|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Откриена е големата мистерија на породувањето!

Редакција Рингераја, 19.6.2014
Научниците од Австралија, по се судејќи, ја решија една од најголемите мистерии на човековата анатомија – што точно го активира породувањето во 40-та недела?

image
/11


 

Тие не можат да објаснат како организмот “знае” кога е време за породување, ниту апсолутно точно да го предвидат роденденот на детето. Но тие знаат дека, кога ќе дојде вистинскиот момент, телото произведува протеин, кој и дозволува на материцата да има контракции.

Тоа би можело да доведе до нови лекови за поттикнување на породувањето кај дебели жени, како и да спречи предвремено раѓање, изјавува професорот Шон Бренеке од Универзитетот во Мелбурн.

“Со децении го баравме  активаторот на породувањето. Ова е прв јасен наод!”, изјавува.

“Не станува збор за општи хормонални промени, за кои се зборуваше порано. Тоа е само еден протеин”.

Студијата нуди две потенцијални опции за подобрување на техниките на породување на дебели жени. Можеби во иднина ќе биде произведен лек кој ќе го покрене споменатиот механизам, или со некој суплемент ќе може да се зголеми количината на протеинот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

10 работи кои бебето во стомакот не ги сака
Дали забележавте дека бебето во матката реагира на силното смеење и на одредена храна, со нагли движења? Некои работи шт...
18
Како да закрепнете по царскиот рез?
Речиси 1 од 3 жени ќе се породи со помош на царски рез, па станува сe поважно да ги знаете предностите и недостатоците о...
13
Знаци на породување
Породувањето е процес низ кој ќе го родите Вашето бебе. Кај многу жени се случува околу 40. недела од бременоста, но ис...
5
Мајки откриваат: Намалете ја болката при п...
Покрај лековите против болки и епидурали, мајките имаат многу природни трикови за управување со болките при породување в...
5
Анкета

uspivanje na deteto
LIUBICAvo raka so nisjane (25%)

samo vo krevece da se ostava (66%)

tapkanje po gazeto (9%)


Број на сите гласови: 65

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!