|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Развојни патокази кај новороденче од 0 - 1 месец

Редакција Рингераја, 7.5.2020
Првиот вид на социјална комуникација помеѓу мајката и бебето се случува по породување, со наизменично прилагодување на допирот и телесната положба, со првите социјални знаци: гледање и насмевнување

image
/11


- Новороденото може да ја подигне главата накратко, додека е на стомак,

- Се концентрира на лице на мајката додека го дои,
- Реагира на звучни дразби со померување на глава и очи,
- Краткотрајно гледа и со очи го следи лицето или предметот на одалеченост 15-25 цм од лицето,
- Се смее спонтано и вокализира ( зборува).


Во првиот месец новороденото го разликува мирисот на мајчиното млеко и потта од другите мајки, се смирува кога ќе му пријде мајката. Тоа разликува пријатни и непријатни дразби, реагира на напнатост или нејзино отсуство во својот однос со мајката.


Начини за СТИМУЛАЦИЈА на развојот на новороденчето:


- Зборувајте му на Вашето бебе,
- Поставете го Вашето лице или некој светол/сјаен предмет, со големина 20-30 цм пред лицето на бебето,
- Дајте му звончиња, тропалка,
- Обесете подвижни предмети во негово видно поле,
- Поставете го новороденото на стомаче во Ваше присаство и оставете го така додека сака.
- Држете го во прегратка секогаш кога е вознемирено.


Емоционалната врска е значаен фактор за физичкиот и психичкиот развој на детето.
Емоциите го одредуваат развојот на личноста на детето и неговото доживување на себе во однос на светот и самиот себе.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали е лошо да имате секс во иста соба со ...
Дали е толку лошо ако имате секс додека е бебето во истата соба, објаснуваат експертите
59
Соор - инфекција на усната празнина
Инфекција на усната празнина или соор е многу честа појава кај бебињата.Неискусните родители промената на јазикот ја гле...
5
БАРАМЕ 12 Ѕвезди за бебе календар за 2022 ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
4
Најубави мисли за бебињата
Најубавите, некогаш кажани, мисли за бебињата. Ќе Ве разнежнат...
4
Анкета

Ljubomora
miana

Dali ste ljubomorni po priroda?

Da,mnogu (89%)

Premnogu (11%)


Број на сите гласови: 27

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!