|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Алкохол во бременоста
8.7.2011 13:00:38   
mila mama
Jas ne pijam vo princip alkohol, a koga bev bremena edinstveno go liznav vinceto vo crkvauser posted image
Posle bremenosta ne staviv alkohol vo usta do 5-6 mesec od poroduvanjeto, a posle imam liznato pivo ednas ili dva pati, po 2-3 goltki.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Алкохол во бременоста
11.7.2011 9:01:41   
anedespo
Фетален алкохолен синдром
Феталниот алкохолен синдром (ФАС) е состојба предизвикана од консумирање на алкохол за време на бременоста. Проблемите кои се предизвикани од овој синдром вклучуваат физички деформитети, ментална ретардација, потешкотии во учењето, проблеми со видот и потешкотии во однесувањето на детето. Овие состојби варираат од дете до дете, но дефектите кои се резултат на феталниот алкохолен синдром се неповратни.
Не постои количина на алкохол која безбедно може да се консумира за време на бременост. Ако се пие алкохол за време на бременост, шансите за бебето да страда од оваа состојба се големи.

Симптоми

Феталниот алкохолен синдром не претставува единечен дефект, туку тој е збир на повеќе вродени аномалии кои настануваат поради пренаталната експозиција на алкохол. Тој спаѓа во група на честите предизвикувачи на ментална ретардација кај децата. Степенот на ментална ретардација варира, со тоа што кај некои деца е поизразена.

Знаци на Фетален алкохолен синдром се:

- специфична конфигурација на лицето ( мали очи, тенка горна усна, краток, нагоре свиткан нос, и губење на длабнатината која се наоѓа меѓу носот и горната усна )
- деформитети на зглобовите, екстремитетите и прстите
- забавен физички развој
- проблеми со видот и слухот
- мал обем на главата и микроцефалија
- ослабена координација
- ментална ретардација и задоцнет развој
- нарушувања во учењето
- абнормално однесување (брзо губење на внимание, хиперактивност, импулсивност, нервоза и вознемиреност)
- срцеви мани

Причини

Кога бремената жена консумира алкохол, тој влегува во нејзиниот крвоток и преку плацентата навлегува во фетусот. Бидејки фетусот го метаболизира алкохолот многу побавно од возрасната единка, нивоата на алкохол во него се многу повисоки отколку во крвотокот на мајката. Алкохолот ја спречува нормалната дистрибуција на кислород и хранливи материи во ткивата и органите на бебето, вклучувајки го неговиот мозок, каде последиците се најсериозни.
Мора да се напомене дека, во првиот триместар на бременоста (органогенезата), плодот е најосетлив, а бидејќи многу од жените кои забремениле, на почетокот не се свесни за нивната благосостојба, и тие продолжуваат да консумираат алкохол.

Превенција

Единствената превенција на оваа состојба е апстиненција од алкохолните пијалоци за време на целата бременост, особено во првите три месеци од бременоста.
Превземено од Заздравје

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Алкохол во бременоста
11.7.2011 18:23:13   
AnnaMolly RR
Јас пиев по една чашка црвено вино, да речеме еднаш во 2-3 недели кога ќе излезевме во Irish pub (единствено таму одиме). Ама не пушев.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Алкохол во бременоста
15.7.2011 13:19:17   
vodickata
i jas si pivkam po edna dve caski skopsko znaci posle tretiot mesec ama kaj so citam panika me fati ... ama i doktorot mi kaza se so e vo normalna granica znaci edna caska ne e stetno (vino,pivo, kafe ) user posted image user posted image user posted image

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Алкохол во бременоста
20.7.2011 12:28:08   
miana
Lele jas obozavam pivce,osobeno sega vo bremenosta :)
Mazmi si pie pocesto i znam da mu povnam po nekoja goltka od casata :) Nekojas i znam po edna casa da se napijam...Se so isav :)

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Алкохол во бременоста
20.7.2011 17:54:26   
vodickata
da da bas so isav ama eve za jadenje ne me faka strv ama ko ke vidam ladno ispoteno pice odma samo mi se pruza racevo :D:D:D:D edna caska i mi pominuva :))))

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Алкохол во бременоста
28.7.2011 15:45:22   
miana
daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaauser posted image

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Алкохол во бременоста
28.7.2011 15:48:29   
Maca25
Јас знаев да се напијам по една чаша црвено вино или пиво, ама многу ретко. Ама и да сакав повеќе не можев, одма ме фаќаа киселини.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 28.7.2011 15:49:09 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Алкохол во бременоста
28.7.2011 22:11:48   
Anushka
site tri deca gi rodiv so pivo vo raka. Duri mm mi donese pivo namesto borovnica koga se porodiv posleden pat, da "ojacam krv"..
Skopsko i se` e mozno!!! Hik... hik

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Алкохол во бременоста
29.7.2011 9:33:27   
anedespo
Bravo, za falenje ste site sto sljokate vo bremenost. 

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Алкохол во бременоста
29.7.2011 11:05:30   
miana
Koj spomna sljokanje?..Zarem za  tebe sljokanje e zbor za edna caska ili tri goltki?Pa prasaj go tvojot doktor sto misli za pivoto vo bremenosta ili pak za vinoto?Moze treba i ti da pocnes da "sljokas" po malce..Ne napravi pijanicista user posted image user posted image    user posted image user posted image user posted image   svashta ...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Алкохол во бременоста
29.7.2011 11:14:05   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaauser posted image


Pa tvojov odgovor taka go svakam

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Алкохол во бременоста
29.7.2011 11:20:35   
miana
Pa potvrduvam  pretoden odgovor ama ne sljokam ako mi se pusta raceto po edna goltka...Ako procitas i prethodno sto sum napisala moze nemase da napises deka sljokame...Sljokanje e zbor za pijanicista a pijanica e tezok zbor so definicija ( alkoholicar ili alkoholizam) daleku sme nie od shljokadzii veruvaj!!! Znaci ova so sljokanjevo se odnesuvalo namene konkretno i direktno..lele kakvi luge postojat user posted image   

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Алкохол во бременоста
29.7.2011 11:29:36   
anedespo
Sega nema da navleguvam i da go definiram zborot. Ako pies po goltka ili dve ili edna casa, mozese taka da napises, a ne kako da ti e toa dobro utro, so tolku entuzijazam pa i aplauz na kraj za ohrabruvanje.
A za pivoto, ako ti go preporacal doktor, postoi nesto sto se vika BEZALKOHOLNO PIVO. Prasaj u podobro snabdenite prodavnici. Gi ima istite sostojki kako i obicnoto pivo, gazirano e ama nema alkohol.

A i mojot doktor ne preporacuvase alkohol (dali pivo ili vino), mi velese da imam dobra i zdrava ishrana za odlicno mleko.

Не постои количина на алкохол која безбедно може да се консумира за време на бременост.



(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Алкохол во бременоста
29.7.2011 11:29:49   
Viktori
Znaci ova so sljokanjevo se odnesuvalo namene konkretno i direktno..lele kakvi luge postojat


миана, не сфаќај лично! Не се разочарувај од ликови од форуми!Секој си има свое имислење и право да го искаже. А луѓе кои нема да се согласат со нас ќе има секогаш, тоа е нивно право исто така.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 29.7.2011 11:31:36 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Алкохол во бременоста
29.7.2011 11:30:49   
miana
Повременото и умерено консумирање на алкохол не му штети на бебето  Новата студија покажува дека не се појавуваат бихејвиорални проблеми кај децата чии мајки умерено и повремено консумирале алкохол за време на бременоста

Студијата која што е спроведена во Велика Британија вели дека бремените жени кои што консумираат до два алкохолни пијалоци во тек на една недела немаат потреба да стравуваат дека со тоа ќе му наштетат на своето дете.

Во истражувањето биле вклучени повеќе од 11 500 деца и нивните мајки. Мајките дале извештај за консумирањето на алкохол во текот на бременоста, додека на децата им биле извршени бихејвиорални и когнитивни тестови кога наполниле 5 години.

Mајките консумирале од една до две чаши алкохолен пијалок во неделата. Пијалокот бил дефиниран како мала чаша вино, лименка пиво или мала чаша жесток алкохол.

Резултатите покажале дека децата немале никаков ризик од развивање на социјални или емоционални проблеми.




виа за здравје


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 29.7.2011 11:32:19 >

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Алкохол во бременоста
29.7.2011 11:32:15   
miana
Vo pravo si Viktori RR ... 

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Алкохол во бременоста
29.7.2011 11:34:58   
miana
Lele jas obozavam pivce,osobeno sega vo bremenosta :)
Mazmi si pie pocesto i znam da mu povnam po nekoja goltka od casata :) Nekojas i znam po edna casa da se napijam...Se so isav :)



Eve jas ti go iskopirav prethodno moeto napisano mislenje za pienjeto -zosto gledam deka ne ti se citaat celi strani ...Znaci treba da zirnes samo pogore na stranata i da vidis...I veruvaj deka i tebe bi te navredil toj zbor SHLOKANJE

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Алкохол во бременоста
6.8.2011 13:26:34   
vodickata
miana ne se zamaraj na sekakvi komentari ako si e nekoj protiv toa toa si e negov problem mene licno doktorot mi kaza deka nema steta od nisto sto si e vo normalni kolicini sto ti praci tebe da ti e ubavo ubavo mu doaga i na bebenceto a toj sto svatil deka nie sljokame ili se pijancime neka mu sluzi na cest i neka si brka rabota sekoj neka si go gleda svojot bebus kako so mu preporacal doktor i kako so samiot si saka .... na pr mojov bebus si bara pivce ko ke vidi :)))) i so da praam da ne mu dava pa ke mu dadam bre od edna caska ili limenka nisto ne mu e :))) znaci cekoj so svoeto mislenje i nikoj nema pravo tuka da vrega i da napaga ovde sme da si spodelime mislenja a ne da se osuduvame ....user posted image

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Алкохол во бременоста
6.8.2011 13:33:55   
Pepelaska *
женски јас пред да дознаам дека сум бремена пиев многу црвено вино значи слави,нова година, 1, 2, божиќ, се ова поминав со по 3 4 големи чаши и на Василица дознав дека сум бремена. Умирав од страв да не му биде нешто на бебето па фала богу еве го здрав правuser posted image маже се направи. Е сега да знаев не би пиела толку ама од една чаша за наздравје еднаш месечно ништо не е

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Алкохол во бременоста
6.8.2011 13:42:22   
Џесика
Јас не сум многу по алкохолот, па така и во бременоста не пиев, ама мајка ми кажа дека кога била бремена со мене, многу пиела пиво, неописива желба за пиво имала... а јас не можам ни да помирисам пиво, ич не го обожавам...  да потпивнував додека бев бремена, тоа сигурно ќе беше вино или пиво, бар за тоа знам дека е дозволено...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Алкохол во бременоста
7.8.2011 17:26:52   
livi
Zdravo jas sum nova ovde i bas sakav da se uklucam vo temave,vo prvata bremenost so kerkami znaev da se napijam na izleguvanje caska vino ili pivce,ali vo ovaa bremenost auuuuuser posted image nemozam da pomirisam alkohol!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Алкохол во бременоста
7.8.2011 22:49:52   
Andriance
Epa eve mene zemete me za primer....znachi jas sum ostanala bremena vo period od 12-17.12.2010...e od togas pa se do 03.01.2011 ja mislam deka sekoj den piev po edna caska, a za i okoli Nova Godina i da na zboram...normalno koga doznav deka sum trudna seto toa prestana so isklucok na vince, shto u princip i se preporacuva za podobra cirkulacioja na krv...denes posle 8 meseci, reshiv da se pocastam pola casa martini, ednostavno dushata mi sakase...ne sum za konsumiranje na takov alkohol, ama denes ednostavni toa sakav da se napijam..ama zatoa vince i za onie koi sakaat pivce...umereni kolicini se ok

moe mislenje, of course user posted image

(Одговор на членот livi)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Алкохол во бременоста
8.8.2011 11:09:27   
miana
bebenceto a toj sto svatil deka nie sljokame ili se pijancime neka mu sluzi na cest i neka si brka rabota sekoj neka si go gleda svojot bebus kako so mu preporacal doktor i kako so samiot si saka .... na pr mojov bebus si bara pivce ko ke vidi :)))) i so da praam da ne mu dava pa k


taka e user posted image Edno e da imas mislenje i da go spodelis  a drugo e da vregas

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Алкохол во бременоста
26.8.2011 15:25:37   
@Mila@
Jas do 5 mesec ne mozev da pomirisam alkohol od se kiselina mi se praveshe...od vino se ushte koga ke pomislam mi izleguva...ama u posledno vreme pivce za rucek si pivnuvam po edna cashka mmmmm bash mi e slatko ....cccc sto bi rekol dedo mi "mnogu pies"

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?