|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ултразвучно мерење на тежината на плодот
20.9.2009 8:59:50   
Палешка РР
Колку верувате во овие мерења?
Дали тежината на бебето секогаш ви се поклопува со гестационата недела?
Дали родилната тежина на бебето одговараше на предвидената со ултразвук?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
20.9.2009 9:27:05   
mami
па лука напредуваше кога како додека беше кај мене во стомак..на последното ехо(се породив ден и пол после тоа) ми рече дека бебето тежи најверојатно некаде околу 3200/3500 грама...Лука се роди со 3430гр. така што најверјатно има нешто..единствено што не ми е јасно е како може да го измери само врз основа на тоа што го гледаuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
21.9.2009 0:02:00   
nadica
кај мене промашија а на ехо ме гледаа двајца различни др. неколку часа пред да се породам и двајцата рекоа 3500-3700 а надица беше 4300 но потоа свекрва ми ми објасни дека кога е спуштено бебето во карлицата со главчето пред пораѓај крие од својата тежина

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
21.9.2009 16:01:32   
mis.
Со првото Др Хаџилега ме гледаше ден прд породување на обично ехо и ми кажа 3300-3400 и навистина 3300.Човекот е голем стручнаи.Исто и за второво Др.Стамболиев уште во почетокот на осми месец ми рече дека до крај ќе достигне 3800 и навистина Стефан се роди 3740.Тоа се вика прецизност-голем гинеколог.А за второво во Чаир пред породување една ми вика нема да биде големо бебето друг вика околу 3600.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
25.9.2009 12:07:36   
Весна
Хм, мене др. Димчев од Систина ми рече дека не требало толку да се држиме до таквите пресметки, а особено не за должината на бебето. Инаку, моево мешљаче е понапредна една недела плус, така ми кажаа и едниот и другиот гинеколог, а горе-доле е според мерките на гестационата недела. 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
4.10.2009 20:35:59   
Snowhite RR
Мене стално ми вели докторката дека спрема тежината е помало за недела и пол, меѓутоа јас не држам до тоа, бидејќи јас знам точно кога сум забременила и баш колку што вели дека е големо, јас толку си пресметувам дека сум бремена. Еве на пример јас по мое сметам дека сум 23 недели, таа пресметува 24 недели и 2 дена, а пораснато е ми вели за 23 и као ме теши дека, тоа не е проблем, дека од мене не може да очекува многу големо бебе(оти јас си сум така помалечка). А јас читав дека во 23та недела бебето е 500 грама, а моето е 626 грама до сега, така да, дури понапредно е. Затоа немој да се плашите ако ви речат дека спрема неделите е помало.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
16.11.2009 9:05:49   
Палешка РР
На последниот преглед бебето беше тешко 2200 гр. докторката рече дека е сосема нормално за 33 недела user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
16.11.2009 9:32:38   
Sanja
Моето бебуле во 28 недела е тешко 1150грама, нормално според мерките за оваа гестациска недела!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
16.11.2009 9:43:44   
biljana16
Jas posledniot pat bev kaj 2 genikolozi i dvajcata mi kazaa deka deteto vo 28 nedela na pocetokot  e 1320. Mi rekoa deka otprilke 10 dena e ponapredno. Se nadevam deka se tocni nivnite merenja. Pozdrav.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
29.1.2010 22:16:15   
денвер
Нашето бебенце на последната контрола во 27 недела беше тешко 1100, и гин кажа дека е добро за таа недела

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
29.1.2010 22:19:29   
Annabel
Мене бебушот во 32-ра недела ми тежеше 1750 грама...

(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
30.1.2010 0:17:53   
alex_mo
  Во 36 недела женскава беше тешка 2800гр. и си одговараше на возраста

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
30.1.2010 1:30:59   
Rossana
lele devojki jas sum navistina isplasena za ovauser posted image , pred dva dena bev na pregled i doktorkata mi kaza deka bebeto e okolu 2500-2600 a jas sum vo 38 nedela vekeuser posted image
Navistina sum zagrizena 2 noki ne sum spielauser posted image imal li nekoj takvo iskustvo? mislite li deka ke bide se vo red?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ve molam POMOS ke POLUDAM user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
30.1.2010 9:34:52   
Палешка РР
Росана не се секирај, нормална тежина на новороденче е од 2800 - 3500 гр. Иако е помало, само нека е здраво. Нпр, внука ми се роди 1950 гр, а да ја видиш сега каков арамбаша е user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
30.1.2010 14:40:38   
alex_mo
   Исто и другарка ми првото го роди 2400гр и тоа точно на терминот што занчи 40 недела,а потоа роди близначиња во 38 недела и двете по 2600 гр.Сите се активни,здрави ,прави ..срцки.Немој да се грижиш за тоа,викаат дека бебињата со помала тежина при раѓањето побрзо подоцна напредуваат.Нека биде само се ок,тежината се надополнува.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
30.1.2010 17:16:07   
Rossana
FALA FALA FALA FALA ve sakam mnogu. Neznam sto bi pravela da ne ja otkriev ovaa stranica. FALA USTE EDNAS

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
30.1.2010 21:44:47   
BEBICA
Koga vlegov vo 9 mesec t.e. 36 nedela na ultrazvuk doktorot mi rece deka bebceto e 3100gr pa ako izdrzi do kraj on pretpostavuvase deka ke bide okolu 4 kg ako ne i poveke.
Posledniot UZ vo 39 nedela pokaza deka Monika e 4100 a posle dva dena se porodiv i na toj nacin kaj nas ultrazvucnoto merenje na tezinata bese tocno a vo visinata promasija za 1 sm povisoka se rodi.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
30.1.2010 22:04:36   
srnicka
na mene den pred da se porodam, mi rekoa deka ke e najmnogu 2900 a Milena se rodi 3310. Znaci deka ne im e mnogu za veruvanje :)))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
16.2.2010 19:01:01   
biljana_ppp
deneska bev na ginekolog, i mi rece deka deteto spored nedelata bilo malecko na  tezina, a se dr mi kaza dek e vo red plodova voda, placenta,deka i deteto e dobro samo tezinata mala.Mi kaza deka ne e nisto starsno ama ako sakam da odam i do sk da me vidatuser posted image Me prasa i kolkava sum se  rodila jas, a jas sum rodena 2850g pa izgleda i toa ke bilo tolkavo koga ke se rodi, znaci nasledno e.Utre ke odam na dr doktor da vidam i toj sto ke kaze pa ke vidime dali ke odime za sk.Belkim nema da rece za sk da se odiuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
16.2.2010 19:04:00   
mami
Не се секирај, бебињата варираат од недела во недела..можеби за следниот преглед ке стави повеќе грама па ке дојде таман. А има врска и тоа колку си се родила ти, влијае генетиката. Оди на друг доктор нека те види, ама мислам дека нема да има потреба да доаѓаш до скопје

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
16.2.2010 23:08:31   
Annabel
Последно ми го мереа бебушот во 35-та недела и беше 2200 гр

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
16.2.2010 23:15:25   
lilit
Денес бев на гинеколог и ми кажа дека бебето тежи 1300 инаку сум 29 недела.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
16.2.2010 23:19:00   
JUKI
Утре сум на гинеколог на редовен преглед во 35 недела па ќе ви пишам колку е бебушотuser posted image

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
17.2.2010 22:32:06   
biljana_ppp
Deneska bev na ginekolog kaj dr doktor i covekot mi kaza deka se e vo red deteto e tesko 2900gr taman si odgovara za nedelata, 36 nedela sum i deka toa nema vrska deka e maleckouser posted image .samo mi kaza deka imam nekoj zastoj ili infekcija na desniot bubreg i mi kaza da pijam uvin caj i spazmeks ,ima li nekoj so slicen problem?Inaku zaradi bubregot me boli-pece pod rebrata na desnata strana od toa bilo,pa da si znaete ako ima nekoj so takov problem deka moze da ima problem so bubrezite.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Ултразвучно мерење на тежината на плодот
17.2.2010 22:49:40   
mami
 И јас имав некои мали проблеми со бубрезите и пиев по литро увин чај на ден и се смирија..така да немаш гајле

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?