|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Mamamegi: Почитувајте го вашето дете како личност!

Маргарита Каранфилов, 22.7.2020
@mamamegi има добра поента

image
/11


 

Најчестата грешка на родителите,свесно или несвесно кога кажуваат, раскажуваат итн за нивните деца - НИЕ се одвикнавме од памперс,НИЕ се одвикнавме од шише,НИЕ веќе одиме, СЕ УСПИВАМЕ итн...
Мама одамна се одвикнала од памерс, мама веќе одамна оди, мама не пие од шише, родителите веќе се големи за успивање.
Со самото ова, како што спомнав погоре свесно или несвесно рушиме нечија индивидуа, иако се работи за дете од 6 месеци,1 година,4 годинки. 
Зборувајте така како што ќе го почитувате своето дете како самостојна личност, во еднина.
Многу пати сум го кажала истото и јас и сфатив дека грешам и верувајте, НЕ ЗВУЧИ убаво отстрана.
Со таквото зборување не искажуваме љубов кон детето и не им покажуваме на другите колку го сакаме.Сите си ги сакаат своите деца.

 

 

 

 

View this post on Instagram

Нашето искуство со спиењето преку ден. Како што е напишано во претходниот пост,децата кога се бебиња повеќе спијат и како расте спиењето се намалува. Ова не важеше за Анамариа. Анамариа беше ѕверче,повеќе плачеше од што спиеше. И преку ден и преку ноќ. Додека Георгина беше мирно бебче и поголемиот дел од денот го преспиваше. До ден денес имам обврска моите деца да преспијат преку ден,макар и 1 час,а на нив тоа им стана навика. Заспивањето преку ден е од 12 до 14 часот. Ги успивам заедно. Спијат околу 1 час. Ретко може да се деси да преспијат 2 часа,а почесто знаат да станат за пола саат и потоа пак успивање,и не секогаш ни е успешно. Ова сум го приметила дека се случува кога осетат дека нема никој до нив или поточно дека ме нема мене. Исто така многу ретко може да се направат некои отстапувања ако некаде сме излезени тоа време или ако на Анамариа не и се спие (знам дека е наспиена). Практикувам успивањето да не е после 14 часот бидејќи вечерта одма седат до покасно. Секогаш ги заспивам на спална,со шишенце сокче, полу затемнета просторија. Може да се деси за кратко да се разбудат и да се префрлат во дневна,но многу ретко.

A post shared by (@mamamegi) on Jul 18, 2020 at 3:49am PDT

Тетка – засолниште за детската душа!
Кој немал тетка, немал среќа да поседува неизмерно богатство собрано во една личност. Тетката е секогаш извонредна жена,...
16
Бременост: Најчести машки стравови
Исто како што бремените жени се оптоварени со разни стравови покрај среќното очекување на бебе, идните татковци кријат и...
9
Што да очекувате од првиот логопедски прег...
Доколку сакате да знете што да очекувате од првиот логопедски преглед, ова е за Вас
7
Вежби за правилен изговор на гласовите
Малите деца понекогаш говорат неразбирливо. Колку и да ни е тоа симпатично, доколку не се надминува, треба да посетиме л...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime
kremci15

може да ми помогнете кое има да го изберам

david (54%)

luka (46%)


Број на сите гласови: 128

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!