|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Мама во 5. неделаЕден од најинтересните знаци на бременоста е постојаната поспаност на идната мајка. Веќе се прозевате? Па што тогаш правите пред компјутер? Право во кревет! За убав сон никогаш не е доста!

Во овој период трудниците можат да се поделат во две групи: во првата група се оние кои воопшто не чувствуваат дека се бремени. Дека нешто се случува им кажува само цртата на тестот за потврдување на бременост и фактот дека нема и нема менструација! Во другата група се сите оние кои веќе знаат што се тоа утрински мачнини, главоболка, променливо расположение, болни гради... и постојана глад или желба за одредена храна. Дозволете си од се по малку, само доколку не е навистина премногу нездраво. Мачнината е една од најчестите знаци, а настанува поради хормонот HCG (Human chorionic gonadotropin) кој се појавува во бременоста. Овој хормон ја поттикнува штитната жлезда да лачи поголема количина на тироксин, кој е задолжен за регулирање на метаболизмот.

И кај двете групи, споменатите почетни сиптоми се нормални, освен што кај втората група почетокот е непријатен за расположението на трудницата. Бидете внимателни доколку знаците на бременост исчезнат неочекувано, тогаш е паметно веднаш да одите на доктор.

Совет: Доколку и ноќе ве боли и стега во градите, купете квалитетен спортски градник кој ќе ги ублажи непријатностите.

Полека подгответе се за првиот гинеколошки преглед. Гинекологот официјално ќе го потврди она што Вие веќе го знаете! Бремена сте!


Прочитајте уште


>>  Плод во 5. недела
>>  Тато во 5. неделаАнкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?