|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ова се симптомите на колики кај бебињата

Редакција Рингераја, 5.6.2023
Инфантилните колики или грчеви се манифестираат кај децата без разлика на полот, во рана возраст, со неконтролирано плачење и специфични симптоми врз основа на кои може да ги препознаете

image
/11


 

Инфантилните колика или грчеви се манифестираат кај децата без разлика на полот, во рана возраст, со неконтролирано плачење и специфични симптоми врз основа на кои може да ги препознаете. Бебињата инаку се здрави, ќе забележиме дека грчевите се сметаат за моментална состојба доколку детето добро напредува и нема други проблеми.
Скоро секое дете може да страда од грчеви, не е важно дали е машко или девојче, а речиси подеднакво ги има и кај бебињата кои се доени и на вештачко хранење.
Вистинската причина за грчевите не е целосно истражена, но се смета дека се работи за незрелост на дигестивниот систем, односно цревата. Причина може да биде и голтањето воздух за време на хранењето. Реакцијата на нешто што го содржи млекото може да предизвика грчеви. Бебињата можат да станат преосетливи на многу протеини и шеќери присутни во мајчиното млеко или детската формула.
Главниот симптом е постојано плачење без очигледна причина долго време. Помеѓу епизодите, бебето добро напредува и не покажува знаци на други болести.
Иако изгледа драматично, колика не е сериозна состојба.
Симптоми на грчеви може да бидат:
1. Неутешно плачење со часови
2. Компресирани песни
3. Црвенило на лицето
4. Свиткување на грбот во лак
5. Подигање на нозете до самиот граден кош
Почесто се јавуваат веднаш по хранењето, најмногу доцна попладне и навечер. Надвор од овие периоди, вашето бебе може да изгледа целосно одморено и среќно.
Како да му помогнете на вашето бебе:
Контактот кожа на кожа може да биде еден начин, со вртење на стомакот на вашето бебе кон вас. На овој начин се загрева стомакот, се постигнува работата на цревата, а секако голема улога во тој случај има и емотивната компонента.
Капете го бебето во топла вода, завиткајте го во топло ќебе. Ќе ја поттикне и циркулацијата, водата може да има смирувачки ефект врз бебето.
Смирете го вашето бебе со постојаната бучава во позадина - бучавата од фен за коса, правосмукалката или можете да најдете такви аудио звуци и да го пуштите бебето. Овој метод се покажал како многу ефикасен кај голем број бебиња, а причината е што бебето во мајчината утроба ги слуша звуците на органите на мајката, големите крвни садови, надворешните звуци со пренесување на звукот преку плодовата вода и други структури. вибрации и бучава.
Обидете се да најдете поза што ќе му одговара на бебето или изнесете го бебето надвор на свеж воздух доколку времето го дозволува тоа.
Абдоминалната масажа се покажа како добар метод за многу голем број бебиња. Земете во рака крема што ја користите за бебе или бебешко масло, со два прста нежно масирајте го стомакот на бебето во насока на стрелките на часовникот. Масажата секако ќе му угоди на бебето, ќе ја поттикне работата на цревата и ќе влијае на циркулацијата.
Значи, повеќе од овие методи работат на истиот принцип, што во суштина може да му помогне на бебето што полесно да го помине периодот на грчеви.
Иако не постои магичен лек, следните чекори што можете да ги преземете можат да му помогнат на вашето бебе, па дефинитивно се препорачува да пробате некои од советите и да видите дали тоа му одговара на вашето бебе.
Исто така, тоа се процедури кои можете да ги примените доколку бебето дои, и доколку користи суплементација како додаток на мајчиното млеко, или единствен вид на исхрана.
Ги охрабруваме мајките да продолжат со доењето, но проверете ги техниките на доење: празнење на едната дојка пред да дојат друга, така што двете дојки подеднакво се испразнуваат и стимулираат да лачат млеко.
Елиминирајте ја можноста за алергија на кравјо млеко и елиминирајте ја контроверзната храна.
Ако бебето ја користи формулата како додаток или како единствена диета - размислете за воведување адаптирана формула за ублажување на проблемите и симптомите на грчеви (содржи делумно разградени протеини од сурутка кои го олеснуваат варењето кај бебињата и структурирани масти - кои бебето подобро ги толерира и ги користи како извор на енергија).

Инфантилните колики или грчеви се манифестираат кај децата без разлика на полот, во рана возраст, со неконтролирано плачење и специфични симптоми врз основа на кои може да ги препознаете. Бебињата инаку се здрави, ќе забележиме дека грчевите се сметаат за моментална состојба доколку детето добро напредува и нема други проблеми. Скоро секое дете може да страда од грчеви, не е важно дали е машко или девојче, а речиси подеднакво ги има и кај бебињата кои се доени и на вештачко хранење.

Вистинската причина за грчевите не е целосно истражена, но се смета дека се работи за незрелост на дигестивниот систем, односно цревата. Причина може да биде и голтањето воздух за време на хранењето. Реакцијата на нешто што го содржи млекото може да предизвика грчеви. Бебињата можат да станат преосетливи на многу протеини и шеќери присутни во мајчиното млеко или детската формула.

Главниот симптом е постојано плачење без очигледна причина долго време. Помеѓу епизодите, бебето добро напредува и не покажува знаци на други болести.

Иако изгледа драматично, колика не е сериозна состојба.

Симптоми на грчеви може да бидат:

1. Неутешно плачење со часови
2. Стиснати прсти
3. Црвенило на лицето
4. Свиткување на грбот во лак
5. Подигање на нозете до самиот граден кош

Почесто се јавуваат веднаш по хранењето, најмногу доцна попладне и навечер. Надвор од овие периоди, вашето бебе може да изгледа целосно одморено и среќно.


Како да му помогнете на вашето бебе:

Контактот кожа на кожа може да биде еден начин, со вртење на стомакот на вашето бебе кон вас. На овој начин се загрева стомакот, се поттикнува работата на цревата, а секако голема улога во тој случај има и емотивната компонента.
Капете го бебето во топла вода, завиткајте го во топло ќебе. Ќе ја поттикне и циркулацијата, водата може да има смирувачки ефект врз бебето.
Смирете го вашето бебе со постојаната бучава во позадина - бучавата од фен за коса, правосмукалката или можете да најдете такви аудио звуци и да му ги пуштите на бебето. Овој метод се покажал како многу ефикасен кај голем број бебиња, а причината е што бебето во мајчината утроба ги слуша звуците на органите на мајката, големите крвни садови, надворешните звуци со пренесување на звукот преку плодовата вода и други структури. вибрации и бучава.
Обидете се да најдете поза што ќе му одговара на бебето или изнесете го бебето надвор на свеж воздух доколку времето го дозволува тоа.

Абдоминалната масажа се покажа како добар метод за многу голем број бебиња. Земете во рака крема што ја користите за бебе или бебешко масло, со два прста нежно масирајте го стомакот на бебето во насока на стрелките на часовникот. Масажата секако ќе му годи на бебето, ќе ја поттикне работата на цревата и ќе влијае на циркулацијата.

Значи, повеќе од овие методи работат на истиот принцип, што во суштина може да му помогне на бебето што полесно да го помине периодот на грчеви.

Иако не постои магичен лек, следните чекори што можете да ги преземете можат да му помогнат на вашето бебе, па дефинитивно се препорачува да пробате некои од советите и да видите дали тоа му одговара на вашето бебе.
Исто така, тоа се процедури кои можете да ги примените доколку бебето се дои, и доколку користи суплементација како додаток на мајчиното млеко, или единствен вид на исхрана.

Ги охрабруваме мајките да продолжат со доењето, но проверете ги техниките на доење: празнење на едната дојка пред да дојат друга, така што двете дојки подеднакво се испразнуваат и стимулираат да лачат млеко.
Елиминирајте ја можноста за алергија на кравјо млеко и елиминирајте ја контроверзната храна.
Ако бебето ја користи формулата како додаток или како единствена диета - размислете за воведување адаптирана формула за ублажување на проблемите и симптомите на грчеви (содржи делумно разградени протеини од сурутка кои го олеснуваат варењето кај бебињата и структурирани масти - кои бебето подобро ги толерира и ги користи како извор на енергија).

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да ја негувате бебешката кожа за да б...
Како родители, ние се стремиме да им го обезбедиме најдоброто на нашите малечки,обезбедувајќи им удобност, здравје и цел...
10
Кога секојдневната навика e забава за најм...
Секојдневната рутина на миење раце и лице ќе стане забавна навика за најмилите и сето тоа придружено со еден многу препо...
5
10 вкусни овошни кашички за бебе
Направете сами сладок оброк за своето бебе! Домашните кашички се повкусни, поздрави, поевтини. Еве неколку предлози...
5
Може ли бебето да се одбие од доење ако пр...
Родителите честопати се предупредуваат да не му даваат шише на бебето или цуцла лажливка во првите три или четири недели...
5
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?