|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Затнато носе
17.8.2009 23:05:39   
BEBICA
Dali ste imale problem so zapuseno nose kaj vaseto bebe?kako ste go cistele noseto na vaseto bebe?


< Поракaта ја уредил Elena -- 20.9.2009 0:37:11 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Затнато носе
17.8.2009 23:17:40   
Еца
Со пумпица.На почетокот се лутеше, но потоа тоа и стан една рутина што сега и знае да го издува носот и пак ми вика ајде малку влечи со тоа пумпатаuser posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 25.9.2009 16:01:44 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Затнато носе
17.8.2009 23:23:46   
BEBICA
Jas na MOnika od prviot den i stavav  fizioloski rastvor vo noseto i so pumpica izvlekuvav.A i sega ako primetamdeka pocnuva da i se zapusuva i stavam fizioloski rastvor i go cistam i povtorno moze da disi ubavo a pri toas nisto ne ostanuva da moze pokasno da se spusti na pluka.

< Поракaта ја уредил mis. -- 25.9.2009 16:07:46 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Затнато носе
17.8.2009 23:26:30   
BEBICA
Elena no prethodno stavas bebisol ili fizioloski rastvor ili na suvo i vleces so pumpicata?Te prasuvam poradi toa sto ako ne i stavas nisto togas mozes da pri povlekuvanje da pukne nekoj kapilar vo noseto.Taka mene mi kaza pedijatarot.Cisto da znaes.

< Поракaта ја уредил mis. -- 25.9.2009 16:08:09 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Затнато носе
17.8.2009 23:36:46   
Еца
Не не обавезно физиолошки раствор па тоа мора, и потоа со пумпица полесно е.user posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 25.9.2009 16:08:33 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Затнато носе
18.8.2009 10:39:20   
lili26
Jas na Filip seke utro mu stavam fizioloski rastvor,a posle so tenki cepkalki za usi mu go cistam.I super e...

< Поракaта ја уредил mis. -- 25.9.2009 16:09:12 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Затнато носе
18.8.2009 10:43:47   
mami
ај некоја да дојде да проба на Лука да му се доближи до носето, а не да му го исчисти или па да му капне растворuser posted image user posted image user posted image user posted image нема шанси...и зошто секое утро му ставате раствор? цело време му е запушено носето? Ние не сме имале проблем досега со носот, ако има мрсулче ке го нервира цел ден и на бањање ке испадне, ама да даде некому да му чепка во нос, нема шанси. Купивме пумпица и ене ја фака прашина, еднаш дали му имам извадено нешто со неа

< Поракaта ја уредил mis. -- 25.9.2009 16:09:37 >

(Одговор на членот lili26)
Непосредна врска до пораките: 7
   Затнато носе
20.9.2009 0:39:30   
Еца
Леле колку се нервирам на Мила и е затнато носето, мислам полна е со шлајмuser posted image обавезно и ставам физиолошки и го чистам со пумпица, за среќа не плаче само кога ќе претерам викаuser posted image но добра е. Давајте совети за затнато носе, имајте во предвид дека немаме уште два месеци, мали сме со затнато носе кое не ни дава на мира да спиемеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Затнато носе
20.9.2009 0:46:21   
biser
мене еднаш матична докторка ми рече за затнато носе да сум му ставела на детето до глава исечена главица кромид.само еднаш сум пробала, не беше баш пријатно за спиење,ама  не видов некој ефект.можеби кај вас ќе делува ако се осмелите да пробатеuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Затнато носе
20.9.2009 0:54:56   
nadica
елена да пробаш да и ставиш капки еукалиптус на перничето или топла вода во едно тенџере + 1рака едра сол + 5-6 ливчиња нане и да дише од пареата (јас го правев тоа додека спиеше под креветчето го ставав тенџерето и со крпа правец до носето)


поздрав и пиши како поминавтеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот biser)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Затнато носе
20.9.2009 0:55:27   
Еца
Лелееееееееееее бисер фала ти најмногу, па јас сум заборавила, така и ставав на Мартина и имаше ефект, среќа спиеме со отворен прозорец па нека мириса колку сака, таа ми е најважнаuser posted image user posted image user posted image Фала ти на потсетувањетоuser posted image user posted image user posted image И после некој ќе каже нешто за РР, па каде на друго место ќе ти дадат совет и во 1 по полноќ ако не тукаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biser)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Затнато носе
20.9.2009 0:56:52   
Еца
Надица да бевме сами веднаш ќе се растрескав во кујна, вака ноќва ќе помине со кромид до глава а утре одсабајле твојот совет па ќе пишам резултати.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Затнато носе
20.9.2009 2:11:29   
nutelizza
А да и капнеш од млекцето во носе само малку, капка две
Помага



(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Затнато носе
20.9.2009 6:48:06   
srekna mama
детето е мало и не се ставаат етерични масла(еукалиптус...),само физиолошки р-р и механичко чистење.земете брис,да се провери дали има бактериоја.и кога ке го бањаш,во потопла бања,да излезе секретот

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Затнато носе
20.9.2009 11:51:24   
mother 29
nikako etericni masla.jas kupiv lavanda i na peckata vo zima,kapnuvav po 2-3 kapki vo vodata,da isparuva ubavo da mirisa,doktorkata mi zabrani.na mali deca(em Mojot e pgolem)
- etericni masla nikako.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Затнато носе
20.9.2009 11:53:13   
mother 29
probaj vo vodickata koga ja banjas so potopla voda i kapnuvaj po 2-3 kapki od lesanata(taa e preporazlivba za mali,zasto nema alkohol prirodna inhalacija

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Затнато носе
25.9.2009 10:54:58   
bojanas
летово во грција купив аспиратор за нос- сличен е како пумпица само сто има цревце кое заврсува со отвор што се става во уста- СУПЕР Е !!!! Нема шанси со пумпица така да го исчистиш носето. Обавезно ставете физиолоѓки раствор илу спреј синомарин бејби

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Затнато носе
25.9.2009 12:14:52   
mis.
Леле кај нас тече и тече  осето никако да престане.Му најдоа бактерија и на двајцата и тоа различна.Го потрошивме сирупот а носето тече и тече.Многу сум загрижена.Сега не ставам ништо освен сино марин и оперил п па повторно сме за брис следната недела.user posted image

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Затнато носе
25.9.2009 15:52:14   
mis.
бојанас го видов како изгледа го има како раклама во списанието моја беба.Колку пари го купи?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Затнато носе
25.9.2009 15:55:14   
big_mama817
a da probate so tampon natopen vo obicen zejtin,toa go nauciv od mamauser posted image , deluva nie go probuvame sekoj pat i uspesno e vi preporacuvam ako nemate nekoja predrasuda user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Затнато носе
25.9.2009 15:58:38   
srekna mama
ние денес го земавме контролниот брис и сегс е ок-нема бактерија,но носето уште му тече


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Затнато носе
25.9.2009 15:59:38   
srekna mama
ние денес го земавме контролниот брис и е ок-нема бактерија,но носето уште му тече

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Затнато носе
25.9.2009 16:00:38   
BEBICA
srekna mama i ponatamu stavaj mu fizioloski rastvor i neznam dali imas pumpica za izvlekuvanje na sekretot.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Затнато носе
25.9.2009 16:04:47   
srekna mama
имам пумпица,но воопшто не сум задоволна,па читам овде за некој аспиратор...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Затнато носе
25.9.2009 16:05:15   
mis.
срекна мама ние ја имавме истата бактерија ако не се лазам сто терапија примавте?

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?