|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бременост во време на пандемија

Редакција Рингераја, 22.12.2020
Бременоста сама по себе е еден од најчувствителните периоди во животот на една жена. Во време на светска пандемија, загриженоста е голема и нормална.За вас побаравме одговори на некои од најчестите прашања кои си ги поставувате

image
/11


* Едно од најчестите прашања се дали бремената жена може да се зарази од COVID - 19.

 
Според СЗО, бремените жени кои се во поодминати години, со прекумерна тежина и имаат веќе постоечки медицински состојби како што се хипертензија и дијабетес, се чини дека имаат зголемен ризик од развој на тежок COVID-19.
Поради промените во нивните тела и имунолошкиот систем, знаеме дека бремените жени можат да бидат лошо погодени од некои респираторни инфекции. Затоа е важно да преземат мерки на претпазливост за да се заштитат од КОВИД-19 и да ги пријават можните симптоми (вклучително треска, кашлица или отежнато дишење) на својот матичен лекар.*Бремена сум, како да се заштитам од COVID - 19?

 
Бремените жени треба да ги преземат истите мерки на претпазливост за да избегнат инфекција со COVID-19 како и другите луѓе. Може да помогнете да се заштитите со:
Често миење на рацете алкохол или сапун и вода.
Одржување растојание помеѓу себе и другите и избегнување на преполни простори. Носете маска од ткаенина каде што не е можно да се одржува доволно физичко растојание помеѓу себе и другите. Избегнувајте допирање со очите, носот и устата. Покривајте ги устата и носот со свиткан лакт кога кашлате или кивате.
Ако имате треска, кашлица или отежнато дишење, побарајте медицинска помош рано. Јавете се пред да одите во здравствена установа и следете ги упатствата на вашиот локален здравствен орган.
Бремените жени и жените кои неодамна родиле треба да присуствуваат на нивните рутински состаноци за нега, во согласност со локалните политики и следејќи ги прилагодените мерки за намалување на можното пренесување на вирусот.


* Дали бремените жени треба да се тестираат?


Протоколите за тестирање за време на бременоста варираат во зависност од тоа каде живеете. Сепак, препораките на СЗО се дека бремените жени со симптоми на КОВИД-19 треба да бидат приоритетни за тестирање. Ако имаат КОВИД-19, можеби ќе им треба специјализирана нега.


*Може ли да се пренесе вирусот од бремената мајка врз фетусот?


Сè уште не знаеме дали бремена жена со COVID-19 може да го пренесе вирусот на нејзиниот фетус или бебе за време на бременоста или породувањето. До денес, активниот вирус не е пронајден во примероците на течност околу бебето во матката или мајчиното млеко.


*Каква нега ми е потребна за време на породувањето во време на пандемија?


Сите бремени жени и нивните новороденчиња, вклучително и оние со потврдена или сомнителна инфекција со COVID-19, имаат право на високо квалитетна нега пред, за време и по породувањето, вклучително и грижа за менталното здравје. Безбедно и позитивно искуство за породување вклучува: Да се ??третираат со почит и достоинство; Имајќи придружник по избор присутен за време на породувањето; Јасна комуникација од страна на персоналот за мајчинство; Соодветни стратегии за ослободување од болка: Мобилност во трудот кога е можно, и позиција на раѓање по избор. Ако COVID-19 е осомничен или потврден, здравствените работници треба да ги преземат сите соодветни мерки на претпазливост за да ги намалат ризиците од инфекција врз себе и другите, вклучително и хигиена на рацете и соодветна употреба на заштитна облека како ракавици, наметка и медицинска маска.

*Дали трудница со потврден COVID-19 треба да се породи со царски рез?

Не. Совет на СЗО е дека царскиот рез треба да се прави само кога е оправдано медицински.

Начинот на раѓање треба да биде индивидуализиран и да се заснова на женските желби заедно со акушерски индикации.


*Дали смее да го дојам новороденчето доколку сум позитивна на COVID-19?


Да. Близок контакт и рано, ексклузивно доење му помага на бебето да напредува. Треба да бидете поддржани да доите безбедно, со добра хигиена. Држете го вашето новороденче кожа на кожа и делете соба со него уште од раѓање. Треба да ги миете рацете пред и по допирање на бебето и да ги одржувате сите површини чисти. На мајките со симптоми на КОВИД-19 им се препорачува да носат медицинска маска за време на каков било контакт со бебето.


Извор СЗО

 

Подготви: Марина Кљајиќ Петковски

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
4
Различни позиции на бебињата во матката
За време на бременоста, бебето во текот на својот развој се движи во неколку различни позиции. Како што се приближува да...
4
Жолт исцедок за време на бременоста? Што д...
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еде...
4
Опасни лековити билки за трудници
Некои лековити билки е подобро да се избегнуваат во бременоста. Ви носиме список на тие билки и нивното дејство на орган...
3
Анкета

Бременост и сопруг/сопруга.
пеперутка16

Дали вашиот сопруг/сопруга знае во која недела сте бремени?