|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Колку е капењето во море, езеро, река безбедно?

Редакција Рингераја, 1.7.2014
Летните денови треба максимално да се искористат за престој покрај вода, било да е во прашање море, езеро, река или базен, заради разладување, пливање и рекреација. Но како да се заштитат децата од потенцијални проблеми?
Клучни зборови:

image
/11


 

За жал, покрај уживањето, постои и помалку убавата страна на капењето во базените и другите центри за капење, па треба да знаете како да ги заштитите децата. Тоа се физичките ризици (опасност од повредување во вода, сончаница и слично), хемиски ризици (присуство на разни хемиски материи во водата) и микробиолошки ризици.

 

Што треба да се знае кога се во прашање микробиолошките ризици?

Микробиолошките ризици претставуваат  изложеност на патогени микроорганизми, кои можат да предизвикаат одредени здравствени проблеми, а кои во организмот на капачите можат да се најдат на следниот начин:

 • Внесување на загадена вода преку устата и слузокожата и органите за варење. Како последица на тоа можат да настанат цревни инфекции пропратени со стомачни тегоби, покачена телесна температура, повраќање и/или пролив, со можна појава на компликации во вид на менингитис, кој обично се појавува во поблаг облик.
 • Заради задржување на нечиста вода во надворешниот ушен канал и заради нестручно чистење со стапче за уши, може да дојде до воспаление на увото.
 • Слузокожата на мокрачно – половите органи може да биде влезно место на разни микроорганизми кои можат да предизвикаат инфекција на тие органи.
 • Со вдишување на вода или при засркнување, настануваат инфекции на дишните патишта.
 • Преку кожата – појава на гливични, бактериски и вирусни инфекции на кожата и очите.

 

Кои групи на капачи треба да обрнат посебно внимание?

Бидејќи предизвикувачите на инфекции во водата се прилично разредени, количината на водата која може да се голтне е мала, здравата кожа на возрасните и постарите деца претставува добра бариера за бактериите, па затоа може да се каже дека најризична група се децата до 3 години, а посебно малите деца до една година.

Во втората група спаѓаат лица со ослабен имунолошки систем и лица кои имаат оштетувања на кожата и слузокожата. Ризикот од зараза е поголем доколку површината на водата е помала и неистечна, па се постигнува поголема концентрација на патогени микроорганизми.

 

Кои фактори го зголемуваат ризикот од појава на инфекции?

Потенцијални дополнителни ризици се:

 • Поголем број на капачи во однос на капацитетот на базенот или центарот за капење.
 • Висока температура на водата.
 • Нехигиенско однесување на капачите.
 • Долготрајно седење во вода, посебно во плитка вода.
 • Голтање на вода.
 • Нуркање, посебно со отворени очи, без заштитни наочари или маска.
 • Капење на деца помали од три години и посебно чувствителни лица.
 • Нередовна контрола на квалитетот и исправноста на водата од надлежните служби.
 • Неспроведување на хигиенски мерки од страна на капачите.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Зошто доењето станува непопуларно?!
Негувањето на бебињата е нешто неразделно поврзано со сите видови во природата. Во праисториските времиња, доењето било...
189
Секс по породување - дали некогаш ќе биде ...
Можеби штотуку се породивте и се прашувате како по ѓаволите некогаш повторно ќе имате секс. Можеби веќе сте го минале ше...
26
Правилно држење, кревање и спуштање на бебето
Родителите некогаш не знаат правилно како се креваат и спуштаат малите бебиња. (словенечко видео)
14
Зошто не треба да го игнорирате плачот на ...
Внимателно влеговме во просторијата полна со креветчиња. Имаше околу 20 креветчиња и во секое имаше дете на возраст од н...
11
Анкета

Женско име:
SamovilceK.M

Подобро женско име:

Антониа (53%)

Валерија (47%)


Број на сите гласови: 297

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!