|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Алкохол во бременоста
28.4.2009 20:42:17   
Еца
Секако дека и на оваа тема ке имаме доста коментари и искуства...

Нема дефинирана количина која би се прогласила, безбедна за плодот.Ова не значи тотална апстиненција по секоја цена,но не треба и постојано да се внесува алкохол,па дури да се работи и за мали количини.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Алкохол во бременоста
29.4.2009 8:06:24   
mami
јас додека бев бремена знаев да си испијам едно ѕидарско Скопско во неделата или една чаша за ручек. мм се лутеше ама па ми се пиеше пиво очајноuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Алкохол во бременоста
29.4.2009 8:15:57   
Еца
Леле јас каква паничарка сум,не можеш ни да замислиш мами,со Мартина кога бев бремена за една мала чашка вино испиена си префрлав самата на себе не знам колку време,абе будала сум,ама тоа ти ми е,а сега некако не ми оди никако,може онака во поминување да голтка пиво да пивнам од маж ми,ама не ми се сладиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Алкохол во бременоста
29.4.2009 8:24:57   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image абе еленка, ајде тогаш состанокот место на кафе ќе го правиме на пивоuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Алкохол во бременоста
29.4.2009 8:26:49   
Еца
ауууууууууу е лесно сакаш да поминете,па јас од твоето пиво ке пивнам голтка и завршена причаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Алкохол во бременоста
29.4.2009 11:01:18   
jana
E za ova sum navistina protiv i toa mnogu user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Алкохол во бременоста
10.5.2009 1:54:29   
biljanaM
мене цело време ме јаде тоа што испив две мали пива на излегување бидејќи незнаев дека сум бремена
Инаку многу сум против, во статијата што ја преведувам за бременост строго е забането консумирање на алкохол, само една до две чаши пиво, а јас две пива (стаклени)user posted image   


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот jana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Алкохол во бременоста
24.4.2010 16:55:23   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: biljanaM

мене цело време ме јаде тоа што испив две мали пива на излегување бидејќи незнаев дека сум бремена
Инаку многу сум против, во статијата што ја преведувам за бременост строго е забането консумирање на алкохол, само една до две чаши пиво, а јас две пива (стаклени)user posted image   



eh biljance... anemoj ova mi e slaba tocka... jas sum bila tri nedeli bremena, a bev na bratucetkami na armas, potoa otidovme na izleguvanje... kaj bratucetkami ispiv dve stakleni skopski i okolu 50 gr. konjak, potoa na izleguvanje ispiv okolu 2-3 mali alexandrii... I go kazav toa na doktorkata i ona mi vika, bilo pominalo stom do sega nisto ne se slucilo dobro e. Za drug pat da vnimavas...

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Алкохол во бременоста
24.4.2010 16:56:08   
Rossana
se razbira ne znaev deka sum bremena. 

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Алкохол во бременоста
24.4.2010 17:01:50   
BILE.F
Пред 5-6 години, знаев да се напијам и колку што не треба user posted image user posted image user posted image , а последниве години најчесто пиев 2-3 вотка-мартини, кога дознав дека сум бремена се напивме да наздравиме со мм, золва ми и ми по една голтка виски, а кога ручам со моите по една голтка црвено домашно вино!Толку!
Многу сум против алкохолот и цигарите во бременоста!
А и гинекологот уште на почетокот од бременоста ми рече доколку осетам болка во стомакот да се напијам една голтка вино, ама јас не пробав дали стварно ќе се смири болката!user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил BILE.F -- 24.4.2010 17:03:40 >


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Алкохол во бременоста
24.4.2010 17:05:49   
Палешка РР
Јас цел живот не сум ставила капка алкохол во уста..ама откако се породив, се распив...по една голтка вишновка дневно user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Алкохол во бременоста
24.4.2010 17:08:03   
Rossana
user posted image user posted image user posted image lele paleske ama visnovkata e vkusna mmmm

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Алкохол во бременоста
24.4.2010 21:13:40   
melody
 Od pocetokot na bremenosta pa do sega veke skoro 19 meseci imam ispieno 2 goltki belo vino i edna goltka pivo ova duri bev bremena,a otkako se porodiv samo za bozik zosto so maz mi otidovme na vecera da proslavime ispiv pola casa EFES pivce.
Znam samo edno deka na momenti mnogu mi doaga da si se podnapijam ama uste dojam i dur ne prestanam alkoholot e strogo zabranet za meneuser posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Алкохол во бременоста
24.4.2010 23:09:25   
Maca25
Јас за време на бременоста испив може едно цело пивоuser posted image и 2 чаши вино. Но, пред да дознаам дека сум бремена, односно една недела пред да почнат да се појавуваат симптомите, бев излезена со другарките во коктел бар и пиевме коктели. испив 2. Жива се изедов за коктелите кога дознав дека сум бремена. Еве фала богу се е во ред!!!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Алкохол во бременоста
25.4.2010 11:09:44   
arh_diz
Nepiev ni pred bremenosta ,a nitu pak sega imam probano alhohol

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 28.7.2011 15:59:37 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Алкохол во бременоста
5.6.2010 15:56:51   
Martins mom
не пијам, не пушам и не се дрогирам, не одам по мажи и не се коцкам...жена за сва временаuser posted image user posted image user posted image
Море пред да останам бремена си цврцнував така отповеќе, ама ете сега дојам и кога ќе заврши овој период си ветив и му реков на мм дека некоја вечер ќе се направам ломuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Алкохол во бременоста
10.6.2010 18:03:07   
jasmina 25
i jas znam da si se napijam nekolku goltki pivce od vreme na vreme vikaat pivoto moze da se pie za vreme na bremenost no vo mali kolicini imalo b vitamini i dobro bilo za srceto...inaku vo predhodnata bremenost sekako koga ne znaev deka sum bremena na dva pati se ispijanivme so mm ednas so vodka ednas so vino i plus togas bev mnogu nervozna i od vreme na vreme piev lexsilium i bremenosta zavrsi so abortus ne se razvivase plodot e sega ne znam dali e od apcinjata i alhoholot no jas se somnevam deka e od toa i zatoa ovoj pat koga planiravme so mm nikakvi apcinja ne piev ni alholhol i fala bogu za sega se e vo red...zatoa zenski vnimavajte so alhoholot...user posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Алкохол во бременоста
7.7.2011 21:03:43   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: novamama

bremena sum 5mesec i vcera piev pivo nekoi mi velea deka ne e stetno pa se napijav 2 casi, bi mozelo toa da nasteti na bebeto


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Алкохол во бременоста
7.7.2011 21:07:42   
Viktori
новамама, две чаши пиво нема да му наштетат на бебето, без секирации. Само да не е 2х2.. и така натака често. 

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Алкохол во бременоста
7.7.2011 21:57:38   
kapina
mnogu retko piev alkohol a sega otkako pocnav da primam terapija ne sum se napila ni kapka alkohol cigari ne podnesuvam voopsto 

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Алкохол во бременоста
7.7.2011 22:06:43   
mamicki
Ni kapka alkohol ne sum pivnala otkako doznav deka sum user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Алкохол во бременоста
8.7.2011 10:49:48   
kuklica
i jas bev izlezena pred da doznaam deka sum bremena na 2 pati i se napiv po 2 piva mali ama mislam deka ne e tolku strasno i plus sega za svadbata moram da se podnapijam nekoe pivce inaku ke dremam na stol ne ke mozam da zaigram user posted image user posted image user posted image pa se nadevam deka nema da e stetno za ednas

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Алкохол во бременоста
8.7.2011 12:10:20   
anedespo
E za toa dali ke ima steta ili ne, ke doznaes koga ke si go rodis deteto. Za alkoholniot sindrom mozes da si procitas na internet, pa sama mozes da si procenis dali site tie raboti sto doagjaat so nego vredat za 2 piva. 

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Алкохол во бременоста
8.7.2011 12:27:38   
kuklica

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

E za toa dali ke ima steta ili ne, ke doznaes koga ke si go rodis deteto. Za alkoholniot sindrom mozes da si procitas na internet, pa sama mozes da si procenis dali site tie raboti sto doagjaat so nego vredat za 2 piva. 


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image me zamisli

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Алкохол во бременоста
8.7.2011 12:37:15   
bebe82
Јас од кога дознав дека сум user posted image оставив и цигари и алкохол.
Е сега вака... пушач бев - по кутија на ден, а алкохол само на искачање и тоа по едно винце или пивце. И цела бременост ни цигара запалив а не се напив ни алкохол (само на венчавање во црква и тоа вино само го лизнав user posted image )

И сега ни дојам ни ништо ама сепак немам ставено ни капка алохол и немам испушено ни една цигара. Ем јас се чуствувам поубаво ем нејќам да му смрдам на user posted image . А и така ќе продолжам, поубаво се чуствувам, поубаво мирисам и повеќе парички имам user posted image



едит: И да не се најде некој повреден ама ме нервираат кога викаат дека не можат да ги остават цигарите дур се user posted image . Бев пушач 13 години и ги оставив за 1 минута. Никогаш не пожалив и сум многу среќна. Заради мои потреби нејќев да си го трујам user posted image .
Ако моето дете сака да пуши нека биде по негов избор а не по мој.


< Поракaта ја уредил bebe82 -- 8.7.2011 12:40:16 >

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?