|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Какво породување сакате?
27.4.2009 14:11:17   
Julie1
Бидејќе живееме во време кога на избор на можности, ме интересира какво породување преферирате?

Природно, со царски рез, со епидурална инекција?

_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Какво породување сакате?
27.4.2009 14:13:12   
mis.
Definitivno prirodno da se znae deka izleglo od mene.Custvoto so vaginalno poroduvanje so nisto ne se sporeduva i nisto ne moze da go zameni.Bolno ama najslstko custvo.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Какво породување сакате?
27.4.2009 14:15:37   
mami
сакам какво што имав со Лука, поприродно здравјеuser posted image иако му вриштев на докторот да ми стави инекција ми викаше само- ајде ма па ти, не си ни прва ни последна што ке раѓа вака- и навистина, па и не болеше толку, незнам што толку е со епидуралната, па мајки ако не сте сакале болка, што сте останувале трудни воопшто?болка, да, има, ама таа поминува веќе во моментот кога ке го видите вашето сонце

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Какво породување сакате?
27.4.2009 16:00:39   
niki
Prirodno se porodiv, carski i so anestezija ne sum probala pa neznam sto da kazam. Inace siot ziv svet najcesto prirodno go donesuva na svet svoeto pokolenie i nisto ne fali taka da i jas go preporacuvam. Za carski od zdravstveni pricini go opravduvam a ako e samo da se izbegne bolka mislam deka e greska.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Какво породување сакате?
27.4.2009 17:11:07   
bibapop
Mene mi e prva bremenost  i za sega planiram da se poragam so pomos na epiduralna inekcija.Znam deka nekoi ke pomislat deka sum razmazena ili neznam sto, no jas navistina ne bi mozela da ja podnesam bolkata za vreme na poroduvanjeto.Jasno mi e deka se zaborava se koga ke go vidam toa malo bebushce,koe site tolku go cekame, no sto da pravam KOKAC sumuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Какво породување сакате?
8.2.2011 22:06:09   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: medved

zdravo na site i ve molam za sovet user posted image zabremeniv so ivf i sega vleguvam vo 9 mesec i me faka malku panika za poragajot,doktorot mi vika deka moram carski bidejki sum bila so ivf a bebusot mi e super svrteno i se mi odese normalno bez problemi mi bebse cela bremenost ,od transferot jas ne se pribrav i celo vreme bev aktivna i sega neznam dali da go poslusam zs mi e malku cuden bidejki mi preporacuva doktor za so pari  itn.pa ako ima nekoj da mi kaze dali navistina tie sto se ivf moraat carski ili moze i normalno user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: verica p

Draga medved nmoj da se sekiras i jas bev so inf so bliznaci no za zal stignav samo do 6 mesec. Toa sto si so inf e rizicno do nekade 13 nedela i porogajot nema veza so nacinot na zacnuvanje uzivaj si vo bremenosta i moj sovet ti e da go smenis dr zatoa sto tie dobivaat poveke od carski pa zatoa i taka preporacuvaat. Srekno


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Какво породување сакате?
8.2.2011 22:26:37   
ole2004
medved i jas pravev IVF i mene bremenosta mi bese lesna i bez nikakvi komplikacii,no se porodiv carski.Jas sakav prirodno,no dr.nesakase ni da slusne.Posle poragaj se oporaviv dosta brzo i gi izvrsuvav sama site obvrski okoluuser posted image .Deneska koga ke razmislam mislam deka e podobro taka za da ne se macime ni user posted image ,ni jas.A sto e najvazno se porodiv so spinalna anestezija i vednas mi go dadoauser posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Какво породување сакате?
8.2.2011 23:18:07   
tnade
zdravo devojki, interesna tema, mislam deka nema pogolem korkac na svetot od mene, se plasam koga mi vadat krv, imam foibii od igli, a nedaj boze trn da mi vleze vo raka.......... tragedii, depilacija-ne blagodaram ke me boli, ama sepak sega koga treba da se odlucam za nacinot na poroduvanje- definitivno edno golemo DA za prirodnoto, e kako ke se spravam so bolkata ke vi kazam vo mojata porodilna prikazna za nekoj den user posted image user posted image  user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Какво породување сакате?
8.2.2011 23:18:38   
eleonorastrumica
Јас се мислам меѓу царски и природен,имав како тахикардија пред да останам бремена и на почетокот на бременоста ,и не знам што и како ќе се одвиваат работите,ќе одам пак на преглед па ќе видам што ќе ми кажат,и ми кажаа дека плодот ми е многу доле и дека ќе мора со царски ако не се покачи плодот,па ќе видеме што ќе излезе до крајот,ваше мислење поздрав

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Какво породување сакате?
9.2.2011 8:49:05   
Bubba
Засега и јас сум со мисла за природно, Боже здравје се да биде во ред. Инаку и кај емне постојат ризик фактори. Прво пулсот ми се покачуваше (еве и овие денови до кај 95 на ЕКГ). Во почетокот кратко имав висок притисок, сега засега во ред е бидејќи внимавам на исхраната, ама ако изедам два дена со ред нешто солено, одма ми се покажува. Плодот е свртен со главчето надолу, уште никој не рекол дека го носам ниско, па сега со Господ напред имам време мислам уште. Инаку 32. недела сум :)

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Какво породување сакате?
24.2.2011 22:21:50   
aleksandra90
I jas sum za prirodnoto poragjanje. Ima stvarno bolki ama tie bolki se izdrzuvat poradi pregolemata zelba da si go vidis bebceto. A posle toa zaboravas i deka voopsto si imala bolki (barem za mene bese taka).. Sega po vtor pat sum bremena i vo eden moment pocnav da razmisluvam i za carski..user posted image ali se odluciv pak za priroden poragjaj.. E sega nedaj boze da mora so carski toa e drugo veke koga se mora.. A me interesira i za epiduralna anestezija dai nekoj ima iskustvo so nea? 

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Какво породување сакате?
24.2.2011 23:36:09   
Luci
Prirodno si e prirodnouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Какво породување сакате?
24.2.2011 23:37:25   
mamicki
Првото дете го родив природно, иако карлично, и не ми е криво, се измачив многу, ама за 5-6 саата веќе бев на нозе и многу добро се чувствував. Арно ама, тоа беше пред 15 години! Сега сум повозрасна и се плашам од компликации поради возраста, па мислам дека ќе се одлучам за царски рез, не се плашам од болката, но се плашам дали ќе биде се во ред бидејќи имам 38 години и не многу сјајно здравје. Инаку, дефинитивно, кога е се во ред и со добар тим лекари- ПРИРОДНО СИ Е ПРИРОДНО, што велеше Цацкоuser posted image

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Какво породување сакате?
30.3.2011 11:34:52   
blond
Иако читајќи така породилни приказни, почнувам да се ежам од природното породување, сепак ќе кажам и јас: природно си е природно. Освен, ако не дај Боже се појават некои компликации.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Какво породување сакате?
30.3.2011 11:53:37   
Calypso
Се плашев од породувањето, бидејќи првпат ми беше... поборник сум на спонтаното, природно породување, ама мораше царски рез да ми прават и тоа под општа анестезија. Среќа, се помина во најдобар ред. Ама ако можам да бирам, бирам спонтано!user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Какво породување сакате?
30.3.2011 14:23:41   
mama26
prirodno se razbira ,so epiduralna samo user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Какво породување сакате?
30.3.2011 17:37:54   
rina13
definitivno carski...eve 3 nedeli recisi po poragjajot i povtorno bi izbrala carski,mn brzo se oporaviv a i so minimalni bolki projdov,tie sto se reseni ili sakaat 100% prirodno im simnuvam kapa

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Какво породување сакате?
30.3.2011 17:48:22   
Pepelaska *
Хм , добро прашање, кога ќе се сетам на се како сон да било, ама кога ќе ми текне какви маки видов после од епизиотомијата со 15 конци, за второ би одела со царски со локална анестезија за одма да си го видам user posted image , еве една другарка ми кажува дека во Србија многу ретко се природните породувања, се е царски и епидурална, јас лично би ги издржала и болките и раѓањето ама да не можам да ми извините на г*з да седнам месец и нешто не фала, како што рече една моја другарка која почна природно заврши со царски вика во природното нема ништо природноuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Какво породување сакате?
31.3.2011 10:47:40   
penelopa
Само Царски рез,  никакво друго!

< Поракaта ја уредил penelopa -- 31.3.2011 10:48:00 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Какво породување сакате?
31.3.2011 10:52:58   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Само Царски рез,  никакво друго!


исто.
царски - да се осеќам како царица. немам пробано природно, а и кога би раѓала уште еднаш пак би било со царски.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Какво породување сакате?
31.3.2011 19:50:20   
bombica
Ne sum ni razmisluvala za prirodno.Prvata bremenost sekako morase da bide carski radi sto bebinjata bea poprecno postaveni, a sega i da sakam prirodno nema sansi nema da ima ni 2 god od prviot do ovoj poragaj.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Какво породување сакате?
31.3.2011 22:56:27   
strelec 8
za prvotoj  bese prirodno.mnogu placev i se derev od bolki.ni na kraj na pamet ne mi teknuvase za vtoro a osobeno priridno.kako pominuvase vremeto za dve godini povtorno ostanav bremena.prirodno ke se porodam i bes nikakvi epiduralni.mnogu se spremav psihicki.znaev sto me ceka kolkava e bolkata i kolku vreme trae celiot porogaj.sega koga mi teknuva mnogu se gordeam so mene kolku brgu u lesno go napraviv toa.koga bolese si velev ajde uste malce i gotovo.glas ne ispustiv.nikoj ne me razbra oti se poragam.uste bi ragala.se edo psihickata podgotvenost.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Какво породување сакате?
1.4.2011 8:35:57   
anedespo
Iako sakav prirodno i so dvete sum carski. So prvoto bev skoro prirodno porodena (so provokacija) ama poradi problemi me porodija carski, taka da iako znaev kako ke bide, sakav pak prirodno i za vtoroto i postojano im kazuvav na doktorite deka sakam prirodno. Kolku im zaviduvav na tie prirodno porodeni vo bolnica. Dodeka jas kako guster se vlecev po hodnicine za da odam vo WC, mi trebase pola saat samo da stanam od krevet, pomos da go zemam deteto, tie sto bea prirodno bez problemi gi pravea ovie raboti, setaa si gi guskaa bebinjata, bez problem vednas gi doeja.user posted image Ama se pominuva i se zaborava. user posted image

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Какво породување сакате?
1.4.2011 9:15:28   
Pepelaska *
Андеспо не е секогаш така лесно, јас бев природно ама многу тешко и и јас се влечев по ходникот и барав помош да го земам детето,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Какво породување сакате?
1.4.2011 9:26:28   
skorpijana
prvoto go rodiv prirodno nemav strasni bolki go rodiv brzo a bliznacite carki nemav nekoi problemi brzo se oporaviv ali sepak sum za priroden poragaj

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?