|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали би се срамеле од околината доколку забре...
27.11.2009 20:01:21   
arh_diz
многумина забременуването со IVF  сметаат дека треба да остане семејна тајна. Сметаат дека околината ке ги смета за неспособни и на друг начин ке го гледа детето.Какво е вашто мислене

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.8.2012 1:05:23 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
27.11.2009 20:18:54   
Bogdancanka
Јас немислам така нема што да се крие јас бев 3 пати и не го криев тоа од никој го споделив искуството со сите мои пријатели роднини......и секој што би ме прашал како и што било би му одговорила зашто да кријам ако можеби со некоја информација и искуство би му помогнала на некој било кој и да останам user posted image по пат на инвитро пак би споделила со секој.Нема што да се страмам и за тоа немам проблем да зборувам отворено.Признавам на почетокот кога незнаев што како ми беше малку тешко да зборам за тоа али тоа ми беше повеке од страв зашто незнаев што ме чека.а сега мислам дека секое искуство може да помогне некому и нема што тука да се крие.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.8.2012 1:06:48 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
27.11.2009 20:34:34   
mami
леле, па зошто? баш на сите би се фалела со своето дете...немав таква судбина, релативно брзо зачнав, но и да дојде до момент така да мора не би го криела тоа- важно е дека јас сум направила се за да добијам семејство, нема тука ништо за срамење и криење

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
27.11.2009 20:45:27   
Еца
НЕ! Со крената глава би одела кон мојата цел- дете. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
27.11.2009 21:19:27   
cika
Eve jas daj boze da imam bepce so ivf na site bi se pofalila bideki bev dosega tri pati i site sto me znaat znaea se kako odi postapkata i normalno mi stiskaa palci  ama nisto taka da se nadevam cetvrt pat i nema so da se sramam nisto loso ne pravam taka da bi sakala da uspeeme site so ne mozime da imame bepce po priroden pat pozz

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
27.11.2009 23:00:25   
Mila na mama
Јас тоа не го разбирам. Зошто криење ако си ја кажеш маката може некој ќе ти каже решение. Медицината за тоа е, а дете си е дете нема врска како е зачнато. Имаме пријатели 13 години се бореа со стерилитет. Беа на третмани 5 во Белгија и 3 во Грција. Од нив 3 пати забремени и не успеа да стигне ни до 3 месец. Последниот пат успешно ја износи бременоста ама со лежење 9 месеци и сега имаат тригодишно девојченце. Во текот на борбата воопшто не криеја ма сите знаеја и им даваа поддршка и им држеа среќа. Е каква фешта беше на мекици ич да не ви кажувам после 13 г чекање тоа беше свадба со 3 дена траење и 2 локации на чекање гости. 

_____________________________

love u all

(Одговор на членот cika)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
28.11.2009 0:21:30   
Боцко
најголема глупост би био да се крие. во денешно модерно време воопшто не е важно како, туку е важна целта. детето ќе дојде а со него и неизмерна радост и убави моменти. зар не е во тоа убавината?

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
28.11.2009 9:25:43   
Палешка РР
Воопшто не. Целта е возвишена и не би ме сопрел никој и ништо во нејзиното остварување.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
28.11.2009 9:27:47   
ripce
Воопшто не. Целта е возвишена и не би ме сопрел никој и ништо во нејзиното остварување.


потпис!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
28.11.2009 9:34:23   
profesorica
Не би се срамела, битна е само целта.Детето кое толку сум го посакувала и јас и мм како и целото мое семејство.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
28.11.2009 11:14:14   
natasha
Zosto bi se sramela...pa sigurno deka toa sto ke raste 9meseci vo mene ke bide isto takvo slatko sustesvo kako i ona koe se zacnuva po priroden pat.Mislam deka ednostaveno ke uzivam vo takvata bremenost i so netrpenie ke go ocekuvam da go zemam vo pregratka toa milo bebence

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
28.11.2009 12:06:37   
bibi
браво за сите, мислам дека сме добар тим на рингераја. Апсолутно, им се дивам на сите за храброста и трњето што поминуваат за да го добијат своето најголемо богатство и дефинитивно , нема причина да се кријат работите ако знаете дека зборувајќи за нив би им помогнале на други луѓе кои ја имаат истата мака.user posted image

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
28.11.2009 12:11:52   
arh_diz
Браво за сите важно е да се оствари целта user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
28.11.2009 13:56:49   
Anushka
СМЕТАМ ДЕКА ТРЕБА ОСОБЕНА ХРАБРОСТ ЗА ТОА. Им се восхитувам на сите жени кои станале мајки, или барем се обиделе во тоа!!!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
28.11.2009 17:25:18   
mother 29
никогаш!

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
12.1.2010 15:35:28   
mother 29
јас не ги свакам тие коментари од типот...лелеле таа е со вештачко????????
и што сега!?ако е ?!со рогови да не е!леел се изнервирав не можам ни да пишам!!!!!!
или пак има една роднина на мм ми .роди син со вештачко оплодување!!!!!!!!кажуваа као од далеку се бранела дека не е така!ни разбирам ,нит свакам..ниту пак сакам да сватам
user posted image

зашто некои жени се срамат од тоа да признаат дека се останати со ин-витро ,бремени?што е срамното овде?

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
12.1.2010 15:37:35   
arh_diz
i jas navistina ne gi razbiram. I uste imam primetno toa sto ako ima nekoj bliznaci site vikaat a ovaa so vestacko ostanala bremena. Ili pak povozrasnite koi ne se upateni dobro sto znaci vestacko oploduvanje znaat da recat gospod znae cie e deteto.


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
12.1.2010 15:41:56   
ripce
зашто некои жени се срамат од тоа да признаат дека се останати со ин-витро ,бремени?што е срамното овде?


и добро лажат пред другите, се лажат и самите себеси, а нели ги е страв да лажат пред Господ што и се смилувал да и даде дечињаuser posted image нели ги е страв дека можат некако да бидат казнетиuser posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
12.1.2010 15:46:23   
zami
koga lezev vo Sistina, imase edna devojka koja mlada, bez mnogu obidi da zabremeni, bese dojdena za invitro tretman.
I si se smeevme deka za nekoja godina koga decata ke prasaat kako se pravat bebinja ke im raskazuvame za epruveti i sl.

ne mislam deka toa e bauk, tuku e napredna tehnologija vo medicinata.

jas na primer mnogu sakam bliznaci, i koga standardot bi mi dozvolil, bi otisla na invitro samo za da mi napravat bliznaci.
ili naskoro koga ke moze da se bira i polot na deteto, ako nekoj koj ima tri kerki, zosto ne bi se resil na invitro za da dobie sin.
snaa mi koja se posreki so maz na 37 godini, i rodi invitro bliznaci, velese, nemam jas vreme da mislam na vtoro, vaka podobro dve naednas.

i taka natamu ima milion primeri, kade invitroto e opravdano ne samo kaj tie sto nemozat da zabremenat po priroden pat tuku i kaj mnogu drugi.

a bidejki sekogas glasam za toa decata da ja znaat celataq vistina i nistop pomalku od toa negledam zoisto ne bi znaele na koj nacin se zacnati, normalno, na adekvatna vozrast za da go razberat toa.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
12.1.2010 15:49:13   
lilit
        Воопшто не би се срамела!А зосто да се срамат падобро ш то го има IVF!Еве баш денеска техничарот на мојот сопруг ни соопшти дека му се родиле три здрави бебиња и тоа Јана Јована и Стефан !Колку се израдувавме со сопругот тој на сите им казуваше.Па што дека се со IVF Ангелчиња!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
12.1.2010 16:11:55   
niki
Уф, на чаршија ли уста ќе и затвориш?  Да не те зборат чие било детето, а ако не појдеш на вештачко оплодување ќе те зборат неможе да има деца.
Море нека збори кој што сака, јас ако треба и на вештачко и ќе посвојам дете, и без маж дете би родила ако сакам и ако можам. А кој нема друга работа нека му се сити на мојот живот, мене од таквите срам воопшто не ми е.
И на крајот на краиштата се крие ли тоа. Кога се здрави луѓето и немаат проблеми веднаш зачнуваат, а кога ќе почнат проблемите сите одења на лекар и пиење на лекови како ќе ги оправдаш, се гледа тоа од авион, кај ќе се скриеш.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
12.1.2010 16:15:50   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

зашто некои жени се срамат од тоа да признаат дека се останати со ин-витро ,бремени?што е срамното овде?


и добро лажат пред другите, се лажат и самите себеси, а нели ги е страв да лажат пред Господ што и се смилувал да и даде дечињаuser posted image нели ги е страв дека можат некако да бидат казнетиuser posted image



да да ги има и такви што многу добро лажат....али заштоuser posted image Што е страмно тукаuser posted image Зашто некои несакат да споделат искуство со другитеuser posted image Тоа ама баш никако неможам да го сватам...и на крај ништо неостанува тајно се изглегува на виделина и кој лажелеuser posted image Само себеси....






јас во никој случај не би се страмела битно ми е само да добијамuser posted image па нема веза тоа дали ќе биде инвитро,инвитро со донација или природно.......


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
12.1.2010 16:18:22   
arh_diz
Jas imam drugarka so koja zaedno studiravme i sega koga si doagam vo Mak se gledam so nejze se druzime postojano. Taa imala nekolku obidi na invitro no neuspesni no nikogas mi nema kazano na mene jas toa go imam svateno niz razgovori .Koga jas ke i recam pa probaj so invitro i taa mi naoga pricina deka se unistuvaat kletkite neznam sto. Seuste nemozam da ja razberam zosto krie i se srami.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
5.2.2010 22:39:19   
mira
А зошто да се срамам или пак да лажам? Тоа само кај нас е така! Што има срамно? Фала му на Бога што медицината е толку многу отидена нанапред што некој парови навистина можат да се израдуваат и да го доживеат тој родителски инстинкт. Да би се родиле пред 70год. ќе немале свое поколение. Сепак тоа е потпомогнато оплодување и од двајцата родители е. Генот си продолжува. Ако не добијам детенце уште една година и јас ќе одам. И ако ми се фати на сите би кажала ( особено на паровите кои немаат деца) за да ги упатам каде да одат. Ништо не е срамота, а само и во Македонија си дозволуваат такви прашања. Повеќе ги интересира за комшијата отколку за себе.

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
5.2.2010 22:54:15   
delfinka
ubavo e koga nikoj ne bi se sramel kako dosol do posakuvanata cel,no za zal seuste postojat luge koi so pricina krijat so nadez deka ke gi izbegnat site malograganski ozboruvanja
poznavam licno komsika koja nemozese da zabremeni poradi nekoi problemi od strana na soprugot i edinstveno resenie bese inseminacija ili invitro i koga zabremeni so invitro(domasnite znaea)i licno nejzinata svekrva neznaejki deka problemot bese kaj sinot ja ozboruvase na site komsii deka nemozela da zabremeni a falejki go sinot deka toj e dobar deka sigurno e problem kaj snaata
se sto cuv od dvete strani premolcav,no znam deka se slucuvase i raskazuvas"negativno"nasekade
za zal

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот mira)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?