|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
22.6.2011 13:01:15   
Carelija
ИЗВОРНА ПОРАКА: tin*

....ALO...... 21 VEK!!!!! ne sme vo tursko, lugjeto na mesechina se kachija, site so silikoni se napravija, pa ne znam vakva takva korekcija od chalam pa ne se sramat tuku se perchat!!!! Samo napred za site idni mamichki i glavata gore!!!!

Najprvo edno bravo za komentarot user posted image
A sega moram i jas da pisam nesto na ovaa tema posto pred nekoj den edna budala me izvadi od koza.  Se izvinuvam sto ke pisuvam malku poopsirno. Imeno na poveke forumi imam pisuvano deka zad sebe vo period od skoro 4 god  brak imam nekolku inseminacii i edno IVF ( site neuspesni ) za koi osven vie rr i domasnite ne znae nikoj ( normalno zatoa sto ne uspeale pa da ima sto da kazam ). E sega vo toj period me pravea bolna od sto li uste ne i navodnite bolesti bea pricinata sto jas nemam dete i da ne recam me gledaa kako crna ovca. Togas se prasuvav dali tie luge imaat popametna rabota osven da berat tugjo gajle iako jadat svoj leb, no izdrzav. Po tocno 3 godini i 2 meseci brak jas ostanav bremena po priroden pat. I sto se slucuva sega, jas pak sum crna ovca. Pred nekoja den slusam edna budala kako mi komentira zad grb:"Sto da pravi nemozese da ima pa morase na IFV, pa bog znae od koj e".
Ne me dotraja koza i se vrativ i i vikam: Ko prvo jas dali sum user posted image so IVF ili ne e moja licna rabota za koja ne se cuvstvuvam dolzna na nekoj da mu davam raport, ko vtoro i da sum user posted image so IVF, semeto sigurno ne e od deckoti tuku e od mm, ko treto ti prvo omazi se, stvori familija pa reci op.
I nikako nemozam da se nacudam  na ovoj bolen svet. Sto im e na lugevo?user posted image
Ubavo vika tin, 21 vek sme luge, treba da bideme blagodarni sto voopsto postoi IVF i sto mnogu roditelski pregratki se polni bas radi IVF, a ne da osuduvame i da gledame popreku na tie luge. Naprotiv na tie luge treba da se gleda kako hrabri licnosti, posto od ona sto e moe licno iskustvo znam kolkavo e maltretiranjeto za edna zena dali so hormonski terapii dali psihicki, se so cel da se dopre do user posted image
Zatoa ne zapirajte na zborovite na okolinata ( po sekoe kuce kamen ne se frla ), glavata gore i bidete srekni ako se nasol nacin ( bez razlika kakov ) da se dojde do user posted image
Pozdrav i ubav den

(Одговор на членот tin*)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
22.6.2011 13:04:00   
Carelija
P.S temjana se ke bide, samo pozitivni misli. Pa mozebi i ti ke si rodis naednas dve user posted image user posted image , toa nikogas ne se znae. Mnogu sreka duso user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
21.8.2011 20:52:25   
Melanija RR
Воопшто не,само неписме би прашувале глупости што и како е ИФВ,а не нетот да им служи само за ФБ.
Навистина сите имаме по некој душегрижник околу нас,кој нели само онака случајно ќе не праша нешто.Да не бидам вулгарна,но такви се знае каде.
Негледам ништо срамно од ИФВ.По мене е срамно жени кои раѓаат а не се способни ниту знаат да чуваат и извадат на прав пат свое дете е нив ги жалам и сожалувам.
Само напред за сите нас ќе има ден user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.8.2012 1:06:26 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
21.8.2011 22:28:29   
kapina
drugarka mi zavcera se porodi so maski bliznacinja inace ostana bremena so ivf posle deset_ godini mozete da zamislete samo kolkava bese radosta 

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.8.2012 1:06:08 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
25.10.2011 10:26:58   
iriewoman
Edno golemo ohrabruvannje za site sto ne se fatiloinvitroto ili sto zacnale po pat na invitro no gi isgubile decata. Jatrvami i soprugot se 8 god vo brak i probuvaa po priroden par da zacnat ama ne se fakase nikako , pa ona primase terapija, no pak nemozese da zacne. Se odlucija da pravat invitro iodma prvoto se fati i toa 3 bebcinja no vo 6ti mesec dobi bolki i predvreme se porodi no bebinjata ne preziveaa. Potoa otidoa na vtroro invitro no bese neuspesno . iI bidejki imaa pravo i na treto i trebase da se  prai za 6 -7 meseci oni se opustija ne mislea na toa a rabotea na slucajot i op se fati prirodno . Ona ostana trudna po prioden pat so devojce i se pordi pred 27 dena, rodi zdravo zensko dete. Taka da ne se razocarivajte nigogas zosto nikogas se ke si dojde na svoe mesto,,,,


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.8.2012 1:05:50 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
27.1.2014 12:51:46   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, се потресов што чув...

Гледам да бидам што подискретна со нашите обиди за забременување и сите постапки што ги правиме, и баш сега ми кажаа дека една личност со која ама воопшто не разговарам на темата ширела муабети дека чекаме ваучер за ин витро... за волја на вистината, ние не сме ни почнале да собираме документи за ваучер, ама ете, на некои луѓе не им ни треба повод или причина да шират сенешто...

Се чувствувам очајно и едвај се смирив, прееска се тресев како лист... user posted image Не ми се верува колку знаат луѓе да бидат бедни...


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот iriewoman)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
27.1.2014 12:57:19   
Melanija RR
Hopeful се се враќа се се плаќа, но не од нас има некој што гледа и правдина дели

Едноставно јас многу сум разочарана од тоа колку безмилосрдни се луѓето,ретко ќе најдеш човек посебно пријател кој е искрен.Ако некој за било што невидел мака незначи дека нетреба некого да разбере.
Главата горе и за такви само голема насмевка user posted image пример,,Стварно?Па како таа знае а ние не?Боже прости луѓе,, ете еден одговор за таквите.
Те user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
27.1.2014 13:02:45   
Hopeful RR
Во ваков контекст малку чудно делува мојот пост user posted image
Да појаснам - ама ич не ми е гајле на каков начин ќе добиеме user posted image , само да го добиеме! Ни срам, ни перде не ми е ни од инсеминации, ни од ИВФ. Она што ме изнервира и вознемири па го пишав постот е тоа што луѓе наводно ми го берат гајлето, а уствари се радуваат што имаат муабети за трачарење и шират негативна енергија. Инаку, тоа само збори за нив, и дотолку појасни ми се нештата, и искрено, баш ме заболе user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
27.1.2014 13:46:20   
LoveableMe RR
А од кога тоа е срамота да се забремени во ИВФ? Во кој век живееме? И кои се луѓето што им е чудно, на денешно време кога секој втор-трет пар има проблеми со забременување, да се забремени со ИВФ? Ха ха ха...... не знам зошто толку си се потресла Хопефул, тоа воопшто не е нешто за потресување.....

Можеби кога првпат почнал процесот пред 20-30 години, да сигурно било чудно, но денес тоа е најнормална работа, па има парови за прво најнормално добиле дете, па се мачат за второ со ИВФ....ајде таму уживај не се замарај со глупости, денес ништо е е срамота...кога не се срамат секс видеа да закачуваат на интернет и полу-голи да се сликаат на профил на Facebook и што ли уште не луѓево, па ти ќе се срамиш за еден муабет за ваучер.....user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 27.1.2014 13:47:57 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
27.1.2014 14:07:34   
mommy_angels RR
Хоупфул ќе ти кажам мое искуство user posted image
Се најдов во ситуација да ме прашаат дали детето ми е со ИНФ или спонтано.На ова одговорив "А вие ме прашувате дали со мм се Еuser posted image или не ? "
Повторно не се сетија да прашаат user posted image
На ваков безобразлук,само со уште поголем безобразлук.На луѓето се можеш да им направиш ,ама устата не можеш да им ја затвориш

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
27.1.2014 14:07:56   
Hopeful RR
Ама не се срамам, јас уште чекам да видам исход од 4 инсеминација па допрва да собираме документи за ваучер... user posted image

Муабетот ме изнервира затоа што е зад грб, затоа што е злонамерен, и затоа што е од некој што замисли, видел мака со забременување и си го решил проблемот, па сега трачари и дели памет на сите други, ко да они немале никаков проблем...

Инаку, Melanija RR, скроз си во право со одговорот - ако ги видам во скоро време, баш тоа и ќе им го кажам user posted image

Хахахаа, mommy_angels, браво за тоа што си им го кажала user posted image мене секогаш отпосле ми текнуваат стварите што сум требала да ги кажам, ама добро ме спремивте user posted image
user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 27.1.2014 14:28:54 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
27.1.2014 23:00:27   
kapina
Ajde ne se zamaraj so takvi luge ne vrede

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
28.1.2014 1:06:27   
Defne90 RR
Sekoj ima pravo da si ja pocuvstvuva radosta za svoeto cedo.A nikoj nema pravo da se mesa i da komentira dali toa detence e zacnato po priroden pat,dali so ivf postapka.Samo ne mozam da svatam kakvi luge ima vo nasava zemja,ne gi gledaat svoite bedni zivoti pa se zamaraat so drugite i zboruvaat tokmu zatoa sto kako sto rekov nivnite zivoti se bedni.Ic ne se zamaraj so tie luge ne vredi ni da pomisluvas na niv.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
28.1.2014 12:01:21   
Lina*
Da bideme blagodarni sto ziveeme vo ova vreme kade sto veke postoi IVF,bidejki porano mnogu parovi sto imale problem ostanale bez decinja.Nie ja imame taa moznos i mnogu nasi prijatelki pa i bliski od familija imaat bebenca sto gi zacnale po pat na IVF i po nisto ne se ralikuvaat od drugite.Samo prosti i luke sto ne videle maka vo zivotot mozat da davaat takvi glupavi komentari.
Jas 7 godini se macam da dobijam bebence i sega vo momentov cekam da vidam dali moeto vtoro invitro ke e uspesno i samo toa me okupira a za zlite jazici.......ama bas mi e gajle,na um ne gi klavam

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
28.1.2014 12:11:58   
miana
Таман работа да се срамам. Па тоа не е злодело!!! Срамота е да се краде, да се лаже, да се прават греевови, а да се бориш за дете - не е срамота...За поздрав е!!!

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
28.1.2014 13:05:25   
Kvisko
Hopeful без гајле за такви душебрижници. Секогаш ги имало и секогашп ќе ги има. И јас пред некое време се соочив со обид од една трачерка да извлече информации од мене. Па леле кога почна да кажува кој се добив дете со ИВФ косата на глават ми се крена.
Ама решив дека не е вредна да ја мислам. Со тоа што зборува за други знам дека си прикрива сопствени недостатоци и фалинки во животот па комплетно ја игнорирав.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
28.1.2014 13:29:10   
miana
Тоа што некој забременил со ИФВ не го прави ни малку поразличен од другите..

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
28.1.2014 14:09:37   
vezilka RR
Според мене да започнеш муабет на таа тема, да му кажеш некому дека забременувањето со ИФВ е срамно освен што е многу ниско е и знак на краен конзервативизам. За воља на вистината, знам за еден таков случај, свекрвата на една моја пријателка им кажа на пријателкава и и син и да не го ширеле муабетот, да не разбереле кај нив во фамилија. Како они да се спремаа на разглас да објават, неисе, ама битно им нагласи. Значи дека сеуште постои таков конзервативизам и примитивизам. Жално..

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
28.1.2014 16:00:20   
Hopeful RR
Ц ц ц... и смешно, и жално во каква средина живееме. Свекрвата па тоа нека гледа, не да биде успешна постапката, него никој да не дознае...
Прво, секој треба да си гледа во двој двор, и него да си го чисти, а не туѓиот. Притоа, мешањето во туѓа интима, прераскажувањето и ставањето на информациите за туѓи проблеми со забременување во контекст на сожалување, оговарање и креирање срам е... како да ви кажам, ниско и бедно, и кај мене само ги разјасни работите за тоа што од кого можам да очекувам.
Мене ама ич не ми е срам од тоа како ќе добијам дете, само се додека не се случи тоа, сепак би сакала да не ми се мешаат и да не ми ја нарушуваат интимата. Во денешно време и во ситуација во која гледам толку неуспешни инсеминации и ИВФ, секој успех за мене е радост, а не срам. Така што, здравје, само нека се случи user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
28.1.2014 16:03:48   
Hunny
Мене искрено малку ми е чудна темава user posted image Не разбирам зошто некој би се срамел затоа што ја добил најважната битка во животот-да добие бебе. Јас за среќа не сум имала проблем со забременување, но никогаш не би се срамела ако сум добиела детенце на овој начин. Според мене нема ништо поубаво и поскапоцено од тоа да држиш бебенце во рацете, независно на кој начин е тоа зачнато.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
29.1.2014 23:11:48   
Stefanija Stefi
Дај Боже секој што сака да си има дома бебенце да му се радува и да го воспитува, да си го добие, небитно на кој начин! А лошите луѓе зборувале и ќе зборуваат како и да е. Туку ние да можиме да си го ставиме сигурносниот оклоп и да се стремиме кон нашата цел, без да сме повредени од злобните коментари. Нели секој си знае за себе?
-ИФВ-ДА! Без оглед на причините...

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
4.2.2014 1:58:28   
jana ana
не би се срамела ич.. со мм сакаме многуuser posted image user posted image без разлика на кој начин ке го добиеме.. нека биде како што господ сака.. а за околината не ме интересира бидејќи на оваа денешница како што вели др Таше секој трет пар има проблем со забременување..(сега можеби кај сите не е некој страшен проблем за ивф ама има проблем) и доколку има такви на кои им е интересно или чудно или пак им звучи срамно ако некој забременил со ИВФ тогаш проблемот е во нив .. за мене е битно што постои алтернатива плус .. шанса плус и за оние парови кои сакаат а неможат да добијат бебенце. инаку ние моментално правиме испитувања во плодност и не кријам од никој ..

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
4.2.2014 2:12:40   
bucko mal
Jas imam edna poznanicka koja e bremena so vtoro dete.Prvoto dete go dobi so ivf, isto taka i vtoroto e zacnato.Se sretnavme vikendov i jas fino lepo i cestitav za bremenosta a ona mi vika:,,fala ti mila ama znaes ne e isto cuvstvoto da se ima dete po priroden pat i dete da se dobie so ivf,ne e ista radosta''Znaci,pogolema glupost nemam slusnato,pretpostavuvam deka toa go kaza kako opravduvanje pred svekorot i svekrvata ili pa epten ja udrile trudnickite hormoni.
Za mene tuka nema nisto stramno,daj boze kaj site da dava decinja.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот jana ana)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
4.2.2014 6:30:29   
Goddess*
Ha ha shto sve chovek nema da vidi i slushne,pa ako ne e i ista radosta ondak shto idela na IVF? Pa ne ednash nego dva patiuser posted image e toa ti se vika prostatulok.Nego so druga namera muabetov da ne bil,so buckanja pred starite,deka i se prelila chashatauser posted image

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 4.2.2014 6:32:35 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Дали би се срамеле од околината доколку з...
4.2.2014 18:58:06   
Stefanija Stefi
Ауууу...тешко им на паметот! Нели дете си е дете? Па не е кило месо што се купува од клиниките за плодност/неплодност???? Глупости.
Без разлика кој и да го кажал истото, крајно ме изнервира. Можи пак помалку ќе му се израдуваат кога ќе го видат за прв пат, или кога ќе им се насмее, или кога ќе прозбори, или кога ќе прооди....?????
Не знам што да речам... Се изнервирав user posted image

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?