|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Првите алишта за бебето
18.1.2010 19:20:43   
BILE.F
Кога го купивте првото алиштенце за бебчето?user posted image

6 месец сум, ама многу сакам да му купам нешто на бебушот, иако е рано.
Ми се допаднаа едно плишено оделце, сино, и морам да го купам, а другите работи при крајот од бременоста!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Првите алишта за бебето
18.1.2010 19:24:09   
jovanka
Ubavo e postepeno da si kupuvas po nekoj del od oblekata relaksirano znaci tebe sto ke ti se dopadne t.e. kako ti si go zamisluvas tvoeto bebence obleceno vo toa sto ke mu go kupis.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Првите алишта за бебето
18.1.2010 19:27:38   
BEBICA
Jas na 6 meseci i kupiv del od oblekata a i majka mi i kupi normalno po moj vkus zaedno bevme i krevetceto mojte i go kupija koga bev 6 meseci bremena.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Првите алишта за бебето
18.1.2010 23:37:12   
Kristina.D
jas sum veke 30nedela,i skoro sve sto mi treba mu iznakupiv na bebeto momentalno kupuvanje obleka za nego mi e glavna preokupacija.user posted image


(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Првите алишта за бебето
19.1.2010 0:48:26   
nadica
па кога бев во 25-26 недела излеговме со свекрва ми да разгледаме чисто информативно и по 2 часа си дојдовме со комбе user posted image user posted image user posted image се што ни се бендиса купивме user posted image од облека, лулка, играчки...
по 2 дена излеговме и со мајка ми докупивме што требаше и мирно го дочекав породувањето user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Kristina.D)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Првите алишта за бебето
19.1.2010 1:06:39   
alex_mo
    Првите алиштенца ги купив кога бев 7-ми месец,сосема спонтано,видов едни многу убави жолти шпикозни на излог ,влегов и ги купив.Од средина до крај на 8-ми месец си купив се што ми треба(не многу,оти ова ми е второ дете и две од сестра ми и скоро се имам дури и да дадам на некого).Неколку нови комплети за во болница,нова пелена,постелнина и сл.Пред да влезам во 9-ти веке се ми е спакувано во торбицата,за бебето и за мене .Па така кога ке дојде моментот се е подготвено..... 

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Првите алишта за бебето
19.1.2010 9:29:16   
mis.
Од кога го дознав полот на бебето веќе почнав да купувам и за првото и за второто бидејќи знаев на каква боја треба да бидат алиштата.Меѓутоа штом влегов во 9 месец веќе бев спремна за излегување на бебенцето.Мислам дека мајката треба спремно да го дочека и да има доволно алишта за почеток бидејќи потоа и онака сите ќе почнат да доаѓаат на повојница и да и носат алишта. 

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Првите алишта за бебето
19.1.2010 10:22:36   
Natasha5
Јас почнав да купувам мислам уште од 7-8 месец ,купував неутрални бои бидејки не знаевме до крај што е.Иначе макјата треба да е спремна да има се што и треба за новороденчето.Мене ми викаа да не купувам многу демек ке ми донеселе  другите ама кога доагаа сите ми носеа за поголема и така да јас требаше дa докупувам

< Поракaта ја уредил Natasha5 -- 19.1.2010 10:23:31 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Првите алишта за бебето
19.1.2010 11:43:25   
mother 29
prvo sto mu kupiv bese postelnina od chicco..se vrakavme so mm mi od sk. od kontrola i ne planirano ispadna.aj da vidime za kolicka i ni se bendisa edna postelnina  zelena rezeda so zolto oker mecinja..ama epten dobra bese i mu ja kupivmeuser posted image
inaku samo sto go razbravme polot vo 12 nedela jas pocnav da mu kupuvam..malku rano,ama mesto ne me drzese..do deka stasav 7 jas imav sve iskupeno!
mi vikaa sedi rano ti e..ama jas ne sum sueverna ,a i ne mozev da im odoleam na bebeskite raboti huser posted image hauser posted image
pa zatoa posle imav eden kup,od koi nekoi i ne docekaa da bidat obleceniuser posted image


(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Првите алишта за бебето
19.1.2010 13:54:49   
mis.
Прва работа што му ја купив на Мартин додека бев бремена беше бебешко шишие со цицла па за инат не сакаше да фати шише се додека не го одбив па го употребив дури кога имаше 9 месеци.За Стефан прва работа што му купив беа шпикозни од теранова.Тие му ги купив истиот ден кога дознав дека носам машко.user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Првите алишта за бебето
19.1.2010 14:37:02   
lilit
      Иако ми е второ а сега сум 25 недела секој месец му купувам по нешто а бидејќи е пак машко имам многу и од Марко и тоа необлечени ама мерак ми е што да правам.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Првите алишта за бебето
19.1.2010 21:24:03   
garfild
Првото нешто што го купив за Теа беше боди бенкица од Лептокарија,од Чико продавницата,неможев да одолеам и ја купив,бев 8-ми месец,и од тогаш при секое шетање купував по нешто,за да на крајот на 9-ти месец имав се купено,иако постарите ми викаа да не купувам ништо пред породување,и добро што не ги послушав,зошто вака се ми беше спремно.

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Првите алишта за бебето
19.1.2010 21:27:20   
Еца
За Мартина прво нешто што купив беше кебенце, бев веќе влезена во девети, а по некој ден докупив се што ми требаше, а за Мила  недела дена пред да се породам. Исто ќебенце со боди и комплетчето за излегувањеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Првите алишта за бебето
19.1.2010 22:27:06   
Палешка РР
Јас почнав да купувам во средината на осми месец и до влезот во деветти се ми беше спремно.
Леле колку време поминував гледајќи ги тие први алишта, дури и ги бакнував user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Првите алишта за бебето
24.1.2010 15:45:02   
talisman
27 недела сум а од пред некое време си почнав со купување за бебушот. Уште не сум сигурна за полот па си купувам неутрални бои, што и не е страшно бидејќи ионака сум „алергична„ на розевата боја, па ако биде девојче розе најмалку ќе носи user posted image Уште пред дваесетина дена си најдов количка на интернет и ја нарачав да ми ја донесат. За мојот роденден минатиот месец и бебушот си го доби првото боди, а пред некој ден си купив уште неколку во Премаман. Засега ми е доволно бидејќи двете золви имаат бебиња па здравје Боже ќе имаме доста бебешки алишта, сеедно дали ќе биде машко или женско user posted image Како ми стана манија купувањето бебешки работи, веќе мислам дека ме запомниле сите пордавачки во продавниците со бебешка опрема и облека, а и тешко му на мојот буџет user posted image

Барам интересно комплетче за кога ќе го изнесам бебето, ама проблемот е што во главном сите се плишани. Јас повеќе сакам памучни работи па ме интересира која е предноста на плишот ( доколку ја има ) и што купивте вие, памучно или плишано??? Терминот ми е во април па ме убедуваат дека плишот е потопол, ама мене некако не ми се допаѓа user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Првите алишта за бебето
12.2.2010 23:05:34   
***Lide***
i mene terminot mi e vo april pa si velam da ne e uste rano ama kako sto citam site si se spremile od porano pa go smenuvam mislenjeto ke treba da odime vo soping user posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Првите алишта за бебето
14.2.2010 19:20:00   
ananikol
Od alista  mislam deka imame zemeno se sto ni e potrebno.
Imam cuvstvo deka uste nesto treba mozebi zatoa sto od kozmetika nemame nisto...????Neznam.
Vazno pupinata so gi kupivme ke ni bidat malecki,na eho ni kazaa deka stopalceto na user posted image  e 5 sm sega...user posted image .
Ke treba za od bolnica da kupime pupina kako za prooduvanjeuser posted image

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Првите алишта за бебето
14.2.2010 23:11:27   
Cacko
prvite alista za bebeto gi kupivme koga bev 8mi mesec,pred toa ne sakav da zemam nisto od pricina so mi e sube koga e mnogu rana bremenosta da kupuvam.inace prvite alista za Elena gi kupivme od Anzi i toa bea 3 spihozni nekoi pantaloncinjauser posted image inace interesna bese edna anegdota vo vrska so prviot soping za Elena,po konsultacija so sestra mi koj br da kupam alista posto ona e iskusna majka na 2 decauser posted image ,ispadna da bide 62,po procena na sestra mi deka bebulinata ke mi bide golema.E prodavackite,kaj i da vlezevme,posto me gledaa so stomak do zabi ,znaea deka se za moeto bebe alistata i me ubeduvaa deka treba da zemam 56 deka i tie ke mu bile golemi,bla bla blaArno ama Elena tie raboti cista sreka so gi zemavme 62 zosto ako bea pomali ke propadnea,posto Elena bese masalauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Првите алишта за бебето
14.2.2010 23:15:44   
lidijas
I jas prvite alista gi kupiv koga bev 8 mesec a prvo nesto bese banjarka, a koga vlegov vo 9-ti imavme se i kozmetika i obleka, kolicka, transporter, krevetce.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Првите алишта за бебето
19.2.2010 22:04:17   
opasna
Jas sum veke 30 nedela i vcera ja kupiv prvata rabota za sonceto moe i poleke poleka pocnuvam da se spemam

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Првите алишта за бебето
19.2.2010 22:08:40   
BILJANA_G
Jas planirav da kupam pri krajot na 8 mesec ama ne mi se ispolni toa nenadejno se porodiv vo 34 ned.pa moraa toa za mene da go napravat majka mi i svekrva mi.Sega si znam za vtoroto zdravje boze koga ke bidam bremena toa ke go napravam porano.

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Првите алишта за бебето
26.2.2010 15:20:58   
dostickage
Jas mu kupiv zolti patiki za Nova Godina,mi se uvrte vo glava da mu kupam patiki za N.G...i mu kupiv a bev odvaj 11-12 nedeli bremenauser posted image

Denes vleguvam vo 21 nedela a za nekoj den zdravje boze kje doznaeme sto e pa kje pocnam po malce da mu kupuvam za da ne mi dojde naglo:)

Ne veruvam vo toa deka ne se kupuva nisto dodeka ne se porodis ili dodeka ne vlezes vo 9-ti.Pa ne moram so stomakot do zabi vo Juli mesec da se askam po prodavnici,ne deka nema da mu kupuvam i togas ama aj :))

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Првите алишта за бебето
26.2.2010 16:43:41   
Adrijana
Koga bev cetvrti mesec i kupiv zolti spilkoznicki, i so toa ja iznesovme od bolnicauser posted image
I cucla i kupiv uste koga doznav deka sumuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Првите алишта за бебето
20.5.2010 13:35:45   
lb81
jas pocnav da kupuvam vo 8 mi mesec i so 2-3 izleguvanja kupiv se pa sega vo devetti sum spremna Inace terminot mi e do 30 pa site raboti mi se pamucni a i zolva mi mi dade nesto od nea taa ima i treto sega 7 mes. Polovina od rabotite mi se po dolg pol. po kus rakav  pa otprilika vaka stojam;
7-8 celosni kompletcina i spikozni
10 tina benkici
7-8 bodi
25 tetra pel.
10 osmici  pelena golema pamucna
mn.corapcina narakvicina
sise malo stakleno od b.nova i lazacka
kolickata ja nasleduvam od sestra mi stolce za sedenje od braceda mi postelnina od zolvami ke dobijam ni fali uste krevetce no toa mozi i po 2-3 mes. da se kupi. isto kupivme i torbica so korpa za od bolnica pa otpocetok vo nea ke spie

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Првите алишта за бебето
20.5.2010 14:03:27   
среќна мама
Јас сум веке во 32 ра недела од бременоста , носам машко бебе и толку многу ме фати паника за тоа што му треба на моето бебе , и кога ќе излезам се враќам без ништо! Купив само неколку бодиња на куси ракави зашто терминот ми е до 17 јули!! Ако веерувате не можам да се сконцентрирам и помогнете ми  од каде да почнам!!user posted image  

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?