|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали комарците може да пренесат коронавирус?

Редакција Рингераја, 13.9.2020
Комарците се штетници кои редовно го расипуваат нашето лето. Во сегашната ситуација, кога сме загрозени од коронавирусот, треба ли уште повеќе да се плашиме од нив?

image
/11


Наводно ги привлекуваат повеќе мажи отколку жени, сакаат и луѓе од нулта крвна група, а ги привлекуваат и одредени мириси, па затоа се препорачува во текот на летото, кога комарците напаѓаат неуморно, да избегнувате прекумерна употреба на дезодоранси и парфеми. Иако овие факти за комарците не се научно докажани, факт е дека многумина од нас во летните месеци, кога често сме изненадени од вистинската инвазија на овие напаѓачи, ќе посегнеме по некое спасоносно решение само за да се ослободиме од нив. Комарците наводно сакаат темни бои, па затоа се препорачува да носите облека со посветли бои. Исто така, некои тврдат дека нивната омилена цел се луѓе кои внесуваат многу шеќер во своето тело, исто како и дебелите луѓе. Во сегашната ситуација, кога светот се бори против коронавирусот, се поставува прашањето дали комарците можат да ја пренесат болеста? Експертите сè уште стојат на тврдењето изнесено на почетокот на епидемијата: нема податоци што сугерираат дека комарците можат да го пренесат новиот коронавирус!

 

„Новиот коронавирус е респираторен вирус кој првенствено се шири преку капки ослободени од респираторниот систем. Тие се ослободуваат со кашлање, кивање, говор, назални секрети и плунка. Значи, извор на инфекција се заразени пациенти (симптоматски и асимптоматски). Начинот на пренесување е близок контакт со секретите на респираторниот систем на заразено лице. Една информација што е корисно да се знае е едноставниот факт дека коронавирусите не можат да се реплицираат во системот на комарци или жлезди. Тоа е, дека комарецот не може да се зарази, што би бил основен услов што треба да се исполни за да може да ги зарази оние што ги боцка.

Иако каснувањата од комарци се обично безопасни, тие понекогаш можат да предизвикаат здравствени компликации кај луѓето. Маларијата е болест што е предизвикана од паразит пренесен од комарец. Првично има симптоми слични на грип, но доколку не се препознае и третира може да предизвика кома, па дури и смрт. Дури 90% од случаите на маларија во светот се случуваат во Африка. Најзагрозени се деца помлади од пет години, како и бремени жени. Колку е опасно ова заболување, сведочи и фактот дека маларијата е водечка причина за смрт кај децата во светот - едно дете умира од тоа на секои 30 секунди! Други болести предизвикани од каснување од комарец, се Вирус на Западен Нил и данга треска. Тие се предизвикани од вирус и се манифестираат со гадење, треска, осип, губење на апетит… Сепак, треба да се напомене дека овие болести се присутни во тропските и суптропските области, така што нема слична опасност од „домашниот“ комарец.

Но, кога би било препорачливо да побарате медицинска помош по каснување од комарец? Црвенило, оток и чешање се вообичаени знаци на каснување од комарец, но ако се појават и треска, гадење, болки во стомакот, силна главоболка, мускулна слабост, чувствителност на светлина, треба да се консултирате со лекар. Не значи дека сте сериозно болни, но можно е да се работи за алергија на „отровот“ на комарците. Во тој случај, вашиот лекар најверојатно ќе препорача крем што ќе ја олесни реакцијата на кожата или антихистамин.

За заштита од комарци, на пазарот можете да најдете креми, лосиони, спрејови, разни стапчиња и нараквици за деца и возрасни. Исто така, постојат средства за отстранување на комарци кои имаат ограничен ефект врз просторијата во која престојуваме, а има и средства за отстранување на комарци кои произведуваат звук кој го одвраќа комарецот. Налепниците што лепат на креветчињата се погодни и за мали деца.

 

Иако повеќето репеленти за комарци се растителни, потребна е претпазливост при нивно нанесување. Не треба да се ставаат на рани и оштетена кожа и треба да се внимава да не се ставаат во устата на децата.

 

По убодот, важно е да се примени едно од средствата за олеснување на чешање или црвенило што е можно поскоро. Најчести се хербални лекови како што се невен и камилица. Антихистаминици се даваат кога убодот предизвикува алергиска реакција, како што се оток или сериозно црвенило. Тие треба да се земаат сè додека не се повлечат симптомите.

 

Инаку, женски комарец не гризе и ни ја цица крвта. Неговиот убод е обично непријатен само поради чешање, па ако сметате дека ве каснал комарец, најдобро е да го измиете убодот со обична вода и сапун. Бидејќи комарците се најактивни или навечер или зори, ние обично дури и не забележуваме кога не гризат. Ако е присутен оток или силно чешање, се препорачува да ставите мраз или да побарате антихистамин. Доколку планирате да останете во природа, особено покрај река или езеро, каде што има поголем број на комарци поради влага, не заборавајте да се заштитите со некои хемиски производи од комарци, покрај соодветната облека. Покрај миризливите свеќи, спирали и електрични уреди кои ги одбиваат овие натрапници, во продавниците има и разни спрејови, гелови и други препарати кои ги одбиваат овие инсекти.

Постои и природна заштита од комарци: дури и нашите баби ставаат лаванда на зглобовите, зад ушите или колената за да се заштитат од каснување од комарец. Исто така, следниот пат кога ќе излупите свежа кора од краставица, не фрлајте ја, истријте ја кожата со неа. Некои есенцијални масла, како што се лаванда, еукалиптус или кедрово масло, исто така делуваат против комарци.

Една од заблудите за комарците е дека ги привлекува светлината. Имено, им треба светлина за полесно да се ориентираат, но тие се заслепени од силна светлина (затемнето им одговара повеќе). За тоа сведочи и фактот дека тие се најмалку активни кога Месечината е полна и кога го осветлува небото. Инаку, комарците сакаат вода. Значи, ако не сакате да ве касаат додека седите на вашата тераса или во градината, проверете дали нема вода околу вас (во вазни, саксии со цвеќе или други предмети).

Детски хороскоп: Дете Рак
Чувствителни, емотивни, загрижени...Како да одгледувате дете родено во знакот на Рак?
6
Што треба да знае дете на 2-годишна возраст?
Секое дете се развива индивудуално, но постојат некои граници и нешта кои може да ни укажат на тоа дека детето има потен...
3
Ранко Рајовиќ:Детскиот мозок се развива со...
Доктор Ранко Рајовиќ е лекар, невроендокринолог, основач на „Никола Тесла центар (НТЦ) – отсек за млади таленти“ , кој...
3
Како да ги заштитиме децата од загадениот ...
Во многу региони на земјата нивото на загадување на воздухот ja надминува максималната вредност. Тоа го изложува на ризи...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Omileno ime
AnMari

Ime?

Jana (0%)

Sanja (0%)

Meri (0%)

Elena (0%)

Ivana (0%)

Iva (100%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!