|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ноќно мокрење во детската возраст

Клиника за нефрологија, 1.7.2014
Енуреза е најчест облик на примарно ноќно мокрење кај здрави деца после 5 година. Според податоци од литературата на возраст од 5 години секое четврто дете има енуреза, а при тргнување во училиште секое десетто има ноќно мокрење
Клучни зборови:

image
/11


 

Кај децата со енуреза функцијата на бешиката е нормална, празнењето на бешиката е комплетно и се случува без воља на детето во ноќните часови.
Во текот на денот  детето е суво и нема уринарни инфекции.

 

1

 

Причини за ноќно мокрење:


Најзначајни причини се: генетски фактори, цврст сон, зголемено создавање мокраќа во тек на сонот или релативно мал капацитет на бешиката.
Доколку двајцата родители имале ноќно мокрење веројатноста нивните деца да го имаат истото е дури 75%.
Во последните десетина година се идентификувани неколку гени одговорни за ноќното мокрење.
Сонот кај тие деца е многу цврст, и веднаш по разговорот со родителите се добива податок за отежнато будење на детето.
Кај голем дел од децата има зголемено создавање на урина во тек на ноќните часови заради лачење на вазопресин кој се лачи  на ниво на мозокот и кој делува на бубрегот и ја регулира количината и густината на мокрачата во сон.

 

2

 

Лекување:


Деца со енуреза треба да се лекуваат.
Енурезата не е последица на психолошки проблем на детето и затоа е потребно лекувањето да се започне на време за да не дојде до развој на емотивни и социјални пореметувања. Децата со енуреза се обидуваат да го скријат проблемот од околината, се повлекуваат во себе, чувствуваат несигурност, и избегнуваат контакт со другарчињата.
Енурезата е проблем на цела фамилија, затоа е потребно рано лекување за одржување на хармонијата во семејството.
Децата треба да се однесат на педијатар нефролог кој ќе направи одредени испитувања  за да утврди за кој тип енуреза се работи и потоа ќе започне со лекување.
Оптимално време за почеток на терапијата е пред започнување на одење на детето во училиште (5-6 годишна возраст).
Изборот на терапија зависи од природата на основното пореметување кое довело до енуреза, а современата терапија е заснована на препораките на Светската здравствена организација.
Лекувањето се спроведува со редовни контроли кај педијатар.

 

3

 

Клиника за Детски болести                      

Нефрологија

Др. В. Тасиќ
Др. Н. Ристоска-Бојковска

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што да правите кога детето повраќа?
При повраќање организмот губи брзо многу течности и минерали. При обилно и постојано повраќање се стигнува брзо до дехид...
5
Млади таленти: 5-годишен тапанар од Гевгелија
Повеќето родители не би ви се заблагодариле доколку на нивното дете му подарите комплет тапани. Малите деца создаваа...
5
Совети за среќен живот
Еве некои совети како да им помогнете на своите деца да живеат посреќно во денешниот свет, исполнет со брзање, напнатост...
4
Децата поставуваат по 300 прашања дневно
Според едно истражување направено на 1000 мајки, децата околу третата година поставуваат во просек по 288 прашања од кои...
4
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?