|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Породување со вакуум - да или не?
2.11.2010 14:30:49   
Anonimen
иако тоа не го сака ниту една мајка- да го стави во ризик здравјето на својето бебе, сепак понекогаш условите тоа го прават како нужно решение при самото породување.....
јас пред 3 месеци се породив со вакум, мислам дека убаво поминав се е во ред со моето бебенце, супер напредува, но сепак се плашам дали се е во ред како што треба ова ми е прво искуство.....ги чекам и вашите размислување- искуства,  за ваквиот начин на порордување...!

< Поракaта ја уредил Палешка -- 2.11.2010 14:33:22 >
  Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Породување со вакуум - да или не?
2.11.2010 15:53:48   
anedespo
Toa ne e ni moj ni tvoj nitu izbor na bilo koj. Situacijata go nalaga a resava doktorot za toa

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Породување со вакуум - да или не?
2.11.2010 16:49:38   
vezilka RR
Велат дека денес со оваа алатка која се прави извлекувањето не може да дојде до повреда на бебчето, или пак повредувањето е сведено на минимум. Порано со застарената алатка која веќе не се употребува, можело да дојде до повреда на главчето. но денес е сосема безбедна метода. И да, тоа не иде по избор, тику ако ситуацијата така налага..

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Породување со вакуум - да или не?
2.11.2010 18:56:49   
Natasa981
I jas sum slusnala taka; vakuumot se koristi samo dokolku navistina e nuzno i neophodno a ne postoi drug izbor..Bratucedka mi koga se poroduvase ,bebceto nemozelo da izleze i posle mnogu vreme macenje morale so vakuum da go izvadat.Super e sega, maleckoto si raste najnormalno.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Породување со вакуум - да или не?
3.11.2010 9:26:27   
big_mama817
син ми е изваден со вакум ситуацијата наложи така беше крупно бебе и почна нагоре да се качува наместо да се спушта и мораше да го извадат со вакум имаше хематон на главата и моравме да останеме во болница сепак милсма колку и да е напредна медицината сепак можностите да има некое оштетување се сепак не токлу мали најчесто може да дојде до повреда на централниот нервен ситетем познавам многу случаеви деца кој се вадени со вакум да дојде до повреда на централниот нервен систем ризикот секогаш постои шансите се 50Ч50 ова го зборам од мое лично искуство сепак главчето на бебето е сеуште нежно и кревко и секоја механичка повреда е опасна

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Породување со вакуум - да или не?
3.11.2010 10:37:43   
majka 79
jas so prvoto dete sum porodena so vakum. nemase drug izbor. tri pati bese namotan so papnata vrvca i ne mu dozvoluvase da se rodi normalno ,bidejki bese skusena go vrakase nanazad.
cudno, nisto nemu se poznavase na glavceto. bebeto bese super no za mene mnogu neprijatno iskustvo.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Породување со вакуум - да или не?
24.11.2010 23:03:16   
Pepelaska *
I jas se porodiv so vakum, sin mi se zaglavi i pocnaa da mu se namaluvaat tonovite na srceto morase taka. Nemase nisto togas no jas sepak sekoja vecer so strav legnuvam da ne mu se sluci nesto.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?