|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

И татковците имаат симптоми на бременост?!

Редакција Рингераја, 21.7.2020
Верувале или не, постојат симптоми што можат да се појават кај идните татковци за време на вашата бременост.Да, можеби сте изненадени на прв поглед, но татковците ги чувствуваат промените кога ќе забремените. Што е синдром Кувада?

image
/11


 

Според клиниката Мајо, синдромот Кувада се јавува и кај целосно здрави мажи кои очекуваат бебе. Овие симптоми не се третираат како ментални проблеми, а научниците посочуваат дека тие можат да бидат навистина вообичаени.
Овој синдром опфаќа широк спектар на симптоми - и ментални и физички.
Најчести физички манифестации се гадење, металоиди, болки во стомакот, проблеми со дишењето, грчеви во нозете, болка во грбот, инфекции на уринарниот тракт, па дури и главоболки.
Психолошките симптоми можат да бидат намалени либидото, немир, но и вознемиреност и депресија.
Експертите за ментално здравје ја разгледале хипотезата дека ова може да се случи поради jeубомора и неможност да се роди дете, но можеби и вина за да се направи таква промена кај нивниот партнер. Една психолошка теорија го истакнува проблемот со маргинализација на мажот за време на бременоста на жената.
Постојат многу теории, и ниту една не е медицински докажана.
Понекогаш се верува дека подобрата подготовка на маж за татковство, како што е учество во пренатална часови, доведува до појава на овој синдром.
И покрај многу истражувања, овој синдром се чини дека е поврзан со нивото на хормоните, пред се тестостерон.
Многумина ја поврзуваат оваа состојба, особено кај мажите кои за прв пат ќе станат татковци, со меѓучовечки борби, што може да биде неверојатно стресно поради мешани чувства.
„Дефинитивно има многу фактори кои се вклучени“, рече д-р oyојс Готсфилд. "Луѓето имаат различни животи, но исто така и стрес. Некои може да бидат повеќе склони кон хормонални промени за време на бременоста на партнерот."
Промените што се случуваат, но исто така очекуваат и двајцата партнери може да бидат навистина стресни, така што не е чудно што тие водат до физички и ментални промени.
Лекарите посочуваат дека е многу важно двајцата партнери да бидат свесни за постоењето на овој симптом. Важно е да имате добра и отворена меѓусебна комуникација, но и да се консултирате со лекар доколку е навистина неопходно.

Според клиниката Мајо, синдромот Кувада се јавува и кај целосно здрави мажи кои очекуваат бебе. Овие симптоми не се третираат како ментални проблеми, а научниците посочуваат дека тие можат да бидат навистина вообичаени.

Овој синдром опфаќа широк спектар на симптоми - и ментални и физички.
Најчести физички манифестации се гадење, киселини, болки во стомакот, проблеми со дишењето, грчеви во нозете, болка во грбот, инфекции на уринарниот тракт, па дури и главоболки.
Психолошките симптоми можат да бидат намалени либидото, немир, но и вознемиреност и депресија.
Експертите за ментално здравје ја разгледале хипотезата дека ова може да се случи поради љубомора и неможност да се роди дете, но можеби и вина за да се направи таква промена кај нивниот партнер. Една психолошка теорија го истакнува проблемот со маргинализација на мажот за време на бременоста на жената.
Постојат многу теории, и ниту една не е медицински докажана.
Понекогаш се верува дека подобрата подготовка на маж за татковство, како што е учество во пренатална часови, доведува до појава на овој синдром.
И покрај многу истражувања, овој синдром се чини дека е поврзан со нивото на хормоните, пред се тестостерон.Многумина ја поврзуваат оваа состојба, особено кај мажите кои за прв пат ќе станат татковци, со меѓучовечките борби, што може да биде неверојатно стресно поради измешаните чувства.

„Дефинитивно има многу фактори кои се вклучени“, рече д-р Ролс Готсфилд. "Луѓето имаат различни животи, но исто така и стрес. Некои може да бидат повеќе склони кон хормонални промени за време на бременоста на партнерот."

Промените што се случуваат, може да бидат навистина стресни, така што не е чудно што тие водат до физички и ментални промени.
Лекарите посочуваат дека е многу важно двајцата партнери да бидат свесни за постоењето на овој симптом. Важно е да имате добра и отворена меѓусебна комуникација, но и да се консултирате со лекар доколку е навистина неопходно.

 

Елена Наумовска: Стоп за насилство врз жен...
Како првенствено жена, сопруга, па потоа и мајка на ТРИ девојчиња чувствувам потреба да направам пост со #несисама
64
Знаци дека детето може да било/е сексуално...
Не е секогаш лесно да се забележи сексуална злоупотреба затоа што сторителите често преземаат чекори да ги сокријат свои...
35
Mamamegi се приклучи во кампањата "Не ...
Како мајка на две женски деца јавно сакам да се вклучам во кампањата - СПРЕЧУВАЊЕ НАСИЛСТВО ВРЗ ЖЕНИТЕ И ДЕВОЈЧИЊАТА!
28
Mamamegi: Правете редовни прегледи и контроли
Многу често ја употребуваме реченицата "САМО ЗДРАВЈЕ ДА ИМА" ,што е точно,но често забораваме да се грижиме самите за ...
15


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali odite vo teretana za da se zacvrstite vo teloto ili pak da oslabete?

Da se zacvrstam (20%)

Da oslabam (40%)

I ednoto i drugoto (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!