|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Мама во 6. неделаДали сте свесни дека сте бремени цел месец? Нивото на труднички хормони расте, затоа утринските мачнини секој ден се полоши. Иако се викаат утрински, можат да се појават во текот на целиот ден, па дури и навечер или во текот на ноќта. Со нив обидете се да се борите со правилно распоредени оброци во текот на целиот ден. Оброците нека бидат помали и урамнотежени. И уште еден мал совет: во текот на ноќта имајте покрај вас неколку бисквити. Пред да станете наутро, полека изедете ги. Желудникот така ќе има работа и можеби ќе успеете да го излажете да заборави« на мачнината.

Во градите можете да осетите болка, можеби и од појака природа, а темниот дел на брадавиците, може уште повеќе да потемни. Сите тие промени настануваат како резултат на зголемено доаѓање на крв во градите, па дури и поради делувањето на хормоните прогестерон и естроген кои сега се многу покачени.

Количината на крвта и плазмата во телото се зголемува. Затоа ве советуваме дневно да пиете барем 1,5 л вода која треба рамномерно да ја распределите во текот на денот. Обидете се да ги исфрлите газираните пијалоци, во нив има многу шеќери, а тоа на некои трудници може да им предизвика поголема мачнина. Заменети ги со сокови, чај или најдобро - обична вода. Бидејќи прогестеронот го забавува варењето и ги шири цревата, трудниците имаат чувство на надуен стомак, а можат да се пожалат и на прекумерни гасови. За жал и тоа е природен процес и дел од нормална бременост.


Прочитајте уште


>>  Плод во 6. недела
>>  Тато во 6. неделаАнкета

izberi planina
danielgolak (20%)

pelister (66%)

sara (14%)


Број на сите гласови: 35

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!