|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Werty реши да каже...
2.11.2010 0:00:26   
Werty
Драги пријатели,
Денеска моето бебе ќе имаше 4 недели доколку преживееше. Се роди малку порано, живо и здраво (апгар 8/9), не беше во инкубатор и се беше ок првите три дена. После доби физиолошка жолтица која се влоши, лекарите мнооогу задоцнето реагираа, предоцна му ја сменија крвта и мојот мил ми згасна пред моите очи.
Сакам да ви кажам нешто многу битно. Сега го читав форумот за крвните крупи. И ќе го цититам ова (Еца, sorry, ама мислам дека ти и не си доктор па и не мораш да знаеш):
 
“Нема да се појават никакви проблеми кај случаевите кога двајцата родители се со ист фактор. Единствено може да се појави кога мајката е Rh негативна додека таткото Rh позитивен.“
 
НЕ, драги пријателки, дури и ако мајката е Рх позитивна, а таткото Рх негативен може да се создадат антитела во крвта на мајката кои го напаѓаат бебето, па тоа да добие силна жолтица откако ќе се роди на која ако не се реагира на време со промена на крвта на бебето тоа ќе УМРЕ! Или ќе му се направи мозокот чорба поради конвулзии и пак ќе умре ама малку подоцна. Или пак додека е во мајчината утроба може да развие хидропс и тешка анемија и да се роди со тешки физички аномалии пред се на срцето или/и мозокот.
Ете тоа треба да го знаат лекарите, а не да ми кажуваат дека јас и моето најмило сме биле прв таков случај за кој што слушнале (патем, на интернет најдов безброј вакви случаи на мајки како мене чиишто бебиња преживеале без никакви проблеми) или дека ако останам пак бремена можам да развијам тумор (на што мојот гинеколог во кој имам доверба се скина од смеење). Единственото уникатно во овој мој случај е тоа што во нормалниот свет не се памети - од после Втора светска војна наваму - бебе да умре од физиолошка жолтица.
Ова ми беше трето дето. Ова ми Е трето дете. На секое породување, вклучувајќи го и ова СЕКОГАШ им кажувам на лекарите дека јас сум Рх позитивна а таткото на бебето Рх негативен и секогаш, СЕКОГАШ ми викале дека нема врска крвната група на таткото.
Не сакам сочувство, не сакам ништо.
Јас си го сакам моето бебе назад! Назад го сакам, кај мене!
Единствен начин да го вратам е, како што веруваме ние, да го родам пак. Ваква каква што сум, со сиот ризик, со 38 години и крв полна со антитела кои ќе се борат против моето бебе за кое е прашање дали ќе издржи да не развие хидропс или анемија до 28-32 недела за да го родам порано, па да му ја сменат крвта веднаш и да се понадевам дека можеби, можеби, можеби ќе остане живо. Што велите на ова?
Морав да ја споделам, до душа не во детали, прекрасноста на живеењето во оваа прекрасна земја со прекрасни луѓе во која е мислена именка exsanguino intra utero, во која бебиња умираат по амниоцентеза, во која педијатрите ги боли таквото...
Овој месец јас не можам да престанам да го цртам син ми од кого ми остана само една лоша фотографија направена со мобилен дента кога се роди и полна соба со бенкички, играчки, и други дребулии. Соба која ќе остане таква каква што е додека мојот најмил не се роди пак. Едноставно, за разлика од неговите други браќа, тој ја имаше несреќата да ја наследи мојата крвна група. И за ова лекарите велат дека нема врска, ама јас повеќе не им верувам.
Сега се обидувам да најдам начин да ги скротам некако тие антитела. Медицината тука (барем така велат лекарите) е немоќна, но јас пак не верувам. Мора да има начин. Мора пак да се роди. Толку работи ни останаа недораскажани...
П.С. Ве молам не ми го споменувајте господ ако посакате да оставите коментар. Јас и господ се имаме видено неколкупати очи в очи и тоа не биле убави средби. Само љубезно го молам господ конечно да ме остави мене и моето семејство на мир.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 0:20:22   
nadica
драга werty силните чувства кои ги имаш во себе ми даваат надеж дека твојата желба ќе стане реалност
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 0:39:10   
Medo
 еве од мене само едно големо user posted image
не можам ни да замислам како се чуствуваш user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 1:40:54   
Anushka
Верти,

Го гледам во моите мисли твоето Мило на единствената фотографија на мобилен. Ја гледам ќерка ми покрај мене. Се прашувам: зошто? Зошто едни живеат, други не? Зошто една зграда паѓа на земјотрес, друга не? Зошто Тоше погина, а на другите ништо не им беше?
Се прашуваат сите, ете затоа кога прашуваш ти нешто, твојот доктор се кине од смеење.
Не го знае одговорот.
А тоа боли. Боли многу, многу, многу. Боли толку многу што нас мајките не фаќа лудило. Во вистинска смисла на зборот! Ме фаќа лудило, кога знам дека првите деца ги раѓав во минатиот век (нели, звучи како нешто старо и неразвиено), во државна болница, но таму на секој преглед ми мереа тежина и притисок. Со третото се породив во приватна „престижна“ болница, во 21 век! Ниту еднаш не ме измерија, ниту мене, ниту мојот притисок!!!
За првите две деца во Чаир без да побарам, ја добив нивната крвна група. Сега, во Систина, кога реков - а која крвна група е ќерка ми? Ми одговорија - уф, заборавивме да провериме. Ај, кога некогаш и~ земате крв од вена, ќе проверите. Ќерка ми има 15 месеци. Знам како се вика, колку тежи, колку е висока, но не знам која крвн група е. Банално, би ми рекол твојот и мојот доктор кои се ќинат од смеење. А јас сум 0 позитив, мм е А негатив! А мм е носител на хепатит Б. Цело време ова го „дробев“ додека бев трудна со ќерка ми, мојот доктор од престижната болница ми го велеше истото што и тебе - многу читам интернет и тоа нема врска...
Пред да дознаам дека сум бремена, си се гушкав со мојот домашен мачор. Мачките се преносници на заразни болести кои можат да го убијат плодот во утробата на мајката додека трепнеш. Кога барав да се прегледам, повторно сите ме гледаа „зелено“, како да сум дошла од Америка (Марс). А кога им зборам на докторите дека комшиката изгуби бебе во мнешето токму заради истата болест, ми велат дека сум параноична.
Сепак, Верти моја.... надежта последна умира. Мојата колешка (која, паем е и наша РР) изгуби бебе на 38 години, од слични баналности, а најмногу од ноншалантноста на лекарите наречрни „Ех вие, мајките се` од интернет знаете„. После две години, на 40, мојата колешка стана среќна мајка на своите два сина близнаци.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 8:04:48   
arh_diz
Draga Werty primi socustvo , poveketo od nas sme se izgorele taka da kazam na lekarska greska edna od niv sum i jas .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 8:14:23   
Палешка РР
Драга Werty,
Мило ми е што се отвори и ни раскажа. Што и да кажеме нема да ти ја намали болката, никогаш. Ни времето нема...
Се надевам дека големата љубов ќе ти помогне да го победиш сопствениот организам и повторно да го родиш своето дете!
Ти посакувам многу среќа. user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 8:40:54   
vesna1
Draga Werty, ja razbiram tvojata bolka vo celost. Slicno i mene mi se sluci pred 3 god. go izgubiv moeto bebe vo 20 nedela poradi amniocinteza. Najstrasnoto od sve bese sto go zemav vo raka mrtvo i nikogas nema da ja zaboravam taa slika. No bidejki veruvam deka dusata moze povtorno da se rodi, posle pauza od 6 meseci ostanav bremena i ja rodiv mojata prekrasna kerkica. Bidi hrabra i veruvaj vo sebe. Soberi hrabrost, i ostani povtorno bremena, samo ovoj pat najdi nekoj sovesen doktor koj ke ti ja vodi bremenosta. Ti go preporacuvam dr. Nikola Damcevski koj sega raboti vo sv. Lazar. Vo sekoj slucaj ne se oslonuvaj samo na eden doktor tuku pobaraj mislenja od poveke. Ti ja pustam seta sreka na ovoj svet.user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 8:44:39   
jovanka
Se prasuvam do koga so lekarskite greski vo Makedonija?Svetot ide so ogromna brzina napred vo oblasta na medicinata-nemoze eden doktor da se bazira na zaavrsuvanjeto na Medicinskiot fakultet i tolku-sekojdnevno kako sto napomenav svetot ide napred ednostavno mnogu luge se zelni da go dostignat vrvot vo nekoja oblast se slucuvaat niza seminari,edukacii,izdavanje na najsovremena literatura toa seto treba da se sledi user posted image za da nemame poveke lekarski greski.Ke dojde denot koga povtorno vo tvojata utroba ke zapocne eden nov zivot-soneceto na mama i tato.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 8:53:13   
anedespo
user posted image user posted image user posted image
Само оние што преживеале или биле со некој нивни близок знаат што значи твојата загуба.  Мајка ми има изгубено дете ден пред породување поради лекарска грешка, а свекрва ми дете од 8 месеци кои исто така од лекарска грешка. Погрешно дијагностицирање. Овие се тешки моменти. Мајка ми и ден денес збори за нејзината прва ќерка која би ја имала, па дури и ја сонува редовно по повеќе од 35 години, а свекрва ми ги има тргнато сликите од бебето и никогаш не ги гледала пак иако поминале 40 години. И двете плачеле кога сум ги прашувала.(пак ќе речам после 30-40години).Овие моменти се тешки и оставаат длабоки лузни. Никогаш не се забораваат. А што и да се каже е непотребно зашто тагата ќе остане, меѓутоа другите 2 деца ќе си ја бараат мајката и затоа животот продолжува понатака со огромна рана на срцето. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 8:59:50   
Viktori
Werty - да можам ќе те гушнам силно... и ќе се потрудам да не видиш дека ми течат солзи...

За докторите немам коментар - повеќето го срамат белиот мантил - умираат родилки, умираат бебиња, се умира во ходниците на болниците и од операции на слепо црево...џабе ќе ставаат нови фасади и нови прозори, џабе ќе се гради нова зграда. Џабе е кога ќе сменат болница со интернет конекција и убав ручек, и као фина сестра.  СЕ е џабе кога одвнатре се нема срце. Џабе е, кога нема луѓе.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 9:20:11   
Octavia
Ах, душичке... user posted image user posted image user posted image user posted image  Никој не измислил збор што може да утеши мајка која го изгубила детето...user posted image user posted image user posted image user posted image  Душичка невина таа...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 11:09:13   
majka 79
draga werty primi go moeto socustvo i poddrska vo borbata za tvoeto bebence.
site imame nekakvo iskustvo, no kaj nekoi zavsilo fatalno.
koga moeto bebe na 3 meseci ja primi diteper vakcinata, 5 dena imase temperatura 37.5 jas sekoj den i se javuvav na maticnata da i i kazuvav, deka mora da se prevzemi nesto....taa mi vikase nisto nema mozebi e i od zestinive..krajot na juli bese.
do koga , do pettiot den koga krena nad 39 i dobi konvulzii.
placese mojata maticna i mi velese kako mozev da ne obrnam vnimanie koga vo mojot ucebnik po pedijatrija pisuva"VERUVAJ NA ISPANICENA MAJKA"
se pomina vo najdobar red, samo sto koga moeto dete sega ke kreni temperatura mene zdravjeto mi odi ,zivotot mi se skratuva , ni jadam ,ni pijam ,ni spijam. i otkako ke ozdravi jas uste edna nedela nemozam da si dojdam prisebe.
pozdravce milauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 11:25:17   
AnnaMolly RR
Драга werty, што и да се каже нема да ја намали твојата болка. Не сакам ни да помислам како ти е, зашто морници ме лазат по телово и ми навираат солзи. Сочувствувам со твојата болка и болката на целото твое семејство, но ме радува што во сето ова наоѓаш барем трошка позитивни мисли и надеж дека твоето бебенце ќе ти се врати во прегратките. Не можам да опишам со зборови колку од сесрце ти посакувам ова да се случи што поскоро. Ти благодарам од мое име, а верувам дека зборувам од името на сите рр, што си ја отвори душата и го сподели овој тежок настан со нас. Полесно е да се помине низ тагата кога си опкружена со луѓе кои те сакаат и те поддржуваат. Иако не те знам „во живо“, верувај дека после ова те сакам како сестра и ти ја посакувам сета среќа на светот.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 12:04:19   
vezilka RR
Драга Werty, немам..не знам што би можела да кажам, што би те утешило. Веројатно ништо. Веројатно нема ништо што би можело да утеши мајка која го изгубила чедото. Но, ти се восхитувам на храброста да зборуваш за тоа. И верувам дека таа твоја храброст и љубовта што ја носиш во себе за твоето чедо ќе го натераат универзумот да ти дозволи уште еднаш да го родиш тоа мило душиче. Од се срце посакувам тоа да се случи час поскоро... user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 12:20:27   
Anushka
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Драга Werty, немам..не знам што би можела да кажам, што би те утешило. Веројатно ништо. Веројатно нема ништо што би можело да утеши мајка која го изгубила чедото. Но, ти се восхитувам на храброста да зборуваш за тоа. И верувам дека таа твоја храброст и љубовта што ја носиш во себе за твоето чедо ќе го натераат универзумот да ти дозволи уште еднаш да го родиш тоа мило душиче. Од се срце посакувам тоа да се случи час поскоро... user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 12:28:06   
prettygirl

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

Draga Werty, ja razbiram tvojata bolka vo celost. Slicno i mene mi se sluci pred 3 god. go izgubiv moeto bebe vo 20 nedela poradi amniocinteza. Najstrasnoto od sve bese sto go zemav vo raka mrtvo i nikogas nema da ja zaboravam taa slika.
Mila Wewrty go citiram ova shto go napisa vesna1 zatoa sto i mene mi se sluci istoto pred 6 meseci.Potpolno te sfakam, ja sfakam i tvojata bolka zosto i jas ja osejkam seuste kako boli a nedaj boze nikoja zena da ja oseti na svoja koza.Morav prinudno da se porodam.Go drzev moeto mrtvo bebe vo racete umirav od placenje i ne mi se veruvase zosto toa bas mene mi se sluci.Nikogas nema da go zaboravam toa i po kojznae kolku godini jas uste ke zalam po kerkickata moja.No nadezta posledna umira eve sega mi docni nekolku dena i se nadevam deka povtorno ke se izraduvame so edno sonce zatoa i ti misli pozitivno i ne gubi nadez.A za Gospod...neznam shto mu imame tolku zgreseno pa ni vraka na vakov nacin

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 12:31:06   
petra27
Izlisno e da ti kazuvam kolku mi e zal i kolku me rasplace......gi nosime 9 meseci vo nas,se grizime za niv,im se raduvame,im peeme,gi miluvame,gi zamisluvame,gi sonuvame.........i otkako ke dojde na ovoj takanarecen prekrasen svet,da si zamine poradi nekoj drug.......zarem ne e toa najbolnoto nesto....sto da kazam osven da bides silna,jaka.....pozitivna znam deka nemozes da bides no ti posakuvam naskoro da ja olesnis taa bolka sto ja cuvstvuvas....nie sme so tebe.....ti davame poddrska,sila,da go prebrodis najteskoto nesto sto moze da i se sluci na edna majka....

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 12:42:55   
agnes77
Драга Werty ... немам зборови ... захвална сум да си искуство подјелила со нас ... ово е најтешко искуство које може да се случи на мајка

сега е време за солзи, еден ден ќе биде подобро а никогаш заборавено, ти посакувам храброст и сила да издржиш

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 13:38:19   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Драга Werty, немам..не знам што би можела да кажам, што би те утешило. Веројатно ништо. Веројатно нема ништо што би можело да утеши мајка која го изгубила чедото. Но, ти се восхитувам на храброста да зборуваш за тоа. И верувам дека таа твоја храброст и љубовта што ја носиш во себе за твоето чедо ќе го натераат универзумот да ти дозволи уште еднаш да го родиш тоа мило душиче. Од се срце посакувам тоа да се случи час поскоро... user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image




_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 16:22:24   
mama26
nieden zbor nemoze majkata da ja utesi koja mesto da se raduva na svoeto dete ...taguva po nego cel zivot...i sekogas ke bide taka samo sto ke bide zakopano vo nejzinoto srce...  !!!  Ne ja otvaraj taa rana zasto nikogas i ne zarasnuva!!..znam po majkami koja go izgubi brattmi od grcevi na stomace-odnosno od lekarska greska user posted image  

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 20:37:08   
veckasr
primi socustvo werty zalosno mnogu zalosno 

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 22:18:56   
baby mama
Socustvo Werty, ne znam sto bi ti kazala za da te utesam, osven da ti posakam da imas sila da go izdrzis sto ova niz koe pominuvasuser posted image

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Werty реши да каже...
2.11.2010 22:59:14   
Frogy
Werty мила.......сите напишавме по некој збор,ама утеха нема,но луге сме,и тагата треба да ја поделиме со некого.Ако ти се плаче исплачи се,ако ти се тагува тагувај ова никој не може да ти го одземе,ако ти треба пријател за разговор обрати се,тука сме ние за тебе,гледам повозрасна си од мене,јас имам 25 години,но верувај иако сум млада имам поминато многу кое понатаму ке се одрази на моето здравје.и на другата тема пишав дека и мене ми се има случено истото нешто,но тука пак ке го напишам.

ке почнам со државата т.е с здраството кое никој не се труди да го поправи,докторите не знаат ништо а и да знаат не преземаат ништо за нив НИШТО НЕМА ГАЈЛЕ.Јас се породив лани во мај во 38 недела машко бебе 3800 гр,здраво живо,пресрекна бев....прво дете......по 24 часа доага една сестра и ми вика :Бебето неможевме да го аспирираме (бидејки немаат аспиратор тука во Битола) а се напило плодова вода и е во многу тешка состојба!!ШОК ШОК ШОК!!Од здраво право тие за 24 часа го направиле болно и изнемоштено а не ми кажаа порано бидејки бев со царски на интезивна.Без разлика!!Замислете му текна деке бебето е пред умирање после 48 часа па викнаа транспортен инкубатор за да го пренесат во Скопје.Главната докторка од Ск ми се јави и ми вика:Што му е на докторите во Бт,чекаат да биде некој пред умирање па за да го донесат тука?Кутро бебче требаше одма да го донесат и се ке си беше во ред!!user posted image user posted image Бебето на 6 тиот ден почина бидејки се јавија низа проблеми како резултат на недостиг на кислород.....Не ми се живееше,едноставно неможев да се помирам,си реков конечно да видам светлина во животот ,но ете не требало да видам.Ех да имав барем сликичка од моето мило,не го сликав,неможев,изгледаше премногу беспомошно во инкубаторот цел живот ке ме прогонува таа слика.Помина година и пол оттогаш јас уште ја носам болката во душата....Во април забременив и пак несрека во 8 недела престана срцевата акција на бебушот...Ах темнини....Но ете дојде кога малку се тргнаа облаците сега сум пак бремена скоро 15 недела со надеж, и со голема желба да држам бебче во моите раце.Болката е неминлива Верти верувај но искажи се еве како мене,како јас на некој непознат што му ја кажувам мојата тага,и ке ти биде полесно.Ако имаш потреба од споделување на тагата ,пиши,тука сме сите за тебе. Биди силна за своите синчиња...
user posted image
Прегратки за тебе

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Werty реши да каже...
3.11.2010 8:20:11   
Anonimen
user posted image user posted image user posted image многу многу ми е жал...немам збор душата ме боли но и многу сум лута...како може вакво нешто?како?!
Werty не можам да те утешам иако би сакала но верувај во себе,штом си силна да ја отвориш душата силна си да одиш и напред тоа е еден голем + за тебе 

(Одговор на членот Frogy)
  Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Werty реши да каже...
3.11.2010 12:22:39   
blue_blue
Драга Werty,

Немам што да додадам во слисла на утеха. Не можам да замислам колку боли оти не ми се случило нешто слично, ама знам колку ме болело кога сум изгубила многу блиски личности. Она што ми се допаѓа и за што милион пати те гушкам во мислите е твојот став дека твоето бебе повторно ќе се роди. И верувај ќе биде така...На тоа ќе додадам само уште еден мој став - животот ти фрла во прегратки онолку колку што можеш да гушнеш, да издржиш и за се што фрлил кон тебе има причина колку и во дадениот момент да не ни изгледа така, односно да се прашуваме „што сум му згрешил на животов па баш мене вака да ми се случи?“... Ја знаеш онаа песна од Владо Јаневски - секое зло за добро е, што и да било ќе помине....И ќе биде уште поубаво. Човек се осеќа многу немоќен кога треба да се судри со здравствениот систем во државава, страшно е како имаме пари за лавови, орли, столбови, лонци и тенџериња на плоштад, а немаме за соодветно опремени болници и соодветно обучен кадар во нив....

Но да се вратиме на ставот, на позитивните нешта. ...Колку и да звучи глупаво можеби причината што ова детенце нема да живее во нашиов свет е за да се роди во ново тело, можеби во тело на девојче, па покрај двата сина кои ги имаш да се радувате и на едно девојќенце - замисли браќата како ќе ја чуваат? Мила, биди опкружена со позитивни мисли, чувај го бебенцето кое не е веќе со тебе во своето срце и израдувај не наскоро со нов член во семејството.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?