|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Рекорд: Жена во Јужна африка роди 10 бебиња!

Редакција Рингераја, 9.6.2021
Жена од Јужна Африка родила ДЕСЕТ бебиња? „Горди родители“ тврдат дека мајката имала светски рекорд, еден месец откако мајката од Мали роди девет бебиња

image
/11


 

Госијам Тамара Ситол (37), која веќе е мајка на близнаци, доцна во понеделникот роди седум момчиња и три девојчиња со царски рез во болница во Преторија, изјави нејзиниот сопруг. 
Тебого Цотеци - кој моментално е невработен - им изјави на новинарите за раѓањето на десетторката  доцна во понеделникот вечерта, велејќи дека тој е „среќен“ и „емотивен“. 
Ситол претходно тврдеше дека бременоста е „природна“, но ваквите екстремни раѓања се скоро секогаш резултат на третмани за плодност - со повеќе оплодени ембриони вметнати во матката за да се зголемат шансите пациентката да остане бремена. 
Доаѓа само еден месец откако Малијка - Халима Сисе роди девет деца во болница во Мароко, во друг случај за кој се сметаше дека е предизвикан од третман со плодност. 
Јас сум среќен. Јас сум емотивен. Не можам да зборувам многу - изјавил таткото. 
Во интервју за истиот весник пред раѓањето, Ситол - која е управник на продавница - рече дека лекарите првично и рекле дека е бремена со шест деца.
Но, тоа беше зголемено на осум на подоцнежниот скрининг. За време на царскиот рез, биле откриени другите две бебиња.
зена
Ситол рече дека имала комплицирана бременост, рано доживеала утринска мачнина, проследена со болки во нозете. 
Во меѓувреме, Цотеци откри дека првично не можел да и верува на својата сопруга бремена со шест деца, сметајќи дека тоа е медицински невозможно. 
„Но, откако дознав дека овие работи навистина се случуваат и ги видов медицинските досиеја на сопругата, се возбудив. Едвај чекам да ги имам во раце “, изјави тој .
За состојбата на децата по породувањето нема изјава од страна на Преторија Њуз, која прва го објави случајот. 
Децата со ваква екстремна повеќекратна бременост скоро секогаш се раѓаат со недоволна тежина и честопати можат да бидат неухранети бидејќи телото на мајката се бори да обезбеди хранливи материи за толку многу бебиња . 
Случаи на смртност кај новороденчиња, исто така, не се невообичаени по големите повеќекратни раѓања. 
Случајот на Ситол се случи само еден месец откако во Мароко се родија први внучиња во живо во Мароко од малијката Халима Сисе. 
Сисе (25) од Тимбукту, беше пренесена во болница во главниот град на Малија, Бамако, за да биде задржана на опсервација пред да биде пренесена во Мароко, за да се згрижи во специјализирана болница откако претседателот на земјата интервенираше.
Децата - пет девојчиња и четири момчиња - потоа беа породени од тим од 10 лекари и 25 медицински сестри преку царски рез на 4 мај, во комплицирана операција што речиси предизвика Сисе да умре од загуба на крв.
Лекарите подоцна открија дека бебињата се родени значително под тежина и имале „недостатоци во сè“, но сега се во стабилна состојба.
Згрижени деноноќно во Мароко,  лекарите велат дека нивната тежина е значително зголемена.
Но, медицинските лица рекоа дека сепак ќе треба да бидат будно набљудувани најмалку уште шест недели пред да размислат да ги испратат дома.
Се смета дека Сисе престојувала во близина по излегувањето од интензивна нега, каде се опоравувала од пукната артерија за време на породувањето.
Бременоста на г-ѓа Сисе беше трет пријавен ваков случај  во историјата. 
Првиот регистриран случај на повеќекратна бременост се случи во Сиднеј во 70-тите години на минатиот век, иако за жал ниту едно од бебињата не преживеа, според „Индипендент“. 
Во март 1999 година, во Малезија се родени повеќе бебиња од жена по име Зурина Мат Саад, но за, жал, никое од нив не преживеа повеќе од шест часа. 
Во јануари 2009 година, Надја Сулеман - наречена Октомум - роди осум бебиња, вклучувајќи шест момчиња и две девојчиња во болница во Калифорнија.
Сите го преживеаја породувањето, а неодамна ги прославија своите 12-ти родендени.
Г-ѓа Сулеман е сè уште официјална светска рекордерка за најмногубројни живородени деца од една бременост. 
Бебињата беа резултат на третман со вештачко оплодување и беа девет недели предвреме кога беа породенисо царски рез. 
Повеќекратната бременост не е  невообичаена, со случаи на близнаци и тројки кои се случуваат релативно често без никаква научна интервенција.
Но, повеќекратна бременост од висок ред - четири деца и повеќе - се исклучително ретки природно, и скоро секогаш се јавуваат како резултат на третман на плодност.
Тоа е затоа што ваквиот третман - кој вклучува и ИВФ - е скап и шансите за успех се релативно мали.
Жените со екстремна повеќекратна бременост имаат поголема веројатност да развијат анемија - недостаток на железо во крвта што може да го оштети имунитетот и да предизвика други компликации.
Случаи на прееклампсија - состојба што може да предизвика сериозни главоболки и потенцијално смртоносни напади - и гестациски дијабетес - висок шеќер во крвта што е поврзан со постнатална депресија - исто така, се зголемуваат во такви случаи. 
Бебињата родени од многукратна бременост, скоро секогаш се раѓаат рано и имаат тенденција да бидат со помала телесната тежина и да бидат неухранети. 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да закрепнете по царскиот рез?
Речиси 1 од 3 жени ќе се породи со помош на царски рез, па станува сe поважно да ги знаете предностите и недостатоците о...
14
10 работи кои бебето во стомакот не ги сака
Дали забележавте дека бебето во матката реагира на силното смеење и на одредена храна, со нагли движења? Некои работи шт...
12
Знаци на породување
Породувањето е процес низ кој ќе го родите Вашето бебе. Кај многу жени се случува околу 40. недела од бременоста, но ис...
6
Мајки откриваат: Намалете ја болката при п...
Покрај лековите против болки и епидурали, мајките имаат многу природни трикови за управување со болките при породување в...
5
Анкета

Меѓуетничка толеранција
Julie1

Дали ги воспитувате вашите деца да знаат да ги ценат и туѓите култури и националности?

Да (89%)

Не (11%)


Број на сите гласови: 56

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!