|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хиперстимулација
16.7.2015 10:48:57   
LoveableMe RR
Не му ја мисли многу, само пиј повеќе Изоспорт за да мокриш и постепено треба да се среди.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Хиперстимулација
17.7.2015 10:07:47   
scared RR
Мене веќе болките скоро и да ми поминаа, нема влошување што значи не се лачи хцг user posted image светот ми се сруши.user posted image
Останаа само болки во градите и ептен мала болка на јајниците при допир.
Има ли можност да има бременост а да нема, влошување на OHSS? user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Хиперстимулација
17.7.2015 10:16:26   
Kvisko
Scared се е можно. Со хиперстимулацијата никогаш не се знае. Може и да се влоши во вториот месец од брменоста може и да не сд влоши воопшто. Не паничи пред време ќе ти требаат живци за да издржиш некои мали крескалчиња во иднина.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Хиперстимулација
17.7.2015 10:42:05   
Bea
Scared, кој ден после инсеминацијата ти е? Додека да настане оплодување, имплантација, па да почне делбата рапидно, па дури после се зголемува нивото на hcg.
Се е можно, не се разочарувај пред време.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Хиперстимулација
17.7.2015 10:43:36   
scared RR
Минатиот петок ја правев, значи пред 7 дена. Рано е уште или? Не се разбирам многу за колку време настанува оплодување па имплантација user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Хиперстимулација
17.7.2015 10:50:06   
Kvisko
Кај инсеминација и природни забременување имплантацијата е помеѓу 8 и 10 ден од овулација зависи кога настанало оплодувањето. Така што смирено и опуштено.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Хиперстимулација
18.7.2015 18:13:42   
trnoruska15
tocno li e toa so imam cueno deka koga se ima hiperstimulacija obavezno se ostanuva bremena?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Хиперстимулација
20.7.2015 10:51:22   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: trnoruska15

tocno li e toa so imam cueno deka koga se ima hiperstimulacija obavezno se ostanuva bremena?


Од хиперстимулација не се останува бремена, туку доколку дојде до бременост, наместо средување на ситуацијата од хиперстимулацијата, состојбата се влошува, стомакот продолжува да отекува наместо да спласнува, се чувствувате како подуен балон и не можете да одите, тогаш големи се шансите за бременост, докторите во тој случај речиси се сигурни дека дошло до бременост.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот trnoruska15)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Хиперстимулација
20.7.2015 10:59:43   
trnoruska15
jас имав негде прочитано дека обично кога доаѓа до хиперстимулација во над 70 Посто од случаевите доага до бременост а и што имам читано вака по форуми скоро сите што имаа хиперстимулација со инвитро останаа па затоа дојдов до таков заклучок user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Хиперстимулација
20.7.2015 11:04:22   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: trnoruska15

jас имав негде прочитано дека обично кога доаѓа до хиперстимулација во над 70 Посто од случаевите доага до бременост а и што имам читано вака по форуми скоро сите што имаа хиперстимулација со инвитро останаа па затоа дојдов до таков заклучок user posted image


Да, кај тие што имале хиперстимулација и потоа состојбата се влошила заради вгнездување на ембрионите и лачење на прогестерон во поголеми количини, затоа дошло до бременсот. Но, имало и случаи каде немало хипестимулација и дошло до бременост, обично кај тие со помал број извадени јајце-клетки.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот trnoruska15)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Хиперстимулација
20.7.2015 11:10:33   
Kvisko
Trnoruska кај мене заради хиперстимулација на пример го одложија трансферот на ембрионите при ИВФ процес за нареднито месец за прво да се среди хиперстимулацијата. Не е играчка и може да биде многу опасна. ИНаку како што веќе ти објасни LoveableMe хиперстимулаицјата не значи дека ќе дојде до бременост ама обично с евложува ако дојде до бременост бидејќи HCG хормонот ја влошува состојбата а тој се лачи за време на бременост.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Хиперстимулација
20.7.2015 11:10:54   
scared RR
Мене докторот ми направи намерно хиперстимулација, зашто појма немам, кога го прашав дали направивме хиперстимулација ми рече да, направивме како што сакавме блага, умерена и контролирана.
Стомакот ми е подуен ко за 3 месец, ама можеби е така и од прогестеронот што го ставам, зашто ако паметам добро малку подуен ми беше и минатиот пат. Јајниците ме болат на допир, а веќе некое време не ме болат при движење како што ме болеа на почетокот.
Што испаднало бог знае само.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Хиперстимулација
3.11.2015 19:25:06   
mimidjon
Здрaвo девoјки,синoкa имaв мнoгу бoлки вo желудникот и стoмaкoт 3 ден кaкo ми е oтечен и веке не се издржувaше пa oтидoв дo дoктoрoт дa ме види.Рече декa имaм вoдa вo стoмaкoт нo тoј штo.требаше дa ми јa вaди вoдaтa дoк.истo oд aбдoмен мислам беше oделениетo рече декa не е зa вaдење.Ми стaвијa инфузијa и вo.четврток пaк нa преглед.Истo зaпек имaм зa негo пa дoк.ништо не спoмнa чaaре ,знaете ли нешто нa прирoднa бaзa зa тoa? Сливи не пoмaгaaт ,леленo семе исто.Мaслинoвo утре ке прoбaм...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Хиперстимулација
3.11.2015 20:48:53   
kapina
Ke si zemes od aptekata na prirodna baza se od aloe vera apcinja colon cleans pomagat mnogu.za zapekot jas gi piev po et ne se stetniokolu 250den

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Хиперстимулација
3.11.2015 20:50:51   
kapina
Mimidzon osekam oti ke se raduvame za tebe vo skoro vreme ke vides stom imas zapek i hiperstimulacija jas veruvam oti si i bremena

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Хиперстимулација
3.11.2015 21:41:27   
mimidjon
srcka onauser posted image user posted image user posted image dajboze da se raduvame ,samo i meseto da mi se smire i toa mi e mnogu bitno ...se mi e bitno user posted image user posted image embrioncinjata najmnogu da mi se dobri ,se nadevam ova nema da i steti,barem taka rece doktorot deka ne bi trebaloo da ima problem

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Хиперстимулација
3.11.2015 21:51:45   
Bea
Mimijon, hiperstimulacijata e neprijatna, no se drzi pod kontrola. Slusaj gi lekarite i pij isosport i tecnosti.
Inaku lacenejeto na beta hcg gi vlosuva simptomite na hiper, no od druga strana moze da znaci deka se zakrckalo tamu nesto vo meseto user posted image Samo napred, navivame za tebe!

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Хиперстимулација
3.11.2015 22:05:43   
mimidjon
Dajboze bea se da izleze kako sto treba user posted image ke bidam najsrknata majka ,za izosportot ne sum sigurna mene i za posle punkcija ne mi go dadoa no jas si piev a sega zdravje vo cetvrtok se ke go prasam doktorot i ke vi pisam ,za zapekot ,za elektroliti koi sto ...Ti blagodaram sto si so nas user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Хиперстимулација
3.11.2015 22:13:55   
kapina
ke se raduvame milicka ke se raduvame ke vides uste kolku ima do testot

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Хиперстимулација
3.11.2015 22:16:50   
mimidjon
do nedela, ako ne napravime vo cetvrtok so doktorot ili doma eden nabrzinka user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Хиперстимулација
4.11.2015 9:34:34   
Bea
Mimijon, сите што сме биле со хиперстимулација сме добиле препорака за пиење исоспорт. Јас би ти рекла да си пиеш, нема штета од тоа.
Мене заради хиперстимулацијата ми беше одложен трансферот. Исто и јас имав подување на стомакот кое траеше скоро 10 дена и излевање во абдоминална празнина. Се средува, само треба време да помине.
Јас пиев едно обавезно, а понекогаш и повеќе од големите шишиња ISO, од тие зелените (сега не можан да го смислам user posted image ) и плус купив едни германски шумливи таблетки ISОTONIC мислам дека се викаат. Течности е многу важно да пиеш, можеби ти изгледа контрадиктортно, но така се исфрла вишокот на насобрана течност.

< Поракaта ја уредил Bea -- 4.11.2015 9:36:20 >

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Хиперстимулација
4.11.2015 10:46:11   
mimidjon
Беа јас пијам течности доста и мокрам често,чаеви овошни само,сокови,компоти..но имам проблем со спиењето,тогаш најмногу ми се дува стомакот кога спијам па ете син она си спиевме повеќе во.полу седечка положба.Тоа ми е најтешко.Каков е исходот ако сум бремена,ме интересира случаеви што имале блага хиперстимулација а завршило се во ред со здраво,живо детенце...Ако има такви мислења многу психички ке ми помогнат да го поминам и овој тежок период


< Поракaта ја уредил mimidjon -- 4.11.2015 10:47:07 >

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Хиперстимулација
4.11.2015 11:14:03   
Kvisko
Mimidjon стискам палци за тебе. Појачај протеинска исхрана зашто и тоа помага при хиперстимулација а и им годи на ембриончињата. Исто и мене при хиперстимулација ми помогна Исоспорт. Пиеб по два литри тоа и плус два итри обична вода. Сокови и такви работи не зашто имаат шеќер во нив а тоа може да ја влоши состојбата. Од сокови пиев само чаша цедн сок до цвекло морков јаболко портокал и лимон.
За хиперстимулација и бременост немам искуство зашто и мене ми го одложија трансферот за нареден месец чисто за да не се мачи организмот ако дојде до бременост. Како и да е мислам дека хиперстимулацијата при бременост трае до кај 12/13 недела и потоа се средува.

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Хиперстимулација
4.11.2015 11:34:14   
mimidjon
Тaкa и мене ми рече ивaнoвски дo 12 тa неделa ке се следи Нoрмaлнo aкo не пoвлече a aкo се пoвлече ке бидaм нaјсрекнa,зoштo и oн сoмневa декa сум бремена ...

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Хиперстимулација
4.11.2015 12:44:35   
LoveableMe RR
mimidjon, хиперстимулација со направен трансфер е многу позитивна вест, со големи шанси за user posted image . Изоспорт и други пијалаци со електролити се препорачуваат за да се намали водата што се собира, биди упорна пиј и мокри и ќе се среди.

За запекот, маслиново масло лажица на гладно сабајле, па среќноuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?