|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Односот на луѓето кон бремените жени
9.7.2013 11:57:37   
Snow Queen
Какво е вашето искуство, дали сте биле во непријатна ситуација?
Ви стануваат ли во автобус?
Ве пуштаат ли преку ред? Или слични случаеви?....пишете го своето искуство.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
9.7.2013 14:38:25   
Melanija RR
За остапување место во автобус има тема трудница во автобус

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
10.7.2013 16:33:46   
Martins mom
Мислам дека 90% од луѓето се тотално оперирани од осет за било што, така што тука ги вклучувам и бремените жени. Многу често ми се случуваат глупости во оваа состојба, ама веќе почнав да не ставам на срце и се правам дека не приметувам. Не само во автобус, ама ете веќе штом сме кај автобусот да раскажам што ми се случи во еден врел, пеколен ден: Се качив со Мартин во автобус и седнавме на седиште и пол веднаш позади шоферот.После некоја станица се качи една баба и ми рече Дај тргни го детево да седнам, јас и викам Не можам да го земам во мене, бремена сум, гледаш? Таа дрско ми се развика „Па што ми е мене гајле и мене ме болат нозете“ и шоферот се замеша и и’ рече „Госпоѓо жената има платено две карти(лажешеuser posted image ), седнете некаде поназад“, ама пусти инает си се намести таа со газот. Најмногу од се’ ме изненади Мартин, ми вика Мамо ти седи си, јас ќе стојам пред тебе и ќе те држам за раче.user posted image Е така е тоа, едно три годишно дете е попаметно од некои возрасни луѓеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
10.7.2013 16:41:44   
deluxe
Имав и тоа многу лошо искуство со околината кога бев бремена со првото дете.Уште студирав ,и во 9ти месец бев отидена на факс по оценка.Пред кабинетот од професорот имаше џунглаuser posted image студентите еднен преку друг се префлаа кој попрв да влезе,а јас огромна си стојам на страна и си чекам,никој ни ме гледа нити ме слуша,а времето пекол, лето беше.Никој не се сети да ми пушти ред да влезам и да не се туркам во таа гужва.Едно време среќа излезе професорот ,и во целата гужва ме запримети назадси стоев потпрена на прозорецот,и почна да вика-како не ви е срам се туркате,а жената таму едвај стои,никој не ја пуштаuser posted image Тогаш се сетија да се тргнат ,паа да влезам благодарение на професоротuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
11.7.2013 16:32:10   
JovanaJ
Za prvata bremenost posle tretiot mesec ne odev na rabota, taka sto ne se soociv mnogu so neprijatni situacii. No se sekavam deka cekav 3 saati na red na mikrobiologija i do den denes ne mi e jasno kako trudnicite cekaat red kako i site drugi, moze sega e smeneto neznam ama togas bese haos.
Ama sepak smetam deka nemame kultura na odnesuvanje kon bremeni zeni, koleskata bese 8 mesec koga vlegovme vo avtobus i site se pravea deka ne ja gledaat. Nemozev da poveruvam! Toa e mnogu nisko i sramota golema. Ama ednostavno se nema oset, za zal...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
11.7.2013 16:34:37   
JovanaJ
I uste edna situacija. Na avtobuska pred nekoj den stoese bremena zena. Dojde avtobusot i na nikoj ne im tekna da i dadat prednost, se turkaa da vlezat a taa stoese i cekase da pominat site zosto nekoj mozese i da ja udri (nenamerno) brzajki za da vleze. Katastrofa! user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
12.7.2013 11:09:09   
Lacrymosa
сум немала сега за сега некој лош однос.. дури и прилично добро сум поминувала... дури и сега кога бев на одмор имав и привилегии user posted image
нашата нарачка во ресторан секогаш стигаше прва, место ми ослободуваа, во апартманите каде бевме сместени секој што ќе купеше нешто благо или овошје ми носеа на врата ( пошто нели сум трудна да не ми оди памет)... ма да зависи и од луѓето

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
28.9.2013 11:38:37   
Lacrymosa
е да се дополнам.. пред неколку дена ги правев последните брисеви. Е сега кај нас зезнато е што прво треба да одам во микробиологија во болница за да ги земам тие тампончињата, па да одам кај матичната да ми земе сестрата брис, па да се вратам назад во микробиологија и да ги оставам и патем да ме заведат во тоа дневниците и да ми соберат парите.
Ги правев последните брисеви и одам на микробиологија да ги земам стапчињата и имаше 4-5 што чекаа ред. Значи јас немаше да се задржам ни 10 секунди. Обично за да ги земеш не треба ни да чекаш ред. Чукам на врата и и викам на сестрата за брисеви, ми ги дава тие и излегувам, се на се 10 секунди буквално. Човече еден млад маж да речам околу 30 тина години ко почна да се дере: Што е ова преку ред, што сме ние тука, незнам таму што. Јас му викам абе човек само да ги земам влегов. Ко почна типов уште повеќе да урла во чекалната. Излезе и сестрата и му вика: смири се бе, таа не направи ништо, само да и дадам за брисеви, не гледаш колкава е може овде да ни се породи.. Значи типов се изурла за 10 секунди повеќе, ја крена цела микробиологија на нозе. Јас инаку сум си тип што си почитува да речам протокол: колку и да е си седам и си чекам ама вака кога се работи за брисеви и самите сестри ти викаат не чекај влези и земи си. Типов стварно без осет

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
25.10.2013 22:09:12   
snowbool
Ne znam zasto sega koga dojdov pri kraj na bremenosta ne sum iznenadena od reakciite pogore navedeni , a jas pak mislev kako trudnica ke bidam privilegirana.Inaku bi gi navela pogore voobicaenite bezosetni luge vo avtobus i uste nesto poveke na primer. na transfuzija koga otidov za hemostaza i dd-erite da ispitam vriese od penzioneri -stari luge neli znaat kako pominale se. I taka si cekav zakazano ama kaj drug dr. i za da me primat morase posle 12 casot da cekam .Cekam jas i uste dve trudni so stomak pogolem od mojot -guzva od penzioneri za antikoagulaciona terapija -haos.I pocnaa da se bunat de sestrite krivi de drug kriv,i im veli sestrata :ajde ako tolku ste humani a jas ne sum pustete gi TRUDNICITE-ajde koj ke im pusti red?
STAMA -TISINA site kutat.Bas im e gajle i oni imale maka .Toa e toa....user posted image

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
18.1.2014 14:58:46   
M*O*N*A
Нажалост како народ сме оперирани и од срам, и од жал и од хуманост..Посебно во автобус кога ке се качиш, те гледаат со толкав стомак и сите на ignore те ставаат. Мене пред Нова година ми се случи да се качам во автобус на одење накај работа и гледам празно столче до прозорот, а на првото седеше една Госпоџа пензионерка. Најљубезно ја замолувам да се помести на слободното столче да седнам, а она ми вика Неможе затоа што ке се симнувала за неколку станициuser posted image И викам, ОК, кога ке дојде време да се симнете јас ке станам и ке ви направам пат, ама сега дозволете ми да седнам. Тој ден ми беше страшно лошо, имам низок притисок и низок шекер и броев звездички, за секој момент се осекав ко да ке се срушам. Беше еден од новите автобуси со оние столчиња што се сосема на крај подигнати, и ја замолувам уште еднаш да се помести бидејки неможам да поминам и да се наведнувам заради стомакот, тесно е и има шипка на која можам да се повредам. И покрај се, Госпожата не ме пушти да седнамuser posted image си останав да си стојам додека не се ослободи друго место. Немора да нагласувам и дека сите од околу што го слушаа муабетот, ниту нешто рекоа ниту пак се понудија они да станат.. Ужас

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
19.1.2014 0:03:43   
Defne90 RR
E navistina se prasuvam kako samo moze da postojat takvi luge.Prvo sto se nekulturni a vtoro sto nemaat nikakvi obziri i malku oset.Se zgroziv od postapkata na doticnata gospoza sto ja opisa mona.Ne mi e jasno kako ne i bilo zal bremena zena celo vreme da visi i toa vo avtobus,pa i ostanatite...nemam zborovi.Inaku mene fala bogu ne mi se ima sluceno nesto slicno fala bogu.Jas koga ostanav bremena site se odnesuvaa so mene kako da ne treba voopsto za nisto da se macam,a pak koga ke pojdev nekade i ke gi zateknev lugeto na rucek togas kasni si od ova kasni si od ona moze deteto saka iako tebe ne ti se jade,zivi smeski sto da vi kazuvam.Vo opkruzuvanjeto sto sum bremenite zeni site gi tretiraat taka bukvalno kako da ne se sposobni sami da funkcioniraat.Ete jas koga bev bremena so prvoto since maz mi mi pomagase da se obujam.A pak da ne stane zbor za nekoja fizicka teska rabota.E zatoa nekoi trudnici se skloni kon debeleenje zatoa sto bliskoto opkruzuvanje postojano gi tretira kako bolni,nemoj ova nemoj ona bremena si itn.E zatoa so vtoroto koga ostanav bremena im rekov na site deka ne sakam da se odnesuvaat so mene kako da sum bolna tuku da me ostavat sama da si ja vrsam mojata rabota.Kaj nas dodeka si bremena te tretiraat kako princeza ama posle otkako ke se porodis moze i dusickata da ti ja izvadat.Site ocekuvaat da funkcioniras nebare si robot a ne covecko sustestvo.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот M*O*N*A)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
20.1.2014 9:32:24   
vezilka RR
За жал ова што Мона гоопиша навистина се случува. И незнам може грешам, ама мислам дека најчесто таков игнорантски однос, и нетрпеливост покажуваат жени на возраст од 55 до 65 години..барем мене ми е таков впечатокот. Рднаш бев сведок на ситуација од која буквално се згрозив. Една жена, бремена бааги, сигурно девети беше, стои во автобус покрај едно столче на кое седи жена од шеесетина години. И каде никој не стана да и понуди на бремената жена да седне, туку и женава покрај која стоеше бремената и вика, ајде малку потргни се поназад, ми сметаш со стомакот!!!! Мислам дека можев да ја фрлам од автобус од бес! Бременава, ситита се збуни и не знаеше што да и одговори. Во случајот изреагираа неколку патници и и ослободија место да седне понатака, Ама, требаше некој да изговори таква гупост, за на другите од страна да им проработи совеста.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
20.1.2014 9:36:39   
vezilka RR
Уште еедна ситуација..чекаме во чекалната на матичниот гинеколог, и се имаше нешто гужва направено..немаше доволно столчиња за сите што чекаа. И имаше ситуацоја кога две трудјници, од кои едната ептен трудна, стоеа, а еден маж, кој не знам што бараше таму, седеше и мува не го лазеше. Една од жените станува и и вика на едната трудница, дојди седни, а таа доволнои ласно искоментира, не, не има овде неки други кои попрво би требало да станат. Значи бев 1200 посто сигурна дека мажов ќе се посрами, ама се прлажав..си продолжи да си седи како никој ништо да не рекол! Неверојатно!

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
20.1.2014 10:33:56   
Lidina
Значи страшен народ сме без култура и без осет. Скоро сите ситуации горенаведени ми се случиле повеке-помалку со двете бремености. Се иритирам што читам погоре бидејќи и мене ми се случило.
Најбизарна ситуација беше пред некој месецЧ јас бремена со количка си со син ми засатанувам на каса да наплатам во СП маркет. не ја забележав госпоѓа од 55-60 години која стоела меѓу двете каси доаѓа до мене очекува да и пуштам ред и кога виде дека не се поместувам ми вели Сега дека си со дете треба да ти се клањам?? Не и велам јас да си чекаш мирно на ред после мене. Леле кое викање даде луѓе срамота..Она ке пуштала трудни деца и жени само ако биле во смртна опасност. А она уствари се мислела на кој а каса да наплаќа, требало да ја прашам. Витална жена, не изгледаше болна, а јас не ја ни забележав, во каква дилема билаuser posted image
И никој никако не реагираше.
Мизерија..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
20.1.2014 16:05:27   
Melanija RR
Затоа јас сега станувам само на трудници и на тие кои ќе проценам дека треба.user posted image
Се што има, од идиот млади и стари, до неверојатно културни.Бев најмногу изненадена кога во автобус од старите хармоника ми стана човек маж на околу 55години, а место имаше наназад но кога влегов и ме виде одма кај првите столчиња одма рипна.Е тоа нема да го аборавам.
Обично си коментирав ама еднаш имаше страшно гужва и ок не се гледа иако бев 8ми месец.Одев на контрола , цела бременост одев со автобус секаде, тоа е мое право, но гледав да е време кога по нема гужа.И се начив на скалите за со лакт некој да не ме удри,и така поткачена ме виде една возрасна жена која стоеше кај шоферот и одеднаш како не ви е срам,ти стани,ајде направете место да помине трудницата и да седне.Викам малку да се ослободи потоа, не ми вика и почна да прави место.
Навистина има луѓе луѓе,секоја чест.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
27.5.2014 22:59:44   
mommy_angels RR
Во неделата навечер заглавивме во поплавеното Скопје и се вртевме два часа обидувајќи се да стигнеме дома.Овде сакам да кажам за една ситуација која крајно ме изреволтира и во исто време уште еднаш покажа дека човечноста нема врска со вера и нација,ова благо поврзано со скорашните случувања во градов.Сите пробуваа да преминат како знаат и умеат,а дел одеа и преку тревниците за да излезат од хаосот.Меѓу нив беше и една жена некаде 6-7 месец бремена ,сама со уште две мали дечиња на задно седиште.Кутрата таа заглавила во калта и стоеше избезумена пред колата незнаејќи што да прави.Маж ми ја забележа и ми вика да одам да и ја извадам колата и нормално дека му кажав да оди.Само што влезе тој во нејзината кола од друга дотрчаа 4 млади момчиња,инаку Албанци(иако тоа е сосема небитно) и боси,по дождот ,заглавени до глуждови во кал помогнаа да се извади колата.Останав без текст што си мислеа сите други волови user posted image што дремеа во колите околу неа и и гледаа сеир ?!? Само кога и го видоа стомакот до заби требаше да излезат сите,а не па и уште две други мали деца кои којзнае колку време седеле во колата.Уште еднаш само сакам да кажам,не е само до односот спрема трудниците,воопшто се изгубила човечноста кај луѓето.А оние што се ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот,не знаат за вера,нација и националност

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
28.5.2014 9:32:59   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: M*O*N*A

бидејки неможам да поминам и да се наведнувам заради стомакот, тесно е и има шипка на која можам да се повредам. И покрај се, Госпожата не ме пушти да седнамuser posted image си останав да си стојам додека не се ослободи друго место. Немора да нагласувам и дека сите од околу што го слушаа муабетот, ниту нешто рекоа ниту пак се понудија они да станат.. Ужас



Мона, неме ми се случи истото и тоа два пати и незнам дали да се смеам или да плачам....
Патувајки секој ден со автобусиве се и сешто ми се случува... има човечни луѓе кои ми стануваат и јас се чуствувам многу убаво по малце и незгодно во таква ситуација, сошто сум мн млада, до вчера јас станував денес они ми стануваат user posted image

Ама како што има безобразни и бесчуствителни "луѓе" цел живот толку немам сретнато...

Во пензионерски ден, пред работа се качив во 5ка да одам до Авицена за крвна слика... иииии пошто имаше гужва, ми беше лошо и ми се темнеше уште од сабајле седнав на местово за инвалиди, а и немаше празни места како и да е, морав таму да седнам, еве ти го еден се качува и наместо на празното седиште тол ми се лупна НА СТОМАК а јас во 7ми месец и доста ми се гледаше стомакот.... кога рипнав нервозна леле луѓе ми се сттемни пред очи, а па еден безобразен до него уште ми се развика дека он бил стар требало да седне....

Ниту извини ниту опрости, си станав и си се симнав на следна станица со полни очи солзи, толку бев напната шо почнав и да се мрсулавам..... ама и повеќе од страв луѓе, се извадив од памет тој ден.......

(Одговор на членот M*O*N*A)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
28.5.2014 9:40:42   
Defne90 RR
Значи тоа ти е денешната култура,на колку ниско ниво е спадната.Луѓе без осет и човечност во себе.Ги читам вашите постови и не можам да се изначудам на постапките од луѓето во околината.Ама тоа е кога немаат основна култура некои индивидуи,од нив си страдаат други.Жално е тоа навистина,до каде само стигна свеста на луѓето,до таму да и не постои веќе.Жалосно.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Односот на луѓето кон бремените жени
17.7.2015 12:25:31   
Melanija RR
Нешто што синоќа на ТВ ме расплакаuser posted image

Само за труудници-пита за 1 динар

Во една пекара во Белград нудат специјална понуда само за трудници,која пита кромпируша можат да купат за 1 динар.Сопствениците велат дека акцијата ќе трае се додека нивното дете не наполни 18 години.

Кога парот,сопственици на пекарата, после 18 години сопругата останала бремена.Штом ги известиле блиските веста ја споделиле и со муштериите.Тие решиле тоа да биде еден динар,намерно не сакале да биде гратис.

Извор:ртс.рс

user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?