|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Какво породување сакате?
1.4.2011 10:03:15   
Lokica1
Sakav prirpden poragaj, i kga bebceto nesakase da se zavrti ni do 9-ti mesec, znaev deka ke moram na carski..vo pocetok bev razocarana, pravev sekakvi vezbi da se svrti bebusot no ne sakase, i se porodiv carski so spinalna i ne se kaam voopsto, mnogu dobro pominav.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Какво породување сакате?
11.6.2011 1:49:04   
Lidina
Mozebi ke si go smenam mislenjeto ama jas sakam prirodno. Mi e strav i od carski i epiduralna. Psihicki se spremam i se nadevam na najdobro. Taka sakam a sto ke bide - ne znamuser posted image

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Какво породување сакате?
11.6.2011 7:38:24   
mamicki
Sakav priroden poragjaj, i prvoto dete go rodiv taka- zlaten raat, bolkite se zaboravaat i za nekolku casa si kako nov!, arno ama....user posted image , sega moram na carski rez, a znam sto me ceka...Operacija si e operacija, nema da me boli tie nekolku casa, ama potoa kje me boli nekolku dena (more nedeli!), nema vednas da si go vidam deteto, pa potesko vospostavuvanje na doenje... Ama, ajde, so Gospod napred, sto mora- ne e tesko!

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Какво породување сакате?
11.6.2011 16:14:19   
Calypso
Мамички, нема ништо страшно во царскиот рез. Сега се користи спинална анестезија, општа се употребува само во одредени ситуации, бебчето ќе си го видиш веднаш, а раната ќе те боли, ама колку побрзо станеш, тоа подобро, движењето помага во побрзо зараснување на раната. Колку и да те боли, ќе заборавиш, верувај, кога ќе си бидеш дома со малечкотоuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Какво породување сакате?
11.6.2011 16:19:18   
mamicki
Благодарам Калипсо, јасно ми е се, се информирав... Мојот царски рез ќе оди со општа анестезија, мора така user posted image , ама како и да е... Кога би било се во ред ни под разно не би избрала да раѓам со царски! Е, сега... во оваа ситуација, најважно е и јас и user posted image  да бидеме безбедни, па со Бога напред.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Какво породување сакате?
11.6.2011 17:33:20   
lilicka
Деновиве влегувам во 9ти па некако почна многу да размислувам за пораѓајот а толку се трудам да не мислам и не паничам како ќе биде пошто ми е првпат се ми е измешано во глава!
Моетоuser posted image е карлично и гинекологот ме убедува дека има шанси да се сврти до крај и да се пораѓам природно,а што ако не се сврти??Знам дека на Гак одат до крајност....незнам што да мислам веќе......целата сум збункааuser posted image

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Какво породување сакате?
11.6.2011 19:37:48   
kikitina
И јас влегувам во 9ти и одлучена сум од сам почеток за природен пораѓај. Имам лошо искуство со анестезија ( се оперирав на градата), па затоа сакам природно, колку и да е тешко или да боли не е важно.Мислам дека така целосно ќе го доживеам моментот станав мајка.

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Какво породување сакате?
11.6.2011 21:22:58   
vida
jas se porodiv so carski pred 3 meseci i mozam da vi kazam deka pominav odlicno.Ova go pisuvam za onie sto moraat na carski a ne sakaat ili se plasat.Jas ne morav sakav sama a i bebusot mi se rodi malku pogolem pa nesakav da se macam ni jas a ni nego da go macam.Si go vidov bebceto odma,pocnav da stanuvam naredniot den vednas i da setam po hodnicite na gak i pak da treba pak ke odberam carski jas sum prezadovolna i mnogu brzo se oporaviv i mi se cudea edna nedela po ragjanjeto nie veke setavme so bebuska.

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Какво породување сакате?
11.6.2011 21:50:08   
Bethany
Јас би сакала природно, најприродније, ама па сега ќе видиме како ќе оди до крај user posted image

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 13:09:26   
temjana
бидејќи и онака имам милион операции по телото уште една нема да ми сметаuser posted image уште од сега знам дека кога ќе дојде време за тоа одбирам царски, ужасно се плашам од болкиuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 13:58:54   
dostickage
znam deka e najdobro prirodno ama pusti strav..:)))
jas se porodiv so carski ama mojot slucaj bese tezok pa edvaj ostanavme zivi i dvajcata zasto se rabotese za predvremen elektiven poragjaj vo 8-mi mesec.Arno ama posle se sto vidov i pominav (eden cas pred da me odnesat vo sala mi davaa provokacii pa ako trgne trgne ako ne salata me cekase.I na pat do toalet slucajno gledam edna tipka na krvet kako i izleguva postelkata....e ne mozev poise )rekov kolku i da e operacija i sve ja sakam carski.Fala bogu nemase ni eden posto sansi za prirodno pa se porodiv carski.I sega si vikam ako treba da ragjam uste deset da ragjam pak bi idela na carski:)))iako kumata sea se porodi prirodno i posle nekolku saati top si bese za razlika od mene so se vlecev po zidovi dve nedeli;)))

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 14:39:50   
rina13
jas sum tip sto trpi ekstremni bolki,ama ne se resiv za priroden poragjaj zasto nemam namera da se macam napnuvam,da me secat so nozici ili da ispukam so saati pa posle da zavrsam na carski,sum gledala poragjaj vo zivo  i poloso iskustvo ne sum videla  im simnuvam kapa na tie sto se odlucile 100% prirodno.ne se cuvstvuvam pomalce majka  zasto sum se odlucila so carski mada mn go osuduvaat toa demek saka da stane majka a nejke da se maci,jas ne gledam nisto vo toa loso,i bas nprotiv se oporaviv za 2 dena veke petiot mislev mozam da trcam na traka bez problem ne osetiv nikakva maka  i po sto pati go krevav i spustav bebeto od krevetce i ne ostiv ama bas nikakva bolka i da se poragjam 100 pati pak bi izbrala taka

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 15:18:10   
temjana
уффф ми падна камен од срцево мислев дека сега ќе ме нападнете сите заради мојата изјава дека сакам царски по секоја ценаuser posted image ама добро е штом имам подржувачи кои веќе искусиле и преживеале user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 15:49:34   
anedespo
Sekoj si ima pravo na izbor. Megjutoa carskiot e OPERACIJA koja si ima svoi rizici koi se pogolemi od kaj prirodniot. Vtoro anestezijata koja e isto taka rizicna kako za majkata taka i za bebeto. I treto , tie prikaski za cudesnoto oporavuvanje za 3 dena kazuvajte si gi po rodnini, zasto ne e taka. Jas 2 pati sum bila na carski i ne e voopsto taka volsebno. Iako so prvoto prvo bev so provokacii i gi osetiv porodilnite bolki sepak za vtoroto barav prirodno poroduvanje.
Za majkite sto ne sakaat bolki postoi i poroduvanje so epiduralna anestezija . koja ja imaat probano 2 moi koleski i se falat od nea. Znaci ne brzajte so resenija. razmislete sekogas i izberete go ona sto e najdobro ne samo za Vas, tuku i za Vasite bebusi.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 16:15:29   
miana
Auuu jas sum videla dve zeni posle carski i nikogas ne bi se osudila na nesto takvo ako ne e moralno i medicinski potrebno zaradi deteto...Nema nisto podobro i polesno od normalno poroduvanje...Bolkite pred poragajot se golemi ( individualno ) no iskreno od poragajot ne se zalam...toa pomina za 5-6 minuti..A bolkite pred poragaj moze da se namalat odnosno da se otstranat so spinalna anestezija kaj koja bolkite doagaat koga treba da se porodite odnosno koga ke pocne da izleguva deteto..Mislam deka podobro od ova nema..Eve so vtoro sum bremena i obavezno ek odam na taa varijanta SPINALNA ANESTEZIJA..Epiduralna e onaa koga cel poragaj ne go cuvstvuvate ama i toa e rizik bidejki nema da znaete kolku treba da napnete i moze da rizikuvate deteto da vi go vadat so vakum,a Spinalnata e najubava i najsigurna varijanta sto toplo ja preporacuvam.Ne se plasete od poragajot -normalno deka boli ama kako ke osetite sto e doaganje na svet na vaseto najmilo? Pozdrav

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 16:56:16   
Bjanka
Jas so dvete se porodiv NORMALNO, i od toa nema poubavo, zenite so carski starsno izgledaat posle poragaj, a i normalno operacija si e operacija,
sto se odnesuva do anestezijata jas dvapati koristev epidural, i e odlicna, nemas bolki uzivas i posle na boks, i tamu mi bese super nemav bolki koga ke mi recea da napnam slusav i super se bese, glupost ziva e toa deka ako si so epidural nema da napnes, pa deteto so vakum nema vrska...........

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 18:25:59   
rina13
pa sekoj so svoe iskustvo jas se osekav fantasticno fizicki i tocno deka se osekav super ne preteruvam i ne e ova bajka tuuku realno iskustvo i osekjam osuda vo postovive za majkite sto odlucile so crski ali od mene ja imaat seta podrska a i rekov pogore im simnuvam kapa na hrabrosta na tie sto se odlucile za priroden poragjaj ali kako i da e milion zeni milion iskustva,kako sto sekoe bebe e prikazna za sebe taka i skeoja trudnica so svojata bremenost e posebna....

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 21:31:31   
Lidina
Devojki ajde do poiskusnite edno prasanje: Sto e razlikata megu Spinalna i Epiduralna anestezija? Jas mislev deka e edno te isto - stavaat anestezija vo rbet. Popravete me ako sum greska, Ako sum oftopik ovde neka go premesti prasanjevo administratorot user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 21:55:25   
Martins mom
Ете тука имаш повеќе информации за анестезиите

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 22:07:15   
rina13
Епидуралната анестезија е метода на централен невро-аксијален блок (блокада применета на нервните корени кои излегуваат од рбетниот мозок, и која зафаќа само одреден дел на телото, а свеста е зачувана), при што анестетикот или комбинација од анестетици се вбризгуваат во епидуралниот простор (просторот меѓу дурата и периостот).

Низ овој простор поминуваат корените на мозочните нерви, и тоа е местото на делувањето на анестетиците при епидуралната анестезија. Поради притисокот на околните структури на епидуралниот простор кај здрави поединци тој е колабиран, па поради тоа го нарекуваме "потенцијален простор". Овој вид на анестезија за првпат е применета на луѓе од страна на Фидел Пагес во 1921 година. Во епидуралната анестезија може да се изведуваат хируршки интервенции на долните екстремитети, карлицата, перинеумот, абдоменот, градниот кош, се применува при постоперативен третман на хронична болка, и нормално во последно време карактеристична е нејзината популаризација во акушерството при процесот на породување (со цел олеснување на болките на трудницата).

Начин на изведување

Кај епидуралната анестезија континуирано или интермитентно (одвреме-навреме) се воведува локален анестетик околу ‘рбетниот мозок. Тоа ги прекинува дразбите кои се пренесуваат преку корените на нервите до централниот нервен систем т.е. мезенцефалонот, каде на ниво на лимбичниот систем настанува основното диференцирање на болката.
Епидуралната анестезија се изведува од страна на лекар, специјалист, анестезиолог пред оперативниот зафат или откако ќе почнат трудовите кај родилката. Многу важен факт е стерилноста – асептични услови (стерилна опрема, стерилни ракавици, и стерилна површина на кожата на местото на убодот.
Со палпација (опипување), се пронаоѓа просторот низ кој ќе се пласира специјална игла за епидурална анестезија низ која се воведува епидуралниот катетар. Златен стандард е трофазно миење на површината на која ќе се изведува убодот – прво со антимикробен сапун, потоа се испира со стерилен физиолошки раствор, и на крај со јодна тинктура. После тоа полето се покрива со стерилни компреси со отвор за местото на убодот и може да се пристапи кон поставување на епидуралниот катетер.

Тест доза на анестетик се инјектира во катетерот за да се провери дали е правилно лоциран. Доколку е добро сместен се дава првата доза на анестетик. Катетарот се прицврстува за грбот. Болката која се чувствува за време на поставувањето е краткотрајна убодна болка и може да трае неколку минути.

Местото на убодот зависи од видот на операцијата која ќе се изведува. При употреба на овој тип на анестезија во акушерството при пораѓање (во чиј контекст и најчесто се спомнува) катетарот се поставува во лумбалниот предел.

Зависно од користената доза ќе дојде до анестезија (потполна моторичка и сензорна блокада) или анелгезија (зачувана моторика, сензибилитет значително смален, но сеуште присутен).

Предности на епидуралната анестезија


  • Помала веројатност за главоболки во постоперацискиот период;
  • Зачувана моторика при применување на анелгетски дози на лекот;
  • Можност за повторување на дозите или поставување на инфузиски пумпи на епидуралниот катетер;
  • Епидуралната анестезија, доколку се користи заедно со општата анестезија во текот на поголеми оперативни зафати (на пример опсежни операции во абдоминалната празнина, пред се карциноми на колон, ректум, панкреас, црн дроб и слично) значително ја намалува потребата за системско давање на анелгетици во текот и после операцијата.


Предности во акушерството


  • Отсуство на болка за време на трудовите при пораѓање;
  • Не предизвикува поспаност кај мајката;
  • Многу мала количина од лекот доаѓа до детето;
  • Зголемениот надзор на мајката и детето и дава на трудницата поголема доверба во медицинскиот персонал.


Недостатоци на епидуралната анестезија


  • Забавување на процесот на породување (иако самата анестезија не делува директно на здравјето на детето);
  • Мајката треба да остане во кревет, со главата на исто ниво во текот на целиот пород;
  • Потребна е непрекинато давање на течности и континуирано пратење на крвниот притисок на мајката и отчукувањата на срцето на детето.
  • Потребна е катетеризација;
  • Според некои студии често е потребно пораѓањето да се доврши оперативно (со царски рез или форцепс);
  • Постои мал, но сепак регистриран ризик од компликации – случајна пунктура на дурата, епидурален апсцес или хематом, и невролошки испади.


Дали епидуралната анестезија е сигурна за мајката и за детето?

Епидуралната анестезија се смета генерално за сигурна и за мајката и за детето. Сепак постојат ризици. Пораѓањето за време на оваа анестезија често треба да се доврши со форцепс или царски рез, што претставува дополнителен ризик. Најчеста несакана нус-појава е ненадеен пад на крвниот притисок кај мајката. Се јавува во 1-2% од случаите и може да биде опасен како за мајката така и за детето. Во однос на прашањето дали епидуралната анестезија може да му наштети на детето, наведени се случаи на забавен тек на породот и ослабување на трудовите (болките и контракциите на матката). Во тој случај се дава лек - окситоцин (хормон), и при тоа жената е под постојан надзор, поради фактот што овој лек може претерано да ја стимулира матката и да предизвика хиперконтракции кои секако се од ризик за детето.

Контраиндикации

Епидуралната анестезија е контраиндицирана во следниве случаи: пореметувања во згрутчувањето на крвта, болести на ‘рбетниот мозок, воспалениe, низок крвен притисок, дехидрираност и лоша соработка од страна на пациентот.





(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 22:13:38   
Lidina
user posted image Фала на одговорите Рина и Мартинс мамuser posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Какво породување сакате?
13.6.2011 23:54:34   
vida
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

уффф ми падна камен од срцево мислев дека сега ќе ме нападнете сите заради мојата изјава дека сакам царски по секоја ценаuser posted image ама добро е штом имам подржувачи кои веќе искусиле и преживеале user posted image user posted image user posted image user posted image

Voopsto ne se zamaraj ako ti mislis deka toa e naj dobro za tebe.Toa sto vikaat deka carskiot e operacija i deka nosi rizici moze bilo taka nekogas...vo minatoto.Jas so carski sakav i taka i se porodiv.A mojata jatrva ne sakase da slusne da odi ,,pod noz,,.Se porodi prirodno ja secnale do cmar i mesec i pol ne mozese da sedi pa samo stoese ili lezese.Vistina toa ne e pravilo megjutoa sakam da kazam deka carskiot ne e tolku strasen kako sto nekoi mislat.Tvoe telo tvoe pravo. A anedespo moze da kazuva za nejziniot slucaj ne i za drugite.Bolno e navistina ama jas se oporaviv mnogu brzo.I vo bolnica mi kazaa dr zeni sto lezea deka za 2 den taka da stanuvam i da setam alal da mi e pa koj saka neka veruva koj ne nemora.I uste nesto od koga si dojdovme doma sama si stanuvav da si go zimam sin mi za doenje od krevetce nemase potreba da mi go davaat mozev sama.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 9:51:38   
anedespo
Kako sakate poragjajte se. Vase telo, Vase pravo. Koj kako resil, megjutoa da se ustolicuva carskiot rez e pogresno. I sum stanuvala posle 5 sata od operacija i sama si go zemav i povivav maloto uste vo bolnica i sama go banjav koga dojdov doma iako bev so carski rez. Megjutoa carskiot ima pogolemi RIZICI. Ako bilo najdobar nacin , medicinava ke go zameni namesto prirodniot. I ke gi poragja site zeni so carski. A tvojata jatvrva sto bila secena do neznam kade, toa i se slucilo na nea, ne znaci deka i na site drugi im e taka. Rana ko rana boli, dali stomak ili tamu dole ne e bitno. Pominuva i ova i toa. Megjutoa pri carskiot ne secat samo koza, secat i 3 sloja muskuli, koi i koga zarasnuvaat zarasnuvaat kako fibrozno tkivo , a ne kako muskulni vlakna. Sto znaci deka zidot na matkata e oslaben na toa mesto. Eve ti i rizik za vtora bremenost. Znaci se uste na Zemjata (vo bilo koja zemja) poragjaat so carski samo ako e medicinski opravdano, zaradi site rizici po majkta i po bebeto, a ne od kuser posted image r keif.

I ne e toa sto mislime nie deka e najdobro, tuku doktorite sto mislat deka e najdobro. Sepak ucele tolku godini skolo, imaat uste ne znam kolku godini praksa. Zasto nie moze od cista sebicna pricina (Da ne ne boli) da go izbereme pogresnoto, a ne ona sto e najdobro i za nasite bebinja.


< Поракaта ја уредил anedespo -- 14.6.2011 9:53:33 >

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 10:54:39   
temjana
добро бе луѓе јас сметав дека овде се дискутира и се дава свое мислење а не се критикува и осудува. Прво верувам дека малкумина од вас овде имаат преживеано толку операции во својот живот како јас што имам. почнувајќи од 11 годишна возраст па се до пред две години кога ми беше последната, така да верувајте многу добро знам што значи опсна операција знам што значи лежење и во кревет и по 4 месеци, и верувајте дека мнооогу добро знам што значи болка, и постоперативна и секаква. Така да ве молам задржете си ги вашите осуди дома а овде можете само да си го изнесете своето мислење без навреди.бидејќи за да бидеш сигурна во една таква одлука верувајте не е само од себична побуда иако јс овде не јаа гледам себичноста, што ако родам со царски ќе бидам помалку мајка од вас 'I DON T THINK SO"
ке ве замолам во иднина јазикот и рацете да не ви бидат побрзи од умот

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Какво породување сакате?
14.6.2011 11:09:12   
anedespo
Jas najiskreno se izvinuvam. Na momenti jazikot (racete) mi e pobrz . jas ti posakuvam lessno poragjanje kako na tebe taka i na site drugi idni mamicki bez razlika dali carski ili priroden. normalno e deka sekoja idna mamicka dobro razmislila sto e najdobro za nea i za bebeto.
jas samo si go pisav moeto iskustvo kako i na tie sto bea so mene vo bolnica koga se poragjav. I najiskreno me nanerviraa komentarite od tipot "mozev da trcam uste od petiiot den", sto apsolutno ne e taka i se dobiva pogresen vpecatok. Sepak ima mnogu idni mamicki sto ova ke im bide prvo dete pa se uste ne znaat i nemaat iskustvo, pa taka dobivaat vpecatok deka prirodniot porod e znam kakvo strasno iskustvo a carskiot e uzivancija. Toa me nervira.

Kogo navrediv direktno ili indirektno neka mi prosti. Denes hormonite mi udrija u glava.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?