|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
6.11.2010 1:04:09   
veckasr
so pet godini borba so sterilitettot se bi napravila da imam detence i invitroto veke ne e tabu tema niti e nesto sramno  toa e edinstven nacin nekoi parovi da dojdat do posakuvanata cel detence user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
6.11.2010 9:13:22   
Octavia
Зошто да се срами човек? Како велат-срамота е да лажеш, да крадеш, ама што има срамно во ова?? И плус сега луѓето отворено зборуваат за тоа и мене ми е тоа сосема нормално. Еве пр. сретнав една роднина, ја прашувам како и е синот, ми вика „Еве правеа инвитро со снаата, па чекаме да видиме“... Нити јас помислив нешто лошо, нити таа крие. Дај Боже сите што сакаат user posted image  да си добијат, што е важно како е зачнато, дали на „традиционален“ начин, дали со ИВФ, дали со донор... дете е дете.

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
6.11.2010 9:28:23   
lukas
Дај Боже сите што сакаат user posted image да си добијат, што е важно како е зачнато, дали на „традиционален“ начин, дали со ИВФ, дали со донор... дете е дете.


potpis


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
6.11.2010 9:31:57   
AnnaMolly RR
Зошто да се срамам? Напротив, ќе одам со напрчен стомак, среќна дека ќе имам бебе. Дали е важно на кој начин е зачнато?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
6.11.2010 15:32:31   
mama26
abe od sram nema nadvor da izlezam...breeee jas za rekla kazali ke ziveam hahah smeski,mi e gajle za tie sto sto se takvi....tie od sto imaat premnogu problemi doma pa se zamaart so tugi.....mislat deka taka ke izbegnat od nivnata realnost...user posted image ....sekoja majka da si doceka detence bezrazlika kako dali prirodno ili ne...

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
29.11.2010 22:54:31   
wannna baby
Da se sramam, more samo da zatrudnam so ivf pa daj boze i bliznaci da se pogodat na site ke kazuvam t.e. ke se falamuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Don''''''''t look back in anger.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
30.11.2010 0:37:53   
misticia
nikogas ne bi se sramela - toa e samo medicinski nacin da se pomogne procesot na zabremenuvanje i nisto poveke od toa
duri i koga bi bilo so donator (maski ili zenski) - toa e cisto privatna rabota i nemam zosto da polagam smetka na nekoj tret sto i kako sum pravela

edno e sigurno luge pravat navistina losi raboti po svetov, najblago kazano stramni nesta i nemaat gajle - zosto nekoj bi se grizel ako ne pravi bas nisto loso

jas imam dve deca po priroden pat ama ja imate mojata poddrska site sto odite na invitro, i ne dozvoluvajte nekoj da vi go diktira zivotot
dodeka ne cinite steta nikomu nema mesto za sram

(Одговор на членот wannna baby)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
30.11.2010 0:59:08   
Maca25
Не би се срамела, него со гордост би ја кажувала мојата приказна. Јас многу лесно и брзо останав бремена, но да не се случеше тоа сигурно дека се би пробала за да добијам дете. Истото мислење го има и мм. Никогаш не би криеле и да е посвоено детето и да со IVF добиено. Тоа е дете, не е ништо поразлично од другите деца.

Имам пријателка која долго време криеше дека зачнала со IVF. Таа и ми 10 години немаа деца, а изговор им беше дека сеуште се млади за деца и дека сакале да шетаат малце сами. Но, еден ден таа лута на нејзиниот маж, во муабет рече: Е, тој, не успеа ни дете да ми направи како што треба, се изнамачив. Тогаш сватив што е работата, но ништо не реков. Само не разбирав зошто 10 години кријеа дека не можат да добијат дете по природен пат?!? Нормално дека вистинските пријатели и во добро и во лошо би биле тука за нив, да ја споделат со нив секоја радост и тага, успех или разочарување, да им дадат некаков совет или пак поддршка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
30.11.2010 1:14:25   
ninana
poddrska za site idni majki so invitro vi drzam srekja!:) i jas sakam bebence ama uste ne sum ni probala, 23 imam ranicko e....ili ne? xixixi ama mnooogu sakam i jas i partnerot:)

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
30.11.2010 8:23:46   
anedespo
Многу ми е гајле што другите мислат. Па јас живеам за мене да ми е убаво.А простите  луѓе што појма немаат што е што и што све значи, не вреди да се срамиш од нив. Имаме пријатели повеќе од 10 години немаат деца, а неодат на вештачко зашто демек туѓо дете не сакал да чува. Бре збори, убедувај, објаснувај ја постапката . се е џабе. А само интернет да отвори и да прочита. Ај ова постариве на некој начин и да ги оправдаш. Го тераат она што го научиле пред Адам и Ева и не примаат нови работи. Ама младиве со вакви сфаќања во време кога целото знаење ти е на дланка е за утепување.

(Одговор на членот ninana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
30.11.2010 8:40:24   
vesna1
Ne gi razbiram tie sto se sramat. Nisto ne e sramota, daj boze na site da bide uspesno. Jas licno imam deca koi mi se zacnati po priroden pat, no da bi trebalo nikogas ne bi se sramela da kazam, gluposti. Imam prijateli koi 4-5 pati pravea i neuspesno mnogu mi e zal i veke mi e nezgodno da zboram i prasuvam na taa tema.
Im posakuvam na site postapkite za IVF da bidat uspesni da si rodat barem edno user posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
7.12.2010 0:37:45   
suzeto
ic ne mi e gajle za drugite sto ke recat,zosto da se sramime,daj boze da fati kaj sekogo barem ivf da bese sigurno 100%,kolku se macat nekoi zal mi e ....treba da se sramat tie sto ozboruvaat zatoa sto ne znaat niz kolku tezok pat minuvame hormonski terapiii i sve dr.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
10.1.2011 19:16:38   
Nadez*
Koga chovek bara spas za svojata maka,ne bira niz kakov pat kje pomine...Si go gleda svojot zivot,i si go slusa svoeto srce i um...Moite site pogledi se svrteni kon IVF....za razmisluvanjata na okolinata nemam vreme...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
11.1.2011 12:08:45   
ole2004
Posle 6godini brak jas rodiv bebence zacnato soIVF.Ne se sramam da go kazam toa,a ne se sramam da kazam deka posle nekoj mesec povtorno ke odam na IVF i daj boze povtorno da e uspesno da rodam uste edno angelce.Pozdrav do site trudnici i roditeli so IVF.

(Одговор на членот Nadez*)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
12.1.2011 11:18:53   
stojanoskad
lele,pa toa vopsto ne e nesto od sto bi trebalo da se sramam.A i ne znam zosto toa bi go kriela ili pak bi me zasegalo mislenjeto na okolinata.
Koga lugeto imaat problem baraat nacin toj da go resat neli!Pa taka i ova,poveke go gledam kako resenie na ostvaruvanje na najsvetata cel na zenata MAJCINSTVOTO!

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
12.1.2011 23:49:24   
fahi
zdravo...i ja sum nova tuka sakam da prasam nesto imam rodnina sto nema ovulacija i sto nemoze da ostane bremena dali nekoj znae deka so invitro moze da ostane bremena ako nekoj znae ili ako imal vakov problem neka pise pozdrav i se najdobro i nikoj neka nese strami od toa kako e zacnato bebeto vazno e dase ima makar i edno...



(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
13.1.2011 0:12:18   
veckasr
ako nema ovulacija treba da si gi ispita hormonite toa se lekuva soclomifen

(Одговор на членот fahi)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
13.1.2011 0:23:16   
Olivia
Fahi dobredojde na forumot  TUKA moze da procitas poveke za vestacko oploduvanje

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
14.2.2011 14:11:10   
majan
Ne gledam zosto bi se sramela. Jas zabremeniv so IVF. Vo niti eden moment ne kriev niti jas niti maz mi za toa. Si go imam najubavoto anglece na svetot za dete i zosto da se sramam. So seta gordost se falam so nego.

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
4.4.2011 18:16:57   
Gorde J
Jas sekade javno kazuvam deka imam dete od In vitro. A malata celata lici na tatko i, glava skinata i uste nekoi pokreti gi pravi isti kako nego , nemam pricina vo nisto da se somnevam i da se sramam od toa

(Одговор на членот majan)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
4.4.2011 18:33:38   
vodickata
ma kakov sram si se gordeam i cvetam proletva sto vo mene nosam bebence napraveno so ivf :)))) posle tolku maka i fala mu na boga od prva se fati ne custvuvam ni malku sram tuku sum najsrekna na svet sto voopsto postoi nacin da se ima detence i pokraj problemite sto za zal se se pocesti kaj zenickite i mazite koi sakaat bebuskovci i na site vi posakuvam da si dobieteuser posted image na bilo kakov nacin samo hrabro glavata gore pozitivni misli i se ke bide vo red user posted image

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
4.4.2011 18:51:26   
Gorde J
samo napred vodicka so tebe sum user posted image user posted image

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
4.4.2011 19:29:46   
tin*
....ALO...... 21 VEK!!!!! ne sme vo tursko, lugjeto na mesechina se kachija, site so silikoni se napravija, pa ne znam vakva takva korekcija od chalam pa ne se sramat tuku se perchat!!!! Samo napred za site idni mamichki i glavata gore!!!!

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
5.4.2011 12:14:14   
vodickata

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gorde J

samo napred vodicka so tebe sum user posted image user posted image

samo napred vodicka so tebe sum 

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: дали би се срамеле од околината доколку з...
22.6.2011 11:54:33   
temjana
јас вчера дознав т.е знаев дека пријателка ми беше на инвитро но вчера им потврдија дека носи близначиња, верувајте вриштев од радост почнав целта да се тресам и едвај го држев телефонот во раце. бебе не едно две бебиња има ли нешто поубаво ах едвај чекам и јас да имам мислам дека кога ќе дознаам дека сум бремена и јас и мм нема 2 недели да спиеме од радостuser posted image . а мм ми вели само да останеш трудна се што сакаш ќе ти купам на другиот крај на светот ќе отидам ако посакаш било штоuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?