|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 11:35:11   
dostickage
I jas koga bev bremena najgolemiot ""problem" mi bese kako kje se porodam,stravot i sl.
Sega otkako imam dete sfakjam deka najgolemata finta e kakov roditel kje bides.Poragjajot e vazen togas za togas ,kako i da se porodis za dve tri nedeli kje bide nisto kako da ne bilo.Roditeli ostanuvame cel zivot i toa e i vsusnost umetnosta na ziveenjeto da bideme dobri roditeli i da davame dobar primer na nasite deca.Nitu edna zena ne e podobra ili polosa majka ako rodila prirodno ili ako rodila carski.Poroduvanjeto kje bide onaka kako sto kje odlucite vie i doktorot i nikako poinaku.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 12:58:17   
rina13
nema da navleguvam povekje vo diskusija sekoja vsusnost ima pravo da odluci za sebe,posto gledam deka ovde nekoj misli deka treba da go nametne svoeto mislenje...majka e majka pa duri i da ne go donela deteto na ovoj svet,bitkata tek pocnuva so poragjajot ne e bitno kako  i  na koj nacin si stanal roditel bitno e kakov ke bides ponataka...user posted image user posted image user posted image user posted image do site mamicki

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 13:24:36   
miana
hellooooo luge ovde se spodeluvaat iskustva a ne se soli pamet ...takada ...JAS OD MOE ISKUSTVO KAZUVAM deka mnogu se maltretirav dodeka da se otvoram i eden saat pred poragaj mi dadoa spinalna light za da me smirat zosto rikav ceka nok 12 saati so bolki a nikoj ne mi davae nikakva anestezija kazuvajki deka e kasno,sum bila 5 prsti otvorenai na kraj se otvoriv uste 3 i se poragavv na 8-9 prstvi...BOlakta mi se smiri eden ssaat dodeka mi traese spinalnata a vo meguvreme mi dadoa i provokacija da mi gi skratat makite pobrzo i odednas koga pocnav da se poragam,koga dojde momentto mi dojdoa i bolkite i se porodiv mnogu brzo i lesno i mnogu sum srkena  sto smeejki se porodiv i doktorot sto mi ja sledese bremenosta ( d-r trajkovski vo GAK-hirurg) mi bese vrska i bese so mene na mojot priroden poragaj i se cudese kako i smeejki ke se porodam...Moeto iskustvo e toa i po vtor pat se resavam na takov nacin da se porodam so toa sto sega na verme ke baram spinalna za da voopsto nemam bolki do momentot koka treba da se poragam...Tocno e deka me secea i deka posle toa 5 dena nemozes normalno da sedis ama custvoto koga ke si dojdete doma pravi da zaboravite se!!!! A iskustva so mojata vratucedka i na edna drugarka na koja sum i starosvatica so carski rez  e greota....Vas izbor ,vase pravo....Moeto iskustvo e toa..A za epiduralna -koga jas se poragav so mene imase uste edna zena gore i gledajki me mene kako rikam cela vecer - se odlucila na epiduralna i deteto i go vadea so vakum...Jaas ne sum doktor ama kazuvam sto sum videla..Ima doktori i najdobro e tia da vi dadat sovet a nie mozeme da kazeme kako sme pominale samo :) Vi posakuvam lesno poroduvanje-kakvo i da bilo...
Pozdrav

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 14:39:59   
vida
Jas ne im kazuvam na idnite majki deka treba da se odlucat za carski jas kazav kako oni smetaat deka za niv e podobro toa e naj pravilna odluka.A toa deka za bebeto bilo rizicno da se izvadi so carski nikade go nemam slusnato.I nikade nemam spomnato deka na 5 den sum trcala tuku deka mnogu brzo se oporaviv i si setav so sin mi.A ako nemas vrski sekade te ostavaat da se porodis prirodno zatoa sto im e polesno na niv.Jas lezev na patoloska i zeni ofkaa po 3 dena bea so bolki a nemozea da se otvorat i na kraj sepak zavrsuvaa na carski.I carskiot i prirodnoto poroduvanje imaat svoi mani i prednosti i toa i toa se izdrzuva naj bitno e samo da se rodi bebus ziv i zdrav posle se se zaborava.Pak ke povtoram ne kazuvam site da se odlucat na carski tuku tie sto mislat deka za niv e podobro so carski slobodno taka da se porodat zosto ne e nisto strasno.I so gordost kazuvam deka od ,,cista sebicna pricina,, ili od kuser posted image r keif kako sto vikate se porodiv so carski rez pominav bas carski i narednite zdravje ako dade gospod da imam uste decinja ke gi rodam isto.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 16:07:07   
Mamicka32
Epten se nerviram koga ke procitam vakvi gluposti - demek so spinalna super a so epidural deteto ti go vadat so vakuum. Spinalna e ednokratno bockanje vo rbeten stolb so ISTIOT anestetik koj se dava pri epidural , samo sto vo slucaj na epidural e vgraden mikrokateter preku koj tocno se regulira dozata. Toa znaci deka pri spinalna NE MOZE da se regulira dozata, taa se dava ednokratno i zatoa e rizicno da se dade na samiot kraj na poroduvanje, prasanje e vo koja mera ke se osekaat naponite, moze da se osekaat, a moze i ne sto e kontraproduktivno za vaginalno poroduvanje. So epidural dozata se regulira po potreba, znaci moze da se namali na samiot cin na poroduvanje, pa da se zgolemi posle dodeka trae sienjeto ako eventualno ima epiziotomija. So iskusen anesteziolog nema utka. E sega doagame do glavnoto - kolku iskusni anesteziolozi ima naseto drzavno zdravstvo za koe pisuvate vo koe trudnicite ne se repektiraat poinaku od krava (izvinete na izrazot ama taka e realnosta), osven ako nemas vrska ili ne potplakas. Pa zatoa zeni ke lezat so bolki 3 dena na patoloska i nikoj nema da im predlozi carski ako veke ne ide poinaku. A toa dali deteto ke bide izvadeno so vakuum zavisi od se samo ne od faktot dali e spinal ili epidural. i tuka pak se postavuva prasanjeto sto e pobezbedno za deteto ako veke ne ide - da se vadi so vakuum ili da se napravi iten carski. Pa kolku samo slucai ima na upotreba na vakuum bez anestezija. Toa sto slucajno se pogodilo taka kaj zenata sto imala epidural ne ni dava za pravo da gi generalizirame rabotite. A toa dali carski ili prirodno mi e apsurd neviden. Edinstven logicen odgovor e - ako nema medicinska indikacija da MORA carski, togas treba da e izbor na majkata. Taka e vo sekoja normalna zapadna razviena zemja. Imas pravo na izbor. Mojot izbor e prirodno poroduvanje, no ako nekoj saka carski - why not? I obicno e polesno oporavuvanjeto posle prirodno poroduvanje, no i toa ne e pravilo - kolku samo sluaci ima sto ne mozele da stanat od krevet so denovi radi loso napravena epiziotomija????? A kolku ima slucai sto so perfektno napraven carski si gi prezemale site odgovornosti veke po izleguvanje od bolnica.

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 16:19:11   
etiopija

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Definitivno prirodno da se znae deka izleglo od mene.Custvoto so vaginalno poroduvanje so nisto ne se sporeduva i nisto ne moze da go zameni.Bolno ama najslstko custvo.


potpis


_____________________________

Eve deset_______ pravila za uspesen den: Odi i napravi nekoe dobro delo. Povtorigo toa uste devet pati.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 16:24:19   
heba
sosema tochno sekoj organizam e razlichen i sekoj razlichno kje si pomine na poragjaj edna zena nemala dva isti poragjai ne pa razlichni zeni razlichni bremenosti. jas pobarav carski i doktorot mi preporacha poradi prethodno napravena laparaskopija i tezok sluchaj hemoroidi ne daj boze kje naparaat belja pa posle i niv kje treba da gi saniraat pa ne da nema da mozam da odam ni da sedam posle haos ...problemot mi e sto doktorot mi predlozi da ne bide opsha t.e celosna tuku samo od polovina nadole e sea neznam tochno kako se vika najverojatno epiduralna bidejki tka bilo podobro za rabota se kontrolora i moze del po del da se raboti a so opshtata mora pobrzo aka mi reche anesteziologot, ne mi e strav od nishto osven shto nemam trpenie neznam kako kje izdrzam da lezam dodeka go vadat denes edvaj dolezav na ctg kje skrenev na grb najvekje mrazam.
so srekja i so lesno na site koj na koj nachin kje saka ili kje mu se padne bitno bebinjana da se zivi i zdravi i gooolemi da rastat

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 16:41:20   
Pepelaska *
Женски темава е какво породување сакате , а не кое е подобро, ајде и јас ќе го споделам моето искуство еве јас се породив со вакум бидејќи се заглави син ми и почнаа да му се намалуваат тоновите на срцето, едвај се спасивме двајцата, природно се пораѓав а сакав царски ама немаше време бидејќи ме фатија болку 10 дена порано и не бев спремна, матичната ми викаше ќе чекаме да се спушти до терминот ( многу беше високо бебето ) ама нему му се брзаше , кога отидов бев 9 см отворена , се ќе беше добро ако не бев истоштена од болките и напоните додека се спушти. Поголем стрес никогаш не сум имала, после тоа 15 конци ,искрварување до толку што примав трансфузија , 1 месец лежење, не можев ни да го дојам како што треба. Значи уште еднаш ако бирам би одела прво царски пошто веќе не сум психички спремна да одам природно ама кој знае може полесно ќе биде

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 19:57:03   
anedespo

ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

s osven shto nemam trpenie neznam kako kje izdrzam da lezam dodeka go vadat denes edvaj dolezav na ctg kje skrenev na grb najvekje mrazam.



ne se sekiraj, so anestezijata ti davaat i nesto sto te smiruva, taka da si skros opustena kako pred spienje. Tie saat vreme ke ti pominat kako 5 minuti, a baska i ke se zezas so niv, ke slusnes i nekoj vic. A koga ke go vidis maloto, e toa e nesto sto se pameti cel zivot. Se uste go pametam prviot baknez, kako mirisase, kako zvucese koga place, kako me gledase pravo vo oci. Nesto najubavo.

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Какво породување сакате?
15.6.2011 14:34:13   
darfil
И за двете деца сакав царски,но се породив природно.Многу брзо и лесно се породив ама моето мислење не се промени.Сеуште мислам дека е подобро со царски рез.Па зошто се вика царски???? За првото дете беше ризично и затоа бев сечена и шиена без анестезија.Незнам зошто без анестезија,само паметам дека шињето болеше повеќе од породувањето и после 2 месеци имав болки (и уште понекогаш чувствувам болка а поминаа 10 години),а за второто одма се породив без никакви проблеми само со еден конец поминав.Породилните болки кои треба да се издржат и самиот пораѓај за мене претставуваат голем стес затоа е подобро секој да има право на свој избор

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Какво породување сакате?
15.6.2011 16:16:07   
heba
ИЗВОРНА ПОРАКА: etiopija


ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Definitivno prirodno da se znae deka izleglo od mene.Custvoto so vaginalno poroduvanje so nisto ne se sporeduva i nisto ne moze da go zameni.Bolno ama najslstko custvo.


potpis



ahahahahhahahahahahahhahahahahahahha da da bidejki so carski nema da se znae....moze da se pomisli i deka shtrkot go donel ....aman bre zeni me iznasmeavte


(Одговор на членот etiopija)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Какво породување сакате?
15.6.2011 16:32:33   
Bjanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mamicka32

Epten se nerviram koga ke procitam vakvi gluposti - demek so spinalna super a so epidural deteto ti go vadat so vakuum. Spinalna e ednokratno bockanje vo rbeten stolb so ISTIOT anestetik koj se dava pri epidural , samo sto vo slucaj na epidural e vgraden mikrokateter preku koj tocno se regulira dozata. Toa znaci deka pri spinalna NE MOZE da se regulira dozata, taa se dava ednokratno i zatoa e rizicno da se dade na samiot kraj na poroduvanje, prasanje e vo koja mera ke se osekaat naponite, moze da se osekaat, a moze i ne sto e kontraproduktivno za vaginalno poroduvanje. So epidural dozata se regulira po potreba, znaci moze da se namali na samiot cin na poroduvanje, pa da se zgolemi posle dodeka trae sienjeto ako eventualno ima epiziotomija. So iskusen anesteziolog nema utka. E sega doagame do glavnoto - kolku iskusni anesteziolozi ima naseto drzavno zdravstvo za koe pisuvate vo koe trudnicite ne se repektiraat poinaku od krava (izvinete na izrazot ama taka e realnosta), osven ako nemas vrska ili ne potplakas. Pa zatoa zeni ke lezat so bolki 3 dena na patoloska i nikoj nema da im predlozi carski ako veke ne ide poinaku. A toa dali deteto ke bide izvadeno so vakuum zavisi od se samo ne od faktot dali e spinal ili epidural. i tuka pak se postavuva prasanjeto sto e pobezbedno za deteto ako veke ne ide - da se vadi so vakuum ili da se napravi iten carski. Pa kolku samo slucai ima na upotreba na vakuum bez anestezija. Toa sto slucajno se pogodilo taka kaj zenata sto imala epidural ne ni dava za pravo da gi generalizirame rabotite. A toa dali carski ili prirodno mi e apsurd neviden. Edinstven logicen odgovor e - ako nema medicinska indikacija da MORA carski, togas treba da e izbor na majkata. Taka e vo sekoja normalna zapadna razviena zemja. Imas pravo na izbor. Mojot izbor e prirodno poroduvanje, no ako nekoj saka carski - why not? I obicno e polesno oporavuvanjeto posle prirodno poroduvanje, no i toa ne e pravilo - kolku samo sluaci ima sto ne mozele da stanat od krevet so denovi radi loso napravena epiziotomija????? A kolku ima slucai sto so perfektno napraven carski si gi prezemale site odgovornosti veke po izleguvanje od bolnica.

Potpis !!!

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Какво породување сакате?
15.6.2011 17:12:45   
Lidina

ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

ИЗВОРНА ПОРАКА: etiopija


ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Definitivno prirodno da se znae deka izleglo od mene.Custvoto so vaginalno poroduvanje so nisto ne se sporeduva i nisto ne moze da go zameni.Bolno ama najslstko custvo.


potpis



ahahahahhahahahahahahhahahahahahahha da da bidejki so carski nema da se znae....moze da se pomisli i deka shtrkot go donel ....aman bre zeni me iznasmeavte



user posted image user posted image Ееее ова извинете ама ептен смешно, нема да знам дека излегло од мене откај да знам дека е мое?? Што има врска како се родило се знае мое е девет месеци сум го носела. Грижата на мајката за детето не почнува откако ќе се роди, туку од моментот кога разбрала дека е бремена, барем јас така се чувствувам а верувам и повеќето жени.
И стварно секоја жена со своето искуство ние неискусните ве читаме, но не значи дека исто ќе поминемеuser posted image

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Какво породување сакате?
11.3.2013 13:00:21   
arh_diz
Jas od pocetokot na bremenosta sakav carski taka i zavrsiv

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Какво породување сакате?
11.3.2013 13:13:28   
temjanuska75
Јас уште пред да останам трудна ми кажаа дека само царски може да се породам
( заради претходна лапараскопија)и си бев спремна за царски.
Си направив испитувања за алергии на анестетици, бидејки од претходни интервенции
имам лошо искуство. Па излезе дека причината е многу тесен душник и проблематично
е ставањето на тубусот во грлото. Но тоа им го објаснив на анестезиолозите и се беше
ок. презадовална бев се како помина. На крајот ме фати страв ако случајно ме породат
нормално ич не бев спремна за тоа. И за второ ако биде здравје ептен ми е страв
од природно породување. Ама се во свое време.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Какво породување сакате?
11.3.2013 14:06:42   
Bububebe
Јас сакав природно и така бидна.Многу се плашам од царски,општо од операција.
Ако некогаш во животот треба да се оперирам од нешто,да не дај Бог,мислам дека ќе умрам user posted image
А за следно дете,повторно би сакала природно,но овој пат со епудурална

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Какво породување сакате?
12.3.2013 12:07:16   
temjanuska2
user posted image ako me prasate mene jas nesakam nikako user posted image nemojte da me sfatete pogresno,tuku nesakam prirodno ne tolku zaradi bolkite tuku zatoa sto sega ovie pomladite doktori se imat taka nauceno ne cekat da vidat kako ke odat rabotite tuku odma secat,nesakam carski zaradi rezot,a nesakam epiduralna zatoa sto pogolem procent od trudnicite potoa imat strasni glavobolki,poragajot najcesto se zavrsuva so carski, so vakum ili forceps,a i sum so nizok pritisok,i na kraj niedna opcija ne mi ostanuvauser posted image .Posto mi e rano ne ni mislam na toa samo koga nekoj ke me prasa,zdravje samo koga ke dojde vreme ke odlucam ,ama ako e se kako sto treba ke odam na prirodno,kako site pred mene taka i jas ni prva ni poslednauser posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Какво породување сакате?
12.3.2013 12:12:10   
Bethany
Јас сакав природно и исто бидна така, само со провокација.
Е следно ако некогаш пак ќе се пораѓам, сакам природно со епидурал и точка. user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Какво породување сакате?
12.3.2013 12:17:20   
masa
Сакам ист како првиот (еве дури сега кога пишувам како да си замислувам роденденска желба user posted image )!Замо да е се како што треба (морам да речам пу пу зошто многу си се подрелувам) природно со епидурална!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Какво породување сакате?
12.3.2013 14:02:54   
temjanuska2
Ah kolku vi e lesno na vas sto imate ednas pominato niz toa user posted image a nie prvorotkite sto da kazeme user posted image ne ni zneme kako izgleda a nesakam ni da pomislam.Samo zdravje kako bide taka user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Какво породување сакате?
12.3.2013 14:29:12   
struzanka
Devojki jas se porodiv carski so epiduralna ali ako me prasuvate gabe vikaat carski ko carica nema vrska so carski posle pocnuva makata,,, jas sum za prirodno poroduvanje i ako nemam cuvstvuvano kako e na vtoroto planiram da se porodam prirodno

a i kolku so znam ako ne e smenato nesto so carski mozes samo 3 user posted image da rodis, jas prvoto user posted image go izgubivuser posted image user posted image user posted image znaci ke imam sansi uste za dva... a nedaj boze paak istoto da mi se sluci...

PRIRODNO SI E PRIRODNO...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Какво породување сакате?
12.3.2013 14:31:29   
Мими
Првото си го родив природно и не се покајав ,сега второво здравје пак сакам да биде природно иако ова поради висок притисок може да биде царски(а ич несакам)

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Какво породување сакате?
12.3.2013 14:40:45   
Ikana
Јас сакав природно, ама пишано ми било дека со царски ќе се пораѓам па така и бидна.

(Одговор на членот Мими)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Какво породување сакате?
12.3.2013 14:45:17   
struzanka
vo nekoi slucaji najzdrav nacin si e carski toa nit ne treba da se diskutira
zborot mi e za mamiccki koi mozaat da se produvaat prirodno i odbiraat carski

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Какво породување сакате?
15.3.2013 15:50:14   
princessa
sakam prirodno so epiduralna, samo se molam da ne e tolku bolno i dolgo kako prviot pat

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?