|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Еве зошто жените мора да пешачат што повеќе

Редакција Рингераја, 12.8.2019
Ова е посебно важно кај девојчињата, кои често во периодот на адолесценција избегнуваат спортски активности. Пешачењето е неопходно за цел живот, а не чини ништо
Клучни зборови:

image
/11


Меѓу многубројните цитати кои му се припишуваат на Ајнштајн постои и онај кој вели дека животот е како возење велосипед, ако не сакаш да паднеш, мора постојано да си во движење.

Недостатокот на физичка активност, заедно со хроничниот стрес и погрешната исхрана, се едни од главните причини за заболувања кај современиот човек.

Многу луѓе под физичка активност подразбираат напорна физичка активност, но основната човечка активност е печачењето. Нашите предци поминувале секојдневно од 6-16 км. во потрага за храна. Жените ги носеле и децата во раце. Се проценува дека до 4-та година на детето, жените поминувале 4800 км. Денешната цивилизација на луѓето им ја скрати потребата од движење.

Здравствените ефекти од пешачењето се големи. Физичката активност ги сузбива воспалителните процеси во организмот (а тоа се сите модерни болести, од депресија, преку дијабетес, алергија и карциноми).

Познато е дека во тек на физичката активност  се намалува нивото на маркерите за воспалителни болести, како што се Ц реактивен протеин (ЦРП). Во една студија е утврдено дека со 20 минути брзо одење се намалува нивото на ЦРП за 5%. Овој ефект е делумно предизвикан од лачењето на познатиот стрес хормон, адреналин. Но, физичката активност мора да биде редовна, бидејќи ефектите се губат по извесно време.

Одењето има одличен ефект за здравјето на кардиоваскуларниот систем, за намалување на високиот крвен притисок и здравјето на миокардот.

Пешачењето го подобрува функционирањето на мозокот и спречува деменција. Ова посебно се однесува на Алцхајмер, каде редовната физичка активност го зголемува обемот на мозокот. Одличен ефект има и кај лицата кои страдаат од депресија. Смртноста од карцином е двојно помала кај лицата кои имаат редовна физичка активност.

Колку физичка активност е потребно? Препораката е 150 минути брзо одење неделно, а најмногу до 6 часа неделно. Степенот на активност треба да се прилагоди според годините.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

На кафе кај Захарули Спасеска
"Пред се, Ви благодарам за оваа дружба, ова е голема чест за мене. Поздрав до сите читатели, поздрав до сите мои пријат...
7
Може ли да ослабам, ако дојам?
Запомнете: за време на бременоста вишокот килограми не сте ги добиле преку ноќ, затоа и сега не очекувајте дека можете ...
3
Совети за распукана кожа на рацете и нозете
Кога кожата станува многу сува, може да испука. Испукана кожа е честа по рацете и стапалата, особено на прстите, палците...
3
Тајната на убавината на Мерлин Монро
Производот кој Мерилин Монро го користела за совршено мазна кожа веќе го имате во својот дом
3




Анкета

iminja
acka p

dali vi se dopaga imeto Pavel

da (65%)

ne (35%)


Број на сите гласови: 54

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!