nikogas ne ispaga onaka kako nie sakame.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Царски рез
25.12.2009 22:13:11   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: gabriela 02
iako moja zelba bese da se porodam po normalen pat no nikogas ne ispaga onaka kako nie sakame.


Исто и со мене бешеuser posted image ама јас и двете морав со царски.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот gabriela 02)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Царски рез
26.12.2009 2:08:12   
alex_mo
  Мислам дека царскиот рез е или приморан избор или страв од болка и мислење дека така полесно се ке помине.Моја другарка мораше да се породи со царски бидејќи беше инвитро и не им се ризикуваше на докторите.Кажува дека првите денови минутите ги броиш додека да дојде сестра да ти пушти аналгетик,против болка(сепак е операција-рез),нејзина сестра се породи природно,ама тешко со 15-тина конци и скоро цел месец неможеше од кревет да стане.За вториот пораѓај повторно се одлучи за природно и супер помина,без сечење и веднаш на нозе.Значи секој пораѓај своја приказна,секој си носи своја одлука,а јас ке кажам само едно.....Господ нека е со нас трудниците....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Царски рез
26.12.2009 14:22:25   
tati
eve i jas da go spodelam sopstvenoto iskustvo od carskiot(vo kratki crti)user posted image
postojat ogromni razliki od zakacan i iten carski...jas ja odrav podobrata varijanta, bez pritisoci i nimalku panika
sva srekna i nasmeana mi stavija spinalna, razigrana muzika na vokmen, secenje i tegnenje okolu 40 minuti...mi go izvadija bebuleto i mi ja donesoa do lice da ja baknam...cista desetka, sovreseno
bolki normalno deka imase ali sve se zaborava...za 5 dena neosekav nisto, sve e toa i do organizmot ...nekoi potesko nekoi polesno se oporavuvaat...

ne gledam nikakva razlika pomegu priroden ili carski poragaj...sustinata e edna, da doneses na svet zdravo dete...sekoj neka si odluci kako misli deka e najdobro prvo za novorodenceto po posle i za nego, bolkata postoi i kaj ednite i kaj drugite... psiholoshiot moment e mnogu pobiten od bolkata

srekno za site sto God odbrale(dokolku mozat da birat)


(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Царски рез
12.1.2010 12:31:50   
bibabt
dali nekoj od vas ima iskustvo so bolki vo grbot posle poragaj jas se porodiv so carski rez i imam bolki vo rbetot  dve godini dosega ne sum bila na lekar imam prasano mi rekoa dekae sklioza mislam


(Одговор на членот tati)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Царски рез
13.1.2010 11:53:43   
mami
ив14 еве овде имаш се за царскиот..се надевам малку ти помогнав..

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Царски рез
13.1.2010 12:07:12   
caci20
Jas sum porodena so carski rez so spinalna anestezija. Porodena sum vo april 2008 a se do krajot na ova leto cuvstvuvav bolki na mestoto kade mi bese stavena spinalnata anestezija. Isto kako da boli kicma. Mi rekoa deka toa e od anestezijata i deka pominuva. Taka i bese.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Царски рез
13.1.2010 12:11:29   
zami
jas deb porodena so carski, prinudno so celosna anestezija, i nemav nikakvi bolki ni posledici od carskiot rez. edinsteni bolki mi bea prvite denovi od smeeenje i toa koga ke mi se javese zet mi da mi kazuva smeski od mekicite e tie user posted image bolea nenormalno.
edino zalam sto ne go imav onoj prv dopir so bebeto, ama vednas stom seosvestiv mi go donesoa, taka sto prviot kontakt go imavme posle nekoi 5-6 saati.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Царски рез
13.1.2010 12:21:26   
mother 29
е искрено да ти кажам си погрешила ,што си избрала со целоснаuser posted image
јас избрав со спинална и не се покајав во никој случај...кога ми го ставија Марко до главата да се галиме...........ехееееееееееееееее неможам да ти опишам со зборови..тоа се доживува?!
а зашто така избра...немеше избор или?


(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Царски рез
13.1.2010 12:26:38   
pacuvce
Јас немам искуство со царски рез,бидејќи и двете ги родив спонтано...Но,мојата состека,која се породи месец дена после мене со царски и спинална анестезија (била свесна за време на царскиот рез) ми рече дека тоа никогаш не би го повторила user posted image  и дека понепријатно чувство немала никогаш во животот...Веројатно,секој со своето искуство...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Царски рез
13.1.2010 12:27:47   
zami
nemav moznost da biram?
se se sluci kako vo son, jas duri ne ni znaev sto pravat. mi go dupnaa vodenjakot utroto, na prviot den vo deveti mesec, i kon pladneto vo eden moment sestrata koja dezurase do mene so CTG to, gi vikna doktorite i posle pet saati se osvestiv vo sok sobata, mi go donesoa bebeto, go vidov mm i tolku.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Царски рез
13.1.2010 12:30:44   
mother 29
koga se mora ..mora!


a inaku jas imam super iskustvo so spinalna..neмав никакво непријатно чуство..си правев муабет со сестрите и само прашував ,ајде кога ке го извадат,уште колку.............хах
здрајве  и за второ такаuser posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Царски рез
13.1.2010 16:11:10   
bibabt
a epiduralna anestezija kakva e dali znaete jas sum carski od polovinata nadolu so anestezija morase carski bese nadnoseno i papocnata vrvca okolu vratot posle imav bolki mnogu i sega imam mi se cini od anestezijata

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Царски рез
10.3.2010 15:21:38   
lukas
neznam sto go zamisluvate toj carskiot rez ,jas na 27 mi minatiot mesec e porodiv so carski so spinalna,i pominav super i si go slusnav voedno bebceto kaj so placi koga go izvadoja i plus toa mi go kladoja na lice za da si go bacam sto znaci sepak se osetiv prviot plac prviot baknez mu bese od mene,a bev kurtulena od piskanje ofkanje i od milioni cekori po hodnicite cekajki da se otvoram posto pred toa setav da cekam da se otvoram...jas sum za carski i sega bi rodila uste 10 i nikogas ne bi osla na priroden...izvinete na site sto ne go delat moeto mislenje no sepak ova e moe mislenje zosto pominav navistina carski i nemam nikakvi bolki i ete sega si sum doma so angelceto moe....pozz do site...i pravete onaka kako sto mislite deka vam vi odgovara posto sekoj na ovaa tema ke vi kaze razlicno...zosto ete sestra mi mnogu loso pomina i za ednoto dete i za drugot idvete gi ragase dva dena ni za ednoto ni za drugoto ne se otvarase i sega prasaj ja i ke ti reci uste 10 da rodam i 10-te ke gi rodam pak prirodno i pak pokraj tolku bolki ne se nafaka na carski...za razlika od mene...ete cist primer toj sto taka misli ke misli i ponatamu...znaci na vas e....i nikoj ne mozes da ubedis vo sprotivnoto...pozz i sreka za site koj ke stranuvaat mamicki...

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Царски рез
10.3.2010 15:23:29   
lukas
mother kazi kolku e ubavo.....?i jas si pravev muabet so sestrite i cela operacija ja pominav so smea i majtapi....hhahahah...no sepak sekoj si ima svoe mislenje...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Царски рез
10.3.2010 15:31:03   
deluxe
jas sup protiv toa. prirodniot pat, luge e priroden veruvajte!!jas po priroden pat super si pominav,i gorda sum na toa!

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Царски рез
10.3.2010 15:40:20   
Leonida
Јас се породив со царски со целосна анестезија бидејќи немав храброст со спинална. Самата помисла да чуствувам како ми брчкаат во стомак и да ги слушам што прават ми беше грозна. А исто се изнаслушав муабети дека можно било да осетиш и болка ако на некои делови не фатела убаво анестезијата и дека  некои цел живот ги боли местото  каде се боцнати за спинална особено на промена на времеuser posted image
Мислам дека е сепак индивидуално, еве гледам некои од вас имаат па супер искуствоuser posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?