|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Моето или неговото презиме??
27.4.2009 10:25:34   
Katuska
Јас отсекогаш сум сакала да си го задржам моето презиме со тоа што нормално дека ќе го додадам и неговото.. Но како поминува времето воопшто не ми е битно, туку баш напротив толку многу ми се допаѓа неговото презиме што со задоволство ќе го прифатам само неговото кога ќе дојде време за тоа.. 
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Моето или неговото презиме??
27.4.2009 10:27:23   
mami
и јас сум за тоа, меѓутоа, кога дојде моето јас сакав да си го задржам и моето и неговото го додадов, ние сме две сестри а јас си го обожавам презимето и вака барем уште малку ќе ми потрае, иако се јавува проблем кога треба да се потпишешuser posted image

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Моето или неговото презиме??
27.4.2009 11:17:46   
Aleksandra
I jas sakav da go zadrzam moeto prezime i da go dodadam negovoto, malku se protivese no go zafrkav mu rekov: ako go zemam i bide samo tvoeto prezime togas nema da mi se mesas vo biranjeto na iminja za decinjata sto ke gi imame. I taka bidna jas go zemav negovoto prezime, ama jas gi kazav iminjata za dvete moi soncenca.user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Моето или неговото презиме??
27.4.2009 11:39:15   
Katuska
Алек не ни кажа како се викаат твоите сонценца.user posted image

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Моето или неговото презиме??
27.4.2009 11:50:59   
Aleksandra
Ana i Luka, Ana vo sreda ke puni 10 godini a Luka e 3,5 godini

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Моето или неговото презиме??
12.5.2009 17:23:39   
niki
Vo zemjite na Evropska Unija od 2006 godina stapi zakon na sila koj ne dozvoluva sopruznicite da si gi menuvaat preziminjata tuku samo odbiraat koe prezime ili preziminja ke nosat decata. I posto jas sum si vencana vo Grcija si go imam zadrzano moeto prezime, sto e fino taka da znaete.
Sakav jas i prethodno da si go zadrzam, ama ova mnogu fino mi dojde da ne mi zameraat negovite.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Моето или неговото презиме??
12.5.2009 17:33:56   
Еца
user posted image Хе,хе Ники законот ептен ти се погодилuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Моето или неговото презиме??
12.5.2009 17:38:58   
niki
Epten, epten. Koj saka da ne si ima maka neka si organizira nekoe patuvanje, Grcija, Spanija Francija i sl. i vencavanje, za onie sto ne se vencani.
A i u MK ke dojde kaj da e posto i nie sakame u EU ke mora i nivnite zakoni da gi prifakame...hehehe.......

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Моето или неговото презиме??
8.6.2009 9:40:51   
happy
И јас си о задржав моето презиме и го додадов неговото. За среќа немаше никакви реакции од другата странаuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Моето или неговото презиме??
8.6.2009 9:53:17   
lide78
jas go zemav negovoto,no kako sto pominuva vremeto se poveke mi nedostasuva moeto prezime.user posted image ponekogas mi se slucuva da se potpisam so moeto,a posebno koga kupuvam nova kniga,cudo user posted image

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот happy)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Моето или неговото презиме??
18.9.2009 12:24:09   
mami
изворна порака Цацко:


Sto mislite za toa?Jas si go zadrzav od pricina sto mnogu si go sakam baska cel zivot po prezime me vikaat prijatelite i poznanicite zosto e retko(i od mm e retko pa sega imam dolgo no unikatno prezime)
Na mm mu bese se edno, on duri vikase ako sakam samo moeto prezime da mi bide ,ic ne bi mu smetalo.
Malce tatko mu mrcese,ne direktno,tuku u stil zosto prvo negovoto trebalo prvo moeto,pa zosto pa kako...A zolva mi koga se omazi i ne go zadrza,ja kritikuvase sosto ne.Abe za svoeto boli,a?a za tugovo sto me briga

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Моето или неговото презиме??
18.9.2009 12:25:08   
mami
изворна порака Палешка:

Убава тема 

Јас сакав да го задржам и моето презиме, а на него да го додадам од маж ми. Ама во моментот на изјаснување кога ме шибна свекрва ми в ребра, се заборавив .


_____________________________

Убавиот збор, железни врати отвора


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Моето или неговото презиме??
18.9.2009 12:27:19   
profesorica
Јас го земав презимето на мм, без размислување, некако ми се допадна како ми стои user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Моето или неговото презиме??
18.9.2009 12:40:14   
niki
Opasna sveki Paleska

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Моето или неговото презиме??
18.9.2009 12:41:04   
katence
jas go zemav na mm prezimeto na vremeto ne ni mi tekna i moeto da go zadrzam. mozebi i podobro zosto bi bilo predoooolgo.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Моето или неговото презиме??
18.9.2009 13:01:08   
Bogdancanka
јас си го сакав и моето и неговото да го додадам али кај мене свекор ми реагираше ау како и твоето бла бла бла и така оставив да не се расправамuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Моето или неговото презиме??
18.9.2009 14:15:13   
Mamicka3
И јас си го задржав моето презиме, но тоа беше идеја на маж ми, зошто сме биле три сестри па ќе се искоренело презимето. А сега го зафркавам дали моето презиме да стои на бебушот што ќе го родам зошто здравје боже ќе го крстиме по името на татко ми кој е починат одамна. 

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Моето или неговото презиме??
18.9.2009 14:19:29   
srekna mama
јас си го земав презимето на маж ми

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Моето или неговото презиме??
18.9.2009 14:20:25   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Opasna sveki Paleska


Затоа сум далеку од неа ники user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Моето или неговото презиме??
18.9.2009 15:05:42   
nadica
го земав неговото и воопшто не ми смета дури кога на некоја книга ќе видам потпис со моминското се чудам бидејќи неговото мислам дека подобро ми стои user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Моето или неговото презиме??
19.9.2009 22:22:35   
milijana
Позз на сите..јас сум за тоа девојката да си го задржи своето презиме..пред се заради тоа сто е женско..Излегува од куката во која живеела..итн..има многу причини..

но..и таа го добила своето презиме од таткото кој ја створил..нели???
Кога таа ке роди девојче..тоа сигурно ке го носи презимето на својот татко(нејзиниот сопруг)...така да што има жената од тоа што ете го задржала своето презиме??
а можеби не го зела и презимето на мажот??
Ме бунат овие работи??
Зошто која е поентата од задржување на своето презиме..пример..и не примање на мазот
или задржување на своето и примање(додавање) на сопругот ..презимето.
Дали некој размислувал на оваа тема..вака како мене???Баш сакам да слушнам размислувања??? Можеби грешам во толкувањата..можеби е до филингот, гордоста..што е тоа што не тера нас жените на таков чекор???позз и секое добро на сите..

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Моето или неговото презиме??
19.9.2009 22:30:08   
agnes77

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Vo zemjite na Evropska Unija od 2006 godina stapi zakon na sila koj ne dozvoluva sopruznicite da si gi menuvaat preziminjata tuku samo odbiraat koe prezime ili preziminja ke nosat decata. I posto jas sum si vencana vo Grcija si go imam zadrzano moeto prezime, sto e fino taka da znaete.
Sakav jas i prethodno da si go zadrzam, ama ova mnogu fino mi dojde da ne mi zameraat negovite.



čekaj, čekaj ja sum vo EU ali možeš, da biraš bilo štouser posted image za ovaj zakon ja baš nisma čula...
možeš da imaš prezime od maž, ili samo dodaš... ili on uzima tvoje prezime ili pronađete neko novo prezime, što god poželiš

ali ja sam vencana puno godina, imam samo moe prezime, ništa nisam promenula ili dodala ... naša deca (ako jednog dana dobimo dete) imat ču prezime od mene i od mog muža


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Моето или неговото презиме??
19.9.2009 22:34:11   
BEBICA
Jas si go zadrzav moeto prezime i go dodav prezimeto na mm inemase nikakov problem toa bese moja zelba na maz mi ne mu smeta kako kaj nekoi ednostavno ne bi mu smetalo ni duri da go zadrzev i moeto prezime samo.On vika listot hartija ne go drzi brakot tuku lugeto go drzat i cuvaat brakot.I takada ja sum sega Mirkovska-Koncarevicuser posted image

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Моето или неговото презиме??
19.9.2009 22:35:34   
agnes77
i još nešto, moje prezime je dio moje identitete, ja puno volim mog muža ali jaz sam svoja osoba
i baš ne razumjem zašto bi žene promenile svoje prezime, baš me interesira koliko ima muških, koji bi uzeli prezime svoje supruge

ali ja sam 100% pro emancipacijauser posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Моето или неговото презиме??
19.9.2009 23:22:22   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: agnes77


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Vo zemjite na Evropska Unija od 2006 godina stapi zakon na sila koj ne dozvoluva sopruznicite da si gi menuvaat preziminjata tuku samo odbiraat koe prezime ili preziminja ke nosat decata. I posto jas sum si vencana vo Grcija si go imam zadrzano moeto prezime, sto e fino taka da znaete.
Sakav jas i prethodno da si go zadrzam, ama ova mnogu fino mi dojde da ne mi zameraat negovite.



čekaj, čekaj ja sum vo EU ali možeš, da biraš bilo štouser posted image za ovaj zakon ja baš nisma čula...
možeš da imaš prezime od maž, ili samo dodaš... ili on uzima tvoje prezime ili pronađete neko novo prezime, što god poželiš

ali ja sam vencana puno godina, imam samo moe prezime, ništa nisam promenula ili dodala ... naša deca (ako jednog dana dobimo dete) imat ču prezime od mene i od mog muža




Moze ne si se informirala, jas sum vencana 2006 vo juni, prethodno site gi menuvale preziminjata i ovde ili birale dal ke dodadat ili kako veke ne, no nie koga se vencavme vo maticno voopsto ne me ni prasaa tuku me zavedoa avtomatski so mominskoto, samo za decata prasaa koe prezime ke go nosat. I interesno e sekogas koga za nesto podnesuvam dokumenti koga me prasuvaat da navedam iminja i preziminja na roditelite, na majka mi i go pisuvaat mominskoto, iako taa go ima smeneto i go ima zemeno prezimeto na tatko mi i toa vo moite original dokumenti stoi, no vo dokumentite sto tie mi gi izdavaat majka mi e so mominsko prezime.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?