|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Вода
17.8.2009 22:24:13   
BEBICA
Dali na vaseto bebe mu davte voda ili ne?
Dali vaseto bebe saka da pie voda?

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:37:21 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Вода
17.8.2009 22:27:51   
Natasha5
Интересно прашање ама и јас има едно.Од кога треба да се дава вода на бебе?
Дали има тоцно определен период?

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:37:43 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Вода
17.8.2009 22:33:24   
BEBICA
Jas na Monika pocnav da i davam voda od 5 mesec po malku koga pocnavme so cvrsta hrana, no i ja doev ponatamu.Vo pocetokot i provrivav voda no taka ne ja sakase pa po preporaka na pedijatarot i dadov flasirana voda i toa Rosa koja e najcistai vo nea nema bigor kolku i da ja vries nema da se vidi belo.
Poradi toa sto jas doev vo pocetokot pedijatarot mi rece deka nema potreba da i davam vod aposto majcinoto mleko vo sustina e 90% voda.No koga pocnavme so cvrsta hrana mora da se vovede voda poradi stolicata, ne sok tuku voda.Monika i do den denes eve ima 10,5 meseci ne saka sokcinja ali zatoa voda pie vo golemi kolicini.I vodata e mnogu pozdrava nego sokovite.

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:38:00 >

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Вода
17.8.2009 22:36:04   
Еца
Децата кои цицаат нема потреба да им се дава вода, но децата кои пијат адаптирано млеко имаат потреба од вода во летните периоди.Затоа Наташа јас утре сум на педијатар за тие брумчињата на лицето па баш ке се информирам за оваuser posted image и ке ти пишам. Инаку Мартина до пред година дена пиеше само вода, не сакаше сок ама никако.

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:42:13 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Вода
17.8.2009 22:38:09   
Natasha5
E super Elena bas prasaj i za voda i da mi kazes sto ke ti recat za brumcinjata.

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:42:34 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Вода
17.8.2009 22:42:46   
BEBICA
Vo pravo si Elena za toa sto kaza deka bebinjata sto pijat adaptirano mleko treba da pijat voda, a i poradi toa sto od adaptiranoto mleko se stvara soor ili mlecec kaj bebinjata, za razlika od onie bebinja koi se odjat toa e mnogu retka pojava.da poobjasnam soor ili mlecec e gljivicno vospalenie na sluzokozata vo ustata, najceto se stvara od adaptiranoto mleko i najveke go ima na jazikot i se cisti samo so voda.Zatoa vodata se preporucuva kaj bebinjata koji se na adaptirano mleko.


< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:42:52 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Вода
18.8.2009 7:56:07   
profesorica
Damjan porano ic nesakase voda sega pocna od sise da pie i od casa obicna da pie.

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:43:07 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Вода
18.8.2009 8:02:45   
Bile
jas na kerkickata koga bese bebe mu davav voda i toa uste prviot mesec bidejki ne cicase piese Aptamil i mu davav po nekolku kapki i plus limon po kapka dve stisnuvav vo vodata

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:43:22 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Вода
18.8.2009 8:07:53   
Bile
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

Интересно прашање ама и јас има едно.Од кога треба да се дава вода на бебе?
Дали има тоцно определен период?


Natasa5 ako prasuvas doktor i ako citas literatura od taa oblast ke vidis razlicni stavovi vo vrska so toa treba-ne treba. zatoa ti treba da vidis i da probas dali ke prifati ili ne i dali go dohranuvas ili ne, dokolku go dohranuvas ubavo e da davas po malku voda toa e samo moj licen stav.(nemora da me poslsas) ako pak slusas pedijatar ke ti zabrani do 6 meseci nisto da ne davas osven doenjeuser posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:43:36 >

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Вода
18.8.2009 8:36:55   
mami
Лука пие водичка од вториот месец, иако го доев, беше премногу топло, бидејќи е во Јуни роден и мораше да се почне, прво му ја превривав, па преминавме на Горска и до ден денес си ја пие таа

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:43:50 >

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Вода
18.8.2009 8:48:49   
profesorica
i nie sme na gorska ima sega nekoja noja gorska junior, si ja probala mami?nie zemavme i ne napravi nekoja razlika damjan.

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:44:45 >
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Вода
18.8.2009 8:55:22   
mami
па не да ти кажам, искрено и незнам дека има нова :) Ама оваа и ние си ја пиеме па и не ми се менува, пие и оична вода понекогаш кога ке заборавиме да купиме ама ништо не му е...А инаку тебе кога ти пукнал водењакот јас дома се сспремав за во болница, таму ми го пукнаа и во 10 бев породена веке

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:44:59 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Вода
18.8.2009 9:39:40   
Еца
Утрово бев на педијатар со Мила и бидејќи само цица, ми рече дека нема потреба од вода, инаку прашав за бебеињата кои се на адаптирано ми рече дека сега не е премногу топло и дека и адаптираното е доволно па нема потреба од вода.Така да пак ке кажам секој со свој став, па како мислете дека е правилно така правете, секоја мајка најдобро знае што е добро за своето детеuser posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:45:11 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Вода
18.8.2009 15:51:58   
Natasha5
E fala Elena za informacijata  Moze uter i nie ke odime na pedijatar Jana nesto kako da mi potkasluvauser posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:45:29 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Вода
18.8.2009 15:54:46   
Еца
user posted image и Мила исто и носотр како се да и е затнат.Др вика, нормално е тоа уште се прилагодува и чисти организмотuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.9.2009 21:45:59 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Вода
24.9.2009 0:02:38   
mis.
Изворна порака sweer mama

emili e na adaptirano od samiot pocetok pa taka uste od prviot mesec i davav i voda da pie.sega pie dnevno po 70-80 ml ne e mn ama pokarj vodata pie i drugi tecnosti pa e dovolno.jas bi rekla deka vodata e zadolzitelna od kako ke se vovedat kasickite osobeno sega vo letniot period.zamislete vie na ovie gorestini da ne se napiete ni kapka voda.pa i tie se dusicki

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Вода
24.9.2009 2:04:49   
daniel
da da pie ama nikako od cesma 

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Вода
24.9.2009 10:20:32   
big_mama817
da pie voda i toa isklucivo gorska

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Вода
24.9.2009 14:33:02   
mis.
Водата од чешма е сигурно несоодветна за нас а камоли за бебиња и мали деца.Моја дилема е кога веќе се одлучив да купувам која да ја одберам.Некогаш купувам горска а некогаш ладна.user posted image Има некое стручно лице да ни каже или некој што се разбира да ни каже која вода е најдобра,секако од купечкитеuser posted image
Биг_мама817 зошто исклучиво горска,како се одлучи за горска?Која вода вие ја користите за пиење?
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Вода
24.9.2009 14:36:43   
profesorica
И ние сме на горска бидејќи другите не ми ги прифаќаше, но само кога сум дома, бидејќи во волково не ја пиеме ни ние од чешма, не е испитана и има чуден мирис.Кога сум кај мајка ми или било каде си пие од чешма.Не сум експерт за ова но имаше пред некое време на ТВ за водата и кажуваа дека флашираната не била здраваuser posted image поарно било да се пие од чешма, а кога ќе видиш и таа е не толку здрава според други емисии.И сега user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Вода
24.9.2009 14:39:45   
mother 29
ladna ,ima najmalku Na (natrium) vo nea.nie od pocetok sme so taa.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Вода
31.10.2009 19:13:08   
ripce
Вода

Веќе од првите месеци од животот најкорисно за доенчето е да му се понуди вода. Консумирањето на овошни сокови обично децата многу ги сакаат, иако корисно би било да се ограничат, освен од свежо овошје без додаток на шеќери. Ако веќе купувате овошни сокови, купувајте квалитетни, негазирани и без додаток на шеќер. Никогаш не треба да заборавите дека и малото бебе може да биде жедно, , ако деновите се навистина топли. Инаку доенчето кое цица не е потребно да му додавате вода бидејќи природната исхрана му обезбедува се што му е потребно.Доенчето кое е на вештачка прехрана треба да добива и дополнителна количина на вода бидејќи може да ожедни (набргу по оброкот доенчето може да плаче како да е гладно, но првенствено треба да се помисли дека е жедно). Најдобро е да се дава чиста изворска вода (контролиран производ во оригинално пакување со мала содржина на минерали). 

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Вода
31.10.2009 20:05:39   
Mila na mama
Мила пие вода од 6 месеци кога почнавме со кашички. Прво пиеше само Хумана бебешка вода со која правевме и хипп ноќни кашички а од 10 месец се префрливме на Роса. Пи многу вода и сама ја бара. Сок почна да пие пред 2 месеци на 13 полни.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Вода
1.11.2009 0:46:30   
rosii
I Pedijatrive da vi kazam pocnaa so Americka skola,se znae deka vodata spaga vo osnoven element za zivot,koga porano jas polagav pedijatrija zosto imam zavrseno medicina se znae sto znaci vodata ,mleko si e mleko toa ima sladok vkus a vodata e nezamenliva,pa usticeto barem da go izmie,ako saka da pie kako da ne mu dades,Nie treba da im ponudime a tie si kazuvaat dali ima potreba ili ne,,,,,,,,,,,,jas na moeto mu davam kolku saka neka pie,osobeno koga prima vakcini,samo cicanje i vodicka cel den ,na 3 meseci i 10 dena koga go nosev na vakcina imase 7 kila,buce moe malo nisto ne moze da mu fali ako si pie vodicka,,,,,,POZDRAV

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Вода
1.11.2009 0:57:00   
ripce
се сложувам со тебе росии... и јас му давав на моето чајче и водичка... колку и да се препорачува само мајчино млеко не бива... а за оние кои се на адаптирано обавезно вода... зашто запекот не им бега... барем од мое лично искуство

(Одговор на членот rosii)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?