|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Непожелни гости
31.3.2010 15:26:55   
caci20
Za toa zboruvam.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.4.2012 11:29:35 >


_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: непожелни гости
31.3.2010 15:30:37   
arh_diz
Jas ne sum mnogu za po gosti max sto sedam e eden cas i toa edvaj izdrzuvam. E sega koga mi doagaat gosti sakam i tie taka da pravat ama toa ne se slucuva

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: непожелни гости
31.3.2010 15:52:36   
Annabel
Леле колку ме нервираат касначи, а тоа се обично пријатели без деца или пак роднини чии деца се големи и заборавиле како било. Немаат осет бре луѓе...Ива тогаш не сака да спие, а станува нервозна...хаос

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: непожелни гости
30.4.2010 22:49:14   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Сакате ли да ви доаѓаат гости дома? Или повеќе сакате вас да ве поканат некаде? Организирате ли седенки во домашна атмосфера? Како реагирате кога ќе ви дојдат непоканети/ненајавени гости? Вадите се од фрижидер или ги пречекувате со сиктер кафе? Настојувате да поседат уште малку или едвај чекате да си одат?


Непожелни гости не примам. Ако некој не ми се најавил, може и врата да не отворам, оти овде по зградиве, сешто продаваат, бараат, па не ни станувам. Еднаш дури маж ми ѕвонел на врата, а јас си седам на компј. и по некоја минутка ми ѕвони на моб.; А бе кај си ти? Јас на врата тебе те нема -ми вика. Пасворд: или на моб, или најави се претходно user posted image
Ако некој ми дојде и ме начека ненајавен-сиктер кафе.
А инаку не сакам јас да одам на гости... Со две или 3 деца на гости не се иде. Дома примам гости и некогаш и до утро сме седеле, а другиот ден на работа сме биле со мм.
Не настојувам да седат. Ваљда се големи и знаат кога им е време за идење user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: непожелни гости
2.5.2010 19:16:18   
ananikol
Nemam problemn so nenajaveni gosti..vrata otvorena.Imame dosta prijateli koi pred da vlezat v kola ke se javat i samo ke kazat ''doma ste??idime.." i..da... vadam se sto imam vo friziderot voobicaeno stavam ordever i nesto blago- so ke se najdi doma..
Nepozelni gosti kaj mene se onie koi doagaat nastinati,griposani i togas ne se vozdrzuvam..im davam dobro do znaenje sledniot pat da dojdat zdravi..

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: непожелни гости
3.5.2010 1:04:55   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Сакате ли да ви доаѓаат гости дома? Или повеќе сакате вас да ве поканат некаде? Организирате ли седенки во домашна атмосфера? Како реагирате кога ќе ви дојдат непоканети/ненајавени гости? Вадите се од фрижидер или ги пречекувате со сиктер кафе? Настојувате да поседат уште малку или едвај чекате да си одат?


Непожелни гости не примам. Ако некој не ми се најавил, може и врата да не отворам, оти овде по зградиве, сешто продаваат, бараат, па не ни станувам. Еднаш дури маж ми ѕвонел на врата, а јас си седам на компј. и по некоја минутка ми ѕвони на моб.; А бе кај си ти? Јас на врата тебе те нема -ми вика. Пасворд: или на моб, или најави се претходно user posted image




Јако ти беше ова виктори, нема што user posted image user posted image user posted image Се гледа дека си силна жена со цврст карактер user posted image И јас некогаш посакувам да сум таква, но не можам ... Многу попуштам, а знам дека не треба. Но кога ќе премине некој преку мојата црвена линија се тргам настрана ... Надвор од темата заминав.

Често се случува да дојде некоја комшивка, пријателка на мајка ми (не се многу - 1, 2) и кога не е дома мајка ми. Едната е многу фина, си пиеме кафенце и баш ми е пријатно во нејзино друштво иако може да ми биде баба, стара е...ама си знае да стани жената по 30 мин. Другата штом дојде, минимум 2 часа седи. Не доаѓа често, но кога доаѓа тоа и е времето, никако помалку - изгледа има такво правило ставено user posted image Обично тука е мајка ми и таа седи со неа. Еднаш се случи кога дојде мајка ми ќе излегуваше и и' кажа, но оваа - абер да се немало, влезе - да одморела user posted image И ај кафе, сокче, 1 парче благо, јас на тел. зборував, па потоа и текна и си замина.
Да скратам - ако немам некоја важна работа во моментот кога дошол некој знам да пречекам гостин, да извадам што имам, но ако имам кажувам - нема лутење. Знам колку можам да седам секаде, имам обзири, па очекувам и другите да имаат.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: непожелни гости
14.5.2010 13:39:29   
Martins mom
НИКАДЕ и НИКОГАШ не одам на гости ненајавена,тоа го практикувам цел живот, па според тоа не сакам ни мене да ми идат така без да ме информират. Додека бевме во заедница со родителите на мм беше лудило...кај нив е бетер од автобуска станица, а јас баш тогаш спремав дипломска, па се случуваше во WC да решавам задачиuser posted image user posted image Сега кога сме на посебен спрат е поинаку, имаме некој ред на гостите, со чести исклучоци кога свекрва ми онака изненадно ќе ми лупне со некоја нејзина пријателка што прв пат ја гледам, за да виделе како ни било средено, па си седнуваат тука и се забораваат кај сеuser posted image user posted image user posted image Па чекаат да ги послужиш, а не е битно кои ми биле мене плановите...КУЛТУРА...
А сега во последно најмногу ме вади од контакт кога ќе се најават гости за на повојница навечер, а ние Мартин го капиме во 19h и потоа си легнува и тој и ние...ама ајде речи им не може...


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: непожелни гости
14.5.2010 14:05:32   
vezilka RR
Јас немам проблем со ненајавени гости..обожавам гости, добра седенка со добро гезме..Секогаш кога немам нешто испланирано, примам гости..но ако нешто веќе имам на ниет, тогаш отворено им кажувам и до сега не ми се налутил..Мене ме нервираат гости кои постојано се самопокануваат а никогаш е им текнува да ме поканат..но, и таквите ги примам..:)

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: непожелни гости
14.5.2010 14:18:42   
Rossana
a sto bea toa NAJAVENI gosti?user posted image user posted image user posted image Jas otkako se omaziv eve veke edna godina i koga dojdov ovde kaj mm, nikoj ne mi se najavil deka ke dojde. Od mojata strana da, ne mi doagaat od moja strana kojznae kolku gosti, no ima ponekogas bratucedovci, bratucetki. E od na mm stranata ne samo sto ne se najavuvaat, tuku si vleguvaat sami vo kukata, ke mi tropnat ednac na vratata na sobata i odma vleguvaat, toa trea nekolku sekundi pa i da sum gola nema da stignam da se oblecam user posted image user posted image user posted image Ete ednac mi se sluci da mi vlezat dodeka se oblekuvav posle kapenje i toa bas penjoarot go soblekuvav, ama neka im e, nemam ja zosto da se sramam tie treba da se sramat. Znaci za mene: NEPOZELNI GOSTI SE SITE GOSTI NA mm, nepozelni se site koi sto ne mi se javuvaat, nesakam gosti koi doagaat so mali deca, a decata da mi cepkaat po suvenirite ili da mi burickaat po fiokite, a pritoa nivnite majki da ne kazat nisto user posted image user posted image user posted image user posted image A isto taka mrazam i koga vrne dozd da vlezat gostite so cevli, e i toa mi se ima slucuvano.
Sega zvuci kako voopsto da ne sakam gostiuser posted image user posted image user posted image user posted image Sakam gosti, no neka se najavat, i neka gi soblekuvat cevlite pred vrata. A da, i da ne dozvoluvaat ba decata da cepkat po moite stvari... mnogu li baramuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: непожелни гости
14.5.2010 14:29:11   
Палешка РР
Ја знаеш онаа изрека: "Неканет гостин, зад врата стои" ?

Аман бе луѓе, бидете малку по-гостопримливи..јас морам..везден ми се сноваат другари на Марио низ куќи..не смеам да писнам user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: непожелни гости
14.5.2010 14:31:22   
amelbebe
luge kako AVTOBUSKA STANICA sum,imame sirok krug na rodnini i prijateli i mozat da mi dojdatkoga sakaat .i ako nemam nesto vo momentot trk u prodavnica i tie samite znaat deka eden vleguva drug izleguva,a decata naviknati se  nema ljutis kaj mene.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: непожелни гости
14.5.2010 14:41:51   
kiki_riki
luge pomagajte imam edna sosedka baba sedumdeset i kusur godini i sekoj den mi doadja i sedi po 3-4 saati (na kafe na rucek isl) , nema oset ni koga ke mi dojdat gosti da si odi a vo posledno vreme imam terasa (prizemna) i na nea krevet i ne i e gasjle dali sme doma ili ne taa ke dojde i po cel den si lezi i se sunca sakam da i kazam a mm veli nemoj da ja brkas greotaeuser posted image a ja ne li sum greota da nemozam da sednam ili da legnam koga ce dojdam od rabota ili da si pravam muabet sto sakam koga ke mi dojdat gosti (zenata ima obicaj posle da odi po komsii i da preraskazuva)

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: непожелни гости
14.5.2010 14:44:02   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: kiki_riki

luge pomagajte imam edna sosedka baba sedumdeset i kusur godini i sekoj den mi doadja i sedi po 3-4 saati (na kafe na rucek isl) , nema oset ni koga ke mi dojdat gosti da si odi


i sveki ima edna vakva drugarka ama sreka sto samo vo nejzinata soba odi po 5-6 casa e tamu. Ajde pomagajte na kiki_riki pa jas posle da pomagam na sveki user posted image

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: непожелни гости
14.5.2010 14:53:07   
Gari68
 Ех каде ни оди светот некој да сака да те види а ти треба да го класифицираш дали ти е пожелен или не.Не така одамна пред 30 години немаше ни мобилни ,ни интернет можеби некој ќе имаше телефон,што мислите тогаш се најавуваа за да ви дојдат на гости.А сега и кај сопствениот брат,сестра па и родител требало да се најавиш за да го посетиш.Многу се измени народот,мислат дека ко некој му дојде на гости доаѓа да јаде и пие ,па мора да се спреми за пречек на гостите.А секој би требало кога ти доаѓа или кога му одиш на некој да биде поради муабетот и виѓавањето.Само, тоа е денешнината се повеќе отуѓувања помеѓу луѓето,роднините,пријателите а помалку вистинска љубов меѓу нив.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: непожелни гости
14.5.2010 15:05:31   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gari68

Само, тоа е денешнината се повеќе отуѓувања помеѓу луѓето,роднините,пријателите а помалку вистинска љубов меѓу нив.



Да, така е. Но и времето не е исто - криза, беспарица, проблеми, брзо темпо на живот ... Не им е лесно на луѓето и сами, па не уште постојано да имаат "туѓ" човек дома, внимавајќи што прават, зборуваат, имаат ...

Кики-рики многу ми е интересно пилето, прекрасно е, мотив за убаво расположение user posted image Што се однесува до проблемот/прашањето... Стави и на знаење на бабичката дека имаш работа, ако треба директно кажи и или речи и дека ќе ви доаѓаат гости. Најверојатно ќе и текне, ќе си замине. Почесто така и помалку ќе ве посетува.

Се' до самите нас - така сме се поставиле, затоа така ни прават. Значи - менување под итно user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: непожелни гости
14.5.2010 15:09:45   
kiki_riki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka

Кики-рики многу ми е интересно пилето, прекрасно е, мотив за убаво расположение user posted image Што се однесува до проблемот/прашањето... Стави и на знаење на бабичката дека имаш работа, ако треба директно кажи и или речи и дека ќе ви доаѓаат гости. Најверојатно ќе и текне, ќе си замине. Почесто така и помалку ќе ве посетува.

user posted image

edna [pomlada komsivka i rece aj odi kaj baba mi vie stari druzete se a taa i odgovori nie sakame so mladi, a i imam kazano "imam rabota" ili lele kolku me boli glavata morasm da legnam a taa pa ako ti legni si ne se srami od mene mene ne mi preciuser posted image

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Непожелни гости
14.5.2010 15:10:41   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: kiki_riki

luge pomagajte imam edna sosedka baba sedumdeset_ i kusur godini i sekoj den mi doadja i sedi po 3-4 saati (na kafe na rucek isl) , nema oset_ ni koga ke mi dojdat gosti da si odi a vo posledno vreme imam terasa (prizemna) i na nea krevet i ne i e gasjle dali sme doma ili ne taa ke dojde i po cel den si lezi i se sunca sakam da i kazam a mm veli nemoj da ja brkas greotaeuser posted image a ja ne li sum greota da nemozam da sednam ili da legnam koga ce dojdam od rabota ili da si pravam muabet sto sakam koga ke mi dojdat gosti (zenata ima obicaj posle da odi po komsii i da preraskazuva)


Леле кики_рики, имам и јас една таква и веќе 10 години си ја трпам од пусто `греота е`. Немам ден поминато без моја тетка Ценка. Сега е нешто болна, па ако не ја посетам ми се лути user posted image А како со мало бебе? Јас анџак се отарасив user posted image Но да бидам искрена, понекогаш ми недостасува нејзината поседенка кај мене дома user posted image


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.4.2012 11:30:27 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Непожелни гости
3.11.2013 10:54:29   
deluxe
Темава е малку подзаборавена,ама од мои маки еве ќе ја рефреширамuser posted image user posted image Пред некој ден ми дојдоа гости,мислам блиски луге ми се,и забележав дека немаме муабет?user posted image едноставно седиме и се чидиме што да зборуваме,ги гледаме децата ,и коментираме,што прават,како прават,а муабет баш муабет нема...чудно.тоа сум го забележала во последно време со истите луге било да дојдат или да појдиме ние,седиш и коментираш од ТВ тоа што гледаш во тој момент,или децата што прават тогаш пред нас,дури и нервозно ми е се чувствувам напнато да мислам темиuser posted image user posted image Што би било како причина за ваквата ситуација? Како би постапиле вие?? јас стварно нз ...user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 3.11.2013 11:00:18 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Непожелни гости
3.11.2013 12:59:41   
Bethany
што ќе правиш , тоа е, едноставно немате за што да разговарате, не сте на исти бранови должини. user posted image
Бош-муабет само, ако не ти оди-не ти оди, на сила не бива, со сите луѓе не може да имаме ист муабет и тоа е.
Сега ти одлучи дали и колку време сакаш да издвојуваш и трошиш на такви посети user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Непожелни гости
3.11.2013 23:07:26   
ikki
И јас го имам истиот проблем како deluxe, и тоа со девојката на кумот. Значи уште од прв пат кога ја запознав немам муабет со неа. Се нешто без веза ќе ја прашам како да не молчиме само. И дури ми е заморно кога ќе не остават сами. А веќе 3 години ја знам. Инаку немам некои непожелни гости, само сакам да ми се најават.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Непожелни гости
4.11.2013 7:08:29   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

што ќе правиш , тоа е, едноставно немате за што да разговарате, не сте на исти бранови должини. user posted image
Бош-муабет само, ако не ти оди-не ти оди, на сила не бива, со сите луѓе не може да имаме ист муабет и тоа е.
Сега ти одлучи дали и колку време сакаш да издвојуваш и трошиш на такви посети user posted image



Ххммм.... Колку време би трошела на овие посети?? Доколку се прашувам јас ,и доколку е иста ситуацијата ,не би трошела ниту време за кафеuser posted image Бидејќи јас како муабетчија голем,стварно ми е тешко и напнато да седам и да смислувам теми,и тоа ај да ја разврзиме темава ок...кај нив кратко и јасно и толку.А не дека било од секогаш вака со нив,порано знаевме со часови да муабетиме , некој сериозен /несериозен муабет зафрканции и тн.Тоа е тоа- неизбежни се овие посети...user posted image


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Непожелни гости
4.11.2013 8:45:35   
Mihaela 2010
I mene mi se ima sluceno istoto,da ti dojdat na gosti i ednostavno da nemas sto da si kazes,a ne si se videl od poodamna,a ti se bliski prijateli...me nerviraat takvite situacii,jas sum licnost koja mrazi stama pa sekogas smisluvam i iznaogam nekoi temi za razgovor ama bre brate koga ne ide ne ide...zatoa izbegnuvam takvi sredbi,mi e smaceno se jas da se trudam okolu nekogo i da smisluvam sto da go prasam...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Непожелни гости
4.11.2013 10:48:47   
Annet
eh kolku imam takvi..Jas sekogas sum se trudela duri sum se cuvstvuvala ko Pajlaco,ama pomina toa vreme.a za nepozelni gosti onie nenajaveni , nema.Odkoga se preselivme vo nasiov ni dom,site znaat deka ulaznata vrata se zaklucuva vo 19h i koj saka da dojde unapred se najavuva:)))) samo taka

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Непожелни гости
4.11.2013 12:58:04   
Bethany
Јас не знам дали се уште има некој кој доаѓа ненајавен, едноставно поминало тоа време. Сега времето е скапоцено за секого, и се се прави плански, така и одлазак/долазак на гости.
Кај нас сите се најавуваат, барем саат-два унапред, и ние така, освен што имам една комшивка од спратот погоре, па таа што доаѓа така ненајавено, мада и таа знае отприлика кое време сум слободна, па доаѓа тогаш, другите никој.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Непожелни гости
4.11.2013 13:08:32   
Mihaela 2010
Pa i mene iskreno glupo bi mi bilo da pojdam nekade nenajavena,pa makar i da e u komsii,od kaj znam sto pravat i kakvi planovi si imaat...
Imam edna komsika ,znae da si se tupne so malata bez da se najavi..i ednas ja vrativ,M ne mi bese spiena cel den i bevme na gosti i koma bese,pa dojdoa i fino lepo i reko deka ke ja sreduvam i vo krevet da si dojdat drug den...epa sega nema lutis

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali koristite sediste vo kola za vaset_o dete?

Da (43%)

Ne (57%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!