|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали купувате online?
17.12.2013 13:26:44   
LoveableMe RR
Не само што купувам онлајн во Македонијава, туку и парче правам продавам моја гардероба онлајн на еден сајт, меѓу топ членовите сум. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 17.12.2013 13:27:10 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали купувате online?
20.3.2014 14:08:50   
LoveableMe RR
Девојки, јас купувам онлајн многу често, но обично од кај нас досега немам купувано онлајн од странство. Знам со измените на законот не се плаќа царина ако вредноста е под 150 евра, но сепак немам искуство со некои други работи, па ви сакала да ве прашам за совет, конкретно за Али експрес:

- дали барате да купите од продавач од кого купиле многу купувачи и има позитивни коментари (дали е тоа важно)?
- дали ако нарачате повеќе работи од различен продавач на сајтот ќе ви ги испратат како една нарачка?
- дали величините што ги пишува за жени на пример, М,Л, итн. се како нашите овде или поинакви?
- дали при подигање на пратката плаќате во денари во Пошта/или онлајн е плаќањето?

Толку ми текнува засега, се надевам ќе ми пишете совети, бидејќи сакам да нарачувам и сакам да знам дали имате искуство и дали се задоволни од тоа купување на таа страна. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали купувате online?
21.3.2014 20:15:36   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

- дали барате да купите од продавач од кого купиле многу купувачи и има позитивни коментари (дали е тоа важно)?
- дали ако нарачате повеќе работи од различен продавач на сајтот ќе ви ги испратат како една нарачка?
- дали величините што ги пишува за жени на пример, М,Л, итн. се како нашите овде или поинакви?
- дали при подигање на пратката плаќате во денари во Пошта/или онлајн е плаќањето?


Уф, веќе пишав еднаш и ме исклучи, ај пак.

Да ти одговорам јас со моето скромно искуство со Али Експрес:
- обично гледам фидбекс и позитивни коментари
- сите порачки праќат одделно, мислам подобро е така да не се плаќа царина, а и они досега секогаш пратката ми ја обележувале како гифт (подарок). Сега последно порачавме две работи, една стигна, втората се уште не.
- немам порачувано облека , мада знам дека треба бројче- подобро два броја поголемо да се земе, бидејќи Кинезите се поситни од нас. Мислам тоа и на сајтов пишува. Патем и под секој производ (парче облека) има димензии за обемот, должина, па најдобро ти да се измериш и врз основа на твоите мерки да ја одредиш величина која пишува таму.
- плаќањето е веднаш онлајн. Ако случајно се деси да не ти стигне пратката, или каснат да ја испорачат во даден временски рок, ти ги враќат парите (немам искуство со враќањето на пари, ама сите што слушнав со такви искуства кажуваат дека им ги вратиле парите на сметката).


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали купувате online?
21.3.2014 21:54:15   
nataly86
Еве и јас имам порачувано од али досега се што сум порачала стигнало....накит, некој спортски реквизити(начари з скијање и нараквици)..последно порачав тренерки и катастрофални беа во материјалот...ама тоа е нема назад..инаку сите нарачки ми стигнале дури и обетки што биле 0,50 долари....

Тоа е сега за сега што ми текна

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали купувате online?
27.5.2014 14:40:23   
Bethany
Морам тука да пишам, па некој да прочита на време.

Сигурно сите сте го виделе тој производ за белеење на забите што кружи по интернет со месеци, WhiteLight се вика.
Страната е белизаби.ком. Е сега тие го продаваат по 1800 денари мислам, и тоа демек со попуст, а јас истото буквално го најдов и на Али експре и на Бајинкоинс за само 4-5 долари и е фри шипинг! (имам и линкови, ама не се дозволени да се поставуваат. Штета, не би било лошо да се политика на поставувањето линкови промени user posted image )

Нејсе, кога и пишав на странава и им постирав линкови, наравно ме избриша и ме блокираа да не можам повеќе да постирам и да им го рушам бизнисот.

И јас еден период бев на ум да порачам, и така пребарувајќи сосема случајно налетав на истото. Да си знаете user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 27.5.2014 14:41:21 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали купувате online?
27.5.2014 22:18:38   
niki
pa poleka poleka pocnuvam da se orientiram natamu
zosto?
zatoa sto ziveam na mesto kade mnogu produkti ili voopsto gi nema ili imaat povisoka cena otkolku na drugi mesta
druga pricina e sto e poekonomicno, za online prodazba ne ti treba prodavnica na dobro mesto, ne ti trebaat vraboteni i so ogled na toa trosocite se namaluvaat pa taka e vozmozno da se ponudi i poniska cena
toa e vprocem i noviot trend koj sovremenite biznisi go sledat, maksimalno smaluvanje na trosoci a zgolemuvanje na profit, taka sto ke bidat podostapni za pogolem broj na luge, so ceni poprifatlivi za posirok krug kupuvaci, i so moznost se da se sredi so eden klik bez izleguvanje od doma i pravenje dopolnitelni trosoci za prevoz i sl.
edinstven problem e ako ne si znaes sto ti stoi i ako ne mozes od slika da procenis kolku ti odgovara produktot koj si go odbral, no veruvam deka so tek na vreme se izvestuvas i vo toj pogled


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали купувате online?
28.5.2014 9:17:46   
princessa
Jas kupuvam najcesto online od pricina sto mnogu raboti se poeftini i ima mnogu izbor. Nemora da si ja trosam energijata da baram po grad a nema ni nesto premnogu izbor. Najfino i najednostavno mi e, za 2-3 dena stiga se. Ako ne mi se dopadne povtorno go pakuvam i go vrakam po brza posta. Baska i besplatno mi e toa. Skoro site produkti sto kostaat nad 20 evra imaat besplatna dostava i avtomatski so toa e besplatno i vrakanjeto. Za decata cela oprema ja imam kupuvano online, igracki, bela tehnika, kupuvam obuvki, canti, elektronika itn...

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали купувате online?
27.11.2014 10:56:23   
caciana
Denovive razgleduvam na Aliexpres,bas me zainteresiraa nekoi raboti.Sakam DA gi poracam ama Ne sum poracuvala do sega.Malku mi e strav od prevaranti,da Ne mi otidat parite vo nepovrat.Imate iskustvo??

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали купувате online?
27.11.2014 11:17:57   
mamicki
Доста и често купувам преку нет, особено козметика, книги и техника. Алиекспрес се потполно безбедни (имам купувано) , но мора да се внимава на квалитетот - следи мислења на купувачи, фотографии и опис на производот... и... ќе порачаш нешто, па тукушто си заборавил дека си го порачал user posted image - ќе стигне.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали купувате online?
27.11.2014 16:31:01   
Ki4iko
Јас редовно порачувам по нет и имам убаво искуство со тоа,освен нашиве цариници што знаат некогаш да ја зезнат работата,па да царинат обични пакети,но во секој случај мислам дека ем поефтино е, ем и онака немам време за шетање по продавници,вака е полесно од дома user posted image

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали купувате online?
27.11.2014 23:22:58   
scared RR
не сум купувала до сега а сакам ама ете страв ми е да не не стигне user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали купувате online?
28.11.2014 11:28:55   
Snowhite RR
Јас сум купувала онлине од Македонија, а за од али експрес порачуваме преку еден колега од мм, кој што се занимава со тоа, ама нас ни ги дава по иста цена, од причина што не морам да губам време да пребарувам, тој знае и од каде е посигурно и од каде е поквалитетно и поефтино. Инаку Али експрес е сигурно место за купување, зашто ако производот не ти стигне ти ги враќаат парите

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали купувате online?
28.11.2014 19:07:14   
Ki4iko
Јас не само од алиекспрес туку и од многу други фирми.се ми стигнало,и не сум имала проблем до сега.user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Дали купувате online?
30.11.2014 16:49:10   
lolla RR
Женски, дали некоја би сакала да ме просветли како оди купувањето онлајн на физичка роба? Досега имам купувано само дигитални видеа за вежбање, ама физички ствари не.

Конкретно, пример за ebay, сакам да порачам нешто, ама изгледа треба да имам пејпал сметка. Што ми треба за тоа? Како стигнуваат производите, каде? Треба ли да имам сметка во некоја банка специфична, или пак посебен тип на картичка? Што ако производителот не специфицирал дали носи во Македонија? Кои други сајтови освен овој алиекспрес постојат? Алиекспрес ми личи фушерско некако!

Големо благодарам однапред!!!

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Дали купувате online?
30.11.2014 20:11:38   
Ki4iko
лолла за ибеј ти треба пејпел сметка,сега можеш да извадиш и во Македонија .

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Дали купувате online?
4.12.2014 23:40:53   
niki
lolla zavisi od sajtot od koj kupuvas
za ebay treba kreditna karticka i paypal
na drugi sajtovi e mozno plakanje preku nivnen sigurnosen sistem so kreditna karticka, na sajtovite pisuva koi kreditni karticki gi prifakaat
nekoi imaat opcija za uplata na nivna smetka vo banka
nekoi kineski sajtovi prifakaat plakanje preku western union
ako naracuvas na sajtovi od mk verojatno e mozno isplatata da bide po isporaka vo kes, ovoj nacin mi e mene najsiguren i sekogas koga e mozno go odbiram
a isporakata e normalno na kukna adresa ako sajtot distribuira vo site zemji od svetot


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Дали купувате online?
5.12.2014 11:16:13   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Конкретно, пример за ebay, сакам да порачам нешто, ама изгледа треба да имам пејпал сметка. Што ми треба за тоа? Како стигнуваат производите, каде? Треба ли да имам сметка во некоја банка специфична, или пак посебен тип на картичка? Што ако производителот не специфицирал дали носи во Македонија? Кои други сајтови освен овој алиекспрес постојат?

Lolla за пејпал ти треба само да се регистрираш. Пејпал не е картичка, туку е едноставно систем преку кој се обавува плаќање. Всушност ти плаќаш преку твојата картичка, пејпал е само систем за заштита.
Се што треба е да одеш на пејпал страната и таму имаш понуда да се регистрираш. Пополнуваш полиња со твоите податоци, на крај внесуваш податоци од твојата картичка (мојата е од тутунска), треба да имаш на картичка некаде околу еден и пол долар (така нешто, веќе заборавив) кои ти зимат при регистрирањето, ама кога ти го оверат акаунтот, ти ги враќат. На пејпал сметката може да имаш внесено и повеќе од една картичка.
Сега и Македонија спаѓа во земјите со овозможен пејпал систем, ама дури и додека не беше, јас се бев регистрирала на Словенија, па ми поминуваа пратките (малку дупка во законите user posted image ) Секако пратките ќе ти стигаат на адресата која што ја ставаш при нарачката.

Пратките ти стигаат на домашна адреса, мене ми ги донесуваше поштарот, вероватно ако е поголем пакет ќе треба да го подигнеш лично во поштата, или ако подлеже на царината, треба пак да се помине некоја процедура. Тоа не знам, бидејќи никогаш не ми царинеа порачките.

Ако во некој случај не се врши достава во Македонија, тоа веднаш ти излегува под производот што го отвараш на страната да го видиш.

Постојат секако илјади други сајтови, еден од познатите и најсигурните е секако Амазон (има и амерички и британски), потоа IHerb.com (овој е добар за суплементи и козметика), итн. не ми ни текнува сега во моментов. Ќе погледнеш, се ти пишува и колку е поштарина и се.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Дали купувате online?
5.12.2014 11:22:20   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla
....... Кои други сајтови освен овој алиекспрес постојат? Алиекспрес ми личи фушерско некако!


Фушерско ептен, не се лажи да купуваш, ништо не ми се допадна што нарачав, а и други пријателки имаат лошо искуство. За е-беј не знам, другиве ќе ти пишат како е. Во странство ова е супер одомаќинето, сестра ми во Словенија купува многу работи онлајн и по каталози, ама треба да имаш позитивно искуство од фирмата, или позитивни коментари, не знам...

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Дали купувате online?
5.12.2014 11:30:15   
Bethany
Да, и јас веќе не нарачувам од Али, ептен ако ми треба некоја пластиканерска работа user posted image
Може да се најде, ама залудно трошење време. Инаку системот кај Али ми се многу допаѓа, ептен си заштитен како купувач и секогаш може да ги добиеш парите назад.
Ибеј порано беше многу подобар, сега и таму се 90% Кинези и нивната роба. Последните пратки од Ибеј не ми стигаа воопшто па се откажав и од Ибеј.

Од другите сајтови сакав да порачам парфеми (оригинал) пример, ама не ми беше страв дека нема да ми пратат, страв ми е од овие поштари тука, бидејќи не еднаш ми имаат испратено пакет од странство и никогаш не стигнал.
Затоа сега ако нешто ми треба порачувам кај пријатели кои доаѓаат на 3 месеци. Најсигурно и најбезбедно. user posted image
Јас би го ставила Амазон во најдобри сајтови и се имаш таму.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Дали купувате online?
5.12.2014 11:32:00   
AnnaMolly RR
Од Алиекспрес имам нарачано десетина парчиња, најмногу облека за Филип. Со сега се што сум добила е памучно и квалитетно, а со цена многу пониска од тука. Јас сум задоволна ептен.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Дали купувате online?
5.12.2014 22:05:16   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


Во странство ова е супер одомаќинето, сестра ми во Словенија купува многу работи онлајн и по каталози, ама треба да имаш позитивно искуство од фирмата, или позитивни коментари, не знам...


ne e odomakineto tuku e revolucija
firma denes ako ja nema na net isto kako da ne postoi
ne samo sto se kupuva online se mozno tuku se sreduvaat site drugi mozni uslugi, bankarski, administrativni turisticki se
na primer nie letovo na rabota od gostite koi gi imavme site koi bea pod 40 godini se vo vrska so patuvanjeto imaa sredeno online od avionski karti, hotel, iznajmuvanje avtomobil ekskurzii duri i rezervacii po restorani
se ova doprinesuva turisticki agencii da propagaat i onie koi rabotat seuste nosat gosti koi se nad 60 godini
so mm si pravime muabet denes i dvajcata se slozivme deka so izumiranjeto na generaciite na nasite roditeli ke izumrat mnogu tradicionalno prodazni objekti i ke ostanat samo objekti za zabava se drugo ke se pravi online

kolku e dobro tolku e i loso za nas e poevtino i polesno no mnogu rabotni mesta ke se izgubat na ovoj nacin koj ne moze da go sledi ritmot ke propadne
i mnogu e potesko da se odrzuva biznisot vaka bidejki malku da zgresis odma ke te iskomentiraat negativno na net
sekako e interesno bidejki rabotata ima mnogu pogolema dinamika

ona sto me plasi e sto premnogu zavisni stanuvaat lugeto od novive tehnologii, gi gledam azijatite tie se definitivno najnapredni vo koristenje na novi tehnologii i online rabotenje i luge tie vo realen prostor i vreme se izgubeni, telefonite im se stanati del od niv za se gi koristat duri i za orientacija vo prostor i kako sto se i onaka kako kultura ne mnogu sportski nastroeni se gleda golem zaostatok vo koordinacija na dvizenja

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Дали купувате online?
5.12.2014 22:24:15   
Hopeful RR
Досега имам купувано најмногу од амазон - книги еден тон, двд на времето, и што се не, и се било без проблем. Штета што немаат испорака на се, ама тоа е тоа, таква ни е земјата. И од сајтот на Најк имам купувано, исто ок, а и со колешки нарачувавме од Викторија Сикрет. Додуша, тие искуства не се за фалење затоа што нашите цариници се истакнаа, па си преплатив, но тоа е user posted image
Мм пак се растури купување професионална опрема од алиекспрес и алибаба, и е супер задоволен. Сајтот не е фушерај, но факт е дека има многу сомнителни продавачи. Со читање коментари и ривјуа, детално сурфање и проверка на фирмите и тоа што го продаваат, нема утка. Знаат од наша пошта да прават проблем и да наплаќаат царина како ќе им текне, ама може фино лепо да го замолиш кинезот да ти напише помала фактура и барем помали се давачките user posted image Исто и од e-bay имаме свашта купено, без проблем. Се случило неколку пати да доцнат пратки, па сме се жалеле и ги пратиле по втор пат, и нормално сме ги вратиле назад.
Сепак, облека не можам да купувам онлајн, едноставно морам да пробам и да видам како ми стои.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Дали купувате online?
5.12.2014 22:52:41   
kapina
ne nikogas ne kupuvam online se sto mi treba. si kupuvam od butici i marketi nekako nemam doverba seuste vo online kupuvanjeto

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Дали купувате online?
21.11.2015 12:42:43   
marchi
ja razgledav temava i poglednav nekoi online sajtovi od koi clenovite kupuvale.e sega sakam da prasam kako odi kupuvanjeto od GROUPE? nema losi raboti a i ne se skapi.za aliexpres sum cula deka imaat ckart roba i deka mamat no isto taka edna moja drugarka naracuva povremeno i nejzinite raboti se fenomenalni.jas prodavam i kupuvam preku eden m akedonski sajt moja garderoba ima dosta clenki od ovde koi sigurno "trguvaat" tamu user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Дали купувате online?
21.1.2016 14:33:47   
Палешка РР
Е овде можам да се запишам како експерт user posted image

Во последниве 7-8 месеци на работа имам направено многу набавки од Кина. Постапката е следна: го пребарувам на AliExpress или MadeInChina репроматеријалот кој ми е потребен. Со тек на време научив кој го произведува а кој е само трговец на тој репроматеријал. Ја пронаоѓам компанијата производител и ја контактирам, но не преку AliExpress. Бидејќи се работи за големи набавки, во контејнери, најдобро е директно да се преговара со производител.
Соработувам со преку 15 компании од Кина, досега не ми се случило некој да ме зафркне, да не испрати тоа што сме платиле. Чесни се и многу вредни. Се надевам дека нема некогаш да се пожалам на оваа тема.

Дали вие купувате on-line?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

koe ime e poubavo
Mami4ka 88

koe ime poveke vi se dopaga ?

Ema (71%)

Ines (29%)


Број на сите гласови: 102

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!