|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Менструација по породувањето
20.3.2009 23:16:24   
mis.
Jas imam dva sina.I za dvajcata koga se poragav menstruacija dobv edna nedela posle postporodilnoto krvarenje.Toa e otprilika i edna nedela posle tie famozni 40 dena.Kakvo e vaseto iskustvo na ovaa prasanje.

< Поракaта ја уредил Elena -- 21.3.2009 15:09:13 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Менструација по породувањето
23.4.2009 9:59:05   
mami
jas voopsto ne prestanav da krvaram...posle tie 40 dena, otidov na ginekolog i mi rece samo - cestito, tvojata prva postporodilna menstruacija e tuka :) taka da ja nemav taa sreka da se spasam od vloski barem uste nekoj mesec

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Менструација по породувањето
23.4.2009 11:05:31   
Sandra
Jas dobiv menstruacija posle tretiot mesec. Redovna mi isto kako pred bremenosta. Toa mnogu me raduva zasto mnogu majki imaat posle poroduvanjeto problem 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Менструација по породувањето
26.9.2009 19:25:06   
mis.
Откако се породив собивам редовно на 31 ден што за мене е нормално само што ми трае многу кратко 2 дена.Тоа е нешто невообичаено за мене,само што ќе добијам а веќе завршила.Крварењето е многу малку,немам болки.Гинекологот ми кажа дека е рано со тек на време ќе се нормализира но еве помина 10 ипол месеци и уште е така.user posted image Го доев малово и пред некој извесен период го одбив ако тоа има некоја врска не знамuser posted image

(Одговор на членот Sandra)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Менструација по породувањето
26.9.2009 19:52:12   
Maria
So prvoto dete otkako se porodiv dobiv duri otkako napolni 10meseciuser posted image .I toa predhodno imav mnogu bolna menstruacija ,a potoa nikakva bolka,ne ni osekav koga sum dobila.A sega neznam otkako ke se porodam dali ke bide isto ili ke se vratat bolkite sto gi imav pred da go rodam prvoto deteuser posted image .

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Менструација по породувањето
29.9.2009 20:35:44   
Natali061
се породив пред 4 месеци и се уште немам добиено менструација.од една страна тоа ме радува од друга ме загрижува па затоа деновиве ке одам кај гинекологот да расчистам со тоа.Позз!user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Менструација по породувањето
29.9.2009 21:55:16   
BEBICA
Jas  posle doragajot dobiv posle 7 meseci pa nemav 1,5 pa dobiv i se taka se menuvase.Normalno bev na ginekolog i mi objasni deka toa e normalno za nekoi zeni poradi toasto kaj nekoi zeni hormonite se smiruvaat posle 40 dena i dobivaat menstruacija a kaj nekoi im treba i godina dena.

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Менструација по породувањето
29.9.2009 22:18:41   
nadica
веднаш по постпородилното крварење добив менструација и редовно добивам на 30 дена и јас не успеав да заштедам на влошки user posted image ми траеше предходно по 7 дена сега некако скратено само по 5 user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Менструација по породувањето
29.9.2009 22:28:29   
BEBICA
Ете Надица јас се заборавив.Прво 9 месеци трудна, па после уште 7 месеци после породувањето и последниве дав месеца ми дојде точно на датумот.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Менструација по породувањето
30.9.2009 7:44:53   
profesorica
Крварев 50 дена па по еден месец добив најнормално и пак се стабилизира на 28 дена.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Менструација по породувањето
30.9.2009 12:00:09   
nelka
mene mi se iskomplicira ciklusot posle poragajot.dobivav redovno na 28 dena.po poroduvanjeto 4 meseci ne mozev da dobijam a ne doev.mi dadoa bromergon i primulut gi piev 10 dena i mi dojde.sega cekam da dobijam normalno ...pa ke vidime.inaku se porodiv so carski ,brv na kontrola i mi rece deka se e ok.no jas postojano imam kako nekoi tegobi vo stomakot.se nesto kako da mi tezi...pecka...imal nekoja od vas vakvi tegobi?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 10:03:20   
bordan
otkako se porodiv krvarev 43dena.Oleg sega e 7meseci i 1nedela a jas uste nemam dobienouser posted image .izgleda ne me sakauser posted image

(Одговор на членот nelka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 10:05:53   
mis.
Уживај си додека можеш нема да те одмине сигурноuser posted image user posted image

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 15:59:28   
mimicka
Јас по породувањето долго крварев околу 2.5 месеци бев на др и ми каза дека не е нисто страсно и дека поспородилното крварење е различно кај сите. Две недели потоа го добив првиот циклус. Пред некој ден втор пат добив но после 1,5 месец и имам ужасни болки user posted image а за ПМС да не збориме ми беше многу тешко user posted image . Се надевам дека за некој месец ќе ми се регулира user posted image



_____________________________

Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар што ѕвони или кимвал што ѕвечи.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 16:02:13   
Maca25
Откако се породив крварев точно 40 дена. Потоа првата менструација ја добив 2 дена откако нина престана да цица, значи некаде после 5 месеци. И од тогаш немам добиено user posted image . Од 10 јули!!!!

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 16:16:23   
Iva
Добив 2 месеца после пораѓај, повторно ми е редовна на 27-28дена, само имам приметено промена. Крварам многу обилно, што до сега ми се нема случено. Дали знае некој зошто е тоа така? 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 17:10:54   
Maca25
Исто и кај мене имаше промена. и јас крварев обилно и ми траеше 7 дена. Но без болки. Пред да останам трудна имав многу болни менструавции и на секое добивање одев да ми ставаат спазмекс инекции.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 18:08:54   
elle
Лани имав спонтан во 4 месец од непознати причини,крварев 7 дена по спонтаниот. После 1 месец добив менструација која беше обилна ми излегуваа цели парчинја крв и никако не престануваше.Пиев капки и апчиња еден куп, докторот не знаеше да ми каже од што е тоа.Ми направи киретажа и конечно по 15 дена заврши таа менструација која никој не можеше да ми ја објасни, а бев преплашена.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 18:13:31   
mis.
елле сигурно не било се исчистено од спонтаниот затоа ти излегувале парчиња исто и јас имав кога се породив кога ми ја заборавија постелката.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 18:16:45   
mother 29
krvarev 20 dena ,menstruacija mi dojde posle mesec

p.s nemam kirilicna podrska soorry

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 18:25:42   
elle
мис. можеби си во право но ме чуди тоа што докторот не знаеше да ми каже што се случува,а заборавив да кажам дека крварењето престана дури откако ми беше направена повторна киретажа.


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 21:15:33   
mis.
елле па може не сакал да си ја признае грешката.Сигурно имало заборавено затоа и правеле киретажа.не се прави киретажа туку така.Па како ќе престане кога внатре има нешто во тој случај крварењето се зголемува со парчиња и со непријатен мирис а и бојата ја менува во трула вишна.Битно сега си во ред и тоа е веќе поминато.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2009 22:24:10   
elle
да сега се е во ред пак сум бремена 35 недела


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Менструација по породувањето
27.10.2009 15:19:05   
Milicka
znae li nekoj da mi kaze dali e podobro da nemas menstruacija dodeka dois zatoa sto mlekoto dokolku dois bilo pokvalitetno!!!! ve molam ako znae nekoj nesto neka kaze!!!

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Менструација по породувањето
27.10.2009 15:30:46   
mami
прв пат слушам за вакво нешто Миличка..јас добив веднаш менструација и немав никаков проблем со доењето, лука напредуваше по 1,5 првите 4 месеци

(Одговор на членот Milicka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?