|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Изгубив надеж за дете, по 8-те спонтани абортуси..

Редакција Рингераја, 29.2.2016
Ќе ве запознаеме со Стефани Мерит - 38-годишна жена, која имала 8 спонтани абортуси во рок од 6 години. Тие се случиле меѓу 9 и 12-а недела од бременоста

image
/11


 

Лекарите немале објаснување за спонтаните абортуси што за Стефани било уште поголем шок. Отишла каде ли не, при какви ли не специјалисти. Во еден момент лекарите се откажале и и соопштиле дека нема да може да има деца, без да дефинираат јасната причина.


Стефани има 18-годишен син од претходниот брак. Првиот спонтан абортус се случува кога била со својот прв сопруг, а потоа - со вториот, преживеала уште 7 абортусот по ред. "Се помиривме. Нема да имаме наше дете и се обидувавме да продолжиме животот ", вели Стефани.
Таа се откажала од идејата да има деца, но токму тогаш сфатила дека повторно е бремена и си рекла дека ова е последна шанса, која ја има. Зачнување било чиста случајност. Целата  бременост и поминала во страв да не загуби и ова бебе. Единствено што можела  е да верува и да се надева дека се ќе биде во ред. "Никој не можеше да се израдува за нас, бидејќи ние не можевме да се израдуваме за самите себе. Во секој момент го чекавме неизбежното ", вели Стефани.


Девет месеци подоцна таа ја родила малата Офелија Хоуп. "Хоуп значи надеж. Се уште е тешко да поверувам дека станав повторно мајка. Офелија ме држи будна цела ноќ, но сум среќна, бидејќи таа е тука. Сакам да кажам на сите жени како мене дека по силната темнина доаѓа изгрејсонце! Верувајте! "

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Рингераја табела за следење на плодни денови
Сакате да забремените, а не знаете кога е вашата овулација? Сакате природен начин на контрацепција? Следете ги плодните ...
5
Драга неплодност, те мразев!
Мајка напиша потресно писмо до нејзината борба со неплодноста за да сподели што научила на тој пат
4
Зошто е тешко да се направи бебе?
Ако се трудите да останете бремена, бидете сигурни дека тој труд нема никаква врска со задоволството и не се исплаќа. Зг...
3
Како да имате поквалитетни јајце-клетки за...
Во минатото се сметаше дека староста е единствен фактор кој го одредува здравјето на јајце-клетките и јајниците. Врз ос...
3
Анкета

Ве молам Рингерајки помагајте, кое име е поубаво?
Antimona

Кое име е поубаво за моето девојче?

Миша (50%)

Михана (50%)


Број на сите гласови: 34

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!