|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како се справувате со прашината во домот?
23.9.2009 8:05:50   
profesorica
 Ние ја бришеме а таа повторно се нафаќа на мебелот, полиците, стаклените површини...Како се справувате со прашината во домот?Имате ли некој трик?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
23.9.2009 8:09:19   
Палешка РР
Едноставно. Ја собирам секој ден.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
23.9.2009 8:11:55   
mami
да се живи и здрави влажните марамициuser posted image user posted image user posted image со нив си поминувам и ја собирам, од оние средства како политура научив дека само го уништуваат мебелот

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
23.9.2009 11:19:31   
profesorica



Како против таложење на прашина?


user posted image Доколку со прашината не се справите, таа почнува да се натрупува. Како да се ослободиме од нешто што постојано се враќа. Првата линија на напад е превенцијата.

1. Намалете го бројот на полици или на други површини на кои се собира прашината, особено во простории во кои најмногу го минувате времето, како што се дневните и спалните соби.

2. Доколку сте алергични на грини или пак се будите со затнат нос, размислете за опцијата да ги замотате душеците и перниците во обвивки кои што ја намалуваат можноста за појава на алергија. Два пати годишно исперете ги прекривките во млака вода.

3. Ставете дебели черги за бришење (цврсти и со гума од долната страна) чевли пред врата.

4. Во простории кои најмногу ги употребувате поставете прочистувачи на воздух, кои ќе помогнат во отстранувањето на прашината, уште пред таа да почне да се таложи.

5. Влажноста во домот треба да се регулира за да изнесува помеѓу 40% и 50 % со што се намалува статичкиот електрицитет, кој ја привлекува прашината и поради што таа потешко се отстранува.

6. Дрвените, метални и пластични ролетни полесно се чистат отколку завесите. Само избришете ги со крпа од микрофибер или со електростатички чистач на прашина. Доколку имате завеси, прво избришете ја прашината со правосмукалка или исчистете ги корнизите, а потоа со правосмукалка подесена на најмала јачина исчистете ја по целата должина.

7. Не користете омекнувачи или хартиени марамчиња на џогерите или на крпите од микрофибер. Тоа ја намалува нивната способност да ја привлечат и да ја задржат прашината и да впијат течност.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
2.12.2009 12:02:49   
profesorica
на мебелот и полиците бришам со сува крпа а огледалата, прозорите и тв со ајакс распрскувачко средство за стакла и сува крпа.

инаку кај нас во куќата не се собира многу прашина бидејќи нема ни од каде, на брдо во Воклово, ретко проаѓаат коли и чисто е многу.така што немам некои поголеми проблеми со прашина.


< Поракaта ја уредил profesorica -- 2.12.2009 12:03:45 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
2.12.2009 12:08:48   
arh_diz
Policite se svedeni na minimum :) brisam preku eden den

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
2.12.2009 13:56:58   
penelopa
Prašina brišam na 2-3 dena, sum probala različni sredstva, najzadovolna sum od Pronto Multi Superficie

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
2.12.2009 14:00:22   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Prašina brišam na 2-3 dena, sum probala različni sredstva, najzadovolna sum od Pronto Multi Superficie



                 user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
2.12.2009 14:05:21   
mother 29
и јас сум со пронто/алое вера,и за прашина и за под.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
2.12.2009 14:05:54   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica


инаку кај нас во куќата не се собира многу прашина бидејќи нема ни од каде, на брдо во Воклово, ретко проаѓаат коли и чисто е многу.така што немам некои поголеми проблеми со прашина.



Blaze si vi profesorice.Nasiot stan e svrten kon bulevarot koi gi deli Aerodrom i Novo Lisice,koj e mnogu frekventen,taka da mislam deka celata prasina se prenesuva vo stanovite.Jas isto taka nikogas ne pruzam alista nadvor.Nitu vo leto,nitu vo zima...Zatoa sto ako go storam toa,koga gi sobiram se polni so prasina.

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
2.12.2009 14:06:08   
nadica
сум пробала со многу сретства а како најефикасно се покажало редовно бришење на прашина user posted image user posted image user posted image јас тоа го правам преку еден ден

инаку тоа најмногу го мразам од домашните обврски user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
2.12.2009 14:25:54   
big_mama817
секој ден а се случува кога сум дома за викенд и два пати во денот заради малиот user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
2.12.2009 14:44:09   
HristinAntonio
so krpite royal i ajaks

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
2.12.2009 15:23:37   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

сум пробала со многу сретства а како најефикасно се покажало редовно бришење на прашина user posted image user posted image user posted image


е ептен се сложувам со ова....

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
16.4.2010 15:17:35   
matushka
Jas brisam prasina sekoj den vklucuvajki i prozori, mm mi vika deka panicno sum brisela prasinauser posted image user posted image user posted image Ne se osekam ubavo ako ne mi e se pod konec doma.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
16.4.2010 15:23:50   
profesorica
во дневна имам само полици, од нив бришам прашина еднаш неделно, како и од тв - то и компјутерот.кај Дамјан во соба исто има само 2 полици и едно шкавче со фиоки.во спална имам еден регал и едно шкавче со полици.немам многу за бришење а и ретко се собира.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
16.4.2010 15:31:15   
matushka
Kaj nas mebelot e vengje boja i Mateja samo da dopre po masata se poznavaat prtisnja. A za tv , muabet da ne pravam, po cel den go klati, go faka, ako ne gi izbrisam lici kako mache da cuvam doma od prstencatauser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
11.6.2010 10:41:04   
Maca25
Јас живеам во центар и тоа не сум на главна улица, една зграда ме дели од булеварот, па по цел ден можам да бришам прашина. Само што сум ја избришала, ете ти ја пак. Алишта сушам во станот, надвор многу ретко и претежно нашите, на нина никако, затоа што се полни со прашина кога ги вадам од сушалка. немаме многу полици, ама имаме многу рамки, свеќници, калинки, вазнички.... и уште 300 ситници кои не можам да ги пребришам. Бришам прво со влажна крпа, едно 2-3 пати, па после со сува, па ставам политура на дрвото. Во спална не ставам политура, а креветчето на нина го бришам со влажно марамче. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
11.6.2010 18:30:44   
tereza
Ние живееме во населба,позади нас е зеленило,нема многу движење на возила и такви работи...прашина  2-3пати неделно бришиме,не се собира многу.Со влажна крпа,па потоа со сува поминувам.за сушење алишта терасата е идеална бидејќи ја фаќа сонце убаво и плус е чисто(поради ливадата од  странатана терасата).

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
11.6.2010 22:44:54   
Rossana
2-3 pati nedelno e dovolno, nema mnogu prasina za brisenje.

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
11.6.2010 23:02:32   
Snowhite RR
Мебелот ми е венге, а и спалната исто така, така да ептен се познава, само да поминам со крпата, по 1 час пак се познава како да не е бришано,кога правам генралка бришам со политура, а инаку со сува крпа, додека стаклените површини со ср-во за стакло

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
31.1.2011 16:00:00   
Annet
незнам веќе со какви крпи да бришам сеисто се фаќа.секој ден иста песна....почнаа да ме викаат ЧИСТА ДАНА..а ја сирота мака си имам со прашинава божем мене ми се брише секој ден,ама кога се мора..... само незнам веќе со какви крпи да бришам,со секакви имам пробано,па кога метам со правосмукалка метам и комоди и полици и се со посебен додаток за прашина па така малку раат еден ден......
тоа е цел живот пери,мети, бриши ................user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
31.1.2011 16:16:03   
srnicka
I kaj mene e sve venge boja i stalno e belo od prasina. I jas ja usisuvam so cetkiceto od pravosmukalkata pa nekoe vreme sum raat 

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
31.1.2011 16:49:12   
Snowhite RR
Немам многу полици за бришење, се собира, но обично бришам преку еден ден, ретко секој ден, имало некоја магична крпа, која бришела само со вода и не требало пребришување, колешкава ја има, се фали од нејзе, а сега можела да се порача со попуст била за 8ми март, па се двоумам дали да ја порачам, дали ја има некој користено, да пиши искуство

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Како се справувате со прашината во домот?
31.1.2011 17:03:51   
stela
Brisam so Pronto i epten sum zadovolna, a generalka plus so politura.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?