|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Пет причини зошто треба да чувате мачка

www.doktori.mk, 27.6.2014
Да чувате мачка е добра и корисна навика. Зошто?
Клучни зборови:

image
/11


 

Мачките го чуваат менталното здравје

Мачките се омилено домашно милениче за забава кога навистина имате психички оптеретувања. Мачката знае да ве насмее, да ве разнежни со самиот поглед, а исто така може и да ве сослуша како најдобрата пријателка. Можете да и кажете се, таа и покрај тоа што сте згрешиле ќе ве погледне милно и ќе предизвика чувство на восхит и добро расположение кај вас.

 

Мачката наместо седатив

Кога се чувствувате вознемирени или ако патите од несоница, пробајте со вашата мачка. Ако ја прегрнете или легнете до неа таа ќе ја впие целата ваша негативна енергија и ќе ви даде волја за живот. Оние кои пробале рекле дека овој лек навистина делува ...

 

Мачката професионален дегустатор

Оние кои со години чуваат мачки велат дека ако сувомесниот продукт не е добар за јадење мачката само ќе го помириса. Па ова е добар начин да ја вклучите мачката во дегустација на вашиот сувомесен оброк. Ако мачката не сака да го изеде парчето шунка кое сте и го понудиле, немојте ниту вие.

 

Мачката ве штити од штетното влијание на компјутерот

Додека сте задлабочени во куцањето, мачката дојде до вас и скокне во вашиот скут, немојте да ја бркате, бидејќи познавачите велат дека мачките ги апсорбираат зрачењата и негативните влијанија од компјутерот.

 

Мачките го намалуваат ризикот од инфаркт

Дружењето со мачката и со другите домашни миленичиња докажано го намалуваат ризикот од инфаркт и други заболувања, па според тоа дружењето со мачката го намалува и ризикот од прерана смрт.

 

И за крај ... не заборавајте 

Вие сте на нејзина територија, иако ве чувствува како газда, таа има инстинкт со кој смета дека треба да ве заштити. Затоа, одржувајте ја нејзината хигиена и одржувајте го нејзиното здравје на ветеринар, за да можете безгрижно да се дружите со неа.

 

Важно: Доколку патите од алергиска астма или ако имате било каква алергиска реакција на влакната од мачката, тогаш за жал не би смееле да бидете во контакт со ова животно.

 

Kристина Денчовска

студент по медицина

 

doktori.mk.logo

Бебенце мое, пребрзо ми растеш...
Додека гледам како спиеш, усните полека ти се движат како да сонуваш дека пиеш млеко, не можам да не мислам дека растеш ...
8
Едно јајце на ден - за децата да бидат здр...
ДАЛИ ЗНАЕВТЕ: Едно јајце на ден им помага на децата да растат правилно
6
Табела за раст на деца
Постои табела која може да ви помогне да утврдите дали детето нормално расте и се развива според тоа на која возраст е в...
4
Кога се развива мозокот кај децата?
Децата се брилијантни. Зарем не? Тие живеат во сегашниот момент.Тие се способни и невини. И можеби мојата омилена особин...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

На што?
Jana9

На што најмногу трошите пари?

Гардероба (75%)

Одмори (0%)

Бела техника (0%)

Мобилни (0%)

Коли (0%)

Имот (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!