|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Плод во 11. неделаСо голема радост ви кажуваме дека најкритичниот период во развојот на плодот е завршен, сега на ред е уште побрз развој од минатите недели. Во почетокот на оваа недела плодот е голем околу 3 см, а на крајот на неделата дури 5 см. Неверојатно, морате да признаете! Обликот на плодот е прилично смешен, бидејќи главата зазема дури половина од целокупното тело. Секако, тој однос ќе се промени со развивање на плодот.

Оваа недела почнува да се развива црнката на окото, а на прстињата се појавуваат мали ноктиња. Освен тоа, до крај се развиваат очните капаци, па плодот ќе може да ги отвори очите. И колку е тежок плодот? Дури 7 грама.

На крај од оваа или на почетокот од следната недела ќе се воспостави крвоток меѓу матката и плодот, со други зборови, постелката ќе почне да ја врши својата задача.


Прочитајте уште


>>  Мама во 11. недела
>>  Тато во 11. неделаАнкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?