|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Непожелни гости
26.4.2009 20:09:44   
mami
што правите кога вас не ви е до гости во моментот а вашата мила свекрва си ги викнала, без да ве консултира, сепак си е тоа нејзин дом, ама по должност мора и вие да се појавите таму и да бидете ведри и насмеани ???

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.4.2012 11:29:17 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: непожелни гости
27.4.2009 6:57:44   
Еца
Јас лично кога ке се случи ова,доагам во дневна се поздравувам со гостите,седнувам 5 минути колку да прашам како се,ако треба нешто да помогнам да се стави,си ја земам Мартина и си одам во соба.За мене тоа е најправилно бидејки тие се нејзини гости и можеби си имаат некој муабет со неа,што барам да квачам таму и да слушам муабети кои не ме интересираат.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: непожелни гости
27.4.2009 10:29:20   
Katuska
И јас би го направила истото.. Би била нормално културна би помогнала доколку треба и би се повлекла во соба...Па во случајов не гледам и дека она би сакала да бидам присутна бидејќи ако било така би ме известила дека ни доаѓаат гости нели??

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: непожелни гости
13.5.2009 10:53:08   
Анче
А што ќе направите кога свекрвата ќе ви донесе нејзини гости во вашиот дом ненајавено?

_____________________________

сакам да го променам светот, затоа почнав да се менувам себеси

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: непожелни гости
13.5.2009 11:14:03   
Еца
Па мислам дека не би го направила тоа бидејќи живееме во едно брзо време исполнето со обврски,планови,па сигурно прво би се најавила,па макар и 5 мин пред тоа да види барем дали сме дома,а ако веќе се на врата и јас немам никакви планови,добредојдени се,мислам јас сум секогаш за со луге,било да ми дојдат или да отидам,сметам дека и тоа непланирано доагање е во позитивна смисла,сигурно луѓето изјавиле желба да не посетата,па вратата за секој е отворенаuser posted image Денес дојде времето,едно видување,еден век,затоа  сигурно ќе ми биде милоuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Анче)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: непожелни гости
13.5.2009 11:40:39   
mami
првиот пат може и ке и помине ама вториот веќе ке си добие опомена ..дома нека прави што сака, во мојот дом нема што да се меша..

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: непожелни гости
13.5.2009 13:40:16   
hristijana
кај нас секогаЦ доагаат гости кога не сме расположени ( дали несто непријатно се слуцило или сме болни Цнастинати по не мозис од кревет да станис)добро е сто се најавуваат и морас цело време да му се смеес мислам да се правис дека се е во ред а дали ти се смее  никој не те прасува.е ова  се слуци  пред еден ден.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: непожелни гости
13.5.2009 14:07:53   
mami
леле колку мразам такви што немаат осет..јас лично ич не сакам да се преправам и многу се нервирам кога ке си договори она гости а мене ми се плаче и ми се седи на компјутер или едноставно ми се лежи

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: непожелни гости
13.5.2009 14:19:52   
mis.
Па мами не мора да седиш со нив оди во твоја соба и уживај како сакаш.Не знам некако ми е несфатливо да сум заедно со свекрва во иста соба.Може да живеете заедно но барем да имате одделно соби, место каде можете да бидете сами и свекрвата и вие.Таа да има посебна соба дневна за гости и одмарање во тв а и вие дневна каде во времето за одмор ќе си имате некоја интима.Па она не ли сака да биде некогаш сама,да се одмори.Не ли има свои разговори со своите пријателки.Па мене би ми било незгодно да седам со нив и да им ги слушам нивните муабети.Тоа не значи дека не зборувате туку дека ни треба некогаш време само за себе, за децата и мажот се разбира.Знам некогаш и стамбените услови не дозволуваат да се има посебни соби но некако мора да се изреновира или премести за да се овозможи една приватност за добрито на заедничкото живеење.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: непожелни гости
13.5.2009 14:29:47   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image мис баш ме насмеа..да беше барем така..ние имаме една дневна и ако јас не се симнам од спратот кога ке дојдат гости тогаш сум некултурна и дигната и незнам каква...а кога ни доагаат нас гости она или тогаш наоѓа да чисти нешто или го зима ЛУка_што мене страшно ме нервира- и си оди во друга соба или имаш трета варијанта- ке седне со нас и неможеш муабет да си направиш...неможам да ти ја доловам ситуацијата, ама мене опцијата да се извинам и да си одам во друга соба не ми е баш достапна...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: непожелни гости
13.5.2009 14:36:28   
Nikolina
jas sto da kazam kaj mene e sekogas haos koj sto saka si pravi zolvami sekoj den e tuka so decata i sedi po celi denovi vika idam da odmoram a mene mi cadi glavata oti malite cela kuka ja prevrtuvaat i koga ke pocnat sit da domasnite da vikaat abe ne se sedi doma a taa spanski serii si gleda more da mozev nesto da napravam ama nemozam odma ke mi recat vaka taka i pak kriva a id a legnis vo druga soba sto deka koga tie vleguvaat ponekogas ne ima pogolemoto nacekano so mazot mi ama sto da pravis majkamu go pusta i rekov ama toa e znam mazot mi e kriv ama sto mi mozam.sto pati sum mu rekla ama toa e.user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: непожелни гости
13.5.2009 14:45:41   
mami
не се секирај, го очекувам и јас истото кај и да е..бидејќи и деверми има мало што е 6 месеци помало од Лука, па ке биде забавно...само стискај заби и чекај го подоброто..мора некогаш да дојде

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: непожелни гости
24.5.2009 0:02:52   
biljanaM
лелеее....сега да ви кажам ама ич не ми е до гости...user posted image
Инаку мојата свекрва е жена која не сака да и се чепка (нормално) ама она претерува. Еднаш кога живеевме заедно, на гости ни дојдоа едни внучиња т.е. нејзини внуци од синот на нејзиниот брат...јас бев бремена, леле кога им запна...не факај го делинското, седи мирна, остави го далинското веќе еднаш...сто пати истото, а дечињата ии не беа мали, ми ја отече главата..и викам доста де нема кој знае што да му направат на тоа далинското....и си се качив горе...user posted image


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: непожелни гости
17.8.2009 11:53:02   
mami
преместено од  Биг_мама817:

neznam dali ima vakva ili slicna tema no ako ima slobodno prefrleteja na svoeto mesto  ako ne moze da pocnam inspiracija mi e pominatiot vikend imam dve zolvi bidejki maz mi e edenec koj ne ziveett daleku t.e.ziveat vo sk no postojano ni doagat na gosti bidejki ziveeme vo zaednica no navistina se dosdni ednata doaga na spienje sekoja vtora nedela i to po 5 dena a dr. sekoj vtor den i iskreno da vi kazam nemame nikakva privatnost so mm a toj gi opravduva (neli sto e normalno) kako vie se spravuvatae so vakvi gosti


преместено од Прфесорица:

toa e loso kako taka si doagjaat aj na den dva da doagja ednas mesecno pak nekako ama sekoja vtora nedela mnogu e toa, moras da se izboris za privatnost nastojuvaj da zboruvas so maz ti ova e seriozno a sami ziveete ili so svekriva?

преместено од Биг_мама817:

ne ziveeme sami kako sreka da bese taka ziveeme vo zaednica za zal user posted image


(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: непожелни гости
17.8.2009 11:53:59   
profesorica
e loso e toa big mama a nemoze nekako da se oddelite, posto znam kako ti e i jas sum ziveela vo zaednica edna zima i loso e.zolva mi non stop ucese posto studira uste i site i se 10ki i moravme da se navikneme tisina da bide a i za gosti stalno im doagjaa na svekrva mi. i deka za bebevo doagjaa uste na povojnica imavme nekogash po 2-3 para gosti od edna vecer, mnogu bev nervozna.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: непожелни гости
17.8.2009 11:54:09   
big_mama817
fala mami user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: непожелни гости
5.10.2009 16:20:28   
Калина28
Често ни доаѓаат сестра му и зет му со двете деца, јас ги обожавам, но кога се тука не е фер да се повлечам у соба (иако се фер и ми викаат абе иди легни си) ама па безвезе е ненајавен да дојдеш, иако сме во заедница и сметам дека не треба посебна покана, ама барем и ние да знаеме со мм, оти работам до 17-30 секој ден и дома планирам да се гушкам јадам и спијам, а не да трчам по соба, може е глупаво ама вчера се расплакав, тешко ми падна, не само поради тоа што се дојдени туку зошто се осеќам така за нив, незнам што е исправно, ама собрав силаи му кажав на мм, се согласува и он, ама не му е сеедно, а ја имам проблем , сакам сите да ги задоволам и да бидам топ снашка и жена..и сеа си трпам, не е многу страшно, ама нели не е во ред секој ден/или втор да се тука? или неам деца па мислам така, сепак знам дека јас со децата кај мајка ми нема да киснам ??
грешам ли?

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: непожелни гости
5.10.2009 16:31:15   
vezilka RR
леле..читајќи ги постовиве си реков фала богу што имаме доволно простор во куќана па може секој да си се повлече во сопственото катче во таквни ситуации..иначе свекрва ми не е многу по гостите, таа е повеќе осаменички тип, а јас пак ако може секој втор ден ќе имам гости..па може овде уствари свекрва ми да напише еден пост колку и сметаат моите гости..user posted image ..ама се трудам да не пречам..

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: непожелни гости
5.10.2009 21:22:06   
Bogdancanka
и кај мене исто како кај везилка само што јас сум во друга куќа али секој што доага кај мене поминува покрај нивната куќа така да на нив им смета а за нивните гости ако ми се по кејф ке поминам да ги поздравам ако не се правам важна, знам да бидам и невидлива за некои ненајавени гости на свекиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: непожелни гости
5.10.2009 21:35:59   
kiki_riki
јас и мм живееме самиuser posted image а единствен гост кој не ми се најавува сигурно ќе погодите е СВЕКИuser posted image

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: непожелни гости
5.10.2009 21:45:16   
Anushka
ухх, сега ме потсети.... мојата бивша свеки (фала Богу, бивша) имаше обичај да дојде кај нас во 23:00. Демек, ете до сега се убила од работа, па дури сега нашла време. Ај тоа и не беше толку страшно, страшно беше шето толку бучно знаеше да влезе, што ќе ги разбудеше децата. А и тоа не беше најстрашно - туку ќе им се буфнеше во соба, демек набрзинка „од кога баба не ги видела“ и ќе им дадеше по една Кика бонбона. Очај ме фаќаше: џабе миени заби, џабе скршен сон. Бар` да беше некое слатко, бар` да беше некоја баба, а за свекрва да не правиме муабет...

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: непожелни гости
6.10.2009 8:03:14   
profesorica
Минатата зима живеевме во заедница и често доаѓаа непожелни гости но најчесто правев како што опиша елена ке се поздравам и си одам во соба, но често се случуваше да доаѓаат нивни гости за да го видат дамјан со кои немаме некој муабет и само требаше да се смешкам и ужасно ми беше.




< Поракaта ја уредил mami -- 9.11.2009 17:33:17 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: непожелни гости
31.3.2010 14:53:04   
profesorica
Сакате ли да ви доаѓаат гости дома? Или повеќе сакате вас да ве поканат некаде? Организирате ли седенки во домашна атмосфера? Како реагирате кога ќе ви дојдат непоканети/ненајавени гости? Вадите се од фрижидер или ги пречекувате со сиктер кафе? Настојувате да поседат уште малку или едвај чекате да си одат?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: непожелни гости
31.3.2010 14:59:29   
caci20
Jas sakam da se druzam. Ama ne razbiram lugje koi nemaat merka. Ke dojdat i ti so malo dete koe si ima svoi rituali treba da gi druzis. Ne im e gajle dali treba da go banjas, dali treba da spie, jade. Jas odam po gosti,ama ako se so dete imam merka eden saat i tolku i do odredeno vreme.
Inaku si posluzuvam kako sto e redot. Retko ima samo sikter kafe.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: непожелни гости
31.3.2010 15:15:53   
profesorica
а дали на гостите кои ги чекате често им се случува да каснат саат или два и наместо да си отидат во 9 кога детето треба да спие, тие пред саат време дошле и потоа онака ве фаќа нервоза.??

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?