|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали плодот се движи доволно!?
30.1.2010 18:12:34   
BILE.F
Плодот во третото тромесечје од бременоста треба да се движи по 10 пати, во интервали во период од 1 час!

Јас сум 26недела, и некогаш го чувствувам повеќе од 10 пати во период од еден саат, а некогаш не го чувствувам воопшто.
Кога сум на работа, многу малку се движи, а кога ќе дојдам дома и ќе се опуштам, е тогаш е прав бунтовник!
Кога ние сме активни помалку го чувствуваме движењето!

Колку се движи плодот кај вас, и кое е нормално движење?



_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
30.1.2010 18:14:44   
Annabel
Кога се движиме, тогаш плодот спие, зашто му доаѓа како нишкање во мешето на мајката (затоа кога ќе се родат сакаат нишкање). Кога се одмараме тогаш се будат затоа што им престанува нишкањетоuser posted image

< Поракaта ја уредил Annabel -- 30.1.2010 18:15:38 >

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
30.1.2010 18:24:34   
ananikol
Jas sum vo 25-tata nedela i toa iskustvo i jas go delam,koga ke se dvizam nego nigde go nema,a koga ke sednam ili mm koga ke go gali stomakot e togas lumpuva be luge.
Najmnogu dvizenja cuvstvuvam nad sramnata koska,nekogas mislam sitnoto  go mava (sitnoto go igra)user posted image user posted image user posted image .A VIE???
Isto i na lekar mi rekoa deka sega mora sekoj den da go cuvstvuvam da mrda dokolku ne go pocustvuvam toj den vednas da se javam na pregled

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
30.1.2010 23:38:29   
alex_mo
  Баш денес читав на едне портал дека (јас сум38+ недела) за оваа возраст на плодот,движењата се намалени и дека бебето треба да го чувствуваш 10 пати во период од 8 до 17ч.Ако е помалку на лекар..

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
30.1.2010 23:43:59   
ripce
Не знам колку треба да се оптеретуваме со оваа тема... јас воопшто не сум размислувала за ова додека бев бремена... мојот бебуш беше ептен мирен многу ретко мрдаше, само пред спиење околу 12 часот беше поактивен и можев да почувствувам дека стварно се движи инаку преку ден ретко кога сум го почувствувала, па тоа не ме загрижило, значи не се оптеретувајте многу бидете позитивни, оптимисти, мислете само дека ќе родите здраво детенце, кое ќе ви ја донесе најголемата среќа и радост на светот!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
30.1.2010 23:55:23   
STRUMFETA
Posle cetvrtiot mesec mnogu  go cuvstvuvav negovoto dvizenje i duri se plasev koga naglo ke zakloca.Ama navistina mnogu,duri i se primetuvase  kako se dvizi od ednata na drugata strana i kako udira posebno koga nosev potesni bluzi,ili pak navecer .Nemozev da zaspijam,ke se vrtev da se namestam da mu bide i nemu udobno i da prestane da kloca,a toj maka nema se vrti,prevrtuva i me ostavase bes son.. 

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
31.1.2010 11:16:13   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

Posle cetvrtiot mesec mnogu  go cuvstvuvav negovoto dvizenje i duri se plasev koga naglo ke zakloca.Ama navistina mnogu,duri i se primetuvase  kako se dvizi od ednata na drugata strana i kako udira posebno koga nosev potesni bluzi,ili pak navecer .Nemozev da zaspijam,ke se vrtev da se namestam da mu bide i nemu udobno i da prestane da kloca,a toj maka nema se vrti,prevrtuva i me ostavase bes son.. 


heheh isto,duri  ke mi go izoblicese stomakot od mrdanje.ednas bas sedime so mm mi na kafe ,a jas golema pred raganje ,koga se izmrda na kaj grbot odite i mevot mi bese edno pola saat taka....hehe lel koga ke mi tekne mm mi celo vreme ne  se uspokoi dodeka ovoj ne se nametsi heheh
duri mi vikase aj da sme odele na ginekolpg hehe smeskiuser posted image


majka mi veli jas sum bila takva  ,non-top sum mrdala,a pak setra mi bila epten mirna,duri i ne mrdala po den -dva...pa majka mi od pamet se vadela da ne mu  se lucilo nesto na bebeto!(heh i do den dene e taka ,taa mirna ,ja spirtuser posted image taka da e si zavisi od bebeto ,nekoi klocaat mnogu ,nekoi ic....zatoa i nema tuka nekoe pravilo ili pak parametri po koi bi se vodile.




(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
31.1.2010 11:30:19   
BILE.F
Јас сакам постојано да го чувствувам, така сум посреќна и знам дека е тука, ама свесна сум и дека треба да си спие , да си мирува, се што сака тоа, само да биде добро!
А многу ми е интересно кога мм ќе го допре стомакот, ќе клоцне 2-3 пати, и потоа се смирува. Дали чувствува некоја сигурност, топлина,(така имам читано) само тоа си знае. Ќе видиме кога ќе се роди.....user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
31.1.2010 11:50:53   
melody
Istoto na mene mi se slucuvase dodeka bev bremena ke ja nema nigde i samo sto maz mi ke dojde od rabota i mi go dopre stomakot ete ja se razdvizuvase.Inaku dosta mrdase navecer posle 12 saat duri i vo spienje jas normalno ne cuvstvuvav ama maz mi mi go gusnal stomakot edna vecer i pocusvuval deka se dvizi  vo 3 saat sabajleuser posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
31.1.2010 14:13:49   
mami
Се сложувам со Рипче, на оваа тема не треба да се оптеретувате многу...Барем јас не се штрекав нешто посебно- имаше денови кога беше мирен, имаше денови кога не престануваше да мрда. Докторот ми рече да почнам да паничам ако го нема два дена воопшто па тогаш да одам, во било кој друг случај да уживам.
и се нервирам кога одредуваат граница колку детето треба да мрда- секое бебе е различно. Мислам што ке и кажете на онаа трудница на која плодот и мрда да речеме 5 пати во текот на денот, а според книгите треба да мрдне 10 пати за таа возраст??? Звучи смешно но оние кои се раководат строго по книга се вадат од памет...

Уживајте трудни, не се замарајте со броење ударци, уживајте и чекајте го денот кога ке си го имате тоа мало фудбалече во рацеuser posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
31.1.2010 15:43:31   
alex_mo
    Син ми беше мирен во стомачето..а оваа момава нон-стоп е во движење.Еве скоро секаде пишува дека пред породувањето бебињата биле по мирни т.е не движеле толку-немале толку место.Ама ова моево не престанува,особено попладне,навечет и ноќно време.А и јас сум забележала дека кога мртка,татко и ке ја погали и веднаш се намирува.Сега скоро секое движење мене ми е болно,ме удира во ребра,бешика,останувам без воздух .......но сепак тоа е убава болка...од најскапоценото нешто ...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
31.1.2010 15:45:51   
BILE.F
Фала на искуствата! user posted image user posted image user posted image
Затоа и ја отворив темата, за да си ги разрешам моите дилеми! Во секојдневието немам со кого да разговарам на оваа тема и затоа сте вие тука мои рингерајки!



_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
6.5.2010 19:06:23   
Julie1

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Здраво, идни мамички!
Мене ме интересира колку често мрдаат вашите бебенца. Моето мрда многу ретко, два пати во текот на денот максимум, ама затоа многу се тегне. Малку бев загрижена и го прашав докторот, ама ми рече дека тоа зависело од положбата, а мене уште не ми е завртено надолу, главчето му е уште горе, а веќе сум скоро 33 недели. Сите ми викаат важно е секој ден да мрда, а не било важно колку често. Па, ги чекам вашите искуства :)




_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
6.5.2010 22:21:29   
Палешка РР
Секое бебе е различно. Миа беше многу активна (и сега е такваuser posted image ) и ако не ја почувствував еден час паника дигав. А на сестра ми бебето кога ќе мрднеше, таа велеше "Што ли му е сега што мрда?"user posted image , па двете се здрави, живи. Не се секирај толку AnnaMolly user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
6.5.2010 23:19:16   
lb81
mislam deka nema pravilo kolku pati vo den treba da mrdne samo vazno e da mrda .mene dok. postojano me prasuvase dali osekam dvizenja i so tek na vreme dali se pojaki dvizenjava.a sinceto se vrti i meskoli non stop ne miruva voopsto a posebno poslednite 2 meseci iako postoi veruvanje deka posled.mesec pomalku mrda zasto nema mesto no kaj mene ne e taka.megutoa razlicno e kaj sit na pr.na moja skolska prvoto dete epten bilo aktivno a vtoroto go osetila duri vo 7 mi mesec.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
7.5.2010 18:23:51   
skorpijana
ako edno nema mesto a sto e so dve kako mene koga pocnaat da mrdaat i dvete zaedno cel stomak mi se iskrivuva duri nekogas me boli nema eden cas da se mirni i dvete se mnogu zilavi hehee 

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
27.5.2010 15:38:32   
arh_diz
Jas voopsto ne se zamaram kolku mrda nebrojam, ginekologot mi rece vazno da sustvuvam dvizenje a broenjeto e samo panika plus. Kaj mene nekogas taka mrda sto stomakot mi e cel deformiran ili koga se vrti go zatega stomakot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
28.5.2010 11:04:32   
semrabebe
user posted image Julie.ic danesesekiras sa mrdajne na tvoeto bebe jas na prvata vremenos neja osekav semra koko mrda a ovoj bebus sega rastura duri i doktorite vikat mnogu nemirno bebe

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
28.5.2010 11:08:38   
amelbebe
 a kako si ti denes semra/?

(Одговор на членот semrabebe)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
28.5.2010 11:13:48   
srcence_25
Kolku ubavo custvo e mrdanjeto na bebenceto vo stomak...srcence malo, si uziva, si spie, si igra:)))
Jas go osekam preku den so po nekoe dvizenje, ponekogas posilno a ponekogas ne, no navecer e vistinsko mrdalce:))) no se slucuva edna interesna rabota, stom soprugot ja stavi rakata na stomak,vednas se smiruva i nikade go nema:) jas velam deka uste sega go pocituva svojot tatko...no toj veli dea ne e fer sto samo jas go custvuvam! veruvale ili ne, no toj samo eden edinstven udar ima pocustvuvano, no tolku silen sto seuste go drzi, za do sledniot pat...:) heheheheh
neznam sto znaci toa, no stvarno interesno kolku se smiruva na rakata na soprugot! Mislam deka ke pocne da mi ljubomori ako bebenceto sekogas reagira taka na nego dodeka e vo stomakov:)
Eve go bebenceto, i sega mrdauser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
28.5.2010 12:03:22   
big_mama817
баш ми е мило срценце_25 за тебе и твоето бебче

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
28.5.2010 12:03:25   
dostickage
Srce ubavo,i moeto taka pravese koga mm kje ja stavese rakata na stomak,sega e vekje druga prikazna sega lom pravi:)))
Inace ne saka nikogo da kloca,se slucuva da kloca celo vreme i koga nekoj sto mi e vo blizina kje ja stavi rakata na stomak vednas prestanuva.Stom se trgne "tugjata" raka vednas si prodolzuva:)))Kolku samo go imaat moleno drugarkive moi da gi klocne,ama nekjeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Sega e prava zverka,sinokja pak me ostavi bez spienjeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
28.5.2010 16:15:35   
srcence_25
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

баш ми е мило срценце_25 за тебе и твоето бебче


Fala Big_mama817...fala mnogu....

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
28.5.2010 16:19:28   
srcence_25
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Srce ubavo,i moeto taka pravese koga mm kje ja stavese rakata na stomak,sega e vekje druga prikazna sega lom pravi:)))
Inace ne saka nikogo da kloca,se slucuva da kloca celo vreme i koga nekoj sto mi e vo blizina kje ja stavi rakata na stomak vednas prestanuva.Stom se trgne "tugjata" raka vednas si prodolzuva:)))Kolku samo go imaat moleno drugarkive moi da gi klocne,ama nekjeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Sega e prava zverka,sinokja pak me ostavi bez spienjeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



Stvarno interesno...jas vikam deka samo na mojata raka reagira, a na drugite se strami:) ama mm definitivno ke odlucel nekoj vikend rakata od stomak 24 csa da ne ja trne pa da videl togas:) heheheheheh Ama jas mislam deka kaj i da e i na nego pozitivno ke reagira i ke mrda!
Kako i da e, bitno jas go custvuvam i na tie dvizenja se raduvam kako malo dete:))) ne se zamaram so toa kolku dolgo mrda, kolku pati klocka, bitno mi e da go pocustvuvam samo! Ama navecer e pravo malo buntovnice, samo mrda, uste sega nema spienje a kamo li potaka....zdravje, bitno e bebusot da e dobro! mene se sto pravi me ispolnuva so zadovolstvo, duri i koga ne me ostava da spijam:)) heheheh

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали плодот се движи доволно!?
8.7.2010 1:18:07   
4 meseci
zdravo mamicki!sega sum 33 nedela i nekoj den i pocna nesto cudno da mi se slucuva!bebusot e dosta aktiven mrda li mrda ,no pred da mrdne cslusam nekoj glas na tropanje na mrdanje na voda kako koga ke ti e poln zeludnikot so vodauser posted image user posted image !mozebi zvuci cudno no navistina toa tropkanje me vadi od pamet!ve molam da mi kazete dali se ima sluceno i kaj nekoja od vas!

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?