|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Научете го детето да плива

Редакција Рингераја, 13.6.2012
Летото е вистинска можност да го научите своето претшколско дете да плива. Првиот чекор е привикнување на детето на водата

image
/11


 

 

За да можете полесно да го привикнете детето на водата, пожелно е да користите реквизити како што се топче за пинг-понг, хулахоп, или некои предмети или играчки со кои детето обично си игра. За пример ќе Ви дадеме неколку вежби за привикнување:

 

  • Кога детето ќе се бања во када нека се обиде со двете раце да заграби вода и да не и дозволи на водата да му влезе во уста. Ако му влезе, да се обиде да прави балони со неа.
  • Кога детето е во базен, нека се обиде да го дува топчето за пинг-понг кое се наоѓа на површината на водата.
  • Обидете се заедно со детето длабоко да вдишете воздух и да влезете под површината на водата, додека целата глава не Ви биде под вода.
  • Обидете се да ја направите истата вежба од кадата. Нека детето прави балони од водата која му влегува во уста.
  • Кога во тоа ќе успеете, детето нека се обиде под вода да ги отвори очите и да Ви каже  колку прсти на рацете сте му покажале.
  • После тоа нека се обиде да занурка под обрачот кој го поставивте во водата.
  • Кога тоа ќе го совлада обидете се да го легнете на површината на водата и држете го се додека само не се научи да лебди, односно да го одржува телото на површината. Нозете полека ќе му тонат. Пожелно е детето да го научи ова пред на научи да плива. Доколку чувствува страв ставете му на рацете мускули, кои ќе му помогнат полесно да се одржува на водата.
  • Кога ќе го совлада лебдењето на грб, обидете се да го научите да лебди на градите. Откако ќе вдиши воздух, легнете го на градите и држете го. Постепено одвојувајте ги рацете од телото, додека не научи самостојно да лебди.
  • Лебдењето на гради е можеби најважната вежба без која детето не може да напредува. Откако ќе го научи тоа нека се отфрли со нозете од ѕидот, или од дното на базенот и нега се обиде да заплива во таа положба.
  • Со оваа вежба завршува основното привикнување на водата. За детето да се чувствува сигурно, пожелно е да се обиде да изведе неколку скокови од вода во вода, или скок на нозе од некоја површина блиска до водата. Додека го прави тоа нека испушта меурчиња од устата. Тоа нека го направи без бришење на лицето, за побрзо да се навикне на водата.

 

БИДЕТЕ  ДО  ДЕТЕТО  И  НЕ  ГО  ИСПУШТАЈТЕ  ОД  ВИД  ДОДЕКА  Е  ВО  ВОДА!

 

Автор: Проф. Др. Горан Леко

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Срамно е да го нахраниш своето бебе во јав...
Денес налетав на објава од една мајка каде што имаше постирано како го дои своето дете во јавност една прекрасна група ...
6
Што да правите кога детето повраќа?
При повраќање организмот губи брзо многу течности и минерали. При обилно и постојано повраќање се стигнува брзо до дехид...
4
Провална кражба во автомобил
Често пати за каква било акција веќе е предоцна. Сите мерки што треба да ги преземеме за да спречиме да дојде до провалн...
4
Имате немирно дете? Вие сте среќен родител!
Со вакви деца не е лесно, но треба да ве теши фактот дека ќе израснат во успешни и способни луѓе
3
Анкета

Женско име
Sofijaa

Кое име е поубаво?

Лаура (14%)

Луција (15%)

Леона (61%)

Лусија (11%)


Број на сите гласови: 161

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!