|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Топ 12 родителски трендови во 2022

Редакција Рингераја, 24.1.2023
Како што расте бројот на новата генерација родители, почнуваат да се појавуваат и нови и уникатни трендови во родителството. Еве ги топ 12-те родителски трендови во 2022 година

image
/11


 

1 – Употреба на технологија

Технологијата донесе многу погодности во нашите животи, особено за зафатените родители. И покрај што некои од нас мразат да се согласат, вклучувањето на омиленото ТВ шоу или плејлистата на YouTube на нивните деца може да им го одвлече вниманието долго време. Додека тие се послушно фокусирани да се 'мачат' со уредите, родителите можат да ги завршат работите низ куќата, на пример, да ги извршуваат домашните обврски. Дополнително, употребата на технологијата им помогна на многу родители да ги едуцираат своите деца. Има многу корисни апликации погодни за деца за децата да научат како да пишуваат, читаат и изговараат.

2 – Забави за откривање на пол

Забава за откривање на полот е забава што се одржува за време на бременоста за да им се открие полот на бебето на идните родители, семејството и пријателите. Има значителен тренд за вакви забави во овие неколку години. Родителите ја сакаат идејата да го прослават новиот живот на нов и поинаков начин од минатото.

3 – Инстаграмирање на сите моменти на нивното дете

Денешните родители сакаат да ги доловуваат сите моменти на нивните деца од моментот кога се родени. Има многу профили на Инстаграм создадени од страна на  нови родители посветени на нивните деца, кои служат да го документираат нивното животно патување. Напредокот во технологијата го направи снимањето моменти полесно и поудобно, само со едноставно снимање на телефонот.

4 – Прилагодување на  времето поминато пред екранот

Со напредокот на технологијата, децата на помлада возраст се изложени на мобилни уреди, интернет и социјални медиуми. Во минатото, родителите го ограничувале времето на нивните деца поминато пред тв екраните, биле построги во однос на  тоа колку и што нивните деца гледаат на телевизија,умерено да играат видео игри и да не бидат предолго на нивните телефони. Меѓутоа, оттогаш времињата се сменија и сè е лесно достапно на интернет. Училиштата вградуваат повеќе технологија во нивната наставна програма и го охрабруваат онлајн учењето повеќе од кога било. Поради пандемијата, оттогаш се зголеми употребата на технологија за образовни цели. Оттука, ограничувањето на времето поминато пред екрани на децата во денешно време е се помалку изводливо.

5 – Татковците ја 'преземаат' работата

Трендот за татковско платено отсуство од работа станува се поактуелен низ светот, што придонесува за поголема вклученост на татковците. На голема радост, ова е нешто на што и нашата земја се приклучува.   Несомнено, со текот на годините, татковците земаат активна улога во грижата за своите деца. Ова се препишува на трендот на родова еднаквост во однос на грижата за децата во рамките на семејството.  Модернизираниот начин на размислување им помогна на татковците да се засилат и да играат поголема улога отколку во минатото.
6 – Поздрава исхрана 

Со текот на годините, научивме како да се грижиме за нашето здравје, со додатоци, вежбање и хранливи материи. Тоа е исто така еден од зголемените родителски трендови кон јадење поздрава храна со текот на годините. Глобалниот пазар на брендови за поздрава храна се очекува да се зголеми за 6% и не покажува знаци на забавување.

7 – Промени во работниот живот на родителите

И двајцата родители наизменично се грижат за своите деца со текот на годините. Работната сила, исто така, признава и им дава можност на татковците да се грижат за своите деца кога тоа е потребно. Некои компании се флексибилни во дозволувањето на вработените да работат од дома доколку на нивните семејства им е потребна дополнителна поддршка дома. Дополнително, учеството на татковците во животот на децата е исто толку важно и ценето како и мајките.

8 – Изложување на децата на искуства

Родителите ја разбираат конкурентноста што општеството ќе ја добие со текот на годините, па затоа ги изложуваат своите деца на многу различни искуства кога се мали. Искуства како учење на нова вештина, спорт или едноставно доживување авантура . Ова ќе им помогне на нивните деца да ги пронајдат своите интереси на млада возраст. Родителите се свесни за потребата од ваквите суштински искуства, со чие искусување децата стануваат пообразовани и поупатени уште на помлади години.

 9 – Родители за прв пат на повозрасни години 

Со текот на годините, просечната возраст на оние кои за прв пат стануваат родители  постепено се зголемува. Просечната возраст на родителите кои за прв пат родиле сега е 30 години, а претходно била од 21 до 26 години. Резултатите од истражувањето објавија дека и мажите и жените  остануваат сами подолг временски период. Оттука, предизвикува тие да бидат постари кога ќе го добијат своето прво дете.

10 – Прифаќање на неуспехот

Со текот на годините, родителите го намалуваат притисокот врз децата да успеат.

Генерално гледано, стилот на воспитување почнува да се менува и менува. Родителите сега се поотворени за прифаќање на идејата за „неуспех“ и разбираат дека тоа е она што им помага на нивните деца да станат подобри личности на долг рок.

11 – Подобро познавање на децата

Родителите сега имаат поинаков став за образованието на своите деца. Наместо да ги осудуваат своите деца, родителите одвојуваат време да ги разберат.

Родителите стануваат се поподложни на мислењата, мислите и чувствата на нивните деца. Во споредба со старите времиња, кога родителите често биле груби и агресивни кон своите деца со цел тие да станат подобри, со текот на годините, милениумците разбираат дека ова не е единствениот начин да ги научат своите деца, дозволувајќи  да се појават нови начини за родителство.

12 – Социјални медиуми и нефилтрирани разговори

Децата сега се изложени на социјалните медиуми и културата на социјалните медиуми на помлада возраст. Ова е особено случај кога општеството еволуирало со текот на годините. Оттука, родителите мора да бараат поинаков начин да ги едуцираат своите деца сега кога социјалните мрежи се неизбежни - имајќи нефилтрирани разговори. Родителите учат да создаваат безбедни простори за нивните деца да разговараат  за чувствителни теми дома. Некои од овие нефилтрирани разговори може да вклучуваат многу чувствителни теми како што се проблеми со сликата на телото, самодовербата и борбите за менталното здравје.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Врската меѓу оралното здравје и функцијата...
Сите знаеме дека секојдневното четкање и употребата на конец може да спречи губење на забите, расипување и гингивитис. С...
4
Направете сами: Рикота сирење
За оние кои се расположени да ги засукаат ракавите за да направат домашно рикота сирење, eве еден едноставен рецепт за к...
4
Неодоливи фотографии од близнаци
„Другата половина“. Бев благословена да бидам родена со сестра близначка, само 15 минути подоцна. Од раното детство бевм...
4
Мајките од Инстаграм за мајчинството
Мајките од Инстаграм ни ги испратија своите размислувања за мајчинството
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?