|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Колку треба да јаде дете на возраст од 1-3 години

Редакција Рингераја, 9.8.2020
Како да знам дали моето дете јадело колку што е потребно - е едно од најчестите прашања што ги поставуваат родителите. Со цел вашето дете да не јаде премалку, но не i премногу, ние подготвивме водич за исхрана за дете на возраст од 1 - 3 години

image
/11


Од првиот ден на бебето, стануваме загрижени дали нашето дете јаде доволно. Покрај тоа, бидејќи сме свесни дека дебелината кај децата станува се почеста, се плашиме да не отидеме во една сосема друга крајност. Тогаш се поставува главното прашање - која е доволната количина на храна.

За да им помогнат на родителите, нутриционистите ширум светот создадоа водич за родители за тоа колку, во зависност од возраста, едно дете треба да јаде, известуваат Родителите.
За дете на возраст од 1 до 3 години, се препорачува да земате 1000-1400 калории на ден
По првата година, детето расте малку побавно од порано, така што апетитот може да забави. Секое дете тежи помеѓу 70 и 80 калории на ден на оваа возраст, според упатството на Американскиот медицински институт.
Како знаете дека сте јаделе доволно калории?
- Верувајте ги инстинктите на детето.
Природно е дека апетитот на двегодишни деца варира од ден на ден. Меѓутоа, многу родители признале дека ги принудувале своите деца да јадат повеќе, давајќи им награди и мито за неколку каснувања повеќе. Мора да му верувате на детето кога ќе се оддалечи од чинијата и ќе рече дека има доволно храна. Инаку, детето наскоро ќе започне да јаде, дури и кога не е гладен, што ќе ве однесе во сосема друга крајност - дебелина.Многу студии покажаа дека дебелите деца целосно го изгубиле чувството за глад и ситост. Во ред е ако детето ја прекине играта и земе залак од зеленчук, овошје, сирење, житарки, но постојано да се послужува премногу храна на масата и да земе премногу ќе стане навика на детето.
- Држете се до распоредот.
Послужете оброци и грицки одвоено три часа. На овој начин, чувството на глад е „нормализирано“. Дете кое постојано каснува нешто нема да се чувствува гладно.
- Не поткупувај дете.
Да, јасно е дека остануваат само неколку каснувања месо или зеленчук во чинијата, но на тој начин го принудувате детето да јаде повеќе отколку што сака и треба. Ова ќе го однесе детето на патот на прејадување. Покрај тоа, испраќате погрешна порака за храна. „Ако детето смета зеленчук како храна што едноставно треба да се јаде затоа што тие се здрави, никогаш нема да сака да ги јаде“, истакнува д-р Дина Роуз.
Предлог за едноставно дневно мени за деца
На оваа возраст, детето треба да пие најмногу две чаши млеко на ден. Најдобро е да се префрлите на вода ако сè уште сте жедни. Американската академија за педијатрија сугерира дека млеко со малку маснотии не треба да се дава на дете пред двегодишна возраст, освен ако не го препорача лекар. Вода и сто проценти исцеден сок се препорачуваат за време на закуски.
Појадок
- Cитарки и половина сецкана банана
Ручек
- Грав со месо
Вечера
- Пилешко на скара, печен сладок компир и малку зовриена брокула
Закуски
- Половина чаша јогурт со овошје, сецкани јаболка, ситно сирење

За да им помогнат на родителите, нутриционистите ширум светот создадоа водич за родители за тоа колку, во зависност од возраста, едно дете треба да јаде.

За дете на возраст од 1 до 3 години, се препорачува да консумира од 1000-1400 калории на ден

По првата година, детето расте малку побавно од порано, така што апетитот може да забави. Секое дете прима помеѓу 70 и 80 калории на ден на оваа возраст, според упатството на Американскиот медицински институт.

 

Како да знаете дека детето јадело доволно калории?


Верувајте им на инстинктите на детето.

Природно е дека апетитот на двегодишни деца варира од ден на ден. Меѓутоа, многу родители признале дека ги принудувале своите деца да јадат повеќе, давајќи им награди и мито за неколку каснувања повеќе. Мора да му верувате на детето кога ќе се оддалечи од чинијата и ќе рече дека му е доволно храна. Инаку, детето наскоро ќе започне да јаде, дури и кога не е гладно, што ќе ве однесе во сосема друга крајност - дебелина. Многу студии покажаа дека дебелите деца целосно го изгубиле чувството за глад и ситост. Во ред е ако детето ја прекине играта и земе залак од зеленчук, овошје, сирење, житарки, но постојано да се послужува премногу храна на масата и да земе премногу ќе стане навика на детето.


Држете се до распоредот.

Послужете оброци и грицки одвоено на три часа. На овој начин, чувството на глад е „нормализирано“. Дете кое постојано каснува нешто нема да се чувствува гладно.


Не поткупувајте го детето.

Да, јасно е дека остануваат само неколку каснувања месо или зеленчук во чинијата, но на тој начин го принудувате детето да јаде повеќе отколку што сака и треба. Ова ќе го однесе детето на патот на прејадување. Покрај тоа, испраќате погрешна порака за храна. „Ако детето го смета зеленчукот како храна што едноставно треба да се јаде затоа што е здрава, никогаш нема да сака да ги јаде“, истакнува д-р Дина Роуз.

 

Предлог за едноставно дневно мени за деца

На оваа возраст, детето треба да пие најмногу две чаши млеко на ден. Најдобро е да се префрлите на вода ако сè уште сте жедни. Американската академија за педијатрија сугерира дека млеко со малку маснотии не треба да се дава на дете пред двегодишна возраст, освен ако не го препорача лекар. Вода и сто проценти исцеден сок се препорачуваат за време на закуски.


Појадок
- Житарки и половина сецкана банана


Ручек
- Грав со месо


Вечера
- Пилешко на скара, печен сладок компир и малку зовриена брокула


Закуски
- Половина чаша јогурт со овошје, сецкани јаболка, ситно сирење

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Срамно е да го нахраниш своето бебе во јав...
Денес налетав на објава од една мајка каде што имаше постирано како го дои своето дете во јавност една прекрасна група ...
5
Стандарди за рано учење и развој
Социјалната, културната, физичката и интелектуалната добросостојба на граѓаните на Р. Македонија, претставуваат генералн...
4
Ноќни стравови и кошмари кај децата
Дали детето ве буди ноќе со крик и плач? Што значи тоа?
4
Што да правите кога детето повраќа?
При повраќање организмот губи брзо многу течности и минерали. При обилно и постојано повраќање се стигнува брзо до дехид...
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali vasiot soprug prisustvuvase na poragaj?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!