|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Автоседиштата повалкани од WC школка?!

Редакција Рингераја, 4.9.2014
Автоседиштата за бебиња содржат два пати повеќе бактерии од WC школката, бидејќи возачите ретко наоѓаат време за темелно да ги исчистат своите автомобили

image
/11


 

Малкумина ќе помислат дека после ташните, компјутерските тастатури и мобилните телефони, седиштата за врзување на децата во колите можат да бидат легло на бактерии – поопасни дури и од WC школката.

Студијата е спроведена од група научници од Универзитетот во Бирмингем. Тие анализирале 20 седишта под микроскоп и откриле околу 100 бактерии и разни гливички по квадратен сантиметар.

За споредба, истражувачите ја спровеле истата анализа на WC школките на кои нашле, во просек, по 50 бактерии на квадратен сантиметар.

Бактериите на автоседиштата не се само побројни туку припаѓаат на многу поопасна група, бидејќи можат да предизвикаат потешки заболувања. Посебно се издвоени ешерихија коли и салмонела, која предизвикува дијареја, висока температура и инфекции. Први на удар се децата, чиј имун систем е многу почувствителен отколку на возрасните, предупредуваат научниците.

“Луѓето генерално не се свесни за опасностите кои доаѓаат од нивните валкани автомобили”, објасни за лондонскиот весник лидерот на студијата Марк Грифитс.

За  да ги избегнат овие бактерии, возачите треба редовно да ги чистат автомобилите и седиштата, одвнатре и однадвор, на секои 15 денови, додаде Марк Грифитс.

 

Извор

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Неколку совети како децата да го засакаат ...
Ако им всадите љубов кон читањето на вашите деца, сте им дале непроценлив подарок - соништа, имагинација, бегство и повр...
5
Направете ваша градина со органски зеленчук
Уште пред да знаеме, летото ќе пристигне. А за оние опседнатите со здравјето, со топлото време доаѓа и желбата за соврше...
5
Двојазичност кај децата
Што значи терминот двојазичност, или билингвизам? Најопшто значење на овој термин е: користење на повеќе јазици (може да...
4
Како детето станува “мал тиранин”?
Детето може да биде насилно кон пожртвуваната мајка, бидејќи никогаш не се сретнало со нејзините граници – не знае што с...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?