|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Опаѓањето на косата е предизвикано од стрес?

Редакција Рингераја, 8.7.2015
Причина за губење на косата можат да бидат емоционален стрес и негативни животни искуства. Нервната напнатост се одразува негативно на здравјето, вклучувајќи и на здравјето на косата

image
/11


 

Како да го запрете опаѓањето и да ја вратите густината на косата?

Модерниот начин на живот носи постојан стрес. Честиот немир, конфликтите на работа и во семејствата, искуствата по повод на кариерата често водат до нервни хаварии и депресии. Како што е познато сите болести се од стрес, па и косопадот не е исклучок.


Зошто од стрес паѓа косата?

Како што е познато, за време на стрес во крвта се ослободува голема количина на хормонот адреналин. На почеток таквата  хормонална нерамнотежа на никаков начин не влијае на здравствената состојба.

Но настапува момент кога организмот веќе не е во можност да ги компензира негативните последици од стресот. На пример хормоналните нарушувања доведуваат до влошување на преносот на хранливи материи и кислород  до фоликулите на косата.

Постојаниот кислороден недостаток и недостатокот  на хранливи материи во крајна линија доведуваат до опаѓање на косата.

Ако козметичките средства не помагаат, причината за опаѓањето на косата најчесто е во стресот. Препорачливо е во таков случај да се започне со намалување на нервната напнатост и стресот.


Како да се изборите со стресот?

За да го прекинете опаѓањето, потребно е да ја отстраните прво причината.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Запознавање со македонски автори: Ивана Гл...
Продолжуваме со запознавање со македонски автори. Овојпат во рубриката ни гостува Ивана Глоѓуновска
4
Кендал Џенер е најплатен модел на светот з...
Кендал Џенер беше прогласенa за највисоко платен модел во светот во 2018 година, според листата на Форбс
3
Зошто бришeме пријатели на Facebook
Жените најчесто ги бришат оние пријатели од листата кои им оставиле навредлив коментар, а мажите најмногу ги иритираат п...
3
Северина и Милан се разделија!
Ексклузивни интервју на Северина за Глорија: Милан и јас повеќе не сме заедно
3
Анкета

baby name
julimarti

blagodaram za pomosta

andrea (34%)

nikol (13%)

gabriela (4%)

tamara (13%)

izabela (21%)

viktoria (16%)


Број на сите гласови: 219

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!