|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хиперстимулација
26.6.2015 18:39:39   
Anonimen
значи читам дека оваа тема е се почеста па затоа прво ке објавам неколку линкови за како да ја препознаете оваа состојба ,а потоа ке ви пишам и за мојот случај
ЛИНК 1
ЛИНК 2

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 26.6.2015 21:40:58 >
  Непосредна врска до пораките: 1
   RE: хиперстимулација
26.6.2015 19:18:08   
Anonimen
ми се суши грлото кога ја почнувам оваа тема ама гледам дека е се почеста и форуми за дискусии читав само на српски и на хрватски јазик.знаете септември кога започнав со ивф процесот не очекував дека ке наидам на сопки.се имав читано од порано и кога со мм не можевме да добиеме дете по природен пат се обидовме со ивф.имавме дијагноза идиопатски стерилитет.и така почнавме со стандардно супрефакт 0.7 неколку дена потоа се намали на 0.5 па на 0.2.одма од другиот ден фостимон 0.5 и тоа неколку дена.нормално мерење фоликули и дојде денот за прегнил инекцијата.за 2 дена бев на пункција и извадија 15 јк.од кои 12 квалитетни.до сега се течеше во најдобар ред.јас скокав од срека.по 3 дена ет.ми вратија 2 ембриони.остатокот ги замрзнавме.е потоа како што ми рекоа да мировам,да пијам доста вода...сето тоа го правев.кога по некој ден од ет забележав дека стомакот ми се дуе,како со гасови да ми е полн.му се јавувам на докторот кај што правев ивф,тој ми рече дека тоа е нормално и дека сум бремена.добро си реков.ама некако не ми парираше здравјето.уште се дуев што последните вечери спиев испраена во полуседечка положба.и решив на доктор да одам.кога ме виде докторот одма ме хоспитализираа.јас воопшто не знаев што се случува.мм и тој преплашен.викнаа и друг доктор.тој веднаш со игла и црево ме боцна во стомакот и почна да тече вода.истече 2,5 течност.веднаш почнав и со секакви инфузии по цел ден и цела вечер.уште вечерта осетив подобрување.истиот ден ми кажа др и дека сум бремена.скокав од срека.барем во цела несрека сум трудна.арно ама по 2 дена пак истото.пак боцкање во стомак...пак 2,5 литри течност.10 дена бев на болница.после тоа пал одев по 2 пати во денот за примање албумини и тоа траеше усте 10 дена.пекол ми беше ама барем имав 2 ангелчина за кои требеше јас да се грижам.стомакот од ет наваму ми остана голем како во 7 месец.и така терав се до 5 месец кога веке конечно се се стабилизира.почнав и добро да шетам и се да си правам.во 15 недела едното ембрионце му прекина срцето,ама другото си напредуваше добро.јас си се тешев едно едно макар здраво да ми е.ама и тоа за жал во 27 недела му прекина срцето по што мораше природно да го родам.тешко е благ збор за мојата состојба!!!!посакував и јас да умрам.не можев да издржам психички.!!!веднаш потоа ми се јави на црниот дроб стеатоза што било резултат на преголемата доза на хормони што сум ги примала.еве и ден денес ги контролирам црниот дроб.да знаете дека хиперстимулацијата кај мене имаше врска што и двете деца не ми преживееа.барем така повекето доктори каде што сум била после тоа ми го кажале тоа!!!кој што го интересира нешто повеке слободно да прашате!!!

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Хиперстимулација
26.6.2015 22:30:45   
kapina
Anonimen zal mi e dusicke mnogu za tvojata zaguba kolku ti bese estradiolot na poslednoto merenje neli primeti doktorot sto ti go pravese invitroto oti moze da razvies hiperstimulacija jas pri prvoto ivf osetiv simptomi na blaga hiperstimulacija po et i piev poveke tecnosti i lezev odmarav celo vreme za da ne dojde do hiperstimulacija dobro e da se pie po edna solja kafe dnevno a sega pred nekojden merev vkupen bilurubin vo krvta i bese malku pokacen a poslednoto ivf mi bese pred 8 meseci inace onie kaj koi doaga do hiperstimulacija imaat pogolema sansa daostanat bremeni

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Хиперстимулација
27.6.2015 11:04:33   
Anonimen
мене уште пред ет ми рече дека ми е висок естрадиолот и ми рече да јадам пилешко и да пијам вода.и јас останав бремена.ама тоа ми бил ксметот!

(Одговор на членот kapina)
  Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Хиперстимулација
27.6.2015 12:06:24   
kapina
I jas isto ostabav bremea ama kaj mene zavrsi so blighted ovum prviot pat a vtoriot pat so biohemiska no ne od hiperstimuacija tuku od mthfr heterozigot

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Хиперстимулација
27.6.2015 13:13:29   
Kvisko
Anonimen баш ми е жал за се што ти се случило. Инаку и јас добив хипеестимулација ама кај мене лекарот регираше на време и на денот на пункција одлучи да ми го одложи трансферот за наредниот месец. Се што извадија смрзнавме дел како неоплоденк јајце клетки дел како бластоцисти. Тој месец после пункциј пиев два литра исоспорт и плус два литри вода секој ден недела дена и се смири се. Наредниот месец правевме трансфер и немав никаков пфоблем по ембриотрансферот. Сега чекам да одам на прв скрининг и секој ден се молам се да е во ред зашто претходно имав еден мисед абортус.
Ти пуштам многу среќа.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Хиперстимулација
27.6.2015 18:35:51   
Anonimen
се ке биде добро,квиско!!!само позитивно.битно што велат старите треба само да затече водата!!!

(Одговор на членот Kvisko)
  Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Хиперстимулација
4.7.2015 0:42:40   
sunshinee
Здраво девојки user posted image Многу се радувам што ја најдв темава зошто мислев јас сум единствена со толку јака хиперстимулација...
Ова ми е трето инвитро...
Првото бесе неуспесно имав хиперстимулација од преголеми болки маки...не се фати.
Второто инвитро инто имав хип..но не многу јако и бесе успесно инвитрото но се слуци нешто неоцекувано..струцно незнам како го викаа докторите...раснесе обвивката плод немаше.
Сега пред 10 дена правев повторно, на пункцијата ми извадија 40 јајце клетки, но веднаш уште истиот ден добив болки и стомакот поцна да ми се дуе, вториот ден веке изгледав како 7 месец трудна и третиот ден само сто станав немзев да дисхам се онсвестив, ме однеоа во болница...таму кај што го правев инвитрото, усте еднас таму се онесвестив едноставно немозев да дишам... и првиот пат имав многу вода но овој пат поинаку водата се дигасхе во горниот дел од стомакот...веднаш ми направија пункција извадија 3,5литри вода примав албумини инфузии незнам какви...за два дена повторно ми направија пункција ми извадија усте 4,5л вода...маки невидени
Од преголем шок на организмот пулсот константно додека лезев во блница ми бесше 100, но дента пред да си одам кога ми ги извадија тие 4,5 литри добив некој шок, од страв пулсот 2 саати немозеа ми ми го симнат под 140-150... после незнам колку инекции и апцинја за смируванње конецно заспав и кога станав побарав на моја одговорност да си одам.
Ме отпуштија со терапија Клексан заз тромбоцитите само...но што понатаму сега
Еве веке 4 дена сум дома, усте сум отецена во стомакот, уплав невиден имам, сопругот никако не го пуштам да оди на работа, дури и ако не е во просторија со мене поцнувам да се гушам од страв..., во спиење имам напади од страв...хаос сум само заз на психијатар.
Инаце трансверот ми го одложија ги замрзнаа ембрионите и сега од Септември со господ напред, мора да сме јаки.
Останува да се надеваме дека сите еден ден ке бидеме мајки и се ке заборавиме... а вие казете ми сега кај да идам на бајацна зосо кај јас не идам на работа па и сопругот не го пустам ке останеме без пари user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Хиперстимулација
4.7.2015 10:25:25   
Bea
Sunshinee, навистина е страшно ова низ што си поминала и секој чест на силата што си ја покажала.
Не знам зошто на твоја одговорност си побарала да одиш дома, според мене во твојата состојба би било подобро да останеш под континуиран медицински надзор, па доколку се случи некаква криза, докторите и сестрите да можат веднаш да реагираат. Вака дома, после преживеаните шокови, не е ни чудно што ти се јавуваат панични напади, а тоа не е добро ни за тебе, твојот организам кој допрва треба да се спрема за бременост, ниту за сопругот, а ниту за како што и самата кажуваш семејната финансиска ситуација.

Полесно е да се каже отколку да се направи, но мораш да најдеш сила и свесност да ја пребродиш оваа ситуација. Најстрашното поминало и ќе почнеш да се стабилизираш. До тогаш ти препорачувам да поразговараш со докторот и да ги послушаш неговите препораки. Кажи му за нападите на паника, секако тој ќе те упати што е реално да е очекува во твојата ситуација и ќе ти даде совет како да постапиш.

Јас немав ни приближно симптоми како твоиве, но имав подуеност, излевање, благо отежнато дишење, па знам колку ми беше мачно, а не можам ни да замислам тебе како ти е.

Не гледам како бајачка ќе ти го реши проблемот. Ти веќе покажа колку си силна и пак ќе кажам, најстрашното поминало, терапија си примаш, прави си редовни контроли и консултации и најважно од се - смиреност и позитивна мисла. Пробај полека самата да се смируваш, без да бараш сопругот да биде со тебе 100% од времето. Има ли некој друг кој може да биде со тебе во некој дел од денот?

(Одговор на членот sunshinee)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Хиперстимулација
4.7.2015 13:51:01   
Anonimen
леле sunshine си била слична како мене.и јас скоро истото го преживеав ама кај тебе читам се јавиле проблеми со пулсот и на 3 пати ти извадиле доста вода.мене и откако ме отпуштија од болница пак примав хес и албумини.ама се стабилизира конечно тек после 3-4 месеци.така да ова ти го кажувам за да ти потенцирам дека добро си направила што си ги замрзнала ембрионите.тамам септенври ке бидеш како нова и со нови сили ке се бориш!да знаеш дека најлошото помина ама не требало да се брзаш за дома.поздрав и редовно на контроли како прво ,а потоа да си го најдеш мирот во себе!!!а од септември заедно со user posted image user posted image на контроли!!user posted image

(Одговор на членот Bea)
  Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Хиперстимулација
12.7.2015 9:29:36   
scared RR
Јас имам мала хиперстимулација, не ми напоменаа стриктно дека е заради тоа но ми рекоа да избегнувам солено и да јадам повеќе протеини, претпоставувам заради неа е?
За течности не ми рекоа повеќе ама јас колку можам пијам и постојано мокрам , а кога ќе осетам нагон за мокрење имам огромни болки во јајницитеuser posted image
Згора на се добив и опстипација user posted image а пијам јогурт, јадам сливи , лубеница, деновиве интензивно и повторно добив, можно од хиперстимулацијава да е?

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Хиперстимулација
12.7.2015 13:58:03   
kapina
A da ne si bremena ofi zapekot moze i od toa da e i za nego na mene mnogu edni apcinja od aptekata na baza na aloe vera se i okolu 250 den se

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Хиперстимулација
12.7.2015 14:11:21   
scared RR
user posted image Kapina кај бремена пред 2 дена правев инсеминација не може толку брзо user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Хиперстимулација
12.7.2015 15:49:32   
Bea
Scared, normalna e bolkata vo jajnicite ako imas hiper. Jas isto taka imav bolka pri mokrenje. Ne najdov care za toa, koga ke se smirat i povlecat jajnicite i toa ke pomine.
Opstipacijata ke da e od lekarstvata i progesteronot. Poveke svezo ovosje, slivi, tecna hrana ili lazicka maslinovo nautro. Ajde srekno!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Хиперстимулација
12.7.2015 16:33:38   
scared RR
Фала ти Беа user posted image а ова протеиниве и избегнување на солена храна е заради хиперстимулацијата?

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Хиперстимулација
13.7.2015 10:11:45   
Kvisko
Scared протеинската исхрана и избегнувањето сол е баш заради хиперстимулацијата. Пиј многу течности зашто ако остамеш бремена хиперстимулацијата може и да се влоши. Со среќа.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Хиперстимулација
13.7.2015 11:46:31   
scared RR
А градиве да болат од неа можно е?user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Хиперстимулација
14.7.2015 12:35:53   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

А градиве да болат од неа можно е?user posted image


scaredRR, од целата терапија што ја примаш можно е да си подуена, градите да те болат, да чувствуваш болки, пецкања, така што не се замарај многу, пиј течности Изоспорт и ќе се среди, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Хиперстимулација
14.7.2015 12:45:34   
scared RR
Мене денеска ич не ми е добро user posted image ме боли цел стомак, не само јајниците, се осеќам ко да сум изела тони храна, и подуен ми е .
Чудна е болката како да сум вежбала па ми се истегнале некои мускули user posted image И послабо мокрам за разлика од предходниве денови кога висев во веце.
Ова изоспорт што содржи? Ќе чекам да дојде мм од работа да ми купи не можам да идам ни до продавница.user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Хиперстимулација
14.7.2015 13:12:55   
lolla RR
scared, убаво ти кажаа девојките. Јас само би додала, да се мериш редовно, ако нагло се зголеми тежината за 2-5 кг брзо на ехо. А воедно ако ти е страв исто на ехо.

Мене ми помогна движење, вода 3-4-5 л и електролити многу. До 3ти месец имав поголем стомак отколку во 6ти па и седми. Кога ги гледам сликите ко Бенџамин батон потсеќа.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Хиперстимулација
14.7.2015 13:21:35   
Bea

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Мене денеска ич не ми е добро user posted image ме боли цел стомак, не само јајниците, се осеќам ко да сум изела тони храна, и подуен ми е .
Чудна е болката како да сум вежбала па ми се истегнале некои мускули user posted image И послабо мокрам за разлика од предходниве денови кога висев во веце.
Ова изоспорт што содржи? Ќе чекам да дојде мм од работа да ми купи не можам да идам ни до продавница.user posted image


Не се плаши, изгледа пострашно од што е. Ако осетиш потешкотии во дишењето, тогаш право на лекар. Пиеше ли исо? Исо обавезно, тоа е изоточен напиток, содржи минерални соли и продонесува за балансот на електролити во организмот. Покрај тоа можеш да си купиш и електролити во кесички од аптека и тие многу помагаат. Јас 5 дена после пункција не можев да одам. Мери го и обемот на стомакот, на две места: околу папокот и под градите. Ако се зголемува нагло - консултирај се со лекар.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Хиперстимулација
14.7.2015 22:48:02   
scared RR
До сега не пиев исо спорт преска купив и почнав, малце се смири болката, почна да ми оди на цела десна страна од стомакот и затоа се исплашив. До кога болат јајниците? Колку време им треба да спаднат од отокот? user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Хиперстимулација
14.7.2015 22:59:42   
Bea
Scared, ako si trudna, nema da ti bide podobro :)
Lacenjeto na hcg prodonesuva za hiperstimulacija. Mene simptomite duri po edna nedela mi pominaa, ama jas imav e2 8000 i 33 jk, pa ne znam kolku e za sporedba. Ne se grizi tolku, sto i da i bide, se drzi pod kontrola.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Хиперстимулација
15.7.2015 8:36:35   
Kvisko
Scared не се плаши ако почнале да се намалуваат болките и ако нормално продуцираш урина тогаш е во ред. Ако останеш трудна тогаш пакк ќе ти стане полошо пред да ти стане подобро. И јас за недела дена бев подобра ама кај мене не направија трансфер на ембриони тој циклус за да ме заштитат од компликации од хиперстимулација. Трансфер правев нареднито месец. Така што трпение.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Хиперстимулација
16.7.2015 10:36:27   
scared RR
Не знам дали има некаква поврзаност или е само случајност ама навечер и во текот на ноќта болките се зголемуваат, особено ако станам сред ноќ да мокрам едвај идам до веце , додека преку ден подобро се осеќам, имам болки ама не се ко навечер.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?