|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Колку може да се здебелите во бременоста?

Редакција Рингераја, 31.7.2020
Порано важеше едно правило: од 9 до 12 килограми. Но тие времиња поминаа. Денес постојат нови правила: ако пред бременоста жената е слаба, таа смее да се здебели повеќе од онаа која на почетокот била полна. Но дозволено е од 7 до 18 килограми
Клучни зборови:

image
/11


Ако во првото тромесечје повеќе слабеете отколку што се поправате, нема место за грижа: вашиот желудник е вознемирен заради вашите чувства и утринските мачнини. Добивањето на тежина се очекува дури од четвртиот месец. Тогаш би требало да добивате околу 300 грама неделно, а во последните недели околу половина килограм. Ако пак некоја жена премалку се здебели, постои опасност бебето да гладува.

Жените кои се подебели честопати стравуваат од следново: прекумерната тежина го зголемува ризикот од зголемен крвен притисок или труднички дијабетес. Но и покрај тоа, бременоста не е време во кое се започнува со диета. Така само можете да му го скратите на бебето тоа што му е потребно. Затоа, послушајте го советот од лекарот кој ќе ви каже како најдобро да постапите.


КАКО СМЕЕ ДА РАСТЕ ИНДЕКСОТ НА ТЕЛЕСНАТА ТЕЖИНА?

БМИ на почетокот на бременоста – Препорачан раст на тежина во текот на бременоста

  • Низок (помал од 19,8) – од 12,5  до 18 килограми
  • Среден (19,8 до 26) – 11,5 до 16 килограми
  • Висок (повисок од 26) – 7 до 11,5 килограми

 

ИМАТЕ НЕОДОЛИВИ ЖЕЛБИ? НЕМОЈТЕ ДА СТЕ ПРЕСТРОГИ КОН СЕБЕ!

Дури и често да ви се јаде нездрава храна, нема место за паника. Витамините и минералите кои во таа исхрана недостигаат, можат да се надоместат со средствата кои се додаток на прехраната. Но во текот на бременоста е најважно да сте задоволни и среќни. Оној кој постојано се оптоварува со здрава храна, не прави ништо добро, ниту за себе ниту за бебето.

Совет: ако не можете без чоколада, најдобро е да се почестите со неа. Можете како замена да земете сладолед кој има помалку калории а содржи и калциум па затоа речиси секогаш може го има на вашето трудничко мени.

Мамичке, биди горда што се породи со царск...
Но, што ако не постоеше стигмата кон царскиот рез? Што ќе беше ако не чувствувавме жалење за нечија приказна за раѓање с...
35
Развој на фетусот месец по месец - видео
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека...
8
Мистерија на плодовата вода
Кои фази на развој на плодот и плодовата вода постојат и како треба да реагирате во одредени ситуации, дознајте од мини ...
5
9 знаци кои укажуваат на можна бременост
Многу жени имаат сомнежи и двоумења кога се работи за бременоста. Многумина велат дека едноставно чувствуваат дека „нешт...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

imeto na mojata nerodena
Akiko

Sto mislite za imeto Dafina?

Deka e retko i ubavo (55%)

Deka e selsko (45%)


Број на сите гласови: 273

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!