|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Срамежливост
4.12.2009 8:43:10   
profesorica
Дале сте срамежливи по природа или не?

Дали понекогаш се згрчувате пред некои луѓе и едноставно неможете да зборувате како што треба, не сте јасни во зборувањето???

Дали сте опуштени и самоуверени или се стегате???

Секако дека зависи од ситуација.
На пр. кога разговарам со шефот или некој непознат, некако се здрвувам и потешко ми е да се изразам на начин на кој што знам.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Срамежливост
4.12.2009 12:36:22   
vezilka RR
јас сум по природа срамежлива, и како мала често пати имав проблем да го искажам мојот став пред луѓе..мнооогу ми беше проблем, и така сватив дека морам тоа некако да го надминам..и го надминав, сега длабоко у мене чувствувам дека ми е срам..ама другите тоа не го гледаат..барем мислам дека не го гледаатuser posted image user posted image , јас важно си кажувам што мислам....

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Срамежливост
4.12.2009 12:40:27   
arh_diz
Po priroda ne sum sramezila . No vo odredena situacija mozam da se zbunam pogotovo koga se raboti za nesto premnogu vazno

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Срамежливост
4.12.2009 12:40:37   
pacuvce
Eh pusta sramezlivost...Poradi istata,mnogu luge za mene imaat vpecatok deka sum voobrazena...E,ama koga ke me zapoznaat sfakaat deka sum dobra kako lepce...user posted image user posted image user posted image Kaj mene mislam deka ovaa sramezlivost poteknuva od faktot sto jas "boleduvam"(ako moze da se narece bolest) od strabizam i toj sekogas mi pretstavuval precka da se eksponiram poveke...Ama so tekot na vremeto nauciv da ziveam so ovoj t.n.hendikep.Vistinskite prijateli se poznavaat po toa sto ja gledaat vasata vnatresnost,a ne nadvoresniot izgled...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Срамежливост
4.12.2009 12:44:28   
tereza
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Po priroda ne sum sramezila . No vo odredena situacija mozam da se zbunam pogotovo koga se raboti za nesto premnogu vazno


истата јасuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Срамежливост
4.12.2009 12:45:51   
profesorica
Како да ја победите срамежливоста?

1.Имате проблем кога треба да им се обратите на повеќе луѓе, па затоа не ги изговарате доволно јасно зборовите? Решение:Увежбајте го говорот пред огледало.

2. Пронајдете активност што ќе го опушти вашето тело и ќе ве направи посамоуверени, на пр. како часови по салса или јога.

3. Пред да му се јавите на важен деловен клиент, запишете накратко што треба да му соопштите.

4. Надитрете го нападот на паника.Обидете се да се опуштите и длабоко и смирени дишете.

5. Срамежливите личности се плашат од комуникацијата со други луѓе. Зошто не се обидете со минувачите да воспоставите контакт со поглед?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Срамежливост
4.12.2009 13:47:16   
Bogdancanka
Не сум страмежлива али во одредени ситуации може да се збунам и кога разговарам со некој непознат нормално е дека немора одма да разврзам јазикuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Срамежливост
4.12.2009 14:03:35   
Боцко
воопшто не сум срамежлив. лесно стапувам во комуникација и лесно ја одржувам. понекогаш можеби се стегам, но пред ептен поголеми авторитети, но и тоа е само во првиот миг. понатаму си тече спокојно. но, ако почувствувам дека со некого сме на иста бранова должина и нешто во разговорот едноставно „кликне“, е тогаш се оди суууупееееррррр!

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Срамежливост
4.12.2009 14:47:17   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко

но, ако почувствувам дека со некого сме на иста бранова должина и нешто во разговорот едноставно „кликне", е тогаш се оди суууупееееррррр!


супер кажано и јас сум таква.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Срамежливост
4.12.2009 14:52:22   
BEBICA
Jas porano bev mnooooogu sramezliva tesko nesto da zavrsev sama morase nekoj da bide so mene.
No se si mislam otkako se omaziv ne sum voopsto stramezliva i za da postignam nesto rusam se i site vrati ke gi otvoram.No se razbira ne gazam preku mrtvi za da dojdam do celta, da se razbereme.
mislam deka odednas stanav hrabra samouverena vo sebe sigurna i mnoogu borbena.
Sega kaj mene sramezlivosta e samo trema pnekogas no mala, no i nejze ja goltam koga treba i koga se mora.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Срамежливост
4.12.2009 14:53:24   
STRUMFETA
Ne sum kojznae kolku stramezliva osoba.Mozebi se povlekuvam koga ke vidam nekoj seznajko vo drustvo bidejki ne sakam da objasnuvam i dokazuvam koga nekoj misli sprotivno ili ne ni se isti gledistata.
A stramezliva, togas koga ke napravam nekoja glupost,ke kazam nesto sto ne mu e tuka mastotouser posted image user posted image user posted image A mi se slucuva toa cesto vo posledno vreme,nenamerno.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Срамежливост
4.12.2009 15:10:20   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Jas porano bev mnooooogu sramezliva tesko nesto da zavrsev sama morase nekoj da bide so mene.
No se si mislam otkako se omaziv ne sum voopsto stramezliva i za da postignam nesto rusam se i site vrati ke gi otvoram.No se razbira ne gazam preku mrtvi za da dojdam do celta, da se razbereme.
mislam deka odednas stanav hrabra samouverena vo sebe sigurna i mnoogu borbena.
Sega kaj mene sramezlivosta e samo trema pnekogas no mala, no i nejze ja goltam koga treba i koga se mora.



Кога го читав ова ме посеќа на сестра ми која беше многу страмежлива,е сега не е така и искрено многу се изненадувам колку се промени откако се омажи,али ми се свига сега вака а не како претходно кога беше страмежлива и кога требаше се јас во нејзино име да зборам или да завршувамuser posted image не дека ми беше тешко user posted image user posted image user posted image супер за тие што ја победиле страмежливостаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Срамежливост
4.12.2009 15:14:29   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Jas porano bev mnooooogu sramezliva tesko nesto da zavrsev sama morase nekoj da bide so mene.
No se si mislam otkako se omaziv ne sum voopsto stramezliva i za da postignam nesto rusam se i site vrati ke gi otvoram.No se razbira ne gazam preku mrtvi za da dojdam do celta, da se razbereme.
mislam deka odednas stanav hrabra samouverena vo sebe sigurna i mnoogu borbena.
Sega kaj mene sramezlivosta e samo trema pnekogas no mala, no i nejze ja goltam koga treba i koga se mora.



Кога го читав ова ме посеќа на сестра ми која беше многу страмежлива,е сега не е така и искрено многу се изненадувам колку се промени откако се омажи,али ми се свига сега вака а не како претходно кога беше страмежлива и кога требаше се јас во нејзино име да зборам или да завршувамuser posted image не дека ми беше тешко user posted image user posted image user posted image супер за тие што ја победиле страмежливостаuser posted image user posted image user posted image



Verojatno kaj mene deluvase mm vo pozitivna smisla a i odvoenosta od roditelite.
Zatoa sega mislam deka porasnav stom ja pobediv sramezlivosta.Duri i tatko mi mi via deka sum se promenila no na podobro se razbira poveke ne sum sramezlivo devojce koe sekogas barase pomos od tatouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Срамежливост
6.12.2009 15:10:48   
natasha
Ne sum sramezliva,mn sum si komunikativna i navistina nemam potreba dse sramam,bez razlika dali se zapoznavam prv pat so nekogo ili ne

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Срамежливост
6.12.2009 17:31:44   
alex_mo
   Воопшто не сум срамежлива и се што можам да завршам сама ,тоа и го правам.Не трпам неправда како земен ред на шалтер , на лекар и сл, веднаш реагирам,без разлика пред колку луѓе.Сите врати што ми се потребни ако треба ке ги отворам.На работа сите страв во коски од шефот и не го гледаат кога им се обраќа ,а јас сосем слободно комуницирам...мислам дека така повеќе ќе те ценат,кога имаш свој став без разлика пред кого.Секогаш си викам па и тој/таа е човек како мене ,ништо повеќе....

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?