|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Алкохол во бременоста
26.8.2011 16:19:05   
vida
I jas ,,sljokav,, dodeka bev bremena user posted image se salam ne sljokav tuku koga ke izlezevme negde,proslavi i takvi stvari znaev da pivnam casa pivo ili casa belo vino...i doktorot mi rece deka nema da mu nastetam na user posted image  

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Алкохол во бременоста
26.8.2011 16:24:39   
@Mila@
I mene doktorot mi kaza deka ne e ic strashno po edna casha + i majka mi dodeka bila bremena so mene bidejki imala katastrofa zelezo primala inekcii i bila vo bolnica i svashta i zelezoto i se stabiliziralo od pienje 1 casha domashno crveno vino sekoj den nekoj 2 meseci bash i se pogodilo zimski period...i se zezame sekogash deka i jas radi toa si pijam sekakov alkohol ushte od malo so prsteto sum brckala u vino ...i sega sakam so rucek poveke da se napijam vince ili pivce otkolku dr neshto...dodeka sestra mi proba alkohol na 20 god mozebi zs na majka mi oki i bilo zelezoto ne si pivnuvala so nea...nemam poima dali ima vrska toa ?!?!?!?

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Алкохол во бременоста
1.9.2011 15:02:34   
Andriance
kako i za se ostanato vo zivotot, taka i za ova - se shto e vo umereni granici e ok...jas na primer pred nekoj den sedejki na cardak mi se pripi martini..cela bremensot se nemav napieno martini ama ete..taka da sekoj so svojot izbor nelli..

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Алкохол во бременоста
1.9.2011 15:11:04   
dostickage
jas ni kapka alkohol,ni kapka gazirano,nitu edna cigara.
ne vidov korist,edvaj ostanavme zivi so deteto ...koa ke mi tekne user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Алкохол во бременоста
27.10.2011 11:40:04   
miana
Vcera se napiv edna casa ladno grc PIVCE ...mnogu ubavo mi dojde...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Алкохол во бременоста
2.12.2014 16:32:27   
caciana
PROTIV!!!
Imam drugarka koja sto letovo bese bremena...i se porodi pred eden mesec. Zaedno bevme na letovanje .. i sea tamu site si pieme pivo.. lele taa vika sakam ..ke i dozvolime nekoja goltka makar i edna casa. No devojcevo zbesna za pivo. I taka i nie ostanatite devojki za da i pruzime poddrska da ne bara pivo cel odmor go pominavme na voda i sok user posted image Morase da i se najdeme na mamicka user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Алкохол во бременоста
2.12.2014 20:54:03   
Defne90 RR
Jas vednas stom doznav deka sum bremena i so dvete vednas prestanav da konzumiram alkohol.Tesko mi bese,posebno na proslavite,ako se zeme vo predvid i toa deka bev bremena nevesta a ne staviv kapka alkohol vo usta i uste kolku mnogu proslavi imavme,ama toa e.e sega mi se sluci dvatripati da se napijam pola casa pivo ama toa deka epten mi se pripilo.Inaku i jas sum epten protiv pienjeto alkohol vo bremenosta,site znaeme kakvi stetni posledici moze da ostavi po nerodenoto bebe.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Алкохол во бременоста
3.12.2014 8:20:26   
Malecka23
So prvata bremenost ne bev za nisto srvna osven za alkoholuser posted image .Koga ke videv alkohol na masa duri cela se stresuvav.Ama si dozvoluvav nekogas po pola casa pivce samo kolku za merak i tolku.A so ova bremenost ne mi teknalo za alkohol ama voopsto duri i na mojot rodenden piev voda.Mislam deka e ok i vo bremenost da se napies nekogas alkohol pivce,vince ama po malku nema steta

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Алкохол во бременоста
29.12.2014 11:19:36   
Bethany
Уф пред некој ден се напив малку од тга за југ и кога ми се ослади, една, две голтки, пола чаша испив на крајот.
Утредента пак, мм ми насу малку во чаша и гледајќи ме како слатко си пијам, се загрижи и ми го зеде user posted image
За Нова Година ќе морам малку од виново да се напијам.

Не мислам дека е штетно понекогаш и во мали количини, мада во прва бременост воопшто не конзумирав, ниту голтка.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Алкохол во бременоста
29.12.2014 11:56:08   
LoveableMe RR
Една моја другарка пиеше пиво цело време за двете бремености, децава машала здрави прави и се, исто знам и за црвеното винце, но спеак умерено, а најсигурно прашајте си докторuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Алкохол во бременоста
29.12.2014 12:30:06   
Malecka23
I jas vo prvata bremenost imav strvnost za alkohol ama bas da ne videv alkohol na masauser posted image Pivnuvav po malkce ete za merak znaci umereno.Sega so vtorava nekako ic ne me vlece alkohol se imam napieno dali se na se edna casa pivo i pola casa vino i tolku.Ama umereno ne steti bas naprotiv dobro e za cirkulacija:)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 61
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?